دسته ها
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

برای خشک کردن پسته تازه از چه روشی استفاده کنیم؟

 • سحر هودانلویی
 • ۲۵ شهریور ۱۳۹۹
 • ۰

پسته از آجیل های بسیار خوشمزه است که با روش هایی بسیار ساده می توانید در منزل به خشک کردن پسته تاره خود و طعم دهی به آن بپردازید.

پسته تازه از آجیل دانه های بسیار خوشمزه می باشد که در صورت خریداری به صورت تازه و پوست دار، می بایست اقداماتی صحیح در رابطه با خشک کردن پسته تازه به کار گیرید.

معرفی روش های خشک کردن پسته تازه

معرفی روش های خشک کردن پسته تازه

 • نور آفتاب

در مرحله ابتدایی از این اقدام باید پوسته های نرم و شاخه تر به روی پسته را پاک کنید. توجه داشته باشید که اگر پوست پسته بیش از ۱ هفته به روی آن باقی بماند به مرور سیاه رنگ می شود که سمی خطرناک و بیماری زا به نام آفلاتوکسین تولید می کند. از این رو خوردن پسته هایی که پوست ابتدایی آن ها سیاه و کم کم چوبی شده است، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 • سایه

مراحل گفته شده در ابتدای مطلب را برای جدا کردن پوست پسته انجام دهید و سپس به روی یک سینی بزرگ در سایه قرار دهید. قابل به ذکر است که خشک کردن پسته تازه در سایه از خندان شدن آن جلوگیری می کند و ظاهر زیبای خود را حفظ نمی کند.

 • استفاده از فر

در این روش کاری که باید کنید، این است که ۲ فنجان پسته پوست گرفته شده را به درون یک  قابلمه بزرگ بریزید و سپس به رویش ۱ فنجان آب و مقدار کمی نمک اضافه کنید. حالا قابلمه را به روی حرارت بگذارید تا آب آن شروع به تبخیر کند و توجه داشته باشید که همواره باید آن را هم بزنید تا از چسبندگی به سطح قابلمه جلوگیری شود.

پس از آنکه تمام آب تبخیر شد، حرارت را خاموش کنید. حالا دمای فر را به روی ۳۰۰ درجه سانتی گراد تنظیم کنید و پسته ها را نیز به روی سینی پهن کنید. پس از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه فر را خاموش کنید و در طی این مدت هر ۵ دقیقه ۱ بار درب فر را باز کنید و سطح پسته ها را بررسی کنید. توجه داشته باشید که در ابتدای طلایی رنگ شدن پسته ها، می بایست فر را خاموش کنید و سینی پسته هم را از درونش خارج کنید.

خشک کردن پسته تازه چپگونه است؟

در صورت تمایل گفتنی می باشد که می توانید پس از گرفتن پوسته سبز آن ها، به درون تابه ای بریزید و در حرارت ملایم تف کوتاهی بدهید.

نکته:

 1. اگر نمی خواهید که طعم پسته ها خیلی شور شود، می توانید به جای جوشاندن در آب نمک به مدت ۲ دقیقه آن را در محلول آب و نمک خیس کرده و سپس آبکشی کنید.
 2. پسته ها را پس از خنک شدن به درون ظرف درب دار و درون یخچال انتقال دهید.
 3. قابل به ذکر است که در طی فرایند پوست گرفتن پسته ها، نگران خندان و خندان نبودن در پسته ها نباشید. چرا که پس از خشک کردن پسته تازه خیلی از آن ها به خودی خود درشان باز می شود.
 4. طی تجربیات انجام گرفته، پسته فریز شده خیلی راحت تر پوست گرفته می شود.
 5. توجه داشته باشید که پسته با کیفیت، آن است که خودش به خودی خود درش باز شده باشد.

اگر از مطالعه این بخش از نکات خانه داری در کنار ما لذت بردید، توصه می شود با کلیک به روی دیگر مطالبی همچون خشک کردن زرشک و نحوه خشک کردن فلفل باری دیگر همراه ما شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.