دسته ها
دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

چگونگی تشخیص ماسک اصل از تقلبی

  • شقایق ایران دوست
  • ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
  • ۰

تشخیص دادن ماسک های اصلی پیچیدگی های خاصی دارد که در این مطلب همه روش های تشخیصی را برایتان بیان خواهیم کرد و شما می توانید به راحتی ترس استفاده از ماسک های تقلبی را کاهش دهید.

تشخیص ماسک اصل به شما کمک می کند تا بتوانید در مقابل ویروس منحوس کرونا از خود مراقبت کنید. همانطور که می دانید هیچ داروی درمان کننده قطعی برای این ویروس وجود ندارد و شما باید تنها با رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از روش های پیشگیری مانند شستن دست ها و استفاده از ماسک یا شیلد از ابتلا شدن به این بیماری خودداری کنید.

تشخیص ماسک اصل

روش های تشخیص ماسک اصل و تقلبی

امروزه بسیاری از افراد ماسک های تقلبی می سازند و از طریق فروش آن ها پول بسیار زیادی بدست می آورند اما یادتان باشد که این نوع ماسک ها نمی توانند از شما در برابر این بیماری دفاع کنند و ممکن است با استفاده از ماسک های تقلبی که در بازار موجود می باشد به ویروس مبتلا شوید.

بسیاری از محققان اعتقاد دارند که استفاده از ماسک های اصلی که در داروخانه ها توزیع می شود می تواند به کاهش آلودگی ما و محیط کمک کرده و خطر ابتلا به این بیماری را تا حدود بسیار زیادی کاهش می دهد. البته یادتان باشد که تنها زدن ماسک کفایت نمی کند و افراد باید تا حد الامکان از حضور در اداره ها و تجمعاتی مانند عروسی و مهمانی ها بپرهیزند تا شر این ویروس از روی کره زمین کنده شود. زمانی که هم فرد مبتلا و هم فرد بیمار ماسک بزنند می توانند از این بیماری تا حدود ۹۵ درصد پیشگیری کنند. در ادامه روش تشخیص ماسک های تقلبی و اصلی را برای شما بیان می کنیم.

  • کالا چیو

نوع پارچه

به خاطر داشته باشد که نوع پارچه هایی که برای تولید ماسک به کار می رود باید از طریق وزارت بهداشت تایید شده باشد و هر نوع پارچه ای را نمی توان به عنوان پارچه ماسک در نظر گرفت. بیش تر پارچه هایی که برای ماسک ها استفاده می شود بافتی خاص دارند و از منسوجات نبافته هستند به همین دلیل هم می توانند از مبتلا شدن فرد سالم به ویروس کرونا پیشگیری کنند.

نوع پارچه ماسک و تشخیص تقلبی بودن آن

توجه به بسته بندی آن ها

بهترین راه تشخیص ماسک های تقلبی از نوع اصلی آن توجه به برند ماسک و نوع بسته بندی آن می باشد. مراکزی که ماسک های اصلی را می فروشند شامل داروخانه ها، فروشگاه های لوازم بهداشتی و تجهیزات پزشکی و تمامی مراکزی که مورد تایید شهرداری و وزارت بهداشت هستند. بهتر است در خرید ماسک دقت کنید زیرا برخی از افراد ممکن است ماسک های تقلبی و یا ماسک هایی را به شما بفروشند که قبلا استفاده شده است.

شکل ظاهری ماسک اصل و تقلبی

بیش تر ماسک های تقلبی شکل ظاهری نا مناسبی دارند و اغلب دارای قالب های استاندارد نمی باشند بنابراین شما می توانید نوع اصلی را از تقلبی آن به راحتی تشخیص بدهید. یادتان باشد که ماسک های اصل دارای قالبی استاندارد می باشند و اطراف دهان و بینی شما را به نوعی پوشش می دهند که هوا از طریق اطراف دهان شما وارد بینی و دهان نشود بنابراین هوا از طریق غیر مستقیم به بینی و دهان شما می رسد و در حین راه فیلتر شده و نمی گذارد ویروس کرونا وارد دهان و بینی شما شود.

