دسته ها
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰

چطور از لیز خوردن خودرو در باران و برف جلوگیری کنیم؟

  • شقایق ایران دوست
  • ۱۴ مهر ۱۳۹۹
  • ۰

سر خوردن ماشین در برف و باران امری طبیعی می باشد و تقریبا همه ما آن را تجربه کرده ایم. با توجه به نزدیک شدن به فصل بارندگی بهتر است این مطلب را از دست ندهید تا شما را با راه های جلوگیری از این امر آشنا کنیم.

اگر راننده هستید باید بدانید که نزدیک شدن به فصل بارش ممکن است با مشکلاتی مانند سر خوردن ماشین در جاده رو به رو شوید از این رو توصیه می کنیم حتما ادامه این مطلب را بخوانید و تکنیک هایی را برای مواقع اضطراری بلد باشید.

سر خوردن ماشین در برف و باران

لیز خوردن خودرو

اگر مجبور هستید در فصل های بارندگی و شرایط نا مساعد جوی در جاده ها باشید بهتر است تکنیک هایی را برای جلوگیری از لیز خوردن خودرو بدانید. در واقع سر خوردن ماشین ممکن است به راننده و سرنشینان آسیب برساند و باعث تصادفات زنجیره ای شود از این رو توصیه می کنیم که حتما نکاتی را در این مواقع رعایت کنید.

سرعت تعیین شده

در نظر داشته باشید که در جاده باید با سرعت مجاز رانندگی کنید و در صورتی که بارندگی شدید می باشد باید سرعت خود را کاهش بدهید. در واقع با این کار خود ممکن است کمی دیر به کارهایتان برسید ولی در عوض سالم به مقصد خواهید رسید. کاهش سرعت را باید از ابتدای شروع باران تا پس از خشک شدن جاده ها انجام بدهید.

  •  پرنس
  •  قاصدک 24

نحوه ترمز گیری در بارندگی

یکی از نکاتی که باید در حین رانندگی در باران و برف بدانید نحوه ترمز گیری می باشد. در این زمان ها اگر لازم شد که ترمز بسیار شدیدی بگیرید باید چند بار پیاپی این کار را انجام بدهید و از ترمز گرفتن شدید خودداری کنید زیرا این کار منجر به لیز خوردن خودرو می شود. البته ماشین هایی که به ترمز ABS مجهز اند خیالشان از بابت ترمز گرفتن راحت تر است.

متوقف کردن ماشین

یکی از سوال هایی که ممکن است برای شما ایجاد شود آن است که اگر ماشین سر خورد چگونه آن را متوقف کنیم؟ در مواقعی که خودرو شما لیز می خورد باید اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و هرگز ترمز نگیرید. برای متوقف کردن ماشین می توانید به جهتی حرکت کنید که قسمت عقب خودرو به آن سمت سر می خورد به این صورت که باید فرمان را به سمتی که عقب خودرو در حال سرخوردن می باشد بچرخانید و زمانی که خودرو شما به حالت عادی در آمد به مسیر خود ادامه بدهید.

نکته: ترمز کردن در حین لیزخوردن می تواند منجر به سفت شدن فرمان خودرو و در مواردی منجر به قفل شدن فرمان خودرو می شود.

سر خوردن ماشین و نحوه کنترل آن

سبقت نگیرید

اگر در حین رانندگی باران و برف می آید نباید با سرعت حرکت کنید و سبقت بگیرید. در واقع سبقت گرفتن ضربه های بسیاری به خودرو وارد می کند و آن را از حالت طبیعی خارج می کند و منجر به لیز خوردن آن می شود. بهتر است در این مواقع دنده را خلاص نکنبد تا سرعتتان کم شود و بتوانید خودرو را بهتر کنترل کنید.

پدال گاز را حفظ کنید.

برای جلوگیری از لیز خوردگی ماشین در زمستان و در مواقع رانندگی بهتر است پدال گاز را روی حد متعادل نگهدارید و پای خود را از روی پدال به صورت ناگهانی بر ندارید. زیرا این کار شما منجر به سر خوردن لاستیک های ماشین می شود و ممکن است به شما آسیب برساند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.