دسته ها
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

ارتباط دیابت و ریزش مو و روش های درمان ریزش موی دیابتی

 • شقایق ایران دوست
 • ۸ مهر ۱۴۰۰
 • ۰

در این مطلب شما را با ارتباط هایی که میان دیابت و ریزش مو وجود دارد آشنا خواهیم کرد و روش های درمانی آن را برایتان خواهیم گفت. برای یافتن اطلاعات بیش تر بهتر است تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

ارتباط دیابت و ریزش مو یکی از مهم ترین دلیل هایی می باشد که بسیاری از افراد دوست دارند تا همیشه سالم بمانند و مو های خود را داشته باشند. البته دیابت یکی از بیماری هایی می باشد که می تواند بوجود آورنده هزاران هزار بیماری باشد و اگر افرادی که دارای این بیماری هستند بتوانند قند خون خود را با استفاده از دارو و رژیم های مناسب کنترل کنند می توانند از عوارض آن در امان باشند.

ارتباط دیابت و ریزش مو

ارتباط دیابت و ریزش مو

ریزش مو یکی از موضوعات بسیار طبیعی می باشد و برای همه افراد رخ می دهد ولی برخی از افراد بنابر شرایطی که دارند ممکن است بیش تر از سایرین این مشکل را تجربه کنند. در واقع زمانی که چرخه طبیعی رشد مو به پایان می رسد مو های شما ریزش پیدا می کند ولی فولیکول های جدید رشد می کنند و جایگزین مو های از دست رفته شما می شود. زمانی که فولیکول ها نتوانند دوباره رشد کنند و جایگزین مو های قبلی شوند فرد دچار ریزش مو قابل توجهی خواهد شد که باید با مراجعه به یک دکتر متخصص دلیل این مشکل را پیدا کند. دلایل ریزش مو بسیار متنوع می باشد و دیابت نیز یکی از اصلی ترین علل ها است. در ادامه شما را بیش تر با این مشکل و تاثیراتی که بر روی ریزش مو دارد آشنا خواهیم کرد.

تاثیرات دیابت بر ریزش مو

ارتباط دیابت و ریزش مو بسیار قوی می باشد و تاثیراتی که ایمن بیماری بر روی چرخه مو ها دارد از چندین و چند جهت می باشد که عبارت است از :

 • مبل و میز
 • کالا چیو
 • اختلال در رشد طبیعی مو
 • رشد بیش از حد و غیر طبیعی مو ها
 • ایجاد موانع رشد برای فولیکول ها
 • کاهش توانایی فولیکول ها برای رشد مو ها

دلایل مهم

یادتان باشد که دیابت یکی از بیماری های قابل کنترل ولی غیر قابل درمان است و افرادی که به آن دچار می شوند امکان بهبودی ندارند و تنها می توانند با استفاده از روش های مختلف کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند. در ادامه دلایلی که منجر به ریزش مو می شود را برایتان بررسی خواهیم کرد.

قند خون بالا و ریزش مو

قند خون بالا

یکی از مشکلاتی که افراد دیابتی دارند این است که نمی توانند قند خون خود را کنترل کنند و زمانی که این اتفاق برای مدت طولانی ادامه دار شود ممکن است مشکلات بسیار زیادی برایتان ایجاد شود و یکی از این مشکلات ریزش مو ها می باشد. در واقع قند خون بالا ممکن است به بافت ها و رگ های خونی آسیب های جبران ناپذیری بزند بنابراین اختلال در جریان خون به شدت افزایش می یابد. زمانی که اختلال در جریان خون شدید باشد فولیکول ها نمی توانند همانند قبل به چرخه طبیعی خود ادامه بدهند بنابراین ریزش مو شدید را برای افراد دیابتی ایجاد می کند.

استرس

همانطور که گفته شد دیابت یکی از بیماری هایی می باشد که ناخودآگاه منجر به ترس و استرس افراد می شود و می تواند زندگی آن ها را تحت تاثیر خود قرار بدهد. اگر دچار این بیماری هستید و استرس بسیار زیادی را تحمل می کنید باید بدانید که به زودی دچار ریزش مو خواهید شد زیرا استرسی که دائمی باشد می تواند تغییرات هورمونی شدید را ایجاد کند و در نتیجه فولیکول های مو از چرخه طبیعی خود خارج می شوند.

