دسته ها
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

نحوه تشخیص، علل و روش های درمان ضعف دست ها

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۷ مهر ۱۴۰۰
 • ۰

جالب است بدانید که ضعف در دست ها می تواند علل بسیار مختلفی داشته باشد و یکی از آن ها بی حرکتی برای مدتی طولانی است. در ادامه شما را با روش های درمانی این مشکل آشنا خواهیم کرد.

درمان ضعف دست ها به راحتی امکان پذیر می باشد اما قبل از هر چیزی باید سعی کنید ابتدا علت آن ها را پیدا کنید که این کار نیازمند تخصص می باشد و خودتان نمی توانید این کار را انجام دهید. در ادامه نکات بسیار مهمی را در رابطه با این مشکل برایتان بیان خواهیم کرد و روش های درمانی را خواهیم گفت.

درمان ضعف دست ها

ضعف در دست ها

ضعف در دست ها و به طور کلی ضعف های عضلانی در صورتی برای افراد ایجاد می شوند که قدرت عضلات بدن از دست برود و فرد حتی ساده ترین کار های خود را نتواند به راحتی انجام دهد. در واقع افرادی که دچار این نوع بیماری ها می شوند با وجود تلاش های بسیار زیادی که می کنند نمی توانند دست های خود را به راحتی تکان بدهند از این رو انرژی بسیار زیادی صرف می کنند و برای انجام دادن یک کار ساده بسیار خسته خواهند شد. یکی از مهم ترین علل این نوع مشکلات می تواند اختلال در عملکرد اعصاب بدن باشد بنابراین هر فردی که این نشانه ها را داشته باشد باید سریعا به پزشک مراجعه کرده تا بتواند با درمان به موقع از عوارض بیماری های ممکن پیشگیری کند. یکی از بد ترین علل ها می تواند سکته مغزی باشد بنابراین نباید برای مراجعه به پزشک کوتاهی کنید زیرا این کار ممکن است جان شما را به خطر انداخته و عواقب بسیار بدی داشته باشد.

نحوه پیشروی ضعف های عضلانی

بیش تر افرادی که دچار این نوع ضعف ها می شوند قطعا یک بخش از اعصاب آنها آسیب دیده است. در واقع این بخش ها می تواند اعصاب مرکزی و یا محیطی بوده و هر کدام از آن ها نشانه های خاصی را با خود به همراه دارد. هر کدام از اعصاب که آسیب ببیند بر اساس محل آسیب دیدگی ممکن است نشانه های مختلفی برای فرد داشته باشد و علاوه بر ضعف دست ها بخش های دیگر بدن نیز دچار ضعف شوند.

 • قاصدک 24
 • پرنس

پیشرو.ی درد های عضلانی چگونه است؟

نشانه های مهم

یک سری از نشانه ها هستند که برای افراد هشدار دهنده می باشند و افرادی که دارای این نوع نشانه ها می شوند باید بدون فوت وقت سریعا به پزشک مراجعه کنند. ضعف های عضلانی کامل می تواند منجر به فلج شدگی فرد شود و او را تحت تاثیر خود قرار بدهد بنابراین بدون انجام آزمایش های پزشکی نمی توان نتیجه ای در رابطه با این موضوع گرفت. نشانه های مهم و هشدار دهنده برای افرادی که ضعف عضلانی دارند عبارت است از :

 • ضعف هایی که با گذشت زمان شدید تر شوند.
 • مشکلات تنفسی شدید
 • مشکلاتی برای تکان دادن سر
 • مشکل در خوردن و جویدن
 • مشکلات کلامی
 • نا توانی در انجام کار های ساده با دست ها

علت ضعف در دستان

شناختن علت های ضعف در دستان به درمان آن نیز کمک می کند بنابراین بهتر است تمامی مواردی که ممکن است باعث این مشکل شود را برایتان بیان خواهیم کرد.

کاهش آمادگی های جسمانی

این مشکل می تواند ناشی از بیماری های مختلفی باشد بنابراین باید قبل از هر نوع اقدامی به پزشک مراجعه کرده و آزمایش های لازم را انجام دهید. این علت در افراد مسن شدید تر بوده و می تواند سستی های بیش تری برای آن ها ایجاد کند.

از دست دادن عضله ها

افرادی که برای مدتی در ICU  به سر می برند بافت عضلانی خود را از دست می دهند و نمی توانند به راحتی بعد از بهبودی دستان و پا های خود را حرکت بدهند و اصطلاحا دچار آتروفی و هدر رفتن بافت عضلات شده اند. به یاد داشته باشید که برای پیشگیری از این امر باید در روز حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید.

علل ضعیف شدن دست ها

آسیب های عصبی

برخی از افراد به دلیل سوختگی های شدید و یا مشکلات خاص عصب های دستانشان از بین می رود و یا دچار آسیب های فراوان می شود. از دلایل دیگری که منجر به از بین رفتن عصب ها می شود می توان به مصرف الکل و یا کورتیکواستروئید ها اشاره کرد.

سکته مغزی

یادتان باشد که اگر مشکلات خاصی به طور ناگهانی برای شما ایجاد می شود باید سریعا به پزشک مراجعه کنید زیرا یکی از علل بسیار مهم ضعف در دستان سکته مغزی می باشد و اگر نتوانید به موقع از آن پیشگیری کنید ممکن است ضعف عضلانی علاوه بر دست ها سایر بدن شما را نیز به خود درگیر کند.

