دسته ها
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

شناخت نژاد سگ گریت دین و خصوصیات ظاهری این حیوان

 • ملیحه بال افکن
 • ۱۹ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

توجه داشته باشید که گریت دین نیز مانند سایر نژاد های سگ دارای خصوصیات و اصول مراقبت متفاوتی است که با مطالعه این مقاله می توانید با اصول نگهداری نژاد سگ گریت دین آشنا شوید.

به طور کلی سگ گریت دین از لحاظ ظاهر و ماهیت امروزه یکی از زیباترین و مشهورترین انواع در میان سگ های عظیم الجثه خواهد بود که نام این نژاد ترجمه ای از لغت قدیمی فرانسوی Grand Danois به معنای دانمارکی بزرگ در سایر کشورها نیز اسامی دیگری بر این نژاد نهاده شده است.

آشنایی با نژاد سگ گریت دین

لازم است بدانید سگ گریت دین که امروزه با نام سگ دانمارگی بزرگ نیز شناخته می شود از انواع اصلی سگ های نگهبان خواهد بود که در آن قدرت و نیرومندی با زیبایی همراه شده است. این سگ بر خلاف نامی که دارد اصلیتی آلمانی داشته و هیچ ربطی به دانمارک ندارد.

مشخصات نژاد سگ گریت دین

به صراحت می توان گفت که این حیوان دارای ۸ رنگ اصلی و استاندارد شامل رنگ های سیاه(یکدست بدون لکه سفید یا همراه با لکه های سفید در زیر گلو، پاها و جلوی سینه)، رنگ جنایی یا نخودی(با پوزه و ناخن های سیاه که اغلب با عنوان فان نامیده می شوند). آبی فولادی یا بلو، ابلق با هارلی کوئین (سفید با لکه های سیاه) و ترکیب(زرد طلایی روشن یا تیره با رگه هایی سیاه پوست) یافت خواهد شد.

در تمامی انواع این نژاد پوشش بدن کوتاه، چسبنده، نرم و درخشان خواهد بود. در واقع گریت دین را می توان سگی ملایم، مهربان و صبور دانست که البته چنانچه صاحبش مورد تهدید بیگانه قرار بگیرد چهره تهاجمی به خود می گیرد. این نوع حیوان امروزه بیشتر جهت نگهبانی و دیده بانی مورد استفاده قرار می گیرد و در کشور ما نیز امورات مربوط به آن زیر نظر مرکز تحقیقات و ثبت گریت دین انجام خواهد شد.

ویژگی های ظاهری گریت دین

خصوصیات ظاهری:

سگ گریت دین در واقع تلفیقی از ظاهر اشرافی و سلطنتی، اقتدار و نیرووزیبائی است که جثه ای بزرگ و قوی خواهد داشت. با وجود اینکه گریت دین از انواع سگ های عظیم الجثه است اما از لحاظ ساختار کلی بدن کاملا متعادل است و به همین خاطر به هیچ وجه زخمت به نظر نمی آید. در ادامه خصوصیات ظاهری این حیوان را به صورت کامل شرح داده ایم:

 • بلیط کیش
 • مبل و میز
 • سر:

سر گریت دین مستطیلی شکل، طویل، تمایز یافته و خوش تراش خواهد بود و زمانی که از بالا به جمجمه آن نگاه کنید بایستی طرفین کاملا موازی و پل های بینی در حد امکان پهن باشند. همچنین چشم ها نیز دارای اندازه متوسط، عمیق، تیره و بادامی شکل خواهند بود.

 • بینی:

بینی این سگ معمولا سیاه است البته به استثناء سگ های خاکستری رنگ که دارای بینی خاکستری تیره هستند. دقت داشته باشید که در انواع این سگ بینی های صورتی رنگ قابل قبول نخواهند بود.

 • گوش ها:

گوش ها نیز دارای اندازه و ضخامتی متوسط هستند. در صورت اصلاح دقت داشته باشید که اندازه گوش ها بایستی در تناسب با اندازه سر باشد و به صورت یکسانی حالت افراشته به خود بگیرند.

نژاد اصلی سگ گریت دین

 • دندان ها:

دندان ها معمولا دارای رشدی مناسب، تمیز و موقعیتی نرمال هستند که اغلب دندان های نیش پایین تماس کمی با کف سطح داخلی دندان های نیش بالا خواهند داشت.

 • گردن:

گردن گریت دین محکم، روبه بالا و با انحنایی مناسب خواهد بود. همچنین نوع گردن این سگ کاملا عضلانی بوده و عمدتا به سمت کتف ها پهن خواهد شد تا به اندازه پهنای شانه ها گسترده شود.

 • دم:

دم معمولا در قاعده پهن است و به تدریج از ضخامت آن کاسته شده و تا پس زانو نیز ادامه خواهد داشت. جالب است بدانید که در هنگام استراحت دم حالتی افتاده به خود می گیرد و در زمان هیجان یا دویدن نیز کمی حالت افراشته پیدا خواهد کرد. دقت داشته باشید که دم گریت دین به هیچ وجه نباید شکل حلقوی یا قلاب مانند داشته باشد.

