دسته ها
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

مراحل تشکیل مه و شناخت انواع مه

  • شقایق ایران دوست
  • ۲۴ دی ۱۳۹۹
  • ۰

در این مطلب شما می توانید به سه نوع مه و روش تشکیل آن ها آشنا شوید. زیبا ترین مه نوع یخی آن می باشد که شما می توانید با استفاده از نور چراغ ماشین خود این مه ها را به خوبی ببینید و از زیبایی آن ها لذت ببرید. تا پایان این مطلب با ما باشید.

یکی از سوال هایی که ممکن است در طی روز فکر شما را به خود مشغول کند نحوه تشکیل مه می باشد. باید بدانید که این پدیده یکی از زیبا ترین پدیده هایی می باشد که ممکن است با آن رو به رو باشید. در ادامه نحوه ایجاد شدن آن را برایتان بیان می کنیم.

تشکیل مه

چگونگی تشکیل مه

اگر شما چگونگی تشکیل ابر را می دانید و این کار برای شما روشن و واضح می باشد بهتر است با روش های ایجاد مه هم آشنایی داشته باشید. باید بدانید که مه همان ابری است که روی زمین ایجاد شده است و از نظر شکل گیری روش های گوناگونی دارد. به صورت کلی برای ایجاد مه باید رطوبت بسیار زیادی روی زمین وجود داشته باشد تا این پدیده بسیار زیبا و خطرساز ایجاد شود. همانطور که می دانید رانندگی در مه بسیار سخت و خطرناک می باشد و سالانه تصادفات بسیاری را ایجاد می کند که در ادامه روش های ایجاد مه را برایتان بیان خواهیم کرد.

مه تابشی

در این روش در صورتی ابر روی زمین تشکیل می شود که یک توده هوای مرطوب در مجاورت هوای سرد قرار بگیرد. در واقع این بستر سرد می تواند برف، یخ زدگی زمین و یا حتی سطح یک اقیانوس با آب سرد باشد. البته ممکن است هیچ کدام از این ها نباشد و تنها سطح زمین بسیار سرد باشد. در واقع توده هوای سرد در مجاورت توده هوای مرطوب قرار می گیرد و می تواند دمای آن را کم کم پایین بیاورد و مه تشکل دهد. البته اگر نا خالصی های جاذب داشته باشیم این مه زود تر ایجاد می شود. برای ایجاد این نوع مه نیازی به وزش باد نداریم و زمانی که باد حضور داشته باشد این نوع مه ایجاد نمی شود. مه تابشی را بیش تر در شب های سرد و آرام زمستان می توانید ببینید.

  • کالا چیو

انواع مه

مه وزشی

به این نوع مه انتقالی هم گفته می شود و برای ایجاد شدن این نوع از ابر ها در نزدیکی زمین باید یک توده هوای بسیار سرد از یک سطح مرطوب عبور کند.  در واقع این هوای سرد می تواند رطوبت را به خود بگیرد و اشباع شود. در واقع این نوع مه ها را بیش تر در نزدیکی دریا ها و دریاچه ها و یا حتی رودخانه ها مشاهده خواهید کرد.باید بدانید که هوای سرد پذیرش بسیار زیادی برای دریافت رطوبت دارد و بیش ترین مه که ایجاد می شود از این نوع مه ها می باشد. بر خلاف مه تابشی در مه انتقالی و یا وزشی نیازمند وزش ملایم باد هستیم و در صورتی که باد شدید بوزد دیگر مه انتقالی ایجاد نخواهد شد.

مه کوهستانی

مه کوهستانی

این مه با شرایط خاص ایجاد می شود و زمانی اتفاق می افتد که یک توده هوای مرطوب به کمک باد به سمت ارتفاعات برده شود و در آن حا کم کم اشباع شود مه کوهستانی ایجاد می شود و این مه بیش تر باعث پوشیده شدن قله ها و ارتفاعات می شود. در صورت کلی زمانی که مه تشکیل می شود باید سه عامل وجود داشته باشد که این سه عامل رطوبت، سرما و هسته های جاذب می باشد. البته بسیاری از انواع دیگر مه ها وجود دارد که در اثر افزایش فعالیت کارخانه ها و دود حاصل از آن ها ایجاد می شود که بسیار خطرناک است و می تواند باعث بسیاری از بیماری های تنفسی و سرطان شود.

 نکته : در نظر داشته باشید که در دما های بسیار سرد مه یخی ایجاد می شود. این مه بلور های یخی دارد و شما می توانید یک صحنه بسیار زیبا و دل نشین مشاهده کنید.

اگر از این مطلب رضایت کامل داشته اید می توانید در ادامه با کلیک بر روی لینک های زیر سایر مقالات آرگا را در زمینه نحوه تشکیل برف و تشکیل باران مشاهده کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.