دسته ها
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

استقلال طلبی نوجوانان و لزوم توجه به آن در جامعه

  • سحر هودانلویی
  • ۱ مهر ۱۴۰۰
  • ۰

نوجوانی از دوره های حساس در زندگی هر فرد به شمار می آید که نحوه برخورد اطرافیان از اهمیت به سزایی برخوردار است. برای آشنایی بیشتر با استقلال طلبی نوجوانان خواهشمندیم در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

یکی از دوره های خاص در زندگی افراد که همه آن را تجربه می‌کنند دوره نوجوانی است. در این دوره برخی شرایط و ویژگی ها وجود دارد که باعث تفاوت این دوره با دیگر دوره های زندگی شده است که بسیار مورد توجه متخصصان رشد و روان شناسی قرار دارد. نوجوانان در این دوره ویژگی هایی دارند که باید برای برخورد درست با آن‌ها یک سری آگاهی ها توسط والدین و مربیان آموزش داده شود که هیچ مشکلی در این دوره برای آن ها پیش نیاید. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا به خوبی با معنای استقلال طلبی نوجوانان آشنا شوید.

آشنایی با حس استقلال طلبی نوجوانان

همیشه در بین والدین و نوجوانان در مورد داشتن حس استقلال اختلاف نظر وجود داشته است. اما این موضوع دیدگاه درستی است که اگر استقلال بیش از اندازه و زود هنگام به فرزند داده شود او دچار یک سری رفتارهای پرخطر در جامعه می شود. پس حتما در این مورد مرزها را با توجه به سن او رعایت کنید.

اما به عنوان والدین این را بدانید که فرزندان باید گاهی اوقات اشتباه کنند، و چیز های جدیدی کشف کنند و تجربه دار شوند. این امر به آن ها کمک می‌کند که از زندگی خود درس بگیرند و به رشد عقلی و منطقی و کمال برسند. اما شما باید یک مرز بین استقلال طلبی و حفظ امنیت برای آن ها تعیین کنید چون در زندگی آن ها بسیار مهم است. پس سعی کنید همیشه با فرزند خود یک رابطه مثبت و خوب داشته باشید، چون به ارتباط خوب در خانواده خیلی کمک می‌کند.

علت استقلال طلبی نوجوانان چیست؟

برای اینکه شما یک فرزند، جوان و عاقل و بالغ داشته باشید باید:

  • کالا چیو
  •  قاصدک 24
  1. به او مسئولیت بیشتری بدهید تا وابستگی او نسبت به اطرافیان کمتر شود.
  2. اجازه تصمیم گیری و حل مسائل را به او بدهید.
  3. اجازه دهید فرزند شما به سیستم جامع در ارزش ها و باور های خود برسد.
  4. فرزند شنا باید بتواند هویت خود را تشکیل دهد.

استقلال‌ طلبی نوجوان در خانواده

قبل از اینکه فرد قدم در دوره نوجوانی خود بگذارد و خود را به عنوان یک فرد بزرگ ببیند والدین جایگاه بسیار ویژه ای در زندگی او دارند. چون همیشه تا به این سن او کارهای زندگی خود را با تکیه بر آن‌ها انجام داده و باعث شده که خود را فردی قوی و قدرتمند بداند. اما با پا گذاشتن در جامعه دچار طرز فکر و برداشت جدیدی می شود و احساس می‌کند که می‌تواند برخی کارها را خودش به تنهایی انجام دهد، این امر باعث می‌شود حتی طرز فکر او نسبت به والدین هم دچار تغییرات شود.

آشنایی با استقلال طلبی نوجوانان در خانواده

استقلال‌ طلبی نوجوان در مدرسه

فرد وقتی پا به مدرسه می گذارد دوست دارد با معرفی خود استقلال خود را نشان دهد. یکی از هدف های او این است که به والدین و هم سن و سالان خود بفهماند که دیگر بزرگ شده و خودش می داند چگونه باید باشد. بر همین اساس برخی والدین با فرزندان خود که در مقطع راهنمایی و متوسطه هستند دچار مشکلاتی می‌شوند. باید حتما کارکنانی که در مدارس نوجوانان هستند ویژگی های نوجوانی را بشناسند و از مقابله کردن و مخالف و سرکوبی آن ها بپرهیزند.

شیوه های برخورد با استقلال‌ طلبی نوجوان

در اولین قدم باید شناختی درست درباره ویژگی های آن ها در این دوره پیدا کنید. بیشتر اوقات فعالیت‌های نوجوانان برای استقلال طلبی مشترک است اما نمود های عملی آن ها گاهی با هم تفاوت هایی دارد. برای هدایت درست آن ها باید حتما شناخت کافی درباره نیاز های آن ها داشته باشیم. باید حتما از این ویژگی های شناختی در هدف های مفید آن ها در خانه و مدرسه استفاده کنید. مثلا در خانه و مدرسه به نوجوانان مسئولیت های خاص بدهید و کاملاً غیر مستقیم آن هارا کنترل کنید. سعی کنید زیاد با آن ها مخالفت نکنید و ویژگی های آن ها را خاموش نکنید. اگر چنین رفتاری با او داشته باشید باعث کم شدن احساس اعتماد به نفس او می‌شوید.

استقلال طلبی نوجوانان چگونه است؟

در صورتی که مطالعه این مطلب روانشناسی در کنار تیم آموزشی مجله آرگا برایتان موثر بود، می توانید با کلیک بر روی دیگر مطالب مرتبط با نوجوانان همانند دلایل پرحرفی نوجوانان و جلوگیری از اعتیاد نوجوانان اطلاعات مفیدی را در نحوه ارتباط صحیح با نوجوانان به دست آورید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.