دسته ها
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲

پرورش گل عدسی و نکاتی برای نگهداری از این گیاه

 • شقایق ایران دوست
 • ۸ آذر ۱۴۰۲
 • ۰

گل عدسی یکی از گل های بسیار زیبا می باشد و شما می توانید آن را از طریق بذر هایش تکثیر کنید. همراه ما باشید تا شما را با این گل آشنا کنیم و روش نگهداری از آن را برایتان توضیح دهیم.

پرورش گل های زینتی می تواند تاثیرات بسیاری بر زندگی شما داشته باشد و هوای پاکی را برای خانه شما ایجاد کند از این رو توصیه می کنیم چندین گل برای خانه خود بخرید. در مطالب قبلی پرورش گل ادونتوگلوسم ، پرورش گل تکوما و پرورش گل سینره را برای شما مطرح کردیم و در ادامه قصد داریم پرورش گل عدسی را برای شما بررسی کنیم.

پرورش گل عدسی

پرورش گل عدسی

گل عدسی یکی از گل هایی می باشد که پایا و یک ساله است و در هر سال حدودا ۴۰۰ گل تولید می کند. بیش ترین گلدهی این گیاه از ابتدای تیر ماه شروع شده و گاها در کل زمستان ادامه می یابد. برای پرورش گل عدسی باید بذر آن را تهیه کنید و در فصل پاییز و زمستان اقدام به کاشت کنید. البته اگر در مناطق سرد سیر زندگی می کنید می توانید این کار را در فصل بهار انجام بدهید. این گل بسیار کم توقع می باشد و مقاومت بسیاری نسبت به گرما و نور شدید  دارد. برای خاک این گیاه می توانید از خاک باغچه استفاده کنید تا رشد گیاه شما بهتر شود. در ادامه طریقه پرورش گل عدسی را برای شما بررسی می کنیم.

 • برای کشت بذر های این گل بهتر است از کوکوپیت یا پیت ماس استفاده کنید. این خاک ها برای رشد بذر ها بسیار ضروری می باشند و شما می توانید به راحتی از آن ها استفاده کنید و نگران سبز نشدن بذر ها نباشید. اگر از خاک های معمولی استفاده کنید ممکن است شانس سبز شدن برگ ها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.
 • در نظر داشته باشید که بذر ها را قبل از کشت باید ۴۸ ساعت با آب ولرم نم کنید و سپس آن ها را در عمق ۰.۵ سانتی متری خاک بکارید. محیط قرار گیری این بذر ها باید روشنایی بسیاری داشته باشد و بذر باید در طی روز آفتاب مناسب دریافت کند تا بتواند رشد خوبی داشته باشد
 • بعد از این که بذر ها را در پیت ماس یا کوکو پیت کاشتید حدودا ۱ هفته بعد می توانید از خاکبرگ و بستر های آماده دیگر برای این بذر ها استفاده کنید.
 • زمانی که خاک بذر ها خشک شدند می توانید با یک آب پاش دستی سطح خاک را مرطوب کنید.
 • زمان سبز شدن هر گیاهی متفاوت می باشد و بستگی به شرایط موجود دارد. گل عدسی هم حدودا ۱ الی ۲ هفته طول می کشد تا جوانه بزند و رشد کند.

گل عدسی

شرایط محیطی نکهداری از گیاه عدس

نور خورشید: این گیاه به منظور رشد به نور خورشید نیاز دارد از این رو، اگر تصمیم دارید آن را داخل باغچه بکارید کنار گیاهان کوتاه قد بکارید در غیر این صورت ساقه گیاهان دیگر مانع از رشد گیاه عدس خواهد شد و اگر تمایل به کاشت گیاه عدس در گلدان دارید باید روی بالکن یا پشت پنجره نگهداری نمایید.

آبیاری : عدس را باید در طول هفته دو مرتبه آبیاری نمایید و این گیاه در مقاوم خشکی و بی آبی مقاوم می باشد و حتی در زمان آبیاری بی موقع نیز قابلیت رشد را دارد.

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

از بین بردن علف های هرز : کنار بوته عدس را باید به خوبی تمیز کرده و علف های هرز آن را از بین ببرید زیرا، این گیاه به علف های هرز حساس می باشد و باید زمانی را در هفته اقدام به از بین بردن علف های هرز کنار عدس کنید.

هرس بوته گل : زمانی که این گیاه به مقدار کافی رشد می کند شاخه های عدس بر روی یکدیگر قرار گرفته می شوند از این رو، باید آن ها را هرس کرد و با دقت اینکار را انجام دهید تا به گیاه آسیب وارد نشود.

آفات و بیماری ها : این گیاه ممکن است دچار آفات شود که کنه ها، شته ها، سوسک های انباری و سرخورطومی ها از آفات های عدس می باشند که کنه ها بیشترین خسارت را وارد می کنند و سوسک های انباری نیز بذر های انبار شده را تا هشتاد درصد مورد حمله قرار می دهند اما عدس های داخل گلدان دچار آفات نخواهند شد.

سخن آخر

بسیاری از گیاهان را می توان با روش های گوناگونی تکثیر کرد ولی این گیاه یک ساله فقط از طریق بذر هایش تکثیر می شود و راهی دیگری برای تکثیر آن وجود ندارد. بیش تر افراد معتقد اند کاشتن این گیاه یک ساله بهتر است در فصل زمستان صورت بگیرد زیرا مدت زمانی که طول می کشد تا بذر ها سبز شوند ممکن است طولانی باشد. سبز شدن و جوانه زدن بذر ها با توجه به محیط  و خاکی که آن ها را کاشته اید  بستگی دارد و گاها ممکن است یک ماه طول بکشد تا بذر ها شروع به جوانه زدن کنند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *