دسته ها
دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

تشخیص سنگ طلا با ۶ روش کاربردی

  • شقایق ایران دوست
  • ۳ فروردین ۱۴۰۰
  • ۰

در این مطلب تکنیک هایی را برای شما آموزش می دهیم که می توانید با استفاده از آن ها به تشخیص سنگ طلا بپردازید. در واقع استفاده از این روش ها نیازمند کمی مهارت و توانایی می باشد و باید در حین استفاده از آن ها ایمنی را رعایت کنید.

طلا یکی از عناصری می باشد که بسیاری از افراد به جستوجوی آن می باشند با این حال یک عنصر بسیار کم یاب می باشد که بسیار نرم و انعطاف پذیر بوده و شما می توانید به راحتی و با استفاده از یک چاقوی کوچک آن را از سنگ جدا کنید و به راحتی فرم دهید. روش های تشخیص سنگ طلا را در ادامه برایتان بیان می کنیم.

تشخیص سنگ طلا

تکنیک های تشخیص سنگ طلا

طلا بسیار نرم و انعطاف پذیر می باشد و بیش تر در جواهر سازی از آن استفاده می شود و چکش خوار است و به راحتی فرم می گیرد. دمای ذوب این طلا بسیار بالا می باشد و با شعله های معمولی نمی توانید آن را ذوب کنید و برای این کار نیازمند دمای کوره هستید. این عنصر به سختی وارد واکنش می شود ولی شما اگر مقداری طلا را درون تیز آب بریزید شاهد حل شدن آن خواهید بود. سنگ طلا به صورت جامد در طبیعت وجود دارد و گاهی به همراه عنصر های دیگر نیز یافت می شود. این فلز از سایرین با ارزش تر می باشد و قیمت آن بسیار زیاد است. در مطالب قبلی شما را با سنگ آمیتیسیت، سنگ پلوتونی و تشخیص شهاب سنگ آشنا کردیم و در ادامه تکنیک هایی را برای شناسایی طلا بیان خواهیم کرد.

روش اول

در این روش باید به ناگت طلا دقت کنید و بدانید که طلا دارای جلای فلزی و براق است و حالت مات به خود نمی گیرد. ناگت های این سنگ دارای حالت براق می باشند.

  • کالا چیو
  •  قاصدک 24

روش دوم

همانطور که می دانید طلا در طبیعت به صورت زرد رنگ وجود دارد و معمولا با نقره همراه است. در صورتی که این ماده با نقره همراه باشد و میزان نقره بیش تر باشد رنگ آن به سفیدی تمایل پیدا می کند.

روش سوم

یکی دیگر از روش های تشخیص سنگ طلا این است که به شکل ظاهری آن توجه کنید. باید بدانید که این سنگ شباهت بسیار زیادی با بلور پیریت دارد و تنها تفاوت آن ها در شکل ظاهری می باشد. باید بدانید که پیریت دارای زاویه است و شکلی به صورت مکعب مربع دارد. تفاوت دیگری که این دو سنگ با یک دیگر دارند در این می باشد که دارای خطوط مستقیم و موازی می باشد. جالب است بدانید که طلا دارای انعطاف بوده و شما می توانید با فشار آن را خم کنید.

شناسایی طلا با توجه به رنگ آن

روش چهارم

در این روش برای تشخیص سنگ طلا باید از سنگ خاکه استفاده کنید. در واقع این روش یکی از قدیمی ترین روش هایی می باشد که برای تشخیص به کار برده می شود. در صورتی که بخشی از طلا را بر روی چینی بدون لعاب بکشید رنگ آن به صورت طلایی و زرد مشاهده می شود.

روش پنجم

اگر نتوانستید با روش ها بالا سنگ طلا را تشخیص بدهید می تواید از روش مطمئن تری استفاده کنید. سنگ محک یکی از سنگ هایی می باشد که رنگ سیاهی دارد و از سیلیسیوم و کوارتز تشکیل شده است و جوهر شوره همان تیز آب می باشد که در این روش به کمک شما می آید تا بتوانید تشخیص بدهید که آیا سنگی دارای طلا است یا خیر. برای استفاده از این روش باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

  1. چندین بار سنگ طلا را بر روی سنگ محک یکشید.
  2. مقداری تیز آب با قطره چکان بر روی سنگ بریزید و حواستان را جمع کنید زیرا این مرحله بسیار مهم است.
  3. اگر واکنشی رخ نداد یعنی عیار طلا و تیز آب برابر می باشد، در صورتی که رنگ خط هایی که روی سنگ محک با استفاده از سنگ طلا کشیده اید کم تر شد یعنی طلا دارای عیار بسیار پایینی است و در صورتی که خطوط روی سنگ به صورت کلی حذف شد یعنی آن سنگ سنگ طلا نبوده است.

شناسایی طلا با تیزآب

روش ششم

در آخرین روش شما می توانید با استفاده از یک چاقو بر روی سنگ خراش ایجاد کنید و روی آن را تیزآب بریزید و اگر فلز طلا تغییری نکرد یعنی طلای خالص است و اگر سیاه شد یعنی دارای درجه نا خالصی بسیار زیادی است و با عناصر دیگری همچون نقره و … ترکیب شده است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.