دسته ها
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳

حل مشکل زودرنجی در کودکان

 • منصوره رمضان زاده
 • ۲۷ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

زودرنجی در کودکان از جمله مشکلاتی می باشد که وجود آن هم برای کودک و هم برای والدین آزار دهنده و دردسر ساز بوده و امکان دارد حتی مشکلاتی را به همراه داشته باشد چرا که چنین کودکانی ویژگی های مخصوص به خود را داشته و در صورت رفتار نامناسب با آن ها ممکن است شرایط موجود بدتر شود.

یکی از رفتارهایی که امکان دارد از بعضی از بچه ها سر بزند حساس بودن و زود رنجی آن ها می باشد که در نتیجه تربیت نادرست و فرزند پروری نامناسب والدین بوده و باید گفت در چنین حالتی کودک تحت تاثیر هر موضوع بی ارزش و ساده ای خیلی سریع ناراحت شده و بهانه گیری می کند. بدین منظور تصمیم داریم در این مطلب به جهت راهنمایی شما عزیزان دلایل اصلی زودرنجی در کودکان و راهکارهای رفع و کاهش این رفتار را مورد بررسی قرار دهیم.

مشکل زودرنجی در کودکان

به طور کلی وظیفه اصلی هر پدر و مادری تربیت درست فرزندان و تامین نیازهای عاطفی و جسمی آن ها می باشد ولی برخی مواقع کوتاهی والدین و عدم آگاهی آن ها از اصول و معیارهای درست تربیت و پرورش فرزندان سبب بروز مشکلات و مسائلی همچون زودرنجی در کودکان می شود که در هنگام بروز چنین رفتاری در صورتی که والدین برخورد صحیحی نداشته باشند مشکلات بیشتری ایجاد خواهد شد.

شیوه برخورد با کودک زودرنج

بعضی از اشخاص از همان دوران کودکی حساسیت زیادتری در مقایسه با دیگران دارند و به طور مداوم از مسائل ساده و کوچک خیلی سریع ناراحت و آزرده می شوند همین امر موجب شده به آن ها زودرنج و حساس گفته شود. بچه هایی که دچار این نوع رفتار هستند اغلب بخاطر هر چیزی شروع به گریه کردن کرده و بهانه گیری می کنند یا رفتارهایی همچون قهر کردن و مخالفت با اطرافیان را از خود نشان می دهند. این رفتارها با گذشت زمان می تواند رابطه آن ها را با همسالانشان محدود نموده و سبب گوشه گیری کودک شود.

نشانه های زودرنجی در بچه ها

مهمترین علائم کودکان حساس

چنین کودکانی یک سری خصوصیات و ویژگی ها دارند که در ادامه به شرح آن ها پرداخته ایم.

حالت خشم و عصبانیت :

هر بحث و مکالمه ای با آن ها به یک جواب تحریک آمیز ختم می شود. هر نوع اقدام کوچکی در این زمینه امکان دارد موجب ناراحتی و آزرده شدن آن ها شود.

 • آرون گروپس

گریه و زاری کردن :

هنگامی که کودک شروع به گریه کردن می کند در طی روز به مدت خیلی زیادی و به طور دائم گریه و زاری می کند.

دلایل زودرنجی در کودکان

بی قراری و آشفتگی :

تصور می شود که چنین کودکانی از وضعیت موجود ناراضی هستند آن ها تلاش می کنند با چیزهای خاصی یا حتی خودشان مشغول شوند و به طور دائم در حال تحرک می باشند.

التماس و خواهش کردن :

در صورتی که خواسته ها و تمایلات آن ها تحقق نیابد شروع به التماس و خواهش کردن می کنند و امکان دارد رفتارهای دراماتیک از خود نشان دهند.

قطع کردن روابط :

کودک به طور کامل رابطه با شما را قطع کرده به طوری که صحبت نمی کند، پاسخ نمی دهد، به چشم های فرد مقابل نگاه نمی کند و نسبت به تمامی مسائل بی میل می باشد.

