دسته ها
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

روش های تست باتری لپ تاپ در ویندوز ۱۰

  • حکیمه فهیمی
  • ۴ مهر ۱۴۰۰
  • ۰

باتری از اجزاء سخت افزاری مهم لپ تاپ می باشد و این امکان را فراهم می کند در شرایط عدم دسترسی به برق یا فضای باز به راحتی از سیستم خود بهره بگیرید. در صورت عدم نگهداری درست از باتری عمر مفید آن کاهش می یابد. در این مطلب با نحوه تست باتری لپ تاپ در ویندوز ۱۰ و چند برنامه رایگان این کار آشنا می شوید.

اگر از باتری لپ تاپ استفاده صحیحی صورت نگیرد به تدریج از عمر مفید آن کاسته می شود. روش ها و برنامه های مختلفی برای تست سلامت باتری لپ تاپ وجود دارند که در این مطلب از آرگا به معرفی ۴ مورد از این برنامه ها می پردازیم. در ضمن نحوه انجام این کار در ویندوز ۱۰ نیز شرح داده می شود. با ما همراه باشید.

نحوه تست باتری لپ تاپ در ویندوز ۱۰ و ۴ برنامه برای انجام این کار

باتری قطعه سخت افزاری مهمی در لپ تاپ می باشد چرا که این امکان را فراهم می آورد در صورت قطعی برق یا حضور در فضای باز یا محلی که به برق دسترسی ندارید بتوانید به راحتی از لپ تاپ بهره بگیرید. عدم مراقبت و استفاده صحیح از باتری به تدریج سبب کاهش عمر مفید آن خواهد شد. روش های مختلفی برای استفاده صحیح از لپ تاپ وجود دارد که می توانید آن ها را بکار بندید.

در ضمن برنامه ها و نرم افزارهای مختلفی برای تست سلامت باتری لپ تاپ وجود دارند که در ادامه این مطلب به ۴ مورد از آن ها اشاره می شود. از آنجا که لپ تاپ ها نوعی رایانه گران قیمت هستند و امروزه برای انجام کارهای روزمره بسیار مورد استفاده قرار می گیرند شرکت های سازنده این دستگاه نیز همانند شرکت های تولید کننده گوشی های هوشمند با رقابت زیادی سعی می کنند محصولی باکیفیت و بهترین رابه بازار ارائه دهند.

  •  دکتر کرمانی
  •  قاصدک 24

با وجود پیشرفت فناوری در این دستگاه ها ولی لازم است در نگهداری قطعات آن بویژه باتری دقت فراوانی لحاظ کنید. چرا که همیشه امکان اتصال لپ تاپ به برق فراهم نیست و ممکن است شرایطی مانند قطعی برق پیش آید که در این صورت بدون باتری قطعا نمی توانید از سیستم خود استفاده کنید. از این رو شما باید بنا به نوع باتری لپ تاپ خود و مقررات تعیین شده شده برای استفاده از باتری از آن به صورت صحیح بهره بگیرید.

از جمله این مقررات می توان به مدت زمان شارژ، چندبار شارژ در طول هفته و … اشاره کرد که باید رعایت شوند. ولی در کنار این موارد نیاز است هر چند وقت یک بار سلامت باتری لپ تاپ خود را تست و بررسی کنید. همانطور که می دانید باتری ابزار شیمیایی قابل حملی می باشد که توسط ذخیره نمودن انرژی در سلول هایش کاربر می تواند از لپ تاپ بهره بگیرد.

ولی در اصل باتری وسیله پیچیده ای است که با توجه به ولتاژ های مختلف ممکن است دما و سن آن تغییر کند. از این رو سلامت باتری لپ تاپ در عملکرد و زمان اجرا موثر بوده و اگر برای شما جای سوال است که تست سلامت باتری لپ تاپ چه اهمیتی دارد باید گفت اولا حداکثر ظرفیت باتری لپ تاپ در طی زمان تغییر می کند بنابراین با تست و بررسی آن متوجه می شوید چه زمان باتری را کالیبره کنید. دوما همانطور که پیشتر هم ذکر شد استفاده ناصحیح از باتری موجب کاهش عمر آن می شود. به این ترتیب با بررسی سلامت باتری لپ تاپ با استفاده از روش های مختلف می توانید طول عمر باتری را افزایش دهید.

