دسته ها
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳

آموزش حرف زدن به طوطی و رازهای مهمی که نباید فراموش کنید

  • شقایق ایران دوست
  • ۸ آبان ۱۴۰۰
  • ۰

یادگیری تکنیک های آموزش حرف زدن به طوطی به شما کمک می کند تا در سریع ترین زمان ممکن طوطی خود را به حرف بیاورید. برای یادگیری این ترفند ها تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

آموزش حرف زدن به طوطی کار بسیار ساده ای نیست و باید سعی کنید تکنیک های مختلفی را به کار برده که خود همین تکنیک ها می تواند هزینه های زیادی را در بر داشته و وقت شما را به خود درگیر کند.

آموزش حرف زدن به طوطی

آموزش حرف زدن به طوطی

طوطی هایی که قادر به حرف زدن می باشند یکی از بهترین پت های خانگی به حساب می آیند و شما می توانید به راحتی از آن ها مراقبت کنید. یادتان باشد که درک طوطی با درک انسان متفاوت می باشد بنابراین آموزش حرف زدن به طوطی با آموزش حرف زدن به یک کودک دو ساله متفاوت تر است. در ادامه شما را با تکنیک های مختلفی آشنا می کنیم که با استفاده از آن ها می توانید به راحتی پرنده خانگی خود را به حرف بیاورید.

شناسایی گونه

یادتان باشد که همه طوطی ها می توانند حرف بزنند ولی برخی از گونه های این پرنده مهارت بسیار کمی در این کار دارند و باید وقت و زمان بیش تری را برای یادگیری آن ها سپری کنید در غیر این صورت نمی توانند هیچ کلمه ای را آموخته و آن را به کار ببرند. طوطی های خاکستری آفریقا و طوطی های آمازون از معروف ترین طوطی هایی می باشند که در طول کم ترین زمان ممکن می توانند به راحتی حرف زدن را بیاموزند و در مقابل آن ها طوطی هایی مانند ماکائو، کیاکو و طوطی های سنگال قرار می گیرند که مهارت آن ها در حرف زدن بسیار کم بوده و کم حرف تر از سایر گونه ها هستند ولی باز هم می توانند در مدت زمان طولانی برخی از کلمات را بیاموزند.

شناسایی گونه طوطی به تلاش های شما جهت به حرف آوردن آن کمک می کند.

استفاده از کلمات ساده و تکرار آن

در ابتدای یادگیری می بایست از کلمات ساده استفاده کنید و این کلمات شامل سلام، خداحافظ و یا کلمات تک سیلابی دیگر می باشد. یادتان باشد که پرنده ها با تکرار کردن یک کلمه سریع تر آن را یاد می گیرند بنابراین اگر دوست دارید طوطی شما سریع تر به حرف بیاید بهتر است در روز چندین بار کلمه ای که دوست دارید را تکرار کنید تا این پرنده حرف زدن را آموخته و بتواند کلمات را تکرار کند. یادتان باشد که بهترین نوع طوطی ها از نظر حرف زدن طوطی خاکستری آفریقایی است و معمولا از سایر گونه ها بیش تر حرف می زند.

  •  آرون گروپس

نکته : یادتان باشد که بیش تر طوطی ها نمی توانند در سنین زیر یک سالگی حرف بزنند بنابراین اگر شما آموزش حرف زدن به طوطی خود را در این سنین آغاز کرده اید بهتر است نا امید نشوید.

واضح بیان کردن

سعی کنید برای آموزش حرف زدن به طوطی کلماتی را که به او آموزش می دهید را واضح تر بیان کنید. در واقع این تکنیک به یادگیری سریع تر طوطی کمک کرده و باعث می شود زود تر به حرف بیاید و کلمه و یا جمله ای که به او آموخته اید را سریع تر بیان می کند. یادتان باشد که بیان کردن شما باید با یک لحن ثابت باشد و این کار نیز بر تمرکز و یادگیری طوطی تاثیرات بسیار زیادی دارد.

برای این که طوطی شما بتواند حرف بزند لازم است تا حرف ها را واضح بیان کنید.

پاداش دادن

یکی از کار هایی که می تواند طوطی شما را ترغیب به حرف زدن کند این است که از پاداش های زیاد استفاده کنید. در واقع این کار شما نوعی تقویت مثبت به حساب می آید و باید در میان تمرین هایی که انجام می دهید این پاداش را به طوطی خود بدهید. می توانید از انواع مغز ها مانند مغز پسته، مغز بادام و یا هر مغزی که پرنده شما آن را بیش تر دوست دارد استفاده کنید. این تقویت ها را باید تنها در حین یادگیری به او بدهید و در سایر زمان ها غذا های دیگری در اختیارش بگذارید تا این روش جواب گو باشد و بتواند طوطی شما را به حرف بیاورد.