علائم اصلی کودکان حساس

علل اصلی زودرنجی در بچه ها

 • شیوه تربیتی والدین
 • کمال گرا بودن و ایده آل گرایی
 • توجه بیش از حد خانواده یا بی توجهی و نادیده گرفتن فرزند در محیط خانه
 • تعداد فرزندان در خانواده
 • تحقیر کردن و سرکوفت زدن
 • قیاس با دیگر افراد و هم سن و سالان
 • داشتن وسواس فکری
 • ممانعت از حضور داشتن کودک در جمع ها و مکان های اجتماعی
 • وجود حس گناه
 • مورد تبعیض و تنبیه قرار دادن کودک در جمع دیگران
 • منفی باف بودن
 • داشتن اعتماد به نفس کم

راهکارهای موثر برخورد با کودکان حساس

راهکارها و روش های موثر تربیت و برخورد با کودک زودرنج

اگر کودکی حساس و زودرنج دارید بایستی این نکته را در نظر داشته باشید که نحوه رو به رو شدن کودکتان با دنیا فرق خواهد داشت و حتی امکان دارد این رویارویی همراه با چالش باشد. بدین منظور بایستی بدانید که با چنین کودکی به چه صورت رفتار نمایید تا صدمه کمتری ببیند که در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم.

 • به منظور کاهش حساسیت روحی و روانی کودکتان بایستی او را از مکان های شلوغ با سروصدای زیاد و در واقع محل هایی که حس می کنید باعث ناراحتی و اذیت او می شود دور نمایید تا او احساس آرامش داشته باشد و به حالت عادی برگردد. ممکن است تحمل نکردن محیط های پرسروصدا موجب شدت گرفتن میزان حساسیت او گردد.
 • به جای سرکوب سرپیچی های فرزندتان به او فرصت دهید برخی اوقات احساسات خود را ابراز نماید. این عمل به میزان زیادی به او آرامش می دهد. همچنین به او اجازه دهید ناله و زاری کند و یا فریاد بزند و گریه کند زیرا این عمل به او کمک کرده تا احساس خوبی داشته باشد و سپس او را در آغوش خود قرار دهید.
 • یاد دادن مهارت های حل مسئله می تواند تغییر زیادی در زندگی روزانه کودک زودرنج به وجود آورد. اصول و روش های مرحله به مرحله رویارویی با مشکلات را به فرزند خود بیاموزید و اعتماد به نفس از بین رفته او را برای مقابله با وضعیت های سخت بازگردانید.

روش برخورد با کودکان حساس

 • هر زمان احساس کردید که فرزندتان در حال سرکشی احساسی می باشد می توانید کارهایی را انجام بدهید تا احساس او را منحرف نمایید و به او حس آرامش بدهید. پرت کردن حواس به کودک کمک کرده تا دقت و تمرکزش را بر روی چیز دیگری اعمال نماید.
 • کودکانی که حساس و زودرنج می باشند به میزان تشویق بالایی احتیاج دارند. تلاش های کودکتان را حتی در مواقعی که شکست می خورد نیز تحسین نمایید. کودکی که مورد تشویق کمی قرار گیرد میزان عزت نفسی پایینی تری خواهد داشت. تحسین او در عوض فعالیت هایی که انجام می دهد بدون در نظر گرفتن نتیجه آن باید باشد.
 • اگر پدر و مادری کودک خود را پرمدعا تربیت کنند با گذشت زمان فرزندش در مقابل مخالفت های پدر و مادرش کم حوصله شده و درگیر زودرنجی می شود. بدین گونه والدین بایستی در مقابل تامین خواسته های فرزند خود به صورت قانونمند و اصولی عمل نمایند و به درخواست های غیر منطقی و بیش از حد کودک پاسخ منفی بدهند.

راه های برخورد با زودرنجی در کودکان

در این مطلب علائم و دلایل مهم زودرنجی در کودکان را به همراه روش های تربیتی موثر و نوع برخورد با آن ها را به طور کامل شرح دادیم که امیدواریم برایتان مفید و سودمند بوده باشد و مورد پسندتان قرار گرفته باشد. همچنین برای رفتار با کودک گوشه گیر و برخورد با کودک حساس می توانید به سراغ این مطالب بروید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *