دسته ها
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

دانستنی های درباره جالب ناخن دست و پا

  • ملیحه بال افکن
  • ۳ آبان ۱۴۰۰
  • ۰

در واقع ناخن ها نیز مانند سایر بخش های بدن دارای ساختار و عملکرد متفاوتی هستند که شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با دانستنی های ناخن آشنا شوید با ما همراه باشید.

به صراحت می توان گفت که دانستنی های زیادی در مورد ناخن ها وجود دارد که بسیاری از انسان ها از آن بی اطلاع هستند زیرا عمدتا در مورد ناخن تنها جنبه زیبایی دست و پاها را مد نظر قرار می دهند. اما باید بدانید که ناخن ها چیزی فراتر از زیبایی هستند و دانستنی های بی شماری را در خود جای داده اند.

آشنایی با دانستنی های ناخن

بهتر است بدانید که در واقع ناخن ها از کراتین ساخته شده اند که خود کراتین نوعی پروتئین بوده و سلول های بافت ناخن از آن تشکیل شده اند. به صراحت می توان گفت که کراتین نقش مهمی در سلامت ناخن ها دارد به گونه ای که ناخن ها را قوی و مقاوم می کند تا دچار آسیب نشوند. امروزه دانستن دانستنی های ناخن به شما کمک می کند تا ناخن هایتان را بهتر بشناسید و از آن مراقب بیشتری کنید.

خصوصیات و دانستنی های ناخن

توجه داشته باشید که رشد ناخن ها بر اساس عامل های مختلفی متغیر هستند. گفته شده که ناخن های دست هرماه به صورت متوسط ۳.۵ میلی متر رشد می کنند که با این حال رشد ناخن ها در برخی از افراد به خاطر عوامل ژنتیکی سریع تر باشد و یا کندتر رشد کند. در واقع گاهی اوقات ممکن است رشد ناخن ها به خاطر وجود برخی بیماری ها و افزایش سن مانند دیابت، اختلالات هورمونی، استرس و کمبود آهن کندتر باشد.

همچنین جالب است بدانید که سرعت رشد ناخن های پا به صورت طبیعی دو برابر کمتر از ناخن های دست است. در واقع ناخن پاها ۱.۶ میلی متر و ناخن دست ها ۳.۵ میلی متر در ماه بلند خواهند شد. در ادامه سعی داریم تا به بیان برخی از اطلاعات و دانستنی های مهم ناخن بپردازیم:

  •  نهال بیبی شاپ
  •  بلیط کیش

بخشی از ناخن تان که دیده می شود مرده است:

ناخن ها معمولا در زیر پوست شروع به رشد می کنند به گونه ای که با رشد سلول های جدید، سلول های مرده و کهنه به تدریج به سمت پوست رانده خواهند شد. خشی از ناخن که می توانید آن را مشاهده کنید از سلول های مرده تشکیل شده و به همین خاطر است که کوتاه کردن ناخن دردی ندارد.

بخش های مختلف ناخن

بافت مرده ناخن نیاز به خون دارد تا رشد کند:

رگ های خونی بسیار ریز به نام کاپیلاری در قست زیرین بستر ناخن وجود دارند که جریان خون در این قسمت کمک می کند تا ناخن ها رشد بیشتری داشته باشند و رنگی صورتی به خود بگیرند.

ناخن ها هر ماه ۳.۵ میلی متر رشد می کنند:

به صراحت می توان گفت که ناخن های دست در طول ماه تقریبا ۳.۵ میلی متر و ناخن های پا در طول ماه حدود ۱.۵ میلی متر رشد خواهند کرد. همچنین اگر تغذیه ای درست داشته باشید و مراقب سلامت ناخن ها باشید باعث افزایش سرعت رشد آن ها خواهید شد.

ناخن ها حس دارند:

گاهی اوقات ممکن است ناخنی مرده باشد و حس نداشته باشد اما لایه ای پوست زیر ناخن وجود دارد که درمیس نام می گیرد. این لایه دارای پایانه های عصبی حسی خواهد بود که وقتی که به ناخن فشاری وارد شود سریعا به بخش های مغز سیگنال ارسال می کند.

