دسته ها
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

نگهداری بیت کوین با چند روش ایمن

 • حکیمه فهیمی
 • ۲ خرداد ۱۴۰۰
 • ۰

با بالا رفتن محبوبیت بیت کوین و ارزهای دیجیتال، آشنایی با روش های مطمئن نگهداری از این سرمایه؛ می تواند از افتادن به دام هکرها و سرقت بیت کوین جلوگیری کند. با این مطلب از آرگا همراه ما باشید تا با مطمئن ترین روش های نگهداری بیت کوین آشنا شوید.

بسیاری از سرمایه گذاران تازه کار در حوزه بیت کوین و ارزهای دیجیتال ممکن است در دام هکرهایی بیافتند که هر روز با روشی جدید قصد سرقت از کیف پول های بیت کوین را دارند. از این رو در این مطلب قصد داریم شما را با مطمئن ترین روش های حفاظت بیت کوین و به عبارتی ارزهای دیجیتال آشنا نماییم.

آشنایی با مطمئن ترین روش های نگهداری بیت کوین

همانطور که می دانید بیت کوین یک واحد پولی مانند دلار یا ریال می باشد ولی این واحد پولی دیجیتال است؛ بنابراین اسکناس یا سکه ای به نام بیت کوین وجود ندارد بلکه سرمایه به صورت دیجیتال حفاظت می شود. با افزایش استقبال از این نوع سرمایه گذاری علاقه هکرها نیز جهت سرقت بیت کوین و به نوعی ارز دیجیتال نیز بیشتر می شود. بیشتر سرمایه گذاران تازه وارد به عرصه بیت کوین و ارزهای دیجیتال که با روشهای امن و مطمئن حفاظت بیت کوین آشنایی ندارند ممکن است در دام هکرهایی گرفتار شوند که هر روز با ترفندی جدید قصد سرقت از کیف پول های بیت کویین را دارند. بنابراین امنیت و توجه به روش نگهداری مطمئن و امن بیت کوین و ارزهای دیجیتال حائز اهمیت می باشد.

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

بعد از خرید بیت کوین جهت این که مطمئن ترین شیوه نگهداری آن را بیابید باید ابتدا با روش های نگهداری بیت کوین آشنا شوید و سپس راهی قابل اطمینان را انتخاب نمایید. همانطور که ذکر شد ارزهای دیجیتال به شکل اسکناس نیستند که بتوان از آن ها در بانک ها یا صندوق امانات نگهداری کرد و در کل شبکه متمرکزی نیز برای حفاظت از بیت کوین ها وجود ندارد بالطبع تنها کسی که می تواند امنیت ارزهای دیجیتال را فراهم نماید فرد دارنده بیت کوین می باشد به این ترتیب باید به دنبال روشی باشد که به دام هکرها نیافتد. در ادامه با مطمئن ترین روش های نگهداری بیت کوین آشنا می شوید.

انتخاب یک کیف پول مناسب

برای امنیت بیت کوین باید یک کیف پول مناسب انتخاب کرد. هر فردی می تواند برای بیت کوین خود طبق انتظارات ، نوع سرمایه گذاری و امکاناتش کیف پول مناسبی را فراهم نماید. همه کیف پول ها دارای کلیدهای خصوصی و عمومی می باشند که کلید عمومی در حقیقت آدرس کیف پول بوده و جهت دریافت پول از دیگر کیف پول ها استفاده می گردد. کلید خصوصی اهمیت بیشتری دارد و باید در نگهداری آن بسیار امنیت را رعایت کرد. این کلید تنها برای انتقال بیت کوین از کیف پول فرد به کیف پول دیگر افراد به کار می رود. در حقیقت اگر فردی کلید خصوصی کیف پول شما را به دست آورد موجوی بیت کوین شما به خطر می افتد و به عبارتی از دستتان خارج می شود.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

در یک تقسیم بندی کیف پول ها را با توجه به نوع سرمایه گذاری به دو نوع سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم بندی می کنند. اغلب افرادی که بیت کوین را جزو سرمایه گذاری بلند خود قلمداد می کنند و مبلغ زیادی را به آن اختصاص می دهند استفاده از کیف پول سخت افزاری را ترجیح می دهند. کیف پول نرم افزاری شامل اپلیکیشن ها، برنامه های تحت وب و یا اپ های دسکتاپ می باشند. این کیف پول ها دسترسی آسانتری داشته و البته به خاطر اتصال به نت احتمال هک شدن یا به سرقت رفتن موجودی دارند.

کیف پول سخت افزاری بیت کوین احتمالا به دلیل قیمت بالا آنچنان مورد توجه خیل خریداران بیت کوین یا ماینرها قرار نگیرد ولی از نظر امنیت خیلی زیاد و عدم امکان هک یکی از امن ترین و مطمئن ترین کیف پول های بیت کوین می باشند و همانطور که اشاره شد بیشتر مورد توجه افرادی است که قصد سرمایه گذاری کلان با بیت کوین را دارند. از معروفترین کیف پول های سخت افزاری می توان به لجرناتو و ترزور اشاره کرد. این کیف پول ها عموما به فلش شبیه هستند و قفل بسیار پیچیده ای دارند که بدون کلید امکان باز شدنشان وجود ندارد.

