دسته ها
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

آموزش مقاله نویسی و آشنایی با مراحل نوشتن یک مقاله خوب

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۹ مهر ۱۴۰۰
 • ۰

توجه داشته باشید که یادگیر اصول مقاله نویسی چندان سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با نکات مهم و مراحل اصلی در آموزش مقاله نویسی آشنا شوید با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید برای اغلب دانشجویان به ویژه دانشجویان مقطع ارشد و دکترا مقاله نویسی پس از آموزش اجباری است زیرا داشتن مقاله به اعتبار علمی نویسنده آن اضافه می کند و در صورتی که مقاله در مجلات معتبری به چاپ برسد ارزش علمی بسیار بالایی را به همراه خواهد داشت.

اصول آموزش مقاله نویسی

به صراحت می توان گفت که نوشتن مقاله یکی از مهم ترین فعالیت ها در طول زندگی است و از آنجایی که شروع هر کاری سخت است خواندن راهنما و آموزشی که حرفه ای های کار آماده کرده اند کمی راهگشا خواهد بود. در واقع مراحل مقاله نویسی برای آماده کردن یک مقاله علمی دارای استاندارد و الگو های خاص است که کمی با سایر نوشته های علمی و غیر علمی متفاوت خواهد بود.

در این میان تسلط بر زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط مناسب ضروری است تا تمام گزارش های تحقیق با زبانی بدون ابهام و کاملا ساده با افراد دیگر به اشتراک گذاشته شود. بهتر است بدانید که مقالات علمی معمولا باید به زبانی بسیار ساده، مختصر و کاملا واضح نوشته شوند تا خوانندگان با سابقه علمی و تحقیقاتی مشابه نویسنده بتوانند به راحتی کار و نحوه انجام آزمایشات را درک کنند. همچنین آن ها ممکن است بخواهند نتایج را مورد بازیابی قرار دهند یا تحقیقات را گسترده تر کنند.

چگونگی آموزش مقاله نویسی

در واقع یکی از ملزومات به پایان رساندن تحصیلات تکمیلی ارائه یکیا چندین مقاله و چاپ آن ها در نشریات معتبر داخلی یا خارجی است که به همین خاطر اغلب دانشجویان به مقاله نویسی روی می آورند اگرچه که آشنایی چندان زیادی با نحوه نگارش مقاله آن ها ندارند.

 • قاصدک 24
 • نهال بیبی شاپ

مراحل نوشتن مقاله:

با وجود اینکه ممکن است مجله های مختلف علمی دارای الگو و قالب خاص خود برای نوشتن باشند اما یک فرمت کلی برای اصول نوشتن مقاله که عموما برای تمام مجلات قابل استفاده است را در ادامه بیان کرده ایم:

 • موضوع مقاله
 • چکیده
 • مقدمه
 • روش تحقیق
 • نتایج
 • بحث و تجزیه و تحلیل
 • نتیجه گیری
 • منابع

مراحل مختلف مقاله نویسی

موضوع:

به طور کلی در مراحل مقاله نویسی هر مقاله باید دارای عنوان مناسبی باشد که به صورت کامل تحقیقات انجام گرفته در متن را توصیف نماید. در واقع نام مقاله بهتر است به گونه ای انتخاب شود که خواننده با دیدن نام آن متوجه اقدامات کلی صورت گرفته و مسئله اساسی تحقیق شود و به عبارتی نیازی به مطالعه کل مقاله برای معرفی کار نداشته باشد. برای مثال عنوان اثرات روشنایی و دمای هوا بر افزایش جمعیت باکتری ها عنوان مناسبی تلقی می شود.

برای اینکه بتوانید نام مناسبی برای مقاله خود انتخاب کنید توصیه می کنیم که از کلمات کلیدی داخل متن کمک بگیرید. برای مثال سه کلمه کلیدی را انتخاب کرده و در سایت های معتبر مقالات جستجو نمایید. بر اساس همین جستجو می توانید عنوان مقالات مرتباط را مشاهده و از آن ها برای مقاله خود کمک بگیرید. بر اساس نام مقالات مشابه می توانید از نوع فرآیند و همچنین ماده مورد استفاده در عنوان مقاله استفاده نمایید و از این طریق به عنوانی ایده آل برای مقاله خود برسید.