تست سلامت باتری در ویندوز ۱۰

سلامت باتری لپ تاپ

باتری، وسیله ای است که برق سیستم های الکترونیکی محبوب ما را فراهم می کند اما نمی تواند این کار را همیشه انجام دهد. جالب است بدانید که در لپ تاپ با ویندوز ۱۰ قابلیت های مختلفی برای تست سلامت باتری در اختیار کاربر قرار می گیرد و از ویژگی گزارش باتری یا Battery Report برخوردار است که مشخص می کند باتری هنوز شاداب و فعال است یا عمر آن رو به پایان است.

با چند دستور ساده می توان یک فایل HTML با اطلاعاتی در مورد استفاده از باتری ، ظرفیت و طول عمر آن بسازید و اگر باتری به تعویض نیاز داشه باشد این گزارش پیش از این که دچار مشکل شوید این موضوع را یادآوری می کند. گزارش باتری یا Battery Report توسط پاورشل ویندوز یا Windows powershell ایجاد می شود. برای این کار کلیدهای  ویندوز و x را روی صفحه کلید همزمان فشار دهید.

در ادامه از منوی نمایش داده شده گزینه Windows powershell admin را انتخاب نمایید. ممکن است روی صفحه پیغامی نمایان شود که از شما اجازه تغییر سیستم را می خواهد. روی گزینه yes را جهت تایید کلیک کنید.

صفحه command یا فرمان پاورشل باز می شود. در این صفحه عبارت powercfg/batteryreport/output”c:\battery-report.html را تایپ یا کپی نمایید و کلید اینتر را فشار دهید تا دستور اجرا شود. سپس محل ذخیره گزارش روی سیستم شما را اعلام می کند. اکنون پاورشل را ببندید.

در این مرحله  فایل اکسپلورر file explorer را باز نموده و به درایو سی بروید. در همان صفحه اصلی باید Battery Report یا گزارش تست سلامت باتری لپ تاپ را پیدا نمایید که به شکل یک فایل با فرمت HTML  ذخیره شده  است. وقتی روی این فایل کلیک نمایید در مرورگر اینترنت سیستم شما باز می شود.

اکنون خلاصه ای از وضعیت سلامت باتری لپ تاپ را در این گزارش مشاهده می کنید که نشان می دهد باتری سیستم چه وضعیتی دارد و تا چه تایمی دوام می آورد. در اول گزارش باتری اطلاعات اولیه در مورد رایانه خود را می بینید که در ادامه آن مشخصات باتری اعلام شده است.

در قسمت دیگری از تست سلامت باتری گزارش ظرفیت باتری مشاهده می کنید. قسمت battery capacity history نشان می دهد میزان ظرفیت باتری د طی زمان چه تغییری داشته است. در طرف راست میزان ظرفیت اسمی design capacity نوشته شده که در حقیقت ظرفیتی که باتری برای ارائه آن طراحی شده را مشخص می نماید. در طرف چپ می وان ظرفیت فعلی باتری سیستم را در حالت شارژ کامل full charge capacity مشاهده کرد که به احتمال قوی با گذشت زمان و بیشتر شدن استفاده از لپ تاپ کاهش می یابد.

در قسمت recent usage تاریخ و ساعت هر بار استفاده از باتری لپ تاپ یا اتصال به برق شهری ثبت شده است. هر تخلیه باتری که در سه روز قبل صورت گرفته باشد در این بخش رصد شده است. در ضمن می توان تاریخچه کاملی از مصرف باتری را در قسمت  recent usage مشاهده کرد.

در مرحله پایانی از تست سلامت باتری به قسمت battery life estimates می رسیم. در طرف راست مدت زمانی که باتری باید طبق ظرفیت اسمی خود شارژ نگه دارد دیده می شود  و در طرف چپ مدت زمان واقعی میزان شارژدهی باتری ثبت شده است. آخرین تخمین شارژدهی که به وضعیت فعلی باتری مربوط است در آخر گزارش اعلام شده است . در تصویر رایانه مدنظر با ظرفیت اسمی باید ۶:۰۲:۰۳ شارژ داشته باشد ولی هم اکنون تا مدت زمان ۴:۵۲:۴۴ شارژ نگه می دارد.