آلوپسی آره آتا

این بیماری به دلیل مشکلات خود ایمنی ایجاد می شود و می توان گفت افرادی که دیابت نوع یک را دارند این مورد را بیش تر از سایرین تجربه می کنند. در واقع در این بیماری سیستم ایمنی فرد فولیکول های مو را بیگانه تلقی می کند و به آن ها حمله کرده و باعث نابودی فولیکول ها می شود و ریزش مو را برای افراد ایجاد می کند. ریزش مویی که بر اثر این بیماری باشد بعد از مدتی درمان خواهد شد و دوباره موهایتان به حالت طبیعی باز خواهد گشت.

ارتباط دیابت و ریزش مو

درمان ریزش موی دیابتی

با این که دیابت باعث ریزش مو می شود ولی باز هم می توانید دوباره مو های از دست رفته خود را باز گردانید. در واقع روش هایی برای این کار وجود دارد که در ادامه آن ها را برایتان به طور کامل بررسی می کنیم.

ورزش

یادتان باشد که ورزش کردن برای سلامتی بسیار خوب است و می تواند شما را از بسیاری از بیماری هایی که در اثر یک جا نشستن ایجاد می شود دور نگه دارد. با انجام ورزش می توانید به کنترل قند خون خود بپردازید و از این رو دوباره باعث فعالیت فولیکول های مو شده و مو های از دست رفته خود را باز گردانید.

ادامه دادن درمان ها

گاهی پزشک برای شما درمان های هورمونی رویش مو را تجویز می کند. بهتر است این نوع درمان ها را تا زمانی که پزشک می گوید ادامه دهید زیرا ممکن است قطع درمان در زمان نامناسبی صورت بگیرد و در نتیجه دوباره ریزش مو برایتان ایجاد شود. این درمان ها برای خانم ها و آقایان متفاوت می باشد بنابراین بهتر است از خود درمانی بپرهیزید.

درمان ریزش مو دیابتی

کنترل قند خون

یادتان باشد که درمان ریزش مو همیشه هم نیازمند دارو های هورمونی و شیمیایی نمی باشد و اگر فرد دیابتی بتواند قند خون خود را کنترل کند و سطح زندگی خود را ارتقاء دهد می تواند استرس های ناشی از بیماری را کاهش داده در نتیجه ریزش مو خود به خود از بین خواهد رفت. این روش از موثر ترین روش های غیر دارویی می باشد و می تواند زندگی فرد را تغییر دهد.

حمایت کردن

یکی از مشکلاتی که افراد دیابتی دارند این است که مورد ترحم دیگران قرار می گیرند و این مشکل می تواند بر استرس ها بیفزاید بنابراین سعی کنید از فردی که دچار دیابت و ریزش مو شده است حمایت کنید و ترحم کردن را کنار بگذارید. این کار شما می تواند منجر به کاهش استرس آن ها شده در نتیجه ریزش موی ناشی از دیابت را تا حدود بسیار زیادی کنترل می کند.

کمک گرفتن از مشاور

در برخی از موارد که فرد خود را گم می کند و نمی داند که چگونه می شود با این مشکلات کنار بیاید بهتر است از یک مشاور و روانشناس کمک بگیرد. در واقع دیدار با مشاور و استفاده از روش های شناختی  برای درمان می تواند تاثیرات بسیار زیادی بر کاهش ریزش مو های فرد دیابتی داشته باشد.

تقویت ذهن و کاهش ریزش موی دیابتی

تمرین کردن و تقویت ذهن

می توانید با استفاده از تمرینات ذهنی باعث تقویت ذهن خود شوید و در نتیجه با بالا بردن آگاهی خود از استرس ناشی از دیابت بکاهید. زمانی که استرس شما کم شود می توانید کاهش ریزش مو را به صورت علنی مشاهده کنید. در این بین می توانید از ورزش هایی مانند یوگا و مدیتیشن نیز استفاده کنید تا مشکلات خود را درمان کرده و کیفیت زندگی خود را بالا ببرید.