 • چکیده:

توجه داشته باشید که در این بخش مختصری از کل مقاله به صورت ساده بیان خواهد شد. چکیده چیزی فراتر از خلاصه متن یک مقاله است به عبارتی خلاصه بازنویسی شده کل متن در جملات کوتاه تر و برای کسانی است که از پیش متن را مطالعه کرده اند در حالی که چکیده مختصری از گزارشات تحقیقی بوده و مناسب افرادی خواهد بود که متن را مطالعه نکرده و قصد دارند در رابطه با ادامه مطالعه آن تصمیم بگیرند.

یادگیری اصول مقاله نوشتن

معمولا توصیه می شود چکیده را در حدود ۲۵۰ کلمه در نظر بگیرید تا شامل اهداف تحقیقی، مواد عمومی، روش تحقیقریال نتایج خلاصه شده و در آخر نتیجه گیری نهایی باشد. معمولا در متن چکیده نباید اطلاعاتی اضافه بر اطلاعات متن اصلی تحقیق آورده شود. می توانید چندین مقاله مشابه بیابید و از روش چکیده نویسی شان الگو برداری کنید.

 • مقدمه:

قسمت مقدمه معمولا از مراحل مقاله نویسی به منظور معرفی مسئله اصلی مورد تحقیق و انگیزه های رفع مشکل مذکور نگارش خواهد شد که عمدتا باید اطلاعات کافی را در اختیار خواننده قرار دهد به گونه ای که خواننده مقاله شما را مورد تمجید قرار دهد و برای خواندن ادامه متن مشتاق شود. پاراگراف اول مقدمه معمولا میزان کاربرد روش و یا مواد مورد استفاده را بیان خواهد کرد.

در واقع یک استراتژی مفید برای نگارش این بخش از مراحل مقاله نویسی شروع از مسئله و طرح کلی و رسیدن به موضوع اصلی مقاله است. با این حال مقدمه نباید چندان طولانی و گسترده شود و در نوشتن آن بهتر است تنها به این نکته توجه کنید که مخاطب متن شما فردی با اطلاعات مشابه خودتان است به همین خاطر بایستی نکات اصلی را انتخاب کنید و به سرعت و بدون مقدمه به اصل موضوع اشاره نمایید.

چگونگی انتخاب مقدمه مناسب برای مقاله

 • تحقیق:

همانطور که می دانید این مرحله از آموزش مقاله نویسی مربوط به زمان، مکان و چگونگی انجام تحقیقات است که محقق در این بخشی بایستی موارد مختلفی اعم از طرح تحقیقاتی، لوازم مورد نیاز، روش جمع آوری اطلاعات و کنترل نتایج را در اختیار مخاطب خود قرار دهد. برای مثال می توانید مواد استفاده شده و ابعاد آن ها را کاملا بیان کنید. پس از آن دستگاه های استفاده شده را معرفی کرده و سپس فرآیند و روش کار را به صورت دقیق و کامل توضیح دهید.

 • نتایج:

در این بخش نویسنده به کمک جدول ها، نمودار ها و تصاویر مختلف نتایج به دست آمده از هر آزمایش را در اختیار خواننده قرار می دهد و توضیحی در رابطه با معنی این نمودار ها و تجزیه و تحلیل نتایج ارائه نخواهد داد. معمولا این بخش بیشترین تعداد صفحات مقاله تان را شامل می دهد و همچنین گسترده و وسیع بودن آن به چاپ شدن مقاله نیز کمک خواهد کرد.

 • بحث و تجزیه و تحلیل:

در این مرحله از آموزش مقاله نویسی نویسنده توضیحات بیشتری در رابطه با نتایج به دست آمده، همبستگی متغیر ها و تفسیر آن ها در اختیار خواننده قرار می دهد. همچنین در این قسمت نویسنده بایستی علت هرگونه انحراف از نتایج مورد انتظار و یا نتایج تحقیق پیشین را برای مخاطب توضیح دهد.

راه های مختلف برای نوشتن مقاله

 • نتیجه گیری:

توجه داشته باشید که در طریقه نوشتن تحقیق بایستی نحوه نتیجه گیری کلی را در نظر بگیرید. در این مرحله از آموزش مقاله نویسی باید نویسنده بتواند به سادگی نتیجه کلی حاصل از تحقیق، معنای آن و تفسیر خود از نتایج به دست آمده را برای خواننده متن ارائه کند.

در این مرحله می توانید نتایج خود را به شکل بند به بند هم بنویسید. به این صورت که جمله اول معمولا به معرفی کل کار پرداخته شود و در ادامه باقی متن به صورت بند به بند نوشته شود.

همچنین در ادامه پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب فرمول نویسی در ورد و همچنین مطلب نوشتن متن نامه اداری نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.