دسته ها
یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹

با حیوان تمساح (کروکودیل) و ویژگی های جالب این حیوان آشنا شوید

  • ملیحه بال افکن
  • ۷ مهر ۱۳۹۹
  • ۰

از آنجایی که حیوان تمساح از دسته حیواناتی است که در آب زندگی می کند و جذابیت فراوانی برای بازدید کنندگان دارد در این مطلب سعی داریم شما را با این حیوان زیبا و شگفت انگیز آشنا نماییم.

به طور کلی تمساح یا کروکودیل یکی از بزرگ ترین دوزیست خزنده های زمین بوده و شامل کیمن که الیگاتور می باشد و می توان در اغلب مناطق گرمسیری از جمله آفریقا و آسیا تا آمریکا و استرالیا این حیوان آبزی را مشاهده نمود.

آشنایی با حیوان تمساح

بهتر است بدانید که تمساحیان به هر گونه حیوانی که به خانواده کروکودیل ها تعلق داشته باشد اطلاق می شود و در واقعا تمساح جانوری خزنده با فک و دندان هایی بسیار قوی است که با وجود داشتن ۴ دست و پا می تواند به راحتی شنا کند. به طور کلی تمساح و خویشاوندان آن ها یعنی الیگاتور ها، کیمن ها و موزا باریک ها به عنوان جانوران باستانی شناخته می شود و با نام گروه دایناسور ها و نیاکان پرندگان مشهور شده اند. تعداد زیادی از خانواده تمساح ها بهشی از اوقات خود را با حمام آفتاب یا استراحت در آب می گذرانند اما هنگامی ک لازم باشد می توانند سرعتی خیره کننده داشته باشند و با قدرت و دقتی شگفت انگیز حمله کنند. توجه داشته باشید که تنساح ها در واقع با وجود درنده بودنشان بیش از سایر نوع حیوان از فرزند خود مراقبت می کند.

خصوصیات حیوان تمساح

زیستگاه طبیعی تمساح ها:

توجه داشته باشید که معمولا تمساح ها در نواحی رودخانه ای به ویژه در برکه هایی که آب آن عمیق باشد زندگی می کنند و در واقع تا کنون هیچ شواهدی مبنی بر زیست حیوان تمساح در آب های شور به دست نیامده است.

تغذیه:

جالب است بدانید که تمساح ها معمولا در طول شب به شکار می پردازند و شب در اطراف رودخانه ها به منظور تامین غذای خود جستجو می کنند و از دسته غذاهای مورد پسند تمساح ها می توان به ماهی، پرندگان و پستانداران اشاره کرد. به طور کلی چندین سال پیش کشته شدن یک کودک ۵ ساله توسط تمساح گزارش شد و بهتر است بدانید که این حیوان برخلاف جثه ای که دارد نیاز به غذای زیادی نداشته و شاید در طول روز نیاز به ۵۰۰ گرم گوشت داشته باشد. حیوان تمساح شکارش را پس از گرفتن به طور کامل با آرواره های قوی می فشارد و سپس آن را کاملا به داخل آب می برد یا اینکه آن را در جوار رودخانه یا برکه ای مخفی خواهد کرد.

چگونگی تغذیه تمساح ها

جفت گیری و زاد و ولد:

توجه داشته باشید که معمولا تمساح های ایرانی بین ۵ الی ۱۰ سالگی بالغ می شوند اما تعداد محدودی از آن ها به سن بلوغ خواهند رسید. پرندگان، شغال و حیوان روباه ها بزرگ ترین آفات بچه های تمساح محسوب می شوند. در شروع فصل بارندگی تمساح ماده هنگام شب در حاشیه شنی رودخانه گودالی به عمق تقریبی نیم متر حفر می کند و درون آن حدود ۲۰ تا ۶۰ تخم خواهد گذاشت و سپس روی آن را با شن می پوشاند و این تخم ها هر کدام دارای ۵.۶ سانتی نتر طول و ۴ سانتی متر عرض می باشد. پس از تخم گذاری تمساح ماده معمولا اغلب اوقات خود را برای محافظت از تخم هایش می گذراند و پس از حدود ۶۰ روز که نوزاد از تخم بیرون آمد مادر برای اینکه احتمالا شن های روی تخم برای نوزاد ها سخت و سنگین نباشد به کمک آن ها می شتابد و لازم به توضیح است بدانید که این گونه از حیوانات تنها خزنده های ایرانی محسوب می شوند که تا این اندازه از نوزادان خود مراقبت به عمل می آورند.