مواد تشکیل دهنده ناخن ها

پس از مرگ رشد ناخن ها متوقف می شود:

هر چند که در حال حاضر باور های اشتباهی هم وجود دارد که می گوید پس از مرگ نیز ناخن ها به رشد خود ادامه می دهند اما چنین چیزی جنبه واقعی ندارد. زیرا پس از مرگ انسان پوست هیدراته شده و به تدریج افت خواهد کرد که به همین خاطر ممکن است به نظر بیاید که ناخن کمی رشد کرده است.

ناخن های دست مسلط سریعتر رشد می کنند:

اگر راست دست هستید حتما متوجه اید که ناخن های دست راست تان سریع تر از ناخن های دست چپ تان رشد می کنند و حتی برعکس. علت این مسئله هم می تواند هم می تواند فعال بودن دست مسلط باشد.

رشد ناخن ها در مردها سریع تر است:

برخلاف اینکه رشد موها در زن ها سریع تر است اما به استثنای دوران بارداری که هم ناخن و هم موهای مادر سریع تر از ناخن و موهای یک مرد رشد خواهد کرد.

اصول افزایش رشد ناخن ها

فصل ها بر رشد ناخن اثر می گذارند:

ناخن در فصل تابستان سریع تر از زمستان رشد می کند و با وجود اینکه در مورد این اختلاف تاکنون تحقیقات زیادی انجام نشده اما پژوهشی روی موش ها انجام شد که در آن دریافت هوای سرد جلوی رشد ناخن شان را گرفته است.

تاثیر میزان استفاده از دست بر رشد ناخن ها:

بهتر است بدانید که معمولا استفاده بسیار زیاد از دست ها مانند استفاده از کیبورد باعث می شود تا ناخن ها بیشتر تکان بخورند. این اتفاق به تدریج باعث افزایش جریان خون در دست ها و تحریک رشد ناخن ها خواهد شد.

نقطه های سفید روی ناخن علامت کمبود کلسیم هستند:

معمولا نقطه های سفید روی ناخن ناشی از آسیب های رایج به ناخن مانند جویدن بیش از حد هستند. این نقطه عمدتا بی خطر هستند و با رشد ناخن برطرف خواهند شد.

چگونگی تقویت ناخن ها

رنگ ناخن طبق وضعیت سلامت تغییر می کنند:

تقریبا ۱۰ درصد از تمام بیماری های پوستی با ناخن نیز مرتبط خواهند بود. در واقع ناخن های زرد، قهوه ای و یا سبز معمولا نشان دهنده عفونت قارچی هستند و در برخی موارد نیز ناخن زرد رنگ علامت بیماری تیروئید، دیابت و یا پسوریازیس خواهند بود.

ناخن جویدن شایع ترین علامت اضطراب است:

ناخن جویدن که به آن اونیکوفاگیاه نیز گفته می شود معمولا باعث آسیب بلند مدت نخواهد شد اما به تدریج می تواند ریسک ابتلا به بیماری را بیشتر کند زیرا میکروب ها از این طریق وارد دهان می شوند. همچنین آسیب دیدن پوست اطراف ناخن ها نیز می تواند باعث بروز عفونت شود.

استرس بر ناخن ها تاثیرگذار است:

به طور کلی بروز استرس می تواند باعث شود تا ناخن ها آهسته تر رشد کنند و یا حتی رشدشان متوقف شود. زمانی که ناخن ها مجددا رشد خود را شروع می کنند احتمالا خطوط افقی روی ناخن ها ایجاد خواهد شد که عمدتا بی خطر هستند و با رشد ناخن به راحتی برطرف می شوند.

تاثیر استرس بر رشد ناخن ها

ناخن ها هم نیاز به تنفس دارند:

توصیه می شود که برای حفظ سلامت ناخن ها گاهی اوقات آن ها را بدون لاک یا ناخن مصنوعی رها کنید. معمولا استفاده مداوم از این موارد و برداشتن شان می تواند به ناخن های شما آسیب بزند. به همین خاطر اجازه دهید نفس بکشند و به خوبی استراحت کنند تا خودشان را ترمیم کنند.

ضخامت ناخن ها علت ژنتیکی دارند:

به صراحت می توان گفت رشد ناخن و سایر فاکتور ها تا حدود بستگی به ژن هایی خواهد داشت که شما به ارث می برید. در کنار این موارد فاکتور هایی مانند سن و وضعیت سلامتی نیز در روند رویش ناخن ها تاثیرگذار هستند.

همچنین در ادامه پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب دانستنی های چشم و همچنین آناتومی کلیه به صورت کامل آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.