انتخاب روش سرد یا گرم نگهداری بیت کوین

همانطور که پیشتر اشاره شد کیف پول دیجیتال امکان حفاظت امن و مطمئن بیت کوین را فراهم می سازد و اشکال مختلفی مانند یک کاغذ، نرم افزار یا یک سایت دارد. در این کیف پول کلیدهای خصوصی و رمزنگاری شده شما در کنار آدرسی هر یک به شکل جداگانه نگهداری می شود. بیت کوین ماهیت مستقلی نداشته و مفهوم نگهداری از آن در حقیقت حفاظت از مجموع کلیدهای رمزنگاری شده است. بدون در دست داشتن کلمات بازیابی یا کلید خصوصی دسترسی به کیف پول ناممکن خواهد بود. در یک تقسیم بندی شیوه ذخیره سازی کلید خصوصی یا نگهداری بیت کوین به دو روش سرد و گرم تقسیم می شود. در روش سرد کیف پول به اینترنت دسترسی نداشته و روش گرم آنلاین از بیت کوین محافظت می کند.

در روش سرد دسترسی هکرها یا کلاهبردان به کیف پول به مراتب پایین تر از روش گرم بوده و روش سرد به دو دسته سحت افزاری و کاغذی تقسیم می شود. شما باید کاغذ پرینت گرفته شده را در جای مطمئن و امنی نگهداری نمایید. در روش گرم چنانچه دستگاه شما به نت وصل نباشد و کیف پول به صورت یک نرم افزار باشد می توان از آن به عنوان روش سرد یاد نمود. مزیت روش گرم به سرد مراقبت ساده تر بوده و هزینه و مراقبت کمتری نسبت به حفاظت بیت کوین روش سرد دارد. از روش های رایج مراقبت بیت کوین به شکل گرم می توان به حفاظت در صرافی های آنلاین یا کیف پول های تحت وب اشاره کرد. با این وجود هر روش خطرات احتمالی خودش را دارد و نمی توان هیچ یک از روش ها را کاملا مصون دانست.

نگهداری سرد یا گرم بیت کوین، اصطلاحی می باشد که به نحوه ذخیره کردن کلید خصوصی گفته می شود. در روش سرد اتصال اینترنت وجود ندارد ولی در کیف پول گرم به اتصال نت نیاز است. احتمال هک شدن در روش سرد کمتر بوده از این رو بیشتر در سرمایه گذاری بلندمدت استفاده می شود. در ضمن کیف پول گرمی که روی لپ تاپ یا گوشی نصب بوده و به نت متصل نسیت می تواند نوعی کیف پول سرد محسوب شود. با این وجود تهیه و نصب کیف پول گرم راحتتر بوده و افراد اکثرا ترجیح می دهند از آن ها بهره بگیرند. در ادامه با روش های نگهداری بیت کوین به شیوه سرد و گرم  اشنا می شوید.

روشهای نگهداری کیف پول به شیوه سرد

۱. سخت افزاری

بر روی کیف پول سخت افزاری شبیه یک فلش دارای نمایشگر عملیات متعددی صورت گرفته تا امکان هک آن به صفر برسد. این کیف پول هزینه نگهداری بالا ولی امنیت قابل توجهی دارد. چنانچه کلمات بازیابی مرتبط به این کیف پول را که هنگام راه اندازی نمایش داده می شود نگهداری کنید در صورت سرقت یا گم شدن به آسانی به محتوای آن دسترسی پیدا کنید. این نوع کیف پول به کیف پول الکتروم وصل شده و امکان انتقال بیت کوین را بدون نگرانی فراهم می نماید. بعضی از این نوع کیف پول ها مانند لجرنانو ایکس به گوشی وصل می شود که از این نظر ارزشمند است.

نمونه دیگر مانند ترزور صفحه لمسی داشته و امکان استفاده راحت را تامین می کند. از ویژگی های کیف پول سخت افزاری می توان به امنیت بالا، میزان ذخیره بالاتر از یک میلیون دلار و قابلیت استفاده طولانی مدت یا حتی روزانه اشاره کرد. به طور کلی مطمئن ترین و احتمالا پرهزینه ترین روش نگهداری بیت کوین به شکل امن روش سخت افزاری می باشد و همانطور که پیشتر اشاره شد ظاهر این کیف پول ها شبیه فلش مموری بوده و تقریبا همه مدل ها یک صفحه نمایشگر دارند.