داروی موضعی

یکی دیگر از روش هایی که به شما کمک می کند تا بتوانید ریزش مو های خود را کنترل کنید استفاده از دارو های موضعی می باشد. این دارو ها در دراز مدت اثرات خود را نمایان می کنند و برای این که بتوانید بهبودی خود را مشاهده کنید باید زمان زیادی از این دارو ها استفاده کنید. ماینوکسیدیل یکی از دارو های بسیار خوب برای ریزش مو ها بوده و برخی از پزشکان آن را برای درمان ریزش موی دیابتی تجویز می کنند. ارتباط دیابت و ریزش مو را می توانید با مصرف منظم این دارو کاهش دهید. البته این دارو برای تمامی ریزش مو ها مناسب است و می توانید حتی آن را بدون تجویز پزشک نیز از دارو خانه ها تهیه کنید و مورد استفاده قرار بدهید. این دارو دستورالعمل خاصی ندارد و تنها باید مقدار مناسبی از آن را بر روی محل ریزش مو های خود ماساژ دهید. دستور العمل استفاده آن بر روی جعبه آن درج شده است و هم خانم ها و هم آقایان می توانند با خیال راحت از آن استفاده کنند.

دارو های موضعی مناسب برای ریزش مو

فیناستراید

یکی دیگر از دارو هایی که ممکن است پزشک برای شما تجویز کند فیناستراید است. این دارو بیش تر برای آقایان با سن های بالا تجویز می شود و به صورت خوراکی می باشد. سازمان غذا و دارو استفاده از این دارو را برای خانم ها تصویب نکرده است بنابراین بهتر است فقط آقایان از آن استفاده کنند.

استروئید ها

گاهی ممکن است پزشک برای درمان های ناشی از آلوپسی استروئید ها را به صورت تزریقی برایتان تجویز کند. این روش عوارض جانبی بسیار زیادی در آینده خواهد داشت بنابراین بهتر است سعی کنید از روش های خانگی برای درمان آلوپسی استفاده کنید.

بیوتین

یکی دیگر از دارو هایی که برای افراد دیابتی مناسب است و می توانند بدون هیچ نگرانی از آن استفاده کنند تا ریزش مو هایشان از بین برود استفاده از بیوتین می باشد. بیوتین یکی از مکمل های فرعی می باشد و در بسیاری از غذا ها یافت می شود ولی شما می توانید مکمل آن را نیز از داروخانه ها تهیه کرده و استفاده کنید. بیوتین یکی از ویتامین هایی می باشد که در بدن افراد دیابتی کم تر از سایرین یافت می شود و  استفاده از آن می تواند در درمان ریزش مو هایتان نقش بسیار زیادی با خود به همراه داشته باشد. غذا هایی که می توانید با استفاده از آن ها بیوتین بسیار زیادی به بدن برسانید عبارت اند از :

 • تخم مرغ
 • جگر
 • ماهی سالمون
 • آجیل ها
 • آووکادو
 • سیب زمینی
 • گل کلم
 • مخمر ها

نکته : یادتان باشد که مصرف مکمل های دارویی باید زیر نظر پزشک باشد زیرا نیاز های هر فرد با فرد دیگر فرق می کند و استفاده بیش از حد از مکمل ها می تواند برای افراد دیابتی عوارض جدی با خود به همراه داشته باشد.

مزو تراپی و درمان ریزش مو

مزوتراپی

یکی از درمان های بسیار مهم که می تواند ارتباط دیابت و ریزش مو را از بین ببرد استفاده از مزوتراپی می باشد. این روش برای افراد دیابتی خوب است و خطرات بسیار کم تری را با خود به همراه دارد زیرا می تواند آلوپسی را سریعا درمان کرده و دوباره زیبایی شما را باز می گرداند. البته این روش برای مشکلات دیگری همانند ریزش موی استرسی و آسیب دیدگی ساقه مو ها را درمان کند و تاثیرات بسیار خوبی بر روی رشد مو ها خواهد داشت. در واقع مزوتراپی علاوه بر درمان مشکلات ریزش مو می تواند بر سرعت رشد مو هایتان تاثیر داشته باشد و عوارض کم تری را نسبت به روش های دارویی برای افراد دیابتی به همراه خواهد داشت.