سندروم تونل کارپال

سندروم تونل کارپال یکی از سندروم هایی می باشد که اعصاب در آن تحت فشار قرار می گیرند بنابراین نمی توانند کار آیی خوبی برای بدن داشته باشند و انواع ضعف ها را ایجاد می کنند.

بیماری ام اس

ام اس یکی از بیماری هایی می باشد که در آن سلول های خودی به وسیله سیستم دفاعی بدن آسیب می بینند. سلول های عصبی در این بیماری از بین می روند و فعالیت های بدن مختل خواهد شد. یکی از علت های ضعف در دستان می تواند بیماری مالتیپل اسکلروزیس باشد.

درمان ضعف دست ها

هیپوگلیسمی

هیپوگلیسمی یکی از بیماری های مربوط به قند خون می باشد. زمانی که قند خون شما بنا بر هر دلیلی به صورت ناگهانی افت کند دچار ضعف در عضله های خود خواهید شد. البته این مشکل آنچنان جدی نمی باشد و بعد از تنظیم شدن قند خون دوباره توانایی های خود را به دست خواهید آورد.

نحوه تشخیص علت ضعف دستان

به خاطر داشته باشید که اگر مشکل خاصی برایتان ایجاد شده است باید به پزشک مراجعه کنید و هرگز از خود درمانی استفاده نکنید. بسیاری از افرادی که دچار بیماری های خاص می شوند و در ابتدا از خود درمانی استفاده می کنند باعث وخیم شدن وضعیتشان می شوند و در نهایت درمان را به شدت طولانی خواهند کرد. زمانی که به پزشک مراجعه می کنید از جنبه های مختلف وضعیت بدنی شما را بررسی خواهد کرد و در نتیجه به شما خواهد گفت که آیا این نوع ضعف ها می تواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار بدهد یا خیر. در حین بررسی هایی که پزشک انجام می دهد راه رفتن شما را بررسی می کند تا در آن مشخص شود که ضعف در عضله هایتان بر اثر سکته مغزی است یا مشکلات دیگر باعث ایجاد این نوع ضعف ها شده اند. تست هایی که ملزم به انجام آن ها هستید عبارت اند از :

 • MRI
 • سی تی اسکن
 • تست مایع نخاعی
 • نواز عصب و عضله
 • اندازه گیری آنزیم های عضلانی
 • تست های ژنتیکی

چگونه ضعف دست ها را از بین ببریم؟

درمان ضعف دست ها و نکات مهم آن

زمانی که علت بیماری و ضعف های شما شناخته شود می توانید از روش های درمانی متناسب تری استفاده کنید بنابراین سعی کنید وقت را هدر ندهید و سریعا پیگیر مشکلات خود شوید. درمان هایی که برای این افراد استفاده می شود مختلف است و از این درمان ها می توان به فیزیوتراپی و استفاده از دارو های خاص اشاره کرد. دارو ها را باید پزشک برایتان تجویز کند تا مشکلی در مصرف آن ها نداشته باشید ولی استفاده از فیزیوتراپی برای همه افرادی که می خواهند به درمان ضعف عضله ها بپردازند مفید می باشد و به آن ها کمک می کند تا قدرت های از دست رفته خود را بازیابند و همچنین قدرت های عضلانی خود را حفظ کنند. البته درمان ضعف عضله ها برای افراد مسن متفاوت تر از افراد جوان می باشد زیرا فعالیت افراد مسن به دلایل بسیار زیادی کاهش می یابد و بافت عضلانی آن ها به تدریج کم و کم تر خواهد شد. افراد مسنی که از مواد مخدر استفاده می کنند ضعف بیش تری در عضله های خود احساس می کنند و عوارض دارو هایی که پزشک برایشان تجویز می کند افزایش می یابد. با این حال بهترین راه برای سالمندان این است که علاوه بر استفاده از دارو های خاص سعی کنند از فیزیوتراپی هم به صورت منظم استفاده کنند تا نتیجه بهتری بگیرند. یک سری نکاتی وجود دارد که باید در حین درمان به آن ها توجه ویژه ای نشان داده شود که در ادامه این نکات را یک به یک برایتان بررسی خواهیم کرد.

 • یادتان باشد که خستگی را با ضعف عضلانی اشتباه نگیرید. افرادی که دچار ضعف در عضلات خود شده اند همیشه مشکلاتی دارند و نمی توانند علیرغم تلاش هایی که می کنند کار های خود را به خوبی انجام دهند ولی افرادی که خسته می شوند تا زمان رفع خستگی این مشکلات را دارند و بعد از آن دیگر احساس ضعف نمی کنند.

درمان ضعف دست ها

 • ضعف در دستان شما اگر واقعی باشد قطعا به دلیل اختلال در مسیر اعصاب ایجاد شده است و باید سریعا تحت درمان قرار بگیرید.
 • در صورتی که ضعف شدید عضلانی داشتید و بعد از گذشت دو روز این ضعف ها بهبود پیدا نکرد باید سریعا خود را به اورژانس برسانید تا آزمایش های لازم روی شما انجام شود و زندگی شما به خطر نیفتد.
 • تشخیص های دقیق باید توسط پزشک انجام شود و نباید به خود درانی اکتفا کنید زیرا این کار زمان طلایی درمان را از بین می برد و درمان های بعدی هزینه بیش تری خواهند داشت و گاها ممکن است بی اثر باشند.
 • هر علتی که ضعف دست ها را ایجاد کند می توان با فیزیوتراپی بهبود یابد بنابراین اگر توانایی دارید بهتر است این روش را طبق دستور پزشک انجام دهید تا بتوانید به زندگی عادی باز گردید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.