دسته ها
پنج شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰

عملکرد پنل خورشیدی و شناخت مزیت های استفاده از آن

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۹ فروردین ۱۴۰۰
  • ۰

توجه داشته باشید که عملکرد پنل خورشیدی بسیار پیچیده و مبهم است به گونه ای که برای شناخت آن بایستی مطالعاتی داشته باشید و به همین منظور پیشنهاد می کنیم مطالعه این مقاله را از دست ندهید با ما همراه باشید.

به طور کلی پنل خورشیدی اینگونه است که انرژی خورشید را به خوبی دریافت می کند و آن را به الکتریسیته تبدیل خواهد کرد و معمولا نیز از آن برای مصارف تجاری و مسکونی استفاده می کنند. پنل های خورشیدی معمولا به دلیل عملکرد خارق العاده ای که دارند مورد توجه بسیاری از کارشناسان قرار گرفته اند.

آشنایی با عملکرد پنل خورشیدی

بهتر است بدانید که پیشرفت استفاده از انرژی خورشیدی در واقع به ۱۰۰ پیش بازمی گردد یعنی در زمانی نه چندان دور از انرژی خورشیدی به منظور تولید بخار آب استفاده می کردند و از بخار آب نیز برای عملکرد ماشین های مختلف استفاده می کردند اما این امر تا پیش از کشف اثر فوتوولتائیک توسط ادموند بکرب امکان پذیر نبود. در سال ۱۸۹۳ نیز چارلز فریت با کمک گرفتن از کشف بکرل اولین سلول خورشیدی اصل را ساخت که این سلول خورشیدی با استفاده از ورقه های آغشته به سلنیم و یک ورقه نازک از جنس طلا ساخته شد. جالب است بدانید که راسل اهل مخترع آمریکایی اولین سلول خورشیدی سیلیکونی دنیا را در سال ۱۹۴۱ در آزمایشگاه بل اختراع نمود و با بهره گیری از اختراع اهل اولین بنا خورشیدی در جهان در سال ۱۹۵۴ در همان آزمایشکاه ساخته شد. توجه داشته باشید که اغلب پنل های خورشیدی در فضایی با قمرهای مصنوعی شروع به کار کردند و اغلب مردم در دهه ۷۰ میلادی برای اولین مرتبه پنل های خورشیدی را در ماشین حساب ها مشاهده کردند. همچنین امروزه پنل های خورشیدی برای شارژ کردن تجهیزات گسترده ای استفاده می شوند و هنوز هم به صورت سلول های خورشیدی در ماشین حساب ها یافت می شود و برای تامین انرژی خانه ها و مجتمع های تجاری مانند ساختمان شرکت گوگل در کالیفرنیا استفاده می شوند.

چگونگی عملکرد پنل خورشیدی

انواع پنل های خورشیدی:

توجه داشته باشید که کلا دو نوع پنل خورشیدی وجود دارد که اجزای تشکیل دهنده آن ها اغلب سیلیکونی هستند و در ادامه سعی داریم به بیان آن ها بپردازیم:

  • مونوکریستالین یا پلی کریستالین
  • سیلیکون بی شکل

این دو نوع با توجه به قیمت، طول عمر و بازده پنل های متفاوتی تولید خواهند کرد و پنل های خورشیدی نوع اول که از مونوکریستالین ها یا پلی کریستالین ها ساخته می شوند بین ۱۲ تا ۱۹ درصد بازدهی دارند و پنل های نوع دوم از سیلیکون بی شکل ساخته می شوند که از کنار هم قرار گرفتن سلول های بی شکل به وجود آمده اند.

  •  قاصدک 24

انواع پنل های خورشیدی

نحوه عملکرد پنل های خورشیدی:

معمولا پنل های خورشیدی انرژی تجدیدپذیر را دریافت می کنند و به الکتریسیه تبدیل می کنند که با استفاده از این الکتریسیته قادر خواهند بود مدار های الکتریکی را شارژ کنند. به طور کلی پنل های خورشیدی شامل چندین سلول خورشیدی اند که هر کدام از لایه های سیلیکونی، لایه های فسفری برای تولید بار منفی و لایه های بور برای تولید بار مثبت تشکیل شده اند. پنل های خورشیدی اغلب فوتون ها را جذب می کنند و جریان الکتریکی را ایجاد می کنند زیرا انرژی تولید شده از فوتون ها به الکترون ها امکان خارج شدن از مدار اتمی خود و رها شدن در میدان الکتریکی تولید شده توسط سلول های خورشیدی را می دهد و این میدان الکتریکی الکترون های آزاد را در جریان الکتریکی هدایت خواهد کرد و این روند با نام اثر فوتوولتائتیک شناخته می شود. در واقع سقف یک خانه متوسط فضای کافی برای نصب پنل های خورشیدی لازم برای تولید انرژی الکتریکی را دارد و همچنین پنل های خورشیدی در طول روز انرژی الکتریکی اضافی تولید می کنند تا در شب مورد استفاده قرار گیرند.

