دسته ها
پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱

شیوه گرفتن ناخن نوزاد و نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد؟

 • منصوره رمضان زاده
 • ۸ مرداد ۱۴۰۰
 • ۰

گرفتن ناخن نوزاد یکی از اعمالی می باشد که برای اغلب مادران همراه با استرس و دلهره بوده چرا که امکان دارد در صورت بی احتیاطی به نوزاد خود آسیب برسانند. بنابراین لازم است با توجه به دست و پا زدن مداوم نوزاد و احتمال خراشیدن پوست خود با ناخن هایش مادران با استفاده از روش صحیحی به کوتاه کردن ناخن های نوزادشان بپردازند.

از جمله دغدغه های مادران در رابطه با نوزاد تازه متولد شده آن ها کوتاه کردن ناخن ها می باشد که با توجه به کوچک بودن نوزاد و احتمال آسیب رسیدن به او مادران بایستی این عمل را با احتیاط کامل و با دقت انجام دهند. در همین زمینه تصمیم داریم در این مطلب به جهت آگاهی شما عزیزان نحوه و مراحل گرفتن ناخن نوزاد را مورد بررسی قرار دهیم.

روش صحیح گرفتن ناخن نوزاد

با توجه به این که ناخن نوزادان حالت تیز و رشد سریعی داشته و در طی هفته بایستی چند مرتبه کوتاه شوند و همچنین به دلیل عدم کنترل نوزاد بر روی حرکات دست و پایش امکان دارد موجب خراشیدن و آسیب به خود شود در نتیجه نیاز است که مادران با شیوه درست گرفتن ناخن نوزاد آشنا بوده و در زمان نیاز و سر موقع این عمل را به خوبی انجام دهند.

مراحل درست گرفتن ناخن نوزاد

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

در حقیقت می توان گفت کوتاه کردن ناخن نوزاد کاری بسیار حساس بوده و برای والدینی که اولین بار تجربه داشتن فرزند را دارند بسیار ترسناک و دلهره آور می باشد چرا که امکان دارد در صورت اشتباه و دقت نکردن انگشت کودک آسیب دیده و دچار خونریزی گردد.

مراحل انجام کار

در ابتدا انگشت موردنظر را به خوبی و محکم و البته با ملایمت نگه دارید. سپس از انگشت خود کمک گرفته و نوک انگشت را خیلی آرام به طرف عقب فشار دهید این امر موجب می شود فضایی برای به حرکت در آوردن ایمن ناخن گیر ایجاد گردد. سعی کنید ناخن ها را دقیقا تا لبه خط سفید کوتاه نمایید و بیش از حد کوتاه کردن ناخن سفارش نمی شود. در صورت استفاده از سوهان تا خط گفته شده آن را صاف کنید.

به منظور کوتاه کردن ناخن های پا به صورت مراحل بیان شده عمل نمایید ولی سعی کنید به شکل صاف و خطی مستقیم آن را کوتاه کرده و حالت منحنی با قوس دار نداشته باشد.

توصیه های ایمنی کوتاه کردن ناخن نوزاد

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

نکات ضروری و لازم در هنگام گرفتن ناخن

 • برای انجام این کار در یک موقعیت مناسب قرار بگیرید به طور مثال بر روی یک صندلی نشسته و کودک خود را بر روی پاهای خود قرار دهید و یا هنگامی که در حال خواب می باشد او را بر روی تخت خودش گذاشته و خودتان در محلی مناسب در کنار او بنشینید.
 • تا جایی که امکان دارد ناخن های کودک را در نور ضعیف اتاق کوتاه نکنید حتی در صورتی که نوزاد در حال خواب باشد. به طور مثال در کنار پنجره و یا زیر یک لامپ بنشینید و یا هر مکانی که دارای نور مناسب برای انجام این عمل می باشد را انتخاب نمایید.

توصیه های مهم در مورد کوتاه کردن ناخن نوزاد

 • باید توجه داشته باشید به هر اندازه که دست کودک حرکت داشته باشد امکان این که انگشت او را به صورت اتفاقی زخمی نمایید خیلی بیشتر می باشد بنابراین در صورتی که کودکتان عصبانی می باشد با او حرف بزنید و یا برای او آواز بخوانید.
 • در صورتی که لبه های زبری مشاهده نمودید می توانید یک سوهان ناخن برای صاف نمودن آن ها بکار ببرید.
 • با توجه به این که ناخن ها بعد از حمام کردن نوزاد نرم تر می شوند در نتیجه کوتاه کردن آن ها راحت تر انجام می گیرد.
 • ناخن گیر نوزاد برای کوتاه نمودن ناخن های او ایمن تر و بهتر می باشد چرا که خطر بریدن انگشت خیلی کمتر از قیچی می باشد.