صبر کردن

زمانی که روش های قبلی را به کار گرفتید لازم است تا کمی صبوری کنید زیرا این پرنده کلمه ای که به او آموزش داده می شود و را به خوبی یاد می گیرد و برای تکرار آن نیاز به زمان دارد. زمانی که طوطی شروع به حرف زدن می کنند دیگر نیازی به تقویت نمی باشد و او بدون گرفتن تقویت نیز کلمه را تکرار خواهد کرد. یادتان نرود که بخشی از حرف زدن پرنده ها به تمرین های شما بستگی دارد و هر چه بیش تر با او تمرین کنید او سریع تر توانایی گفتن کلمات را پیدا خواهد کرد.

آموزش حرف زدن به طوطی

استراحت دادن

زمانی که در حال آموزش حرف زدن به طوطی خود هستید می بایست زمانی را نیز برای استراحت او در نظر داشته باشید. اذیت شدن طوطی شما برای یادگیری باعث می شود که تمایلی به این کار نشان ندهد و تا مدت ها تمرینات را جدی نگیرد. زمانی که طوطی شما شروع به یادگیری می کند بهتر است روی یک الی دو کلمه تمرکز کنید و باقی کلمات را بعد از یک دوره استراحت به او آموزش دهید تا تاثیر این کار را در یادگیری سریع تر مشاهده کنید.

اذیت نکردن

سعی کنید روز هایی که احساس می کنید این پرنده ها حال خوبی ندارند آن ها را وادار به یادگیری نکنید. در واقع پرنده ها هم همانند انسان ها ممکن است روز های بد و خوب داشته باشند و بهتر است با فشار نیاوردن به آن ها زندگی را برایشان سخت نکنیم تا زمان یادگیری بتوانند سریع تر کلمات را پردازش کرده و آن را تکرار کنند.

شناسایی شرایط یادگیری طوطی ها

قبول کردن

برخی از طوطی ها می توانند کلمات را به طور واضح بیان کنند و هیچ محدودیتی برای این کار ندارند و در عوض برخی دیگر از آن ها تنها ابتدای کلمات را دریافت می کنند و سعی می کنند با تکرار کردن آن باز هم از شما تقویت دریافت کنند و یادتان باشد که گونه آخر این پرنده ها هرگز قادر به صحبت کردن به روشنی و واضحی انسان ها نیستند و بهتر است این تفاوت ها را قبول کنید. در نظر داشته باشید که همه پرنده ها را نمی توان آموزش داد تا با رفتار های انسانی سازگار شده و در مواقع مناسب حرفی درست را تکرار کنند.

عشق ورزیدن

همانطور که گفته شد طوطی ها به دلیل حرف زدن از محبوب ترین حیوانات خانگی به حساب می آیند ولی اگر طوطی شما قادر به حرف زدن همانند دیگران نبود بهتر است عشق خود را از آن ها دریغ نکنید و کار هایی را به آن ها آموزش دهید که هیچ پرنده دیگری قادر به انجام آن ها نمی باشد. یادتان باشد که طوطی ها در جهات مختلف تلاش می کنند و اگر نمی توانند خواسته های شما را برآورده کننده بهتر است عشق به آن ها را از یاد نبرید و همچنان آن ها را دوست داشته باشید.

عشق ورزیدن به طوطی و تاثیر آن بر یادگیری

بازی کردن

یادتان نرود که پرندگان خانگی نیاز به محبت و توجه دارند. بهتر است هر روز ساعتی را برای بازی کردن با آن ها اختصاص دهید زیرا این کار به آن ها کمک می کند تا بتوانند نحوه معاشرت را بیاموزند و علاوه بر این با این کار می توانید آن ها را تبدیل به بهترین دوست های خود کرده و روحیه خودتان را نیز تقویت کنید.

برنامه ریزی کردن

یادتان باشد که آموزش پرندگان همانند آموزش انسان ها می باشد و باید برای آن برنامه روتین و مناسبی در نظر بگیرید. جلسات آموزشی این پرنده ها باید کوتاه باشد و با تقویت ادامه دار شود. سعی کنید این برنامه را زمانی بگذارید که طوطی قادر باشد از تمام پتانسیل خود برای یادگیری استفاده کند و شما نیز بدون دردسر بتوانید تمامی آن چه که می خواهید را به او آموزش دهید. بهتر است جلسات آموزشی بیش تر از ۵ دقیقه طول نکشد و حتما ۲ تا ۴ بار در روز آن را تکرار کنید.

آموزش حرف زدن به طوطی

وضعیت قرار گیری پرنده

یادتان باشد زمانی که به پرنده خود آموزش می دهید باید او را در مقابل خود نگه دارید تا حواسش به جایی دیگر پرت نشود. این کار علاوه بر پیشگیری از حواس پرتی طوطی می تواند به شما کمک کند تا رابطه ای نزدیک با طوطی خود برقرار کنید.