۲. کاغذی

تنها وظیفه کیف پول حفاظ از کلیدخصوصی یا رمزنگاری شده می باشد که نوع کاغذی آن در حقیقت نسخه چاپی و پرینت شده از کلید خصوصی به شکل کاراکترهای حروف و عدد یاQR کد می باشد. جهت ایجاد کیف پول کاغذی، چند اپ متن باز در کنار چند وبسایت حضور دارند که خوب است نظرات و اخبار مرتبط با ان ها را چک کنید چرا که شاید الگوریتم به کار رفته در آن ها قبلا سبب تولید کلید خصوصی تکراری شده که در این صورت نباید از آن استفاده کرد. در ضمن برای امنیت بیشتر ؛موقع ایجاد یک کلید خصوصی اتصال نت را قطع کنید تا مانع سرقت آن توسط اشخاص دیگر شوی و سپس از آن پرینت تهیه کنید.

احتمالا بازیابی و بهره گیری از کیف پول کاغذی نسبت به دیگر روش ها کمی سخت باشد ولی این نوع کیف پول یکی از بهترین روش ها جهت نگهداری طولانی مدت محسوب می شود ولی توجه داشته باشید که کاغذ و نوشتارهای روی آن حکم دارایی شما را دارد از این رو در صورت پاره شدن یا گم شدن سرمایه خود را از دست خواهید داد چرا که دیگر امکان بازیابی وجود ندارد. یکی از سایت های ایجاد این نوع کیف پول سایت bitaddress می باشد که بدون اتصال به نت و با کمترین میزان ریسک می توانید یک کیف پول کاغذی ایجاد کنید. از ویژگی های این روش امنیت زیاد، میزان ذخیره بالاتر از یک میلون دلار ،قابلیت استفاده طولانی و بازیابی سخت تر کلید خصوصی نسبت به دیگر روش ها مدت اشاره کرد.

۳. چند امضایی

این نوع کیف پول به خودی خود یک ابزار برای ذخیره امن بیت کوین نبوده و بلکه روشی برای تقسیم کردن خطرات و تهدید های متوجه کیف پول بیت کوین میان افراد مختلف می باشد. در حقیقت منظور از کیف پول چند امضایی این است که ریسک وجود یک مالک را برای بیت کوین از بین برده و در این نوع کیف پول با تعیین کردن تعدادی کلید و ایجاد یک آستانه تایید از آن ها، ریسک کاهش می یابد و امنیت بالا می رود. به طور مثال می توان ۵ کلید را فقط با وارد کردن ۳ کلید تعیین کرد. از این رو اگر تعدادی از کلیدها گم شود دست کم با داشتن ۲ کلید(طبق مثال) می توانید به بیت کوین دسترسی یابید.

در ضمن ار یکی از دارنگان کلید قصد ارسال بیت کوین کیف پول به آدرس دیگری را داشته باشد به تاییدیه دیگر دارندگان کلید نیاز دارد که یکی از معایب این کیف پول می باشد. از جمله کیف پول های چند امضایی شامل Armory, Electrum, Coinbase و … می باشد. از ویژگی های این روش نیاز به تایید همه مالکین برای ارسال بیت کوین، امنیت نه چندان زیاد و قابلیت استفاده طولانی مدت اشاره کرد.

روش های نگهداری کیف پول به شیوه گرم

روش های نگهداری کیف پول به شیوه گرم آنچنان اطمینان شیوه سرد را ندارند ولی استفاده راحتی داشته و به هزینه زیادی نیاز ندارند. این نوع کیف پول شامل اپ های موبایلی ، نسخه دسکتاپ و برنامه های تحت وب می باشد. به طور کلی کیف پول نرم افزاری متنوع بوده و با توجه به نیاز و علاقه فرد هر یک قابل استفاده می باشد.

۱.کیف پول موبایلی

 کیف پول های متعددی روی سیستم عامل گوشی همراه اجرا می شوند که برای نگهداری مطمئن و امن بیت کوین مناسب می باشند. مانند mycellium. در مورد این کیف پول و موارد مشابه رابط کاربری عالی وجود ندارد ولی بالطبع برای اکثر افراد راحتی استفاده و جابجایی بی دردسر را فراهم می آورد. مسئله ای که درباره کیف پول سخت افزاری یا کاغذی وجود ندارد.از جمله ویژگی های کیف پول موبالی امنیت متوسط و قابلیت استفاده روزمره می باشد.

۲. کیف پول دسکتاپی

دسترسی به این نوع کیف پول راحت بوده و در صورت عدم اتصال به نت نوعی کیف پول سرد محسوب می شود. اپ های مختلفی مانند الکتروم برای پلتفرم های ویندوز، لینوکس و … ارائه شده که می توان بسته به نوع سیستم آن را نصب و بهره برد. از ویژگی های این روش امنیت متوسط، ذخیره بیشتر از یک میلیون دلار و قابلیت استفاده طولانی یا روزانه را ذکر نمود. در ضمن در استفاده از این روش امنیت سیستم خود را چک کنید و از آپدیت بودن آنتی ویروس آن مطمئن شده و از ورود به سایت ها مخرب اجتناب کنید. ناگفته نماند سیستم عامل لینوکس امنیت بالاتری برای نگهداری و انتقال ارز دیجیتال را داشته و پیشنهاد می شود همواره از کیف پول خود بکاپ بگیرید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.