دسته ها
دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

چطور تیغ ماهی در گلو را از بین ببریم؟

 • سحر هودانلویی
 • ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
 • ۰

گیر کردن تیغ ماهی در گلو و اغلب از آرزوهای ناخوشایند و ترسناک برای افراد به شمار می‌آید که در این رابطه بر استفاده از نکات و درمان های خانگی و در نهایت مراجعه به پزشک می باشد.

هنگامی که انسداد راه گلو به واسطه تیغ ماهی روی می دهد عضلات دیواره به طور کلی منقبض شده و در نهایت این تیغ را در این مجرا نگهداری می کند. برای آشنایی با روش های از بین بردن تیغ ماهی در گلو ادامه این بخش مجله آرگا را مطالعه نمایید.

روش درمان تیغ ماهی در گلو

تیغ ماهی

خوردن تصادفی استخوان‌های ماهی امری بسیار رایج است که این استخوان ها از جنس پینبول ریز هستند و هنگام خوردن ماهی و جویدن آن به راحتی ریز و از بین می روند. اما برخی از آن ها دارای لبه های تیز و شکل های عجیب و غریبی هستند که با بلع ناگهانی می تواند در راه گلو گیر کنند. گیر کردن استخوان ماهی در مجرای تنفسی می تواند امید دردناک و دردناک باشد که به طور کلی می‌ توان این عارضه را با کمک گرفتن از روش و ترفند های مناسب از بین ببرید.

 • معرفی استخوان های گیر کننده ماهی در گلو

قابل ذکر می باشد که بسیاری از ماهی ها دارای سیستم اسکلتی بسیار پیچیده نسبت به دیگر ماهی ها می باشد که این موضوع می‌تواند جدا سازی استخوان را از آن ها مشکل تر کند و هنگامی که ماهی به طور کامل سرو می شود، عارضه  خطرناک در پی مصرف و بر اثر سهل انگاری به وجود آورد. در ادامه این مطلب به معرفی نمونه هایی از ماهی هایی که مصرف آن ها مقداری دشوار است، پرداخته ایم.

 1. شاه ماهی
 2. پیک
 3. کپور
 4. قزل آلا
 5. سالمون
 • نشانه های گیر کردن استخوان ماهی در گلو

 1. فرد از ابتدا بلع استخوان، حس ناراحتی و ناخوشایندی دارد.
 2. در هنگام بلع با مشکل و درد همراه می باشد.
 3. در گلو احساس وجود جسم خارجی دارد.
 4. به سرفه های شدید و پی در پی مبتلا می شود.
 5. در گلو احساس سوزن سوزن و یا خارش شدید دارد.
 6. بزاق دهان بیش از حد طبیعی ترشح می شود.
 7. سرفه های خونی دارد.
 8. به عفونت و آبسه مری مبتلا می شود.

در برخی از مواقع تیغ ماهی از مری پایین‌ تر می‌رود و احساس وجود جسم خارجی در گلو دارد که هم چنان این احساس با درد و خونریزی همراه می باشد. هم چنین در برخی از مواقع حاد فرد از مشکل تنفسی نیز برخوردار می‌شود.

معرفی ماهی های تیغ دار

 • کالا چیو

روش های رفع تیغ ماهی در گلو

بلع ناگهانی استخوان ماهی از موارد حاد و اضطراری به شمار می‌ آید که قبل از مراجعه به پزشک خوب است نکته های گفته شده در ادامه مطلب را هم در نظر داشته باشید.

 • مارشمالو

شاید این روش درمان کمی عجیب به نظر برسد اما قابل به ذکر می باشد که مصرف یک مارشمالو چسبنده بزرگ امکان دارد تنها چیزی باشد که شما را در رفع تیغ ماهی در گلو همراهی و کمک می کند.

 • روغن زیتون

همان طور که می دانید روغن زیتون از روان کننده های طبیعی به شمار می آید که اگر استخوان ماهی در گلوی شما گیر کند با مصرف یک الی دو قاشق غذا خوری از آن می‌ توانید انجام این کار را برای خود راحت تر کنید.

 • سرفه

بسیاری از استخوان های ماهی در قسمت پشت گلو و اطراف لوزه ها گیر می کند که از این رو با چند سرفه قوی می توانید آن ها را خارج نمایید.

 • نان خیس خورده و مقداری آب

نان غوطه ور در یک آب نیز از دیگر نکات کلاسیک برای از بین بردن استخوان ماهی گیر کرده در گلو به شمار می‌رود. از این رو در حدود یک دقیقه یک تکه نان را در آب خیس کنید و سپس گاز بزرگی از آن بزنید. نان را به طور کامل قثورت دهید، چرا که با انجام این روش وزن نان را به روی استخوان ماهی قرار داده و آن را به مراتب به سمت پایین هل خواهید داد.

تاثیر موز در درمان تیغ ماهی در گلو

 • موز

در بین این دسته از افراد کسانی هستند که میدانند موزمی تواند همانند درمانی موثر،  استخوان‌ های ماهی گیر کرده در گلو را به سمت معده سوق دهد. از این روی تکه بزرگ از موز را بردارید و حداقل یک دقیقه آن را در دهان خود نگه دارید که این کار سبب می شود تا موز با مقداری از بزاق خیس شود و سپس تیغ را به سرعت از مجرای گلو عبور دهد.

 • نوشابه

در طی سال‌ های طولانی بسیاری از پزشکان از نوشابه و دیگر نوشیدنی های گازدار برای درمان افرادی که غذا در گلوی آن ها گیر کرده است، استفاده می‌ کنند. از این رو هنگامی که نوشابه به درون معده وارد می‌شود گازی از خود را آزاد می‌کند که این گازها در نهایت به تجزیه استخوان و ایجاد و فشار هایی برای از بین بردن تیغ ماهی در گلو منجر می‌شود.

 • سرکه

سرکه از خاصیت اسیدی برخوردار می باشد که نوشیدن آن امکان دارد به تجزیه استخوان ها ماهی منجر شود. از این رو دو قاشق غذاخوری سرکه را در یک فنجان آب رفیق کنید و سپس یک قاشق غذاخوری از این محلول را بلافاصله بنوشید. توجه داشته باشید که سرکه سیب از گزینه‌ های مناسبی است که همراه با عسل طعم مناسب به خود می گیرد.

 • نان و کره بادام زمینی

نانی به همراه کره بادام زمینی برای رفع استخوان ماهی و فشار آن به سمت معده تاثیر بهسزایی قائل است. از این روی یک تکه نان بزرگ و کره بادام زمینی را بردارید و قبل از بلع آن را در دهان خود نگه دارید تا با استفاده از بزاق و رطوبت با آب دهان جمع شود. همچنین در این شرایط مقدار زیادی آب در کنار خود برای نوشیدن داشته باشید.

گیر کردن تیغ ماهی در گلو چگونه است؟

 • بیخیالش شوید

بسیاری از افراد به این باور رسیدند که هنگامی که استخوان ماهی در گلو گیر کرد باید بلافاصله باید به بیمارستان مراجعه کنند. از این رو قابل به ذکر می باشد که بسیاری از استخوان های ماهی به حدی نیز هستند که پس از بلع می‌ توانند تنها قسمت پشت گلو و خراش دهند و تنها این خراش است که می تواند شما را آزار دهد بلکه خود استخوان ماهی به معده منتقل شده است. در صورتی که این عارضه تنفس شما را با مشکل مواجه کرده است توصیه می‌شود که بیخیال آن شوید و در همین حالت باقی بمانید.

اما در صورت بروز هر نوع مشکل در نحوه تنفس بایستی هر چه سریعتر به اورژانس مراجعه نمایید.

در صورتی که مطالعه این مطلب به اطلاعات عمومی شما افزود، می توانید با ما در دیگر مطالب دانستنی همانند فواید غذاهای تند و خواص ماهی سفید باری دیگر با ما همراه شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.