 • سینه:

سینه این سگ پهن، عضلانی و عمیق است و همچنین قسمت پایینی آن نیز تا حد آرنج وسعت خواهد داشت. همچنین دنده های نیز حالت ارتجاعی خوبی به خود می گیرند و کفل ها نیز بایستی پهن و دارای شیب نسبتا کمی باشند.

ویژگی های بدنی سگ گریت دین

 • دست ها:

در نمای جانبی می توان گفت که دست های نژاد سگ گریت دین قوی و کاملا عضلانی هستند. همچنین ستیغ کتف قوی و شیب دار خواهد بود که نسبت به بازو تقریبا عمودی است. آرنج معمولا در میان حدفاصل جدوگاه و زمین قرار می گیرد. پنجه ها نیز گرد و متراکم و انگشتان کمی خمیده خواهند بود بدون اینکه به خارج یا داخل چرخش یا پیچ خوردگی داشته باشند.

 • پاها:

پاها نیز قوی، پهن و عضلانی هستند و در ناحیه پس زانو به صورت عمودی قرار خواهند کرد. پنجه ها نیز گرد و متراکم هستند و انگشتان هم حالت خمیده به خود گرفته اند.

 • اندازه:

همانطور که می دانید نوع نر این سگ به مراتب قوی تر و عضلانی تر است و همچنین از لحاظ نسبت نیز بین طول و ارتفاع گریت دین تقریبا مربع شکل خواهد بود. ارتفاع سگ های نر اغلب بالای ۷۵ سانتی متر هستند اما در مورد سگ های ماده چنین نیست و آن ها نیز نباید کمتر از ۷۰ سانتی متر ارتفاع داشته باشند.

توجه داشته باشید که گریت دین در وطن خود با نام ماستیف آلمانی شناخته می شود و در میان سایر نژاد های مخلتف به آپولو در میان سایر خدایان یونان نسبت داده می شود. نکته جالب این است که گریت دین در طول قرون وسطی به منظور شکار گراز مورد استفاده قرار می گرفته است.

اندازه بدن سگ گریت دین

 • خصوصیات رفتاری و اخلاقی:

در واقع نژاد سگ گریت دین را می توان یک سگ خانگی باوقار، شجاع و دوست داشتنی دانست که رابطه خوبی هم با کودکان برقرار می کند و بازی با آن ها را ترجیح می دهد. به طور کلی گریت دین سگی خوش اخلاق است که به خوبی با محیط اطرافش رابطه دوستانه برقرار می کند و امروزه به عنوان سگی پرطرفدار و محبوب در سراسر جهان شناخته می شود.

نژاد سگ گریت دین یک محافظ خوب برای شما خواهد بود زیرا هر لحظه حس کند که چیزی شما را تهدید می کند به خوبی از شما محافظت خواهد کرد. این نوع سگ معمولا برای نگهداری در فضای آپارتمان کاربرد دارد اما نباید اندازه خانه تان بیش از حد کوچک باشد چون جثه گریت دین بزرگ خواهد بود.

این نوع سگ نیز مانند سایر نژاد ها بایستی از سنین پایین اجتماعی شود و در سنین پایین نیز این کار سریع و آسان انجام خواهد شد. همچنین توصیه می شود که سگ تان را از تولگی در فضای پارک و اطراف خانه بچرخانید تا بتواند با محیط اطراف به خوبی آشنا شده و اجتماعی شدن را یاد بگیرد. با این حال نباید از پیاده روی روزانه گریت دین غفلت نمایید زیرا او نیز مانند سایر نژاد برای سلامت خود نیاز به پیاده روی خواهد داشت.

چگونگی رفتار سگ گریت دین

نوع تغذیه گریت دین:

معمولا توصیه می شود که نژاد سگ گریت دین را با استفاده از یک غذای سگ دارای کیفیت بالا و متناسب با سن سگ تغذیه نمایید. بهتر است تا حدالامکان از دادن غذاهای پس مانده سفره به ویژه استخوان های پخته شده و غذاهای دارای چربی زیاد به سگ تان خودداری نمایید.

در روند مراقبت از سگ ها باید بیاموزید که قاتل شماره یک آن ها نفخ است که اغلب در طی آن معده متورم شده و پیچ می خورد. با وجود اینکه تاکنون دلایل نفخ کاملا درک نشده اما بسیاری از متخصصان بر این باور هستند که چندین وعده غذایی کوچک روزانه و جلوگیری از انجام ورزش های شدید در طول وغده های غذایی می تواند باعث کاهش احتمال وقوع این عارضه گردد.

خرید و قیمت سگ گریت دین:

بهتر است بدانید که با توجه به محبوبیت این نژاد اغلب افرادی که به نگهداری حیوانات خانگی می پردازند از قیمت نژاد سگ گریت دین تعجب خواهند بود. اگر قصد دارید سگ تان را از یک پرورش دهنده سگ خریداری کنید قیمت آن عمدتا بین ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار خواهد بود که این قیمت می تواند کمی بیشتر یا حتی کمتر هم باشد. در کشور ما نیز قیمت آن از ۸ میلیون تومان تا ۲۰ میلیون تومان متغیر خواهد بود.

اصول تغذیه سگ گریت دین

همچنین در ادامه نیز پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب خصوصیات سگ پودل و سگ چاو چاو نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.