دسته ها
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

خواندنی های جالب درباره حیوان خرس قطبی

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۰ شهریور ۱۳۹۹
  • ۰

خرس قطبی حیوان زیبا و سفید رنگی که قلمرو اصلی زندگی اش قطب شمال بوده به نحوی که زندگی اش کاملا به شرایط قطبی و دریایی وابسته است. از آنجا که افراد زیادی علاقمند هستند تا این موجودات منحصر به فرد را از نزدیک ببینید و امکان رفتن به قطب را ندارند برخی کشورها تعدادی از خرس های قطبی را نگهداری می کنند. با این مطلب از آرگا همراه باشید تا هم با نام این کشورها آشنا شوید