دسته ها
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱

کشور مالزی و دانستنی های جالب درباره آن

 • ملیحه بال افکن
 • ۷ تیر ۱۴۰۰
 • ۰

توجه داشته باشید که کشور مالزی از دسته کشورهای پیشرفته و موفق است که در این مقاله سعی داریم شما را با تاریخ، جغرافیا و همچنین آداب و رسوم حاکم بر این کشور به خوبی آشنا نماییم با ما همراه باشید.

به طور کلی مالزی یکی از مدرن ترین و در عین حال نو پاترین کشورهای جنوب شرق آسیا محسوب می شود که در آن فرهنگ و سنت قدیمی و بافت مدرن شهری به طرز عجیبی با یکدیگر ترکیب شده اند. در واقع علت اصلی شهرت کشور مالزی علاوه بر سازهای مدرن و زیبا به خاطر طبیعت بکر آن است که بی شک می تواند هر بیننده را به وجد بیاورد.

آشنایی با کشور مالزی

بهتر است بدانید که یکی از کشورهای واقع در جنوب شرقی آسیا می باشد که به خاطر سواحل متعدد، تنوع مناطق و جاذبه های گردشگری امروزه تبدیل به یکی از مکان های دیدنی جهان شده است. پایتخت این کشور شهر کوالامپور است که برای انجام ورزش هایی مانند غواصی شهرت زیادی دارد. همچنین این کشور علاوه بر جاذبه های طبیعی از نظر جاذبه های شهری، آسمان خراش های بلند و رستوران های مشهور نیز حرفی برای گفتن دارد.

توجه داشته باشید که بهترین فرصت برای بازدید از این کشور خارق العاده نوروز است و تنها کافی برای خرید تور این گشور اقدام کنید و از سفرتان نهایت لذت را ببرید. به صراحت می توان گفت که مالزی یک کشور قدرتمند در زمینه های مختلف محسوب می شود که صنعت بزرگی را در خود جای داده و همینطور ماهیگیری و جنگلداری از دیگر بخش های حیاتی آن محسوب می شوند.

 • خرید انواع قهوه
 • بلیط کیش

خصوصیات کشور مالزی

تاریخچه و موقعیت جغرافیای مالزی:

توجه داشته باشید که زندگی ابتدایی در این کشور به حدود ۴۰ هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد و ساکنان اولیه آن گروه هایی از چین تبت بوده اند که نژادی زرد داشتند. در قرن ۱۶ پرتغالی ها ملاکا را به تصرف خود درآوردند و به این ترتیب هلندی ها نیز توانستند پس از پرتغالی ها این کشور را تصاحب کنند.

به خاطر داشته باشید که تاریخچه این کشور پس از قرن ۱۷ تا اواسط قرن ۱۹ وقایع بسیاری از ملاکا را شامل می شود. در واقع تاریخ این سرزمین در میان دهه ۱۹۸۰ و دهه ۱۹۹۰ رشد چشمگیر اقتصادی داشته است به گونه ای که اقتصاد این کشور از بخش کشاورزی به بخش صنعت منتقل شده است. با وجود اینکه زبان رسمی این کشور مالایو اعلام شده اما زبان انگلیسی رایج است و در این کشور شاهد لهجه های مختلفی در طول زمان خواهید بود که هر یک شرایط مخصوص به خود را دارند.

جالب است بدانید که سرزمین مالزی موفق شده تا رتبه خود را در زمینه های مختلف افزایش دهد به گونه ای که تاریخ مالزی نشان می دهد این کشور همیشه روبه پیشرفت بوده است. در مورد موقعیت جغرافیایی مالزی نیز می توان گفت که این کشور در جنوب شرقی قاره آسیا واقع شده و از ۱۳ ایالت و ۳ سرزمین فدرال تشکیل گردیده و در مساحتی بالغ بر ۳۳۰ هزار و ۸۰۳ کیلومتر مربع گسترده شده است.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

توجه داشته باشید که استاندار هر استان را در مالزی اصطلاحا شاه می خوانند و همچنین مالزی به واسطه دریای جنوبی چین به دو قسمت هم اندازه یعنی شبه جزیره مالزی و مالزی شرقی یا بورنئوی مالزی تقسیم بندی شده است. شبه جزیره مالزی از شمال مرز خشکی و دریایی با کشور تایلند دارد و با سایر کشورهای سنگاپور، ویتنام و اندونزی نیز مرز دریایی خواهد داشت. مالزی با کشور بروئنی و اندونزی مرز خشکی و دریایی و همچنین با فیلیپین و ویتنام مرز آبی دارد و پایتخت آن را می توان شهر کوآلالامپور دانست در حالی که پایتخت اداری آن پوتراجایا واقع در جنوب کوآلالامپور است.

خلاصه از تاریخ مالزی

آب و هوا در مالزی:

معمولا در طول سال دو فصل بارانی در این کشور وجود دارد که بخش شرقی بیشترین میزان بارندگی را از اوایل نوامبر تا آخر مارس تجربه می کند و اغلب در اثر بادهای موسمی شمال شرقی ایجاد شده است و با بارندگی های شدید و رعد و برق همراه خواهد بود. به طور کلی رشته کوهی که از مرکز مالزی عبور می کند پناهگاه ایده آلی در برابر بادهای موسمی شرقی خواهد بود اما کوآلالامپور و شهرهای دیگر در بخش غربی کشور در این مدت بارندگی زیاد و شدیدی دارند.

بهتر است بدانید که از ماه های مه تا سپتامبر باد موسمی دیگری از سمت غرب می وزد و شهر هایی مانند کوآلالامپور را درگیر خود می کند و اینکه بیشترین میزان بارندگی کوآلالامپور در همین فصل است و توصیه می شود در این مدت اقدام به سفر نکنید.

وضعیت آب و هوا در مالزی

پایتخت و شهرهای مهم مالزی:

در واقع سرزمین مالزی نیز مانند سایر سرزمین ها دارای پایتخت و تعدادی شهر مهم است که اغلب فعالیت های سیاسی، اقتصادی، تجاری و امنیتی در آن ها صورت می گیرد. در ادامه سعی داریم تا به بیان برخی از شهر های مهم این کشور بپردازیم:

شهر کوآلالامپور:

پایتخت رسمی مالزی محسوب می شود که از نظر وسعت نیز بزرگترین شهر این بوده و در میان دامنه ای از کوهستان های زیبا واقع شده است. این شهر از نظر تحصیل و کار یک گزینه عالی خواهد بود و البته که به این نکته توجه داشته باشید هزینه زندگی در این شهر به نسبت سایر شهر های مالزی بیشتر است.

شهر لنکاوی:

این شهر از صد جزیره تشکیل شده و پس از جنگل های انبوه قرار گرفته که بازدید از آن ها شاید کمی ترسناک باشد. شهر لنکاوی بهترین گزینه برای آن دسته افرادی است که با ویزای توریستی وارد خاک مالزی شده اند.

شهر پنانگ:

از دیگر شهر های زیبا و وسیع در مالزی می توان به پنان اشاره کرد که از سواحل ماسه ای طلایی تشکیل شده و دارای نخل های سرسبز و سربلند خواهد بود. در واقع این بخش دارای جنگل های استوایی است و همینطور پرندگان و میوه های متنوعی را در خود جای داده است که به نوبه خود برای جوانان مناسب خواهد بود.

آشنایی با شهر های مالزی

شهر کوتاکینابالو:

یک شهر ساحلی در مالزی است که افراد با فرهنگ های مختلف در آن زندگی می کنند زیرا دارای فضای کم هزینه ای برای زندگی است.

شهر جوهوربهرو:

یک شهر پیشرفته در کشور مالزی است که کارخانجات پیشرفته و مدرنی را در خود جای داده و به عبارتی بهترین سیستم های کاری برای آن در نظر گرفته شده اند.

شهر جرج تاون:

از دسته شهر های قدیمی در مالزی می توان به جرج تاون اشاره کرد که ساختمان های زیبای آن شما را به فکر فرو خواهد برد. این شهر موزه های زیبا و تاریخی گسترده ای را در خود جای داده است.

شهر الورستار:

یکی دیگر از شهر های معروف است که میدان های بسیار زیبا و شگفت انگیز و همچنین مساجد چشمگیری در آن قابل مشاهده خواهد بود.

شهر ایپوه:

از شهر های ثروتمند محسوب می شود که دارای میراث های ارزشمند و طراحی های نئوکلاسیک خواهد بود.

شهر تایپینگ:

از دیگر شهر های تاریخی در مالزی می توان به تایپینگ اشاره کرد که دارای ساختمان های تاریخی و بی نظیری است.

آشنایی با پایتخت کشور مالزی

فرهنگ مردم مالزی:

جالب است بدانید افرادی که برای اولین مرتبه به مالزی سفر کرده اند اغلب به خاطر وجود فرهنگ های متنوع کمی گیج شده اند و شما با یک قدم زدن کوتاه در خیابان با چهره و زبان های مختلف روبه رو خواهید شد زیرا مالزی یکی از بی نظیر ترین کشورهای جنوب شرق آسیا محسوب می شود.

در سفر به این کشور ترکیبی از فرهنگ های متفاوت مالایی، چینی و هندی مشاهده می شود که اگرچه فرهنگ مالایی به طور حتم اصلی ترین فرهنگ در این کشور است اما فرهنگ های دیگر آزادانه در حال رفت و آمد و زندگی هستند که به خاطر وجود همین فرهنگ ها به کشوری متفاوت در میان منطقه تبدیل شده است.

به صراحت می توان گفت که مردم هر نژاد خیلی آزادانه امکان این را دارند که فستیوال ها و جشن های مربوط به گروه های مذهبی و محلی خاص خود را در مالزی برگزار کنند و همچنین می توان گفت همه مردم جدا از مذهب خود جشن و فستیوال ها را با یکدیگر شریک می شوند و کلی لذت می برند. این یکپارچگی و اتحادی که در میان نژاد ها و اقوام گوناگون شکل گرفته الگویی ویژه برای کل جهان خواهد بود.

زبان و ادیان رسمی مالزی:

زبان اصلی این کشور زبان مالایی با خط انگلیسی است اما مهاجرانی که از سراسر جهان به این کشور آمدند به زبان مادری خود حرف می زنند. در واقع زبان مالایی به خط فارسی نوشته می شود اما به خاطر استعمار بریتانیا اغلب مردم زبان مالایی را با خط انگلیسی می نویسند.

بهتر است بدانید که اسلام دین رسمی این کشور محسوب می شود و از تعداد ۳۲.۳ میلیون جمعیت این کشور حدود ۶۱ درصد از مردم دارای دین اسلام هستند. مذهب مسلمانان مالزی اغلب شافعی است و البته برخی از فرقه های دیگر مانند صوفیه و اسماعیلیه نیز در این کشور ساکن هستند.

فرهنگ رایج مردم مالزی

قوانین عمومی رایج در کشور:

یکی از قوانینی که در مالزی به چشم می آید کادو دادن است که البته بسته بندی کادو نباید سقید باشد و عروسک سگ و خوک نیز به عنوان کادو در نظر گرفته نمی شود زیرا نمادی از مرگ و سوگواری خواهد بود.

 • ملاقات های اولیه در این کشور بایستی رسمی و با احترام باشند.
 • هدیه در لحظه گرفتن باز نمی شود پس بهتر است به این موضوع اهمیت ویژه ای بدهید.
 • در صورتی که دسته گل هدیه می برید نباید گل یاسمن با خود ببرید و به این نکته هم دقت کنید که هدیه باید با دست راست گرفته شود.
 • از دست دادن به جنس مخالف در مالزی پرهیز نمایید
 • ارتباط افراد در این سرزمین باید بر اساس حالات چهره صورت بگیرد.
 • در کسب و کار بایستی سیاست بالایی به خرج دهید.
 • حق تمسخر کسی را نخواهید داشت در غیر اینصورت برخورد جدی با شما می شود.
 • در صورتی که در زمان مستی منجر به تصادف و فوت فرد شود قتل عمد صورت گرفته است.
 • به هیچ وجه نباید به دیگران اطلاعات غلط در مورد آدرس بدهید.

اشنای با قوانین عمومی مالزی

جاذبه های گردشگری مالزی:

همانطور که متوجه شدید مالزی امروزه موفق شده تا در عرصه های مختلف رتبه کسب کند که یکی از آن ها گسترش جاذبه های گردشگری است و به همین منظور در ادامه سعی داریم به بیان برخی از دیدنی های مالزی بپردازیم:

جزیره پانگکور:

یکی از جزایر شگفت انگیز در مالزی جزیره پانگگور محسوب می شود که در بخش ساحلی واقع شده و چشم انداز بسیار زیبایی دارد. این منطقه یک استراحتگاه مطلق محسوب می شود که نخلستان های زیادی را در خود جای داده و همچنین گزینه خوبی برای اقامت خواهد بود.

بازدید از جاذبه های گردشگری

برج دوقلوی پتروناس:

این برج زیبا دارای ساختار و معماری بسیار عجیبی است که باعث شده یکی از سمبل های بسیار زیبا در مالزی محسوب شود. همچنین این برج طراحی خاص دارد و بسیار زیبا و چشم نواز خواهد بود.

جاذبه های گردشگری کشور مالزی

تپه گنتینگ هایلند:

از دیگر جاذبه های کردشگری مالزی می توان به تپه هایلند اشاره کرد که درون یک کوهستان واقع شده و مجموعه های سرگرمی و تفریحی زیاد را شامل می شود. همچنین این منطقه هتل های بزرگ و بی نظیری دارد و کنسرت ها و شب زنده داری ها نیز در فضای بسیار دقیق مشاهده خواهند شد. در این منطقه می توانید با سوار شدن به تله کابین از مناظر اطراف نیز نهایت لذت را ببرید.

معبد کریستال ماسک:

کریستال ماسک یکی از معبد های بسیار زیبا در مالزی است که عظمت زیادی داشته و دارای فضای شیشه ای و کریستالی خواهد بود که از دیگر دیدنی های بسیار عجیب در  مالزی است.

بازدید از معابد مهم در مالزی

شهر تاریخی مالاکا:

شهر تاریخی مالاکا که به عنوان شهر قرمز رنگ نیز شناخته می شود درون آن آثار تاریخی بسیار گسترده ای دیده می شود. همچنین این شهر تاریخی پر از آثار خاص و معماری های بی نظیر و زیبا است.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.