لذت بردن پرنده

لذت بردن طوطی از یادگیری اهمیت بسیار زیادی دارد و بهتر است به حالت های طوطی در حین یادگیری نیز توجه ویژه نشان دهید. یادتان باشد که با دادن پاداش و داشتن رفتار های خوب حین آموزش طوطی خود را خوشحال کنید تا بتوانید او را ترغیب به یادگیری کرده و کلماتی را که می خواهید سریع تر به او بیاموزید. یادتان باشد که شما با پاداش دادن به طوطی ها آن ها را شرطی می کنید و آن ها این رفتار خود را در ذهن دارند و آن را برای گرفتن پاداش به کار می برند.

تنوع در مطالب می تواند منجر به افزایش یادگیری در طوطی ها شود.

تنوع دادن

یادتان باشد که پرندگانی مانند طوطی برای یادگیری نیاز به محرک های تازه و ساده ای دارند. برای آموزش حرف زدن به طوطی باید یک کلمه را به او آموزش داده و در آموزش بعدی همان روز محرک تازه ای مانند سوت زدن را به کار ببرید و در ادامه آن کلمه را تکرار کنید. برای پاداش دادن به آن ها می توانید مغزی که در دست دارید را به او نشان داده و از او سوال کنید که آیا این مغز را دوست دارد و یا می خواهد آن را بخورد؟ یادتان باشد که همیشه کلمه ای را تنها به کار نبرید و بعد از چند بار به کار بردن کلمه سعی کنید آن را در یک جمله کامل به کار ببرید.

زمان شناسی

طوطی ها همانند انسان ها یک ساعاتی از روز حال خوبی ندارند و در عوض یک ساعت هایی وجود دارد که آن ها سرحال هستند و این رمان زمان یادگیری است و بهتر است آن را بشناسید. در زمان هایی که طوطی شما سرحال می باشد صدا های بیش تری تولید می کند و بهترین زمان برای یادگیری طوطی در همین ساعت های شلوغی آن ها است.

آموزش طوطی در زمان مناسب

اطمینان کردن

یک سری از طوطی ها با نام طوطی های وحشی باید به شما اطمینان کنند تا کلمات را تکرار کنند و تا زمانی که این اتفاق رخ ندهد اصلا شروع به حرف زدن نمی کنند. در واقع طوطی باید این حس را از شما دریافت کند که برای او اهمیت قائل هستید و به او توجه می کنید و زمانی که این احساسات را دریافت کرد سریع تر یاد می گیرد و هر آن چه را که به او آموزش می دهید سریع تر یاد می گیرد. بهتر است برای این که به او نشان بدهید برایش اهمیت قائل هستید باید ۲ ساعت در روز به او اجازه پرواز کردن در فضای بسته بدهید. البته سعی کنید طوطی خود را زیاد لوس نکنید زیرا ممکن است به این رفتار های شما عادت کرده و اصلا تلاشی برای حرف زدن نکند.

جلب توجه کردن

سعی کنید برای آموزش دادن به طوطی زیاد به او نزدیک نشوید زیرا این کار می تواند منجر به افزایش استرس او شده و یادگیری را کاهش می دهد. سعی کنید با حفظ فاصله و برخورد بهتر و خوش اخلاق تر او را وادار کنید تا کلماتی که دوست دارید را یاد گرفته و بعد از پردازش آن ها را تکرار کند.

آموزش حرف زدن به طوطی

خرید وسایل بازی

نگهداری از طوطی همانند نگهداری از فرزند سخت می باشد و باید برای آن ها یک سری وسایلی را تهیه کنید. طوطی ها حیواناتی بسیار بازیگوش هستند و دوست دارند اسباب بازی داشته باشند. برای آن ها می توانید یک یا چند گلوله رنگی و یا یک تاب در اختیارش قرار بدهید. این کار باعث می شود که طوطی به شما نزدیک تر شده و راحتی او را نسبت به شما بیش تر می کند.

تنبیه کردن

یادتان باشد که تنبیه کردن تنها مخصوص به انسان ها نمی باشد و بهتر است گاهی طوطی های خود را نیز تنبیه کنید. این کار را زمانی باید انجام دهید که طوطی شما حرف زشتی را تکرار می کند. برای تنبیه کردن طوطی ها روش های بسیار ساده ای وجود دارد و شما می توانید بعد از هر بار تکرار حرف های زشت او را تنبیه کرده و پارچه ای سیاه روی قفس او بکشید. بهتر است این کار را از مدت زمان کم مثلا به اندازه یک دقیقه شروع کنید و اگر طوطی باز هم همان حرف ها را تکرار کرد می بایست زمان تنبیه را به مرور افزایش دهید تا بتوانید این حرف را از ذهن او پاک کنید.

شرایط تنبیه کردن طوطی

اگر از این مطلب رضایت داشتید و دوست دارید از طوطی ها مطالب بیش تری بدانید می توانید در ادامه با کلیک بر روی لینک های داده شده اطلاعات بیش تری در مورد طوطی برزیلی سخنگو و طوطی ملنگو بدست آورید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *