دسته ها
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

علت روغن سوزی ماشین چیست؟ آشنایی با نشانه های اصلی روغن سوزی

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۱ بهمن ۱۴۰۰
 • ۰

روغن سوزی خودرو یکی از مشکلاتی است که احتمال دارد برای بیشتر رانندگان روی دهد. علت این موضوع به عوامل مختلفی مربوط است که همگی با علائم یکسانی همراه هستند. در این مطلب با علت روغن سوزی و نشانه های آن آشنا می شوید.

از جمله مشکلاتی که ممکن است برای هر خودرویی اتفاق بیفتد؛ روغن سوزی ماشین است. این موضوع می تواند علت های مختلفی داشته باشد که همگی علائم مشابهی دارند. این مطلب به علت و نشانه های روغن سوزی ماشین می پردازد.

         

علت و نشانه های روغن سوزی ماشین

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای بیشتر رانندگان روی دهد، روغن سوزی ماشین می باشد که به دلایل مختلفی این اتفاق رخ می دهد اما در همه موارد ، نشانه های مشابهی دارند. موتور ماشین همواره در محفظه ای به نام محفظه احتراق فعالیت دارد و در سیلندر موتور در حال سوزاند سوخت است.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

از آنجا که روغن برای جلوگیری از اصطکاک تمام قطعات به کار گرفته می شود، موتور ماشین طوری طراحی شده تا روغن را خارج از محفظه احتراق نگاه دارد. در مواقعی روغن سوزی را امر رایجی تلقی می کنند به ویژه در خودروهای قدیمی تر ولی به هر حال نوعی مشکل محسوب شده که باید رفع گردد.

به این ترتیب روغن سوزی یک مشکل اجتناب ناپذیر برای ماشین هایی می باشد که مدت زیادی از ساخت آن ها گذشته یا مسافت زیادی را طی کرده اند. اصولا روغن سوزی به حالتی اطلاق می شود که موتور خودرو همراه با سوخت، مقداری از روغن موجود در موتور را هم بسوزاند که به طور معمول سبب می شود تا دود نسبتا آبی رنگی از اگزوز خارج شده و به طور مداوم از میزان روغن موتور کاسته شود.

بنابراین اگر مالک خودرو بوده و مایلید که کارهای مرتبط با آن همواره تحت نظر و کنترل شما باشد، بهتر است با مشکلات رایجی که ممکن است برای خودروها روی دهد ، آشنا باشید. یکی از این مشکلات روغن سوزی خودرو است که البته بیشتر برای خودروهای کارکرده و نسبتا فرسوده اتفاق می افتد. با ادامه مطلب همراه ما باشید تا درباره علت روغن سوزی ماشین و نشانه های آن ، بیشتر بدانید.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

مفهوم روغن سوزی

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد روغن سوزی ؛ اکثرا برای خودروهای کارکرده و نسبتا فرسوده روی می دهد که مدت زیادی در حال فعالیت بوده و مسافت زیادی را پیموده اند. روغن سوزی همان سوختن روغن موتور ماشین می باشد. هنگامی که روغن موتور همراه سوخت، می سوزد و سطح آن مرتب کاهش پیدا می کند، روغن سوزی اتفاق می افتد.

این موضوع اکثرا در خودروهای قدیمی روی داده ولی این طور نیست که سوختن روغن موتور در خودروهای جدید مشاهده نشود. در حالت کلی، روغن موتور در مسیرهایی مشخص در ماشین به حرکت و جریان درآمده تا اجازه ندهد قطعات موتور با اصطکاک روبرو شوند. در مواردی این امر روی نداده و روغن موتور نیز به همراه سوخت، می سوزد.

در این صورت چه اتومبیل شما قدیمی باشد و چه جدید، روغن سوزی رخ داده است. به این ترتیب اگر روغن به محفظه احتراق یا سوخت نفوذ پیدا کند، در مجاورت حرارت زیاد، می سوزد و روغن سوزی ایجاد می شود.

نشانه های روغن سوزی

از شایع ترین نشانه های روغن سوزی، خروج دود آبی رنگ از اگزوز می باشد. هر اندازه که دور موتور بیشتر شود، نمود این دود هم آشکارتر می شود. به این ترتیب این دود آبی هشدار می دهد که عیب و نقصی روی داده است. البته بعضی خودروهای بازار می توانند دود ناشی از سوختن روغن موتور را جذب کرده از این رو با وجود روغن سوزی در خودرو، دود آبی از اگزوز مشاهده نمی شود.

بنابراین تنها نباید به دود اگزوز اکتفا کرد. با بررسی میزان روغن موتور هم می توان از وضعیت سوخت روغن اطلاع پیدا کرد. در صورتی که سطح روغن، دائما در حال کاسته شدن بود، یعنی اوضاع نامناسب بوده و ممکن است روغن سوزی وجود داشته باشد. از دیگر نشانه های روغن سوزی می توان به خروج دود سفید رنگ زیاد از دهانه اگزوز (دود سفید خارج شده از اگزوز در زمستان و هوای سرد امر عادی بوده و نشانه مشکلی نیست)، حس بوی روغن سوزی از خودرو، نشت روغن در سر شمع ها یا خیس شدن شمع ها، و وجود چربی در دهانه اگزوز اشاره کرد.

به این ترتیب به جز دود و سطح روغن موتور، حس بوی ناخوشایند از سمت موتور هم نشانه ای از روغن سوزی بوده که این موضوع را ممکن است همه متوجه نشوند و افراد حرفه ای سریع تر به آن پی ببرند. ماشینی که دچار روغن سوزی شده، شتابش کمتر می شود و قدرت موتور هم کاسته می شود. برای بررسی چرب بودن سر شمع خودرو، هنگامی که خودرو خاموش است ؛ آن هارا چک کنید.

علت روغن سوزی

روغن سوزی ماشین ؛ ممکن است به علت های مختلفی روی دهد. به صورت کلی روغن موتور با هدف خنک کردن قطعات موتور و کاهش اصطکاک میان آن ها در خودرو حضور دارد. با وارد شدن روغن به موتور، حرارت موتور را تجزیه و کیفیت آن را مختل می کند. در این حالت خاصیت روانکاوی قطعات، پاک کنندگی و جذب ناخالصی ها را از دست خواهد داد. حال علت روغن سوزی ماشین چیست؟ چه موضوعی سبب نفوذ روغن به محفظه احتراق می شود؟

این اتفاق، با نفوذ روغن به محفظه احتراقی بالای پیستون ماشین آغاز می شود. روغن با سوخت و هوا ترکیب شده و با جرقه شمع احتراق می یابد. این نفوذ ناخوشایند روغن به محفظه سوخت و به عبارتی روغن سوزی ماشین، به علت های زیر ممکن است روی دهد:

 • ساییدگی لاستیک گیت
 • اصطکاک زیاد گیت سوپاپ
 • نشتی روغن از واشر سر سیلندر
 • خوردگی کاسه نمد
 • شکستگی یا خرابی رینگ یا رینگ های پیستون
 • خوردگی و ساییدگی جداره سیلندر (بوش سیلندر)
 • استفاده از روغن موتور نامناسب و بی کیفیت
 • کاهش روغن موتور در دور بالای یکسری از خودرو ها

 • خرابی شاتون ها
 • سوختن روغن هیدرولیک در موتور
 • خرابی یا شکسته شدن یاتاقان ها
 • خرابی شیر پی وی سی
 • سوختن روغن گیربکس توسط موتور

چگونه روغن سوزی برطرف می شود؟

همانطور که اشاره شد روغن سوزی، مشکل رایج و حساسی در خودروها می باشد. از این رو نباید آن را دست کم گرفت یا تصور شود که به تنهایی می توان از عهده آن برآمد. شناسایی علت روغن سوزی ماشین ، به تجهیزات خاصی نیاز دارد. در مکانیکی ها ابزارهای خاصی مانند کمپرس سنج می تواند علت و محل بروز روغن سوزی ماشین را مشخص کند و پس از برآوردهای لازم، تعمیرکار اقدام به تعمیر می نماید.

از این رو اگر حس کردید که خودرو دچار روغن سوزی شده، حتما به تعمیرگاه مراجعه کنید. ضمنا با توجه به این که مشکل روغن سوزی اکثرا در خودروهای کارکرده روی می دهد، در خرید ماشین دست دوم با آگاهی عمل کنید. به این صورت که پیش از ورود به معامله ، تست کمپرس سنج خودرو را انجام دهید و اطمینان پیدا کنید که خودرو روغن سوزی ندارد. قابل ذکر است این تست با هزینه زیاد و دردسر خاصی همراه نیست.

چگونه از روغن سوزی خودرو پیشگیری کنیم؟

اگر درباره قطعات و کارکردهای قسمت های مختلف خودرو اطلاعات کافی داشته باشید، به ندرت دچار دردسر می شوید. پس بهتر است که به اموری مانند تنظیم و وارسی روغن موتور و جلوگیری از روغن سوزی هم توجه داشته باشید. روش ها و نکته هایی وجود دارد که به شما کمک می کند تا از روغن سوزی خودروی خود پیشگیری نمایید.

همیشه بهترین راهکار جهت برطرف کردن این مشکلات، پیشگیری قبل از رخداد است. اگر به درستی از خودرو مراقبت شود یقینا با چنین مشکلاتی کمتر روبرو می شوید. از راهکارهایی که می توانید برای پیشگیری از این مشکل استفاده کنید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • همواره سطح روغن را بررسی کنید و در صورت کسری سریعا واکنش مناسب صورت گیرد.
 • از روغن موتور با کیفیت و مناسب با نوع خودرو استفاده شود.
 • از مکمل های پیشگیری از روغن سوزی موتور استفاده شود.
 • از باز کردن ترموستات پرهیز شود.
 • از شستشوی موتور ماشین با گازوئیل یا مواد مشابه، اجتناب شود.
 • تعویض منظم روغن موتور
 • به موقع فیلتر روغن کثیف، تعویض شده و پیش از بستن آن با روغن پر شود.

در پایان توصیه می شود که روغن سوزی موتور را جدی گرفته و اگر نشانه هایی از بروز آن را شناسایی نمودید، سریعا به مکانیکی مراجعه کرده تا اقدامات مربوطه صورت گیرد. برخی از مشکلات به نظر و اقدامات کارشناسی و حرفه ای نیاز دارد. سعی کنید درباره خودرو خود اطلاعات بیشتری کسب کنید تا سریعتر از ایرادات آن سر درآورده و از بروز آن ها پیشگیری نمایید.

به این ترتیب امیدواریم با دانستن علت ها و نشانه های روغن سوزی ماشین ،بتوانید از روی دادن این موضوع در خودرو خود پیشگیری کنید تا هزینه های کمتری هم به شما تحمیل شود. همچنین پیشنهاد می شود برای آشنایی با  علت لرزش فرمان خودرو و خطرات پر کردن بیش از حد باک خودرو از این لینک ها بازدید کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.