نکات مهم کوتاه کردن ناخن نوزاد

نحوه توقف خونریزی در صورت بریدن سر انگشت کودک

اغلب والدین در زمان گرفتن ناخن های نوزاد احتمال دارد دست او را زخمی نمایند و در این حالت خیلی نگران شده و دچار استرس می شوند. ولی نباید در این وضعیت دچار دلهره و تشویش شد چرا که این اتفاق امکان دارد برای هر فردی رخ دهد.

در صورت بروز چنین مشکلی سر انگشتی که دچار بریدگی شده را زیر آب سرد قرار دهید و به طور کامل آن را بشویید و بعد پارچه ای تمیز اطراف محل بریده شده بپیچید و مقداری آن را فشار داده و کمی نگه دارید. خونریزی بعد از گذشت چند دقیقه بند خواهد آمد. از پانسمان کردن دست کودک پرهیز نمایید زیرا امکان فرو بردن انگشت کودک درون دهان خود خیلی زیاد می باشد و این عمل خطر خفه شدن کودک و مرگ او را به دنبال دارد.

از سویی دیگر پزشکان استفاده از بانداژ مایع ویژه نوزادان را به هیچ عنوان سفارش نمی کنند چرا که این امکان هست که کودک آن را بمکد. اما اگر زخم دست کودک به هیچ عنوان بند نمی آید حتما او را نزد متخصص کودکان ببرید.

نحوه گرفتن ناخن نوزاد

نکات و توصیه های مهم

 • مناسب ترین زمان برای گرفتن ناخن نوزادان وقتی است که در حال خواب می باشند. البته پس از استحمام کودک که ناخن ها حالت نرمی به خود می گیرند نیز وقت مناسبی برای گرفتن ناخن ها می باشد.
 • ناخن های قسمت انگشتان دست را بایستی در راستای قوس ناخن ها کوتاه نمایید اما ناخن های انگشتان پا را باید با برشی مستقیم کوتاه کنید. به منظور صاف نمودن لبه های تیز ناخن از سوهان استفاده نمایید.
 • در صورتی که تمایل دارید ناخن کودک خود را هنگامی که بیدار است کوتاه نمایید از همسر خود و یا اطرافیان خود کمک بخواهید تا دست کودک را محکم نگه داشته و این اجازه را ندهد که کودک دست خود را حرکت بدهد و یا مثلا از فردی بخواهید که او را سرگرم نماید تا کودک بگذارد ناخن های او را کوتاه کرده و سوهان بزنید.

نحوه کوتاه کردن ناخن نوزاد

 • گرفتن ناخن های نوزاد را بایستی در فضایی که نور مناسب دارد انجام بدهید. به منظور این کار از قیچی و یا ناخن گیر ویژه کودکان استفاده نمایید. قیچی یا ناخن گیر را مقداری عقب تر از محل جدا شدن ناخن از گوشت گذاشته تا از بریدن سر انگشت کودک پیشگیری شود و زمان گرفتن ناخن ها دست کودک را خیلی محکم نگه دارید.
 • در زمان بیماری یا ناراحتی کودک از سوهان کشیدن و یا کوتاه کردن ناخن های او بپرهیزید. این عمل می تواند موجب ناراحتی بیشتر و استرس در او گردد.
 • به هیچ عنوان با دندان های خود ناخن کودک را کوتاه نکنید. این عمل می تواند سبب صدمه دیدن ناخن کودک و بروز عفونت گردد.
 • پزشکان پیشنهاد می کنند که در هفته های اول تولد نوزاد تنها از سوهان ناخن به منظور مرتب کردن و رفع تیزی ناخن ها کودک استفاده نمایید زیرا ناخن های کودک در این زمان خیلی نرم بوده و همینطور امکان زیادی وجود دارد والدین بی تجربه در این زمینه پوست نوک انگشتان را زخمی نمایند.

مراحل کوتاه کردن ناخن نوزاد

در این مطلب نحوه و مراحل گرفتن ناخن نوزاد را به همراه نکات و توصیه های ایمنی در این زمینه به طور کامل شرح دادیم که امیدواریم نهایت استفاده را از آن برده باشید. همچنین برای شستن لباس نوزاد و تعویض پوشک نوزاد می توانید از این مطالب دیدن نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.