اصول جفت گیری تمساح ها

واقعیت های جالب در مورد تمساح ها:

همانطور که متوجه شدید کروکودیل ها از دسته دوزیستانی هستند که تعجب و حیرت اغلب افراد را بر می انگیزند و در این مطلب سعی داریم تا به بیان برخی از واقعیت های جالب و شگفت انگیز در مورد این حیوان بپردازیم:

تمساح با وجود اینکه دندان دارد اما هرگز غذای خود را نمی جوید:

یکی از جالب ترین واقعیت ها در مورد این حیوان این است که آن ها اغلب ۲۴ دندان بسیار تیز و البته ترسناک دارند اما هرگز طعمه خود را نمی جویند و تنها در موارد بسیار نادر ممکن است از دندان های خود جهت خرد کردن غذا استفاده کنند. آن ها اغلب از دندان هایشان به منظور نگه داشتن غذا در دهان استفاده می کنند و در اغلب مواقع غذایشان را درسته نمی بلعند.

دم تمساح بسیار قدرمند است:

شاید جالب باشد بدانید که دم این حیوان بسیار شگفت انگیز است زیرا تمساح ها قادر هستند با استفاده از این عضو با سرعت ۴۰ کیلومتر در ساعت شنا کنند. همچنین می توانند به مدت حداکثر ۳ ساعت روی دم خود به صورت عمودی بایستند. البته بایستی اشاره کنیم که همین دم در فضای خشک هیچ کاربردی برای کروکودیل ها ندارد و در اکثر مواقع به منظور انجام حرکات کوتاه از آن استفاده می شود.

خصوصیات دم تمساح ها

تمساح ها اندازه گوناگونی دارند:

به طور کلی اندازه تمساح ها با هم متفاوت است زیرا آن ها دارای نمونه های کوتوله می باشند که کوچک ترین سایز کروکودیل به حساب می آید و بزرگ ترین نوع آن نیز در آب های شور زندگی می کند. تمساح های کوتوله در واقع دارای ۱.۵ متر اندازه هستن و در بیشترین و بزرگ ترین اندازه ممکن ۱.۹ متر درازا برایشان ثبت شده است اما سایز کروکودیل های غول پیکر از ۶.۳۰ شروع می شود و تا ۷ متر نیز ادامه خواهد داشت و وزن آن ها معمولا بین یکهزار تا یکهزار و دویست کیلوگرم می باشد.

تمساح قلب بزرگی دارد:

توجه داشته باشید که بر خلاف سایر حیوانات قلب تمساح ها همانند ارگان سه جداره و همانند خزنده ها رفتار می کند. فعالیت های این حیوان اغلب بر روی عملکرد قلب او تاثیری ندارد و به همین خاطر است که می تواند برای ساعات طولانی زیر آب بماند.

قدرت دم تمساح

تمساح چرا دهان خود را باز نگه می دارد؟

بهتر است بدانید که دهان باز کروکودیل نشانه خشم یا عصبانیت آن نیست. این صحنه اغلب در روز های تابستان مشاهده می شود و علل آن می تواند گرمای هوا باشد. این موجود برای خنک نگه داشتن دمای داخلی بدن خود دهانش را باز نگه می دارد زیرا دارای غدد مولد عرق نمی باشد.

آیا می توان دهان تمساح را لمس کرد؟

بهتر است بدانید این حیوان زمانی که دهان خود را می بندد انسان می تواند با دست خالی آن را بسته نگه دارد زیرا عضله هایی به این حیوان کمک می کنند تا دهان خود را باز نگه دارد و در حالت بسته بودن بسیار ضعیف خواهد شد و امکان باز کردن دوباره برایش دشوار خواهد بود.

واقعیت های جالب در مورد حیوان تمساح

تمساح قادر به بیرون آوردن زبان خود نیست:

توجه داشته باشید که زبان این حیوان به سقف دهانش چسبیده یعنی درست برعکس سایر حیوانات که زبانشان در کف دهانشان قرار دارد و به همین خاطر قادر به خارج کردن زبان خود نیستند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.