دسته ها
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

دوخت شلوار راحتی با آموزش مرحله به مرحله و آسان

  • محدثه خاکشور
  • ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • ۰

دوخت شلوار راحتی، باز هم سوپرایزی دلخواه در زمینه ی خیاطی برای شما خانم های هنرمند و هنردوست از طرف آرگا که در این مطلب تقدیم می شود؛ انتخاب روش دوخت از میان دو شیوه ی بیان شده با شما عزیزان است.

شلوار یکی از پوشاک است که برای پوشش پایین تنه مورد استفاده قرار می گیرد؛ شلوارها دارای انواع زیادی هستند که متناسب با کاربردی که دارند انتخاب و یا دوخته می گردند؛ شلوار هم برای مردان و هم برای خانم ها، و هم برای کودکان وجود دارند. شلوارها ممکن است در جنس، نوع و مدل دوخت، راحتی برای خانه و یا برای بازار و مجلس، کوتاهی و یا بلندی تنوع داشته باشند؛ در این مطلب دوخت شلوار راحتی را به دو روش ساده با الگو و بدون الگو آموزش خواهیم داد.

شلوار راحتی یکی از شلوارهای پرکاربرد در میان شلوارها می باشد که هم آقایان و هم خانم ها از آن بهره می برند، همانطور که از اسم آن مشخص است این شلوارها برای راحتی بیشتر در خانه هستند و این راحت بودن به واسطه ی دوختی که دارند؛ حاصل می شود، شما خانم های خوش سلیقه می توانید با استفاده از هنر و سلیقه ای که دارید این شلوار ها را بدوزید؛ برای آشنا شدن با دو روش دوخت ساده و در عین حال زیبا و راحت شلوار راحتی با ما همراه باشید.

آموزش دوخت شلوار راحتی با الگو

مرحله ی نخست: اندازه گیری

  1. دور کمر
  2. دور باسن
  3. قد شلوار

الگوی مورد نظر را بر اساس اندازه ها رسم کنید.

  •  نهال بیبی شاپ

آشنایی با دو روش دوخت شلوار راحتی

پارچه مورد نیاز

برای قد حد وسط ۲ متر عرض آن ۹۰ سانتی متر و طول آن ۱۵۰ سانتی متر

مرحله ی برش

نخست پارچه را تا زده و چهار لا می نمایید؛ در قسمت طول پارچه قد شلوار را مشخص می کنید؛ در قسمت فوقانی پارچه تقریبا ۴۵ سانتی متر مشخص می کنید( این اندازه برای افراد متوسط قد است).

از قسمت مشخص شده اندازه ی ۳۵ سانتی متر به پایین سرازیر می شوید و خط فاق شلوار را به شکل نیم دایره ای و متمایل می کشید.

پهنای دم پای شلوار را تقریبا ۲۵ سانتی متر مشخص کرده و برش می زنید؛ باید پس از برش ۲ تکه داشته باشید که هر کدام مربوط به یک قسمت شلوار می باشد. این اندازه معمولا ۲۵ سانتی متر است، اما متناسب با افراد کمی تغییر می کند.

دوخت شلوار راحتی

نخست دو قطعه را از قسمت فاق به یکدیگر بدوزید، سپس شکاف دو قطعه ( دو پا) را به یکدیگر بدوزید, در نهایت هم کمر را کش دوزی می کنید.

همچنین می توانید از روش دیگری برای این کار استفاده کنید؛ نخست شکاف بین دو پا را دوخته و سپس فاق ها را بدوزید، در نهایت هم که کش دوزی کمر می باشد.

دوختن شلوار راحتی در کمترین زمان

روش دوم

وسایل مورد نیاز

برابر با قد شلوار پارچه عرض ۱۵۰

نخ مناسب با رنگ شلوار

برابر با اندازه دور کمر – ۵

مرحله ی برش

نخست ترکی های پارچه را بر روی یکیدگر قرار داده و پارچه را از وسط تا می کنید، سپس یک تای دیگر می زنید تا چهار لا شود.

یکی از شلوارهای خود را که در حال حاضر می پوشید را می توانید به عنوان الگو مورد استفاده قرار دهید، به این صورت که بر روی پارچه چهار لا شده قرار می دهید و با در نظر گرفتن جای دوخت( ۲ سانتی متر) بخش بالایی شلوار را برش می زنید.

سپس کناره های شلوار را با استفاده از قیچی از یکدیگر بریده و ۲ پاچه ی آن را از یکدیگر جدا می کنید.

آموزش شیوه های جالب دوختن شلوار راحتی

 دوخت شلوار راحتی

حالا شکاف کناره های شلوار را با نخ کوک، کوک شل می روید؛ و سپس با چرخ خیاطی محکم می دوزید.

شکاف زیر فاق را نیز تا آخر می دوزید.

حالا نوبت به دوختن شکاف فاق شلوار می رسد؛ شلوار را به سمت راست آن بر می گردانیم و از سمت چپ شلوار شکاف فاق را نیز روی یکیدگر قرار داده و با چرخ خیاطی می دوزید..

برای دوختن کمری شلوار نیز آن را ۱ تا به اندازه ی ۳- ۴ سانتی متر پارچه ی قسمت کمر شلوار را به داخل تا کرده و می دوزیددور تا دور آن را غیر از چند سانتی متر پایانی نمی دوزید؛ ایم درز محل عبور کش شلوار می باشد. پس از عبور کش محل مورد نظر را دوخته و محکم نمایید.

در پایانی ترین مرحله نیز قسمت پایین شلوار راحتی را به داخل تا کنید و با چرخ خیاطی بدوزید.

از این روش می توانید برای دوخت شلوارهای راحتی متفاوت و گوناگون جهت استفاده خود و همچنین برای مردان و کودکان دلبند خود بدوزید، تنها الگوی شما تغییر پیدا می کند؛ به این صورت که باید الگو از شلوارهای آنان باشد.

دوختن شلوار راحتی برای داخل خانه برای آقایان خانم ها

آشنایی با شیوه ی دوختن شلوار راحتی

در این مطلب آموزش دوخت شلوار راحتی را با بیانی ساده و جالب شرح داده ایم، شما خانم های هنرمند و خوش سلیقه ای که می خواهید خودتان در منزل با کمترین هزینه و به شکل دلخواه شلوار تهیه کنید؛ به همین سادگی صاحب آن خواهید شد. همچنین برای آشنایی بیشتر با مطالب آموزش خیاطی بر روی آن کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.