توجه داشته باشید که کنتورها این امکان را به صاحبان پنل های خورشیدی می دهند تا در صورتی که سیستم تولید انرژی درصد انرژی بیش از نیاز خانه تولید کند هزینه آن را دریافت نماید. همچنین در تجهیزات آف گرید بانک باتری کنترل کننده شارژ و معکوس کننده از اعضای ضروری محسوب می شوند و سیستم خورشیدی جریان مستقیم برق را توسط کنترل کننده شارژ به بانک باتری می فرستد. پس از آن نیز انرژی از بانک باتری به معکوس کننده می رود و جریان مستقیم به جریان متناوب تبدیل خواهد شد و برای دستگاه هایی که با جریان مستقیم کار نمی کنند مورد استفاده قرار خواهد گرفت. جالب است بدانید که بر اساس معکوس کننده سیستم های خورشیدی سایزبندی می شوند تا نیازهای مختلف را به خوبی برآورده نمایند. همچنین جریان متناوب برای تجهیزات برقی خانه یا مجتمع های تجاری، وسایل نقلیه و قایق ها، کنترل اتاقک، کلبه ها، تجهیزات ارتباطی و جریان دیدبانی نفت گاز استفاده می شود.

دستور کار صفحه های خورشیدی

پنل خورشیدی چگونه برق تولید می کند؟

بهتر است بدانید که پنل خورشیدی برق جریان مستقیم یا DC تولید می کند و اغلب با الکترون ها در یک مسیر اطراف یک مدار شناور می شوند که این مورد نشان می دهد یک باتری برق یک لامپ را به خوبی تامین می کند. الکترون ها از سمت منفی باتری حرکت می کند و از مسیر لامپ به سمت مثبت باتری باز می گردند. همچنین با برق جریان متناوب یا Ac، الکترون ها هول داده شده و کشیده می شوند و مانند سیلندر موتور خودرو مسیر معینی را حفظ می کنند. همانطور که می دانید برای شبکه برق ایران جریان AC انتخاب شده چون برای انتقال در مسافت های زیاد هزینه کمتری در بر دارد و این در حالی است که پنل های خورشیدی برق AC تولید می کنند.

چگونگی تولید برق توسط پنل خورشیدی

مزیت های پنل خورشیدی:

به طور کلی هنگام استفاده از پنل های خورشیدی از تجهیزات آف گرید استفاده می شود که تجهیزات آف گرید در واقع تجهیزاتی هستند که برای استفاده از آن به جریان اصلی برق احتیاجی نخواهد بود.

با وجود پنل های خورشیدی دیگر نیازی به پرداخت هزینه های سنگین نصب دکل و کابل کشی نیست. به صراحت می توان گفت که پنل خورشیدی قطعا ارزان تر است و اگر به خوبی نگهداری شود تا سه دهه قابلیت تولید انرژی خواهد داشت.

یکی دیگر از فواید عملکرد پنل های خورشیدی این است که وقتی برای نصب اولیه پنل هزیه ای پرداخت می کنید انرژی ای که پنل در ادامه طول عمر خود بر اساس کیفیت و نوع پنل تولید می کند به اندازه ۱۵ الی ۲۰ سال است و کاملا رایگان هم خواهد بود.

به صراحت می توان گفت گه بهترین مزیت این پنل ها تغذیه آن ها از انرژی پاک و تجدیدپذیر است. همچنین با توجه به تغییرات جهانی آب و هوا و گرم شدن کره زمین حفظ اتمسفر امری مهم به شما می آید. پنل خورشیدی معمولا کمترین آلودگی و استهلاک را دارد و تا مدت زیادی سالم خواهد ماند.

همچنین اگر انرژی مصرفی از تولیدی پنل بیشتر باشد قطعا انرژی اضافی برای کمپانی سازنده پنل آن قابل فروش خواهد بود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.