دسته ها
پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰

رفع مشکل شارژ نشدن گوشی با ۱۰ راه حل موثر

  • حکیمه فهیمی
  • ۵ مرداد ۱۴۰۰
  • ۰

اگر پس از اتصال گوشی به شارژر متوجه شارژ نشدن دستگاه شدید جای نگرانی وجود ندارد چرا که ما قصد داریم در این مطلب از مجله آرگا شما با روش های رفع مشکل شارژ نشدن گوشی آشنا نماییم.

یکی از مشکلاتی که ممکن است هر گوشی هوشمند یا غیر هوشمندی با آن مواجه شود عدم شارژ باتری می باشد. در این مطلب قصد داریم راهکارها و روش های رفع مشکل شارژ نشدن گوشی های هوشمند را در اختیار شما قرار دهیم.

آشنایی با روش های رفع مشکل شارژ نشدن گوشی

کاربران گوشی های همراه در مواردی با این مشکل گوشی ها مواجه شده اند که پس از اتصال گوشی به شارژر، دستگاه شارژ نمی شود. این مشکل به دلایل مختلفی ایجاد می شود که دانستن آن می تواند در شرایط مشابه کمک کننده باشد. اگر شما نیز پس از اتصال گوشی به شارژر با این مشکل روبرو شده اید نگران نباشید برای رفع شارژ نشدن گوشی روش های مختلفی وجود دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با روش های رفع مشکل شارژ نشدن گوشی آشنا نماییم.

۱. راه اندازی مجدد گوشی

به طور معمول بروز چنین مشکلاتی در گوشی های هوشمند می تواند دلایل بسیار ساده یا عجیبی داشته باشد. به هر روی نخستین کار راه اندازی مجدد گوشی برای رفع شارژ نشدن آن می باشد. این عمل می تواند همه سرویس های فعال در پس زمینه را غیرفعال نموده و اجزای هسته را بازسازی نماید. به راحتی با نگه داشتن کلید پاور و کلیک روی گزینه restart این کار انجام می شود. چنانچه پس از راه اندازی مجدد مشکل رفع نشد باید همه برنامه های شخص ثالث را بررسی و گزینه های مشکوک را حذف نمایید.

  •  بلیط کیش

۲. شارژ تلفن در حالت ایمن

گام بعدی برای رفع مشکل شارژ نشدن گوشی می تواند این باشد که گوشی را در حالت ایمن بوت کنید. به طور کلی می توان حالت امن یا safe mode را یک محیط سند باکس تلقی کرد که دستگاه را تنها به نرم افزاری که در ابتدا دارد تبدیل می کند. به این مفهوم که همه برنامه های شخص ثالث دانلود شده در حالت ایمن اجرا نخواهند شد.

چنانچه بتوانید گوشی خود را در حالت ایمن شارژ نمایید حتما متوجه می شوید که مشکل شارژ نشدن گوشی به یک برنامه شخص ثالث مربوط بوده است. از این رو هر چه سریعتر تمام برنامه هایی را اخیرا دانلود نموده اید را حذف و گوشی را مجددا راه اندازی کنید تا مشک رفع گردد. اگر با این روش مشکل حل نشد راه اندازی مجدد کارخانه می تواند کارامد باشد.

جهت ورود به حالت ایمن در بیشتر دستگاه های جدید اندرویدی باید کلید پاور را فشار داده و نگه داشت. در ادامه گزینه خاموش را لمس و چند لحظه ای صبر کرد. گوشی به سرعت با حالت ایمن راه اندازی مجدد می شود. برای خارج شدن از حالت امن safe mode باید روش ذکر شده را تکرار و گزینه restart را انتخاب نمایید. از آن جایی که همه پوسته های اندروید به شیوه مشابه عمل نمی کنند روند ورود به حالت ایمن متفاوت خواهد بود.

چنانچه روش ذکر شده برای ورود به حالت امن در گوشی اندرویدی شما کارامد نبود می توان با مراجعه به وبسایت پشتیبانی گوشی خود برای پیگیری کلیدهای ترکیبی جهت ورود به حالت ایمن بهره بگیرید.

۳. استفاده از کابل، سوکت یا آداپتور دیگر

مشکل شارژ نشدن گوشی ممکن است به خاطر معیوب بودن لوازم جانبی آن ایجاد شود. ممکن است سیستم کابل شل شده یا آداپتور عملکرد ناقصی دارد یا حتی سوکت نمی تواند جریان برق را انتقال دهد. از این رو برای شارژ صحیح گوشی باید از یک کابل، آداپتور یا منبع برق دیگر بهره بگیرید. ساده ترین روش تست این موضوع اتصال گوشی توسط کابل به رایانه می باشد. چنانچه گوشی همراه توسط اتصال به رایانه شارژ شد می توان عیب یابی را به سوکت یا آداپتور محدود کرد.

۴. وارسی آداپتور شارژر

اگر از شارژری استفاده می کنید که سیم رابط شارژر و آداپتور آن قابل جداسازی است آداپتور شارژر را وارسی کنید و صحت عملکرد آن مطمئن شوید. بهترین روش برای انجام این کار تعویض آداپتور شارژر با یک آداپتور شارژر دیگر می باشد. چنانچه با آداپتور جایگزین گوشی شروع به شارژ کرد مشخص می شود که مشکل به آداپتور شما برمی گردد. از این رو باید آداپتور جدیدی را خریداری نمایید.