تغییر سبک زندگی

در برخی از موارد افرادی که دیابت دارند زندگی های پر تنش و سختی برای خود ایجاد می کنند. یادتان باشد که یکی از مهم ترین فاکتور هایی که به شما کمک می کند تا ارتباط دیابت و ریزش مو را از بین ببرید و بتوانید با دیابت خود زندگی سالم تری داشته باشید این است که یک زندگی بدون تنش و سالم و دور از هرگونه دعوا و اختلاف داشته باشید. اگر زندگی شما این گونه نیست باید سعی کنید سبک آن را تغییر دهید. سعی کنید ورزش روزانه را وارد برنامه های خود کنید و حداقل در روز ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید تا بتوانید با وجود دیابت زندگی سالم داشته باشید و دیگر نگران ریزش مو های خود نباشید.

ارتباط دیابت و ریزش مو

داشتن رژیم غذایی مناسب

افراد دیابتی باید دقت بسیار زیادی بر روی تمامی آن چه که می خورند داشته باشند و این کار به آن ها کمک می کند تا بتوانند با یکسان نگه داشتن میزان قند خون خود از مشکلات بعدی آن بکاهند و ریزش موی خود را کاهش دهند. بهتر است غذا های مصرفی شما فیبر مناسب داشته باشد و غذا های پرچرب را کم تر از سایر غذا ها استفاده کنید.

زمان مراجعه به پزشک

افرادی که به دیابت نوع یک و دو مبتلا شده اند باید دائما تحت نظر پزشک باشند. این مراقبت ها به شما کمک می کند تا بتوانید سریع تر از روش های درمانی استفاده کنید و ارتباط دیابت و ریزش مو را تا حدود بسیار زیادی کاهش می دهید در نتیجه سریع تر از افرادی که نسبت به این مشکل بی اعتنایی می کنند درمان خواهید شد. بهتر است حتما از یک پزشک متخصص برای تغییر سبک زندگی خود و استفاده از مکمل ها کمک بگیرید تا بتوانید بدون مشکل و دردسر این کار را انجام داده و روند بهبودی خود را تسریع کنید.

روش های کنترل قند خون

شما می توانید با استفاده از ساده ترین روش ها ریزش مو های خود را کنترل کنید و بهترین راه برای این کار کنترل قند خون است. روش هایی که به کنترل قند خون شما کمک می کند و آن را در سطح مناسب نگه می دارد عبارت است از :

 • چک کردن قند خون به صورت منظم و دوره ای
 • استفاده از دارو ها طبق دستور پزشک و تغییر ندادن دوز آن ها
 • داشتن رژیم غذایی مناسب
 • انجام ورزش در روز

تاثیرات دیابت بر روی بدن

تاثیرات دیگر دیابت بر روی بدن

ارتباط دیابت و ریزش مو را برایتان بررسی کردیم و روش های درمانی مختلفی را رائه دادیم ولی بهتر است بدانید که دیابت تنها بر روی فولیکول های مو تاثیر نمی گذارد و. اگر افراد نتوانند آن را کنترل کنند مشکلات دیگری نیز گریبانگیر آن ها خواهد شد. در واقع دارو هایی که استفاده می کنید نیز ممکن است تاثیر موقتی داشته باشند و حتی مشکلات دیگری را نیز برای افراد دیابتی ایجاد کنند. تاثیرات دیگر این بیماری بر روی بدن عبارت است از :

 • تشنگی و عطش شدید
 • مشکلات شدید بینایی
 • افزایش احتمال سکته مغزی
 • افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی شدید
 • افزایش احتمال ابتلا به بیماری های عروقی
 • آسیب شدید عصبی
 • زخم های بزرگ در پا
 • احتمال ابتلا به عفونت ها
 • خستگی شدید
 • افزایش بیش از اندازه ادرار

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.