استحکام اولیه

یادتان باشد که ماسک هایی که می خرید باید استحکام اولیه خود را داشته باشند و در صورتی که این استحکام در ماسکی وجود نداشت باید به اصل بودن آن شک کنید زیرا ماسک هایی که استفاده می شوند دیگر استحکام اولیه خود را ندارند.

ماسک اصل باید استحکام داشته باشد.

الیاف ماسک اصل

ماسک مناسب باید بتواند از بالای بینی تا انتهای دهان افراد را بپوشاند بنابراین باید قبل از خرید خوب به این نکته توجه داشته باشید. یادتان باشد که یکی از روش های دیگری که به شما کمک می کند تا بتوانید ماسک های تقلبی را تشخیص دهید الیاف ماسک می باشد. الیاف های ماسک نباید آنقدر نازک باشد که انگشت شما به راحتی بتواند آن را پاره کند و زمانی که این ماسک بر روی صورت شما قرار گرفت انگشتی دیگر نباید وارد ماسک شما شود.

لایه میانی ماسک اصل

لایه های میانی ماسک باید فیلتر کننده باشند. یک راه ساده و کاربردی برای فهمیدن اصل بودن ماسک ها از این روش وجود دارد و شما می توانید به راحتی از اصل بودن ماسک های خود اطمینان حاصل کنید. برای استفاده از این روش باید ابتدا ماسک را بر روی صورت خود بگذارید و فندک را روشن کنید. باید سعی کنید زمانی که ماسک بر روی صورت شما قرار دارد با فوت کردن شعله فندک را خاموش کنید اگر شعله خاموش شد نشان می دهد که ماسک شما استاندارد نیست و نمی تواند از شما در برابر ویروس کرونا مراقبت کند و در غیر این صورت ماسک خریداری شده اصل می باشد.

زمان تعویض ماسک

زمان تعویض ماسک

ماسک هایی که از داروخانه ها تحت عنوان ماسک های سه لایه و ماسک های جراحی خریداری می شود برای استفاده روزانه می باشد و بر اساس مکانی که در آن قرار دارید باید هر چند ساعت آن ها را تعویض کنید ولی برخی از ماسک ها وجود دارند که تحت عنوان ماسک های ۵ لایه عرضه می شوند و شما می توانید تا زمانی که بعد از شستشو هنوز استحکام و فرم خود را عوض نکرده اند از آن ها استفاده کنید ولی ماسک های سه لایه حدودا ۱ روز قابل استفاده می باشند.

به طور کلی می توان گفت زمان تعویض ماسک شما به محل رفت و آمدتان و شلوغی محیط بستگی دارد و اگر در محیطی شلوغ رفت و آمد دارید بهتر است هر ۲ ساعت ماسک خود را تعویض کنید و حتما از دو عدد ماسک استفاده کنید.

چه ماسکی استفاده کنیم؟

بهتر است بدانید که افراد عادی می توانند از هر ماسکی استفاده کنند و هیچ ممنوعیتی برای استفاده از ماسک های خاص ندارند ولی افرادی که نشانه ها کرونا دارند باید از ماسک های ساده و پزشکی که بدون فیلتر می باشند استفاده کنند زیرا ماسک هایی که فیلتر دار می باشند ممکن است با بیرون دادن قطرات تنفسی فرد محیط را آلوده کنند.

بنابراین لازم است تا ماسک های مناسب را انتخاب و استفاده کنند تا بتوانند با این روش و همچنین قرنطینه سازی در دوران کرونا زنجیره این ویروس را از بین ببرند و دیگر شاهد سختی کشیدن بیماران کرونایی نباشیم.

ضمن سپاس از همراهی و مطالعه کامل این مطلب برای آگاهی از نحوه شستن ماسک صورت پارچه ای و همه چیز در مورد استفاده از ماسک می توانید کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.