۵.  وارسی و پاک کردن پورت شارژ گوشی

شارژ باتری گوشی تنها زمانی انجام شده که کانکتورهای پورت شارژ گوشی یا نرینه انتقال دهنده شارژ موجود روی یک سر کابل ارتباط مستقیم برقرار نماید. اگر هر عاملی مانع این ارتباط شود شارژ باتری گوشی با اختلال روبرو می شود. در موارد زیادی دیده شده که به خاطر انباشته شدن  گرد و غبار، چربی، چسبیدن چیزهایی این چنینی در سوکت شارژ گوشی کاربر با مشکل عدم شارژ دستگاه روبرو شده است.

به عبارتی پورت شارژ را می توان یکی از بخش های آسیب پذیر گوشی تلقی کرد. ذرات گرد و غبار خیلی سریع می توانند از اتصال گوشی به منبع انرژی ممانعت کند. از این رو پورت شارژ گوشی خود را وارسی و در صورت مشاهده گرد و خاک آن را با ابزار مخصوص یا یک پنبه یا مسواک تمیز کنید. دقت کنید پورت شارژ گوشی حساس بوده و باید به آرامی و بادقت آن را پاک کرد. برای داشتن دقت بیشتر از یک چراغ قوه کمک بگیرید. می توانید حتی از خلال دندان  برای تمیز کردن پور شارژ گوشی بهره بگیرید.

۶. استفاده از یک پریز برق دیگر

ممکن است پریز برقی که آداپتور شارژ گوشی شما به آن وصل است دچار ایراد شده و دستگاه شارژ نمی شود. احتمالا این موضوع عجیب باشد ولی در مواد بسیاری مشاهده شده که کاربران با اتصال شارژر گوشی به پریز برق با عدم شارژ آن مواجه شده اند یا از چندراهی معیوبی بهره برده اند. از این رو با اتصال به یک پریز برق دیگر مشکل خود را وارسی کنید چنانچه گوشی شارژ شد مشکل به پریز برق مربوط بوده است.

۷. وارسی کابل رابط

در برخی موارد مشکل شارژ نشدن باتری گوشی به سیم رابط شارژر دستگاه ربط دارد. در قدم اول سیم را از نظر ظاهری وارسی کرده تا فاقد زدگی، خوردگی، پارگی و … باشد. در غیر این حالت ممکن است با اختلال روبرو شده و حتی سرعت شارژ شدن باتری نیز به این خاطر کاهش یابد. پس از بررسی ظاهری کابل و اطمینان از نبود ایراد دو سر آن را وارسی کنید. یک سر آن که پورت USB بوده و دیگری که نرینه آن است که به پورت شارژر گوشی نصب می شود.

این قسمت به خاطر کشیده شدن و فشار زیاد در طی زمان ممکن است دچار نقص شود. برای اطمینان از این که مشکل به کابل رابط ربط ندارد بهترین روش استفاده از کی کابل رابط نو بوده و بعد شارژر را به گوشی متصل نموده اگر گوشی شارژ شد مشخص می شود که ایراد کار به کابل رابط مربوط بوده از این رو به تعویض کابل نیاز است.

۸. ریست اجباری گوشی

یکی از روش های رفع مشکل شارژ نشدن گوشی می تواند ریست اجباری یا FORCE RESTART دستگاه باشد. از این رو اگر  موارد بالا کمک کننده نبود از این روش بهره بگیرید. در گوشی اندرویدی برای این کار باید از کلیدهای تنظیم صدا و پاور بهره برد. ولی ممکن است شیوه انجام این کار در برخی دستگاه ها متفاوت باشد. در مورد گوشی آیفون اگر آیفون ۷ و ۷ پلاس دارید باید کلید پاور و هوم را حدود ۱۰ ثانیه همزمان فشار دهید تا ریست اجباری دستگاه صورت گیرد.

۹. بروز رسانی سیستم عامل گوشی

برخی مواقع دیده شده که بروز رسانی سیستم عامل یا عدم آپدیت آن سبب بروز اختلال هایی در عملکرد گوشی مانند عدم شارژ شدن آن شده است. بنابراین اگر به تازگی سیستم عامل گوشی را بروز رسانی کرده اید در صورت امکان آن را دانگرید نموده و چنانچه مدت ها است که سیستم عامل گوشی شما آپدیت نشده و ورژن های متعددی برای آن ارائه شده حتما به بروز رسانی آن اقدام کنید.

۱۰. تعویض باتری

در نهایت اگر روش های فوق چاره ساز نبود به احتمال قوی باتری گوشی مشکل دارد. چنانچه باتری گوشی شما قابل تعویض است که بخت با شماست و با خرید یک باتری نو و باکیفیت مشکل حل می شود. در مورد گوشی های با باتری جدانشدنی باید آن را به تعمیرکار سپرد تا نسبت به تعویض باتری اقدام کند.

پس از آشنایی با این راهکارها برای رفع مشکل شارژ نشدن گوشی خود، با بررسی دلیل شارژ نشدن گوشی و شارژ گوشی های هوشمند با استفاده از لیزر می توانید کمک بیشتری به برطرف کردن مشکلات عدم شارژ گوشی خود نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.