دسته ها
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

حکم قضا شدن نماز و شرایط خواندن نمازهای قضای میت

 • شقایق ایران دوست
 • ۲۱ مهر ۱۴۰۰
 • ۰

اگر دوست دارید اطلاعاتی در رابطه با حکم قضا شدن نماز داشته باشید بهتر است این مطلب را از دست ندهید زیرا تمامی آن چه که باید بدانید را برایتان بیان خواهیم کرد.

حکم قضا شدن نماز از دیدگاه مراجع تقلید بسیار متفاوت می باشد و هر کدام دارای شرایط بسیار خاصی می باشد. بهتر است قبل از این که به فکر نمازهای قضای خود باشید از قضا شدن آن ها پیشگیری کنید. در ادامه شما را با احکام مربوطه آشنا خواهیم کرد.

حکم قضا شدن نماز

حکم قضا شدن نماز

انسان ها خطا های بسیار زیادی دارند و یکی از این خطا ها قضا شدن نمازهایشان می باشد. البته بسیاری از افراد نماز ظهر و شب را به راحتی می خوانند و تنها مشکل آن ها نماز صبح می باشد. اگر نمازهای شما هم به هر دلیلی قضا می شود بهتر است تا پایان همراه ما باشید تا با احکام مربوط به آن آشنا شوید.

قضای نمازهای واجب با شرایط خاص

 • فردی که می تواند نماز را به جا بیاورد در صورتی که بر اثر سستی و کاهلی این کار را نکرده باشد باید قضای نمازهای خود را به جا آورده و استغفار کند.
 • نمازهای یومیه ای که فرد در حالت حیض و نفاس می باشد قضا ندارد.

نمازهای باطل

برخی از افراد بعد از این که نمازشان را می خوانند متوجه باطل بودن آن می شوند و این باطل شدن نمازها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به هر حال هر دلیلی که موجب باطل شدن نماز شده باشد، اهمیتی ندارد و فرد باید قضای نمازهای باطل خود را بخواند.

 • کالا چیو
 • نهال بیبی شاپ

نماز های باطل و قضای آن ها

نماز قضا و به جا آوردن آن

یادتان باشد افرادی که نماز قضا دارند باید یک سری از نکات را رعایت کنند.

 • افرادی که نمازشان قضا شده است نباید در به جا آوردن آن کوتاهی کنند و باید آن را هر طوری که شده بخوانند. البته نیازی نیست این کار را با عجله انجام دهند. البته دانستن زمان قضا شدن نماز به شما کمک می کند تا کم تر دچار این مشکل شوید.
 • برخلاف باور عموم هر فردی که نماز قضا دارد می تواند نمازهای مستحبی بخواند و مانعی بین نمازهای قضا شده و نمازهای مستحبی وجود ندارد.
 • افرادی که احساس می کنند نمازهای آن ها قضا شده است و یا به هر دلیلی احتمال می دهند که برخی از نمازهایشان باطل بوده باشد برای احتیاط بیش تر لازم است تا قضای نمازهایشان را به جا بیاورند.

خواندن نمازها و نکات آن ها

یادتان باشد که نمازهای یومیه را باید در طی روز به جا بیاورید و باید حتما پشت سر هم باشند ولی قضا شده این نمازها نیازی به توالی ندارد. چند مورد دیگر مانند این وجود دارد که لازم است آن ها را بدانید.

 • برای خواندن نمازهای یومیه و غیر یومیه نیازی به رعایت توالی نیست و فرد هر طور که دوست دارد می تواند آن ها را به جا بیاورد(منظور از نمازهای غیر یومیه هر نمازی به غیر از نماز صبح، نماز ظهر، نماز عصر، نماز مغرب و نماز عشاء می باشد).
 • اگر فردی نداند که کدام نمازهایش قضا شده باشد می تواند آن ها را به صورت متوالی و یا نامنظم بخواند. در اینجا نیز مسئله مهم این است که فرد قضای نمازهای خود را به جا آورد. ولی اگر فردی می داند که کدام نماز او زود تر قضا شده است باید به ترتیب آن ها را به جا بیاورد.

خواندن نماز های قضا شده ونکات مربوط به آن

نمازهای قضای میت

بسیاری از افراد دوست دارند برای رفتگانشان نمازهای قضا بخوانند تا بتوانند آن ها را از ثواب این کار بهره مند کنند. در ادامه نکاتی که باید در رابطه با حکم قضا شدن نماز میت را بدانید تا بتوانید به صورت درست تری این کار را انجام دهید.

 • اگر افرادی که نماز می خوانند بدانند که این میت می دانسته است کدام نمازهایش قضا شده اند باز هم نیازی به رعایت توالی نمازهای یومیه وی نمی باشد و افراد می توانند هر طور که دوست دارند برایش نمازهای قضا را بخوانند.
 • اگر افراد بخواهند به دیگران پول بدهند تا این نمازهای قضا را بخوانند نیازی نیست چندین نفر را با هم هماهنگ کنند تا توالی نمازها رعایت شود و افرادی که قبول زحمت می کنند می توانند هر طور که دوست دارند این کار را انجام بدهند.

میزان نمازهای قضا شده

همه ما درباره قضا شدن نمازها می دانیم که باید آن ها را به جا بیاوریم. یک سری از افراد هستند که نمی دانند چند وعده آن ها قضا شده است و یا در عدد آن شک دارند. این افراد می بایست زمانی که به دو عدد شک دارند عدد کوچک تر را انتخاب کرده و قضای نمازهای خود را به جا بیاورند.

اولویت بندی نماز های قضا شده

اولویت نمازها

حکم نماز قضا شده این است که هر طور شده آن را به جا بیاورید. البته اولویت با نمازهای یومیه می باشد و نیازی نیست حتما قبل از نمازهای اصلی خود نمازهای قضا شده را به جا بیاورید.

نیت در قضا شدن نماز

برخی از افراد نمی دانند که یک نماز چهار رکعتی شان در چه مرحله ای قضا شده است. اگر همین نماز را به جا بیاورند و به نیت نماز قضا شده خود بگذارند کفایت می کند و دیگر نیازی به گفتن زمان نماز قضا شده نیست. برای مثال شما یادتان نیست که نماز ظهر و یا عصرتان قضا شده است همین که یک نماز چهار رکعتی به جای نماز قضا شده بخوانید کافی است.

همواره به یاد داشته باشد که تا زمانی که فردی زنده می باشد و نتواند نمازهای قضای خود را به جا آورد دیگران نیز نمی توانند این کار را انجام دهند و هر نمازی که به جای فرد زنده خوانده شود باطل محسوب می شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.