خب با نحوه تست سلامت باتری لپ تاپ در ویندوز ۱۰ آشنا شدید در ادامه با معرفی ۴ برنامه انجام این کار که برخی از آن ها رایگان نیز هست می توانید به تست سلامت باتری سیستم خود بپردازید.

۱. برنامه pure battery analytics

این برنامه یکی از بهترین نرم افزارها برای انجام این کار در ویندوز ۱۰ و … می باشد. برنامه pure battery analytics رابط کاربری ساده و کاربردی دارد. در صفحه Quick glance می توان وضعیت باری را در لحظه ، تنظیمات وضعیت باتری، شارژ کامل و ظرفیت اولیه آن را مشاهده کرد. در صفحه analytics  تغییرات صورت گرفته در درصد شارز باتری در طول زمان را مشاهده کرد.

نموداری دیده می شود که این موارد را به خوبی نشان می دهد. می توان افزونه برنامه را دانلود نمود و درصد شارز باتری و اعلان های مرتبط با آن را در محاسبه همزمان real time دید. حتی می توان زنگ خطر سرقت را برای لپ تاپ فعال نمود. نمودارهای موجود این کار را آسان تر می نمایند و مقایسه درصدهای مختلف ساده تر می شود.

۲. برنامه battery infoview

نرم افزار battery infoview کاملا رایگان است و با جستجویی ساده در گوگل می توان آن را داانلود و نصب کرد. توسط این برنامه می توان سلامت باتری سیستم خود را بررسی کنید ولی در اصل این ابزار دو مولفه اصلی دارد. در صفحه اول اطلاعات کاملی از میزان ظرفیت ابتدایی باتری، ظرفیت شارژ کامل، تعداد چرخه های پر و خالی شده و … دیده می شود.

در صفحه دوم اطلاعاتی شامل تجزیه و تحلیل دقیق برق دریافتی باتری همراه با نکات تکمیلی ذکر شده است. به این ترتیب با نرم افزار کاربردی battery infoview می توان میزان دفعات پر و خالی شدن باتری را بدست آورد.

در ضمن اطلاعات حاصله را نیز حتی می توان از طریق فابل نوت پد یا اگسل خروجی گرفت که طبیعتا بررسی این اطلاعات در طول زمان می تواند عواملی را که موجب کاهش ظرفیت باتری می شوند را به شما نشان دهد.

۳. برنامه save battery

با برنامه save battery می توانید سلامت باتری لپ تاپ خود را در ویندوز ۷،۱۰ و … بررسی کنید. رابط کاربری این برنامه ساده بوده و در صفحه اصلی می توان نمایی از شارژ و تخلیه شدن آن را مشاهده کرد. در ضمن می توان اطلاعاتی در مورد ظرفیت اصلی باتری ، ظرفیت کامل، آخرین دفعه ای که باتری با شارژ یا بدون آن فعالیت داشته و زمان باقی مانده جهت تخلیه شارژ را مشاهده کرد.

امکان تغییر تم برنامه نیز وجود داشته و با نرم افزار save battery می وان برای شارز کامل، باتری کم و … اعلان قرار داد. با کلیک روی سربرگ history می توان نمودار استفاده از باتری را دید. در ضمن امکان ذخیره این لیست وجود دارد. نکته مهم این  است که برنامه save battery تا ۳۰ روز اطلاعات را نگه می دارد. در نتیجه در صورت تمایل برای ذخیره اطلاعات باتری باید به این زمان بندی دقت داشته باشید.

۴. برنامه battery eater

برنامه battery eater رایگان بوده و به نصب نیازی ندارد و دارای نسخه قابل حمل است. در این برنامه نموداری از عملکرد باتری لحاظ شده و می توان باتری را در ۴ حالت مختلف مصرف انتخاب کرد.

در ضمن می توان اطلاعات اولیه سیستم خود را مشاهده نمود. برنامه battery eater برای کاربرانی مناسب است که مایل نیستند از نرم افزارهای پیچیده استفاده کنند.

 

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.