دسته ها
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

آموزش مقدماتی ساخت گیف در فتوشاپ

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • ۰

در این مطلب از آرگا با آموزش مقدماتی ساخت گیف با استفاده از نرم افزار فتوشاپ در خدمت شما عزیزان هستیم. انجام این کار بسیار راحت و ساده می باشد. با ما همراه باشید.

اگر به ساختن گیف های زیبا و جذاب، علاقمند هستید ولی با روش انجام آن آشنایی ندارید قابل ذکر است که این کار در نرم افزار فتوشاپ امکان پذیر می باشد. کافی است با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

آموزش مقدماتی ساخت و ویرایش گیف در فتوشاپ همراه با تصویر

گیف یا GIF پسوندی سه حرفی برای تصاویر متحرک می باشد که البته لزوما همه گیف ها قابلیت تحرک ندارند. این فرمت در سال ۱۹۸۷ ایجاد شد و بعدها به حدی پر استفاده شد که در سال ۲۰۱۲ از آن به عنوان کلمه سال یاد نمودند.به طور کلی امروزه گیف ها به شکل گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. و همانطور که پیشتر اشاره شد چندین سال از تولد این تصاویر متحرک جذاب بی صدا می گذرد اما در گذشه جایگاه این تصاویر متحرک زیاد مشخص نبود و نمی شد فهمید که دقیقا کجاها کاربرد دارند. تا این که شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها روی کار آمدند و گیف ها توانستند بالاخره جایگاه خود را پیدا کنند و خودشان را نشان دهند.

در کشور ما نیز این فرمت بیش از همه در پیام رسان تلگرام پرکاربرد شد. این شبکه اجتماعی که خیلی سریع پرطرفدار شد و با قابلیت پشتیبانی ویژه از گیف به همگان نشان داد که این فرمت چه کارایی هایی دارد. احتمالا تاکنون گیف های زیادی را دیده اید و شاید برای شما جالب باشد که چطور می توان این فرمت را تولید کرد. چنانچه تاکنون تصور می کردید که عکس ها ثابت پر از حرف برای گفتن هستند باید گفت تصاویر متحرک بی صدا یا گیف ها نیز سرشار از حرف می باشند. بسته به تعداد فریم های گیفی که در کنار هم قرار می گیرد یک تصویر متحرک جذاب بی صدا خلق خواهد شد. گیف ها هیجان انگیز بوده و برای انتقال احساسات و افکار راهکار جذابی می باشند. ضمنا این تصاویر متحرک، می توانند موضوعات مختلفی را از جمله یک تصویر هنری، طنز، و … شامل شوند.

قابل ذکر است نرم افزار محبوب فتوشاپ این قابلیت را فراهم آورده تا از طریق آن به تولید گیف اقدام کرد. ضمنا چنانچه قصد داشته باشید یک فایل را با فرمت گیف ویرایش کنید مثلا گوشه های عکس گیفی را برش دهید یا سایز و ابعاد آن را عوض کنید اگر از ابزارهای معمولی بهره بگیرید فایل گیف متوقف شده و به یک عکس معمولی درمی آید. در صورتی که با برنامه فتوشاپ بدون تغییر در فرمت گیف می توان به ویرایش فایل گیف پرداخت.با ادامه این مطلب همراه ما باشید ما قصد داریم ساخت و ویرایش گیف را با استفاده از تصاویر ثابت در این نرم افزار به شما آموزش دهیم به طوری که افراد مبتدی که اندکی آشنایی با این برنامه را دارند نیز بتوانند گیف مورد علاقه خود را بسازند. ساخت و ویرایش فایل های گیف در غول نرم افزارهای ویرایش یعنی فتوشاپ امر زیاد دشواری نیست، کافی است همه مراحل را به ترتیب اجرا کنید.

مراحل ساخت گیف با استفاده از تصاویر ثابت

 مرحله اول: تهیه چندین عکس پشت سرهم

قبل از هر شروع قابل ذکر است ساخت گیف با استفاده از ویدیوها نیز امکان پذیر می باشد(چنانچه به گیف های موجود در فضای اینترنت دقت کرده باشید می بینید که اکثرا برشی کوتاه از یک فیلم یا سریال محبوب بوده و ضمنا یکی از کاربردی ترین روش های اشتراک گذاری ویدیوکلیپ ها ساخت گیف از روی آن ها می باشد). اما در این مطلب قصد داریم به آموزش ساخت گیف توسط تصاویر ثابت پبردازیم. همانطور که پیشتر اشاره شد منظور از گیف تصاویر متحرک سازی شده می باشد. از این رو پس از گرفتن تعدادی عکس پیاپی و پشت سرهم برای ساخت گیف می توان آن ها را به یکدیگر اتصال داده و در نتیجه مجموعه ای از عکس های استاتیک به یک ویدیو تبدیل می شوند. با توجه به نحوه ثبت فریم ها پشت سر هم و فاصله احتمالی میان آن ها عکس متحرک می تواند واقعا به یک ویدیو شبیه شده یا خیلی مصنوعی همانند یک سری تصویر فقط پشت سرهم نمایش داده شود. این فرایند شامل لایه بندی هر فریم از پایین به بالا و در ادامه شماره دهی هر لایه با استفاده از ابزار تایم لاین / انیمیشن در فتوشاپ می باشد.

مرحله دوم: افزودن تصاویر به فتوشاپ

۱. قابل ذکر است اول عکس هایی را که می خواهید به گیف تبدیل گردند را در پوشه متفاوتی قرار دهید و بهتر است شماره گذاری آن ها را هم به ترتیب انجام دهید. سپس برای آوردن تصاویر به محیط فوشاپ ابتدا برنامه را اجرا کرده و بعدبه مسیر  file> script>load files into stack بروید.

  •  مبل و میز
  •  بلیط کیش

۲. در ادامه پنجره ای باز  می شود که برای ایمپورت کردن فایل ها روی گزینه Browse کلیک کنید. تا بتوانید عکس ها را انتخاب نموده و بعد از آن روی ok کلیک نمایید.

۳. در این مرحله برنامه فتوشاپ به صورت خودکار برای هر عکسی که در مرحله پیش انتخاب شدند لایه جداگانه ای می سازد. چنانچه می خواهید یک لایه جدید اضافه کنید مسیر New Layer را طی نمایید.

۴. برای فایل های مدنظر اسم انتخاب کرده که برای این کار به بخش Layer panel در سمت راست پایین صفحه رفه بعد روی اسم پیشفرض دوبار کلیک کنید و آن را به اسم دلخواه تغییر بدهید. پس از وارد کردن نام مدنظر کلید اینتر را بزنید تا ذخیره گردد. پس از این که لایه ها آماده شدند و همه را نامگذاری کردید به مرحله بعد بروید.

مرحله سوم: رفتن به پنجره Timeline window

۱. بعد از ین که تصاویر به صورت لایه هایی درون نرم افزار فتوشاپ بارگذاری شدند . برای باز شدن پنجره timeline از سمت نوار ابزار بالای صفحه از تب window گزینه timeline این امکان را فراهم می آورد که لایه های مختلف را در بازه های زمانی متفاوتی باز و و بسته نمایید. به این شکل تصاویر ثابت شما به تصاویر متحرک یا گیف تبدیل می شود.

۲. پس از باز شدن پنجره timeline گزینه ای را در پایین صفحه به نام create video timeline مشاهده خواهید کرد. برای باز شدن گزینه ای دیگر که در ایجاد گیف در فتوشاپ مدنظر ما است روی پیکان کنار آن کلیک نمایید. عنوان این گزینه create frame Animation می باشد. با کلیک روی این گزینه لایه به صورت یک فریم در پایین صفحه باز می شود. به عبارت دیر تایم لاین مانند شکل زیر به نظر می رسد یا فریم ها را زیر هم نشان می دهد.

۳. برای اضافه کردن سایر لایه ها تحت یک فریم مسیر  select all را اجرا کنید.

۴. پس از انتخاب همه لایه ها روی آیکون سه خط قرار گرفته در سمت راست و گوشه بالای بخش timeline در پایین صفحه کلیک نمایید.

۵. در ادامه با باز شدن منو گزینه create new layer each new frame را انتخاب نمایید. اگر این گزینه عمل نکرد گزینه Make frames from layers را برگزینید.

مرحله چهارم: ایجاد گیف

۱. در این مرحله گیف دلخواه خود را  در فتوشاپ خواهید ساخت . با طی مراحل بالا حالا همه لایه ها به عنوان یک سری فریم در بخش timeline اضافه خواهند شد. پایین هر یک از آن ها یک زمان به صورت ثانیه نشان داده می شود.

زمان شروع باید روی ثاینه صفر باشد. برای تغییر طول پخش فریم ها روی فلش رو به پایین کلیک نمایید به طور مثال در صورتی که فاصله پخش فریم ها را روی ۰.۵ ثانیه بذارید با انتخاب یازده فایل تصویر عادی در نهایت یک فایل گیف ۵.۵ ثانیه ای ایجاد می شود. در پایین بخش timeline می توان تعداد دفعات حلقه تکرار فایل را پس از ساخت گیف در فتوشاپ تعیین کرد.

۲. گزینه های در دسترس شامل once(یکبار) ، three times(سه بار) و forever(همیشه ) هستند. غالب فایل های گیف که با آن ها سرو کار دارید پس از رسیدن به آخرین فریم به شکل نامحدود مجددا از اول تکرار می شوند.به عبارت دیگر گیف های معمولی که در اینترنت می بینید که پیوسته و بدون توقف اجرا می شوند. برای ساخت چنین فایلی بهتر است از گزینه forever استفاده کنید.

چنانچه تکرار خاصی مدنظر شما باشد از گزینه other بهره بگیرید.

۳. در ادامه برای دیدن پیش نمایش فایل گیف ایجاد شده روی دکمه play کلیک نمایید. و اگر از نتیجه رضایت داشتید از نتیجه کار باید فایلی با پسوند گیف یا gif خروجی بگیرید.

۴. پس از رفتن به مسیر file>Export گزینه save for web (Legacy) و فرمت فایل مدنظر را برگزینید.

۵. هنگامی که پنجره پس از پایان ساخت گیف در فتوشاپ باز شد باکس save for web (100%) گزینه های متعددی را در اختیار شما می گذارد. فقط کافی است برخی از آن ها را تغییر نمایید.

۶. از این رو به باکس preset بروید و گزینه را به GIF 128 Dithered عوض کنید.

۷. روی گزینه save کلیک نمایید.

۸.در پنجره بعدی نیز روی گزینه save کلیک کنید.

۹. پایان کار ساخت گیف یا gif در فتوشاپ ، حالا نتیجه کار خود را مشاهده کنید.

ویرایش فایل گیف

خب حالا که با ساخت گیف آشنا شدید در ادامه قصد داریم به آموزش ویرایش فایل گیف نیز بپردازیم. اگر می خواهید قبل از استفاده از فایل گیف دریافتی یا ارسال آن به دیگران گیف مدنظرتان را ویرایش کنید احتمالا اولین موردی که به ذهن شما رسیده، پیدا کردن نرم افزاری مخصوص این کار است که هرچند نرم افزارهای متعددی در این زمینه وجود دارد؛ ولی استفاده نرم افزار فتوشاپ ساده ترین راه خواهد بود. در برنامه محبوب فتوشاپ امکان باز کردن و ویرایش انواع تصویر با فرمت های مختلف وجود دارد. در ادامه نحوه ویرایش فایل گیف آموزش داده می شود.

۱. برای ویرایش فایل گیف ابتدا باید گیف مدنظر خود را در نزم افزار فتوشاپ اجرا کنید. برای درک بهتر این موضوع، به طور مثال تصویر گیف زیر را در فتوشاپ باز نموده و تغییراتی روی آن انجام می دهیم. همانطور که می بینید در اواسط گیف کلمه How درون ابری ظاهر شده است قصد داریم این قسمت از گیف را حذف نماییم. برای آوردن گیف به نرم افزار فتوشاپ پس از اجرای برنامه و انتخاب گزینه open گیف مدنظر را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.

۲. از تب window گزینه Timeline را انتخاب کنید.

۳. از این جا به بعد ابزارهایی برای ویرایش این فایل در اختیار شما قرار خواهد گرفت.  به عبارت دیگر در این مرحله در بخش پایین صفحه ، فریم های گیف و لایه های مختلف در هر فریم نمایش داده خواهد شد.

۴. با کلیک روی هر فریم می توانید تصویری که در آن حضور دارد را ببینید و در صورت لزوم آن را حذف کنید. به طور مثال در گیف مدنظر این مقاله کلمه How از فریم ۴ شروع می شود و تا فریم ۸ ادامه دارد از این رو بر روی هر یک از این فریم ها کلیک و سپس روی گزینه delete کلیک می شود.

۵. ضمنا همانطور که پیشتر نیز اشاره شد می توانید با کلیک روی بخش پایین هر فریم ، تایم پخش هر عکس را در گیف تغییر دهید. اضافه نمودن لایه های مختلف در تصویر متحرک و افزودنشان به فریم ها تغییرات متعددی را برای شما امکان پذیر می سازند.

۶. مرحله پایانی ویرایش گیف: پس از تغییر گیف مدنظر باید آن را ذخیره کنید. برای این کار از منوی فایل (file) در قسمت Export گزینه save for web را انتخاب کنید یا توسط کلیدهای ترکیبی ctr+shift+alt+s به ذخیره گیف اقدام کنید. در صفحه باز شده از بالای صفحه منوی کشویی را روی gif تنظیم کرده و در آخر روی گزینه save کلیک کنید.

۷. بعد از عمل ذخیره سازی ، تغییرات اعمال شده روی گیف مدنظر را شاهد خواهید بود.

از اینکه تا پایان آموزش ساخت و ویرایش فایل گیف در فتوشاپ همراه ما بودید از شما عزیزان سپاسگزاریم و حالا شما نیز قادر خواهید بود گیف های زیبا و جذابی در این نرم افزار بسازید. در ضمن می توانید از گیف های تولیدی خود در شبکه های اجتماعی، ایمیل ها یا پست های وبلاگ استفاده کنید. ساخت گیف می تواند یک روش بازاریابی نیز باشد. به طور مثال در وبلاگ ها از پست های متحرک برای تماس با وبلاگ یا دستور آشپزی استفاده می شود و در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام یا فیس بوک برای ارتقاء بازار وب سایت هایشان بهره می گیرند. همچنین در لینک مقابل می توانید با نحوه روتوش عکس در فتوشاپ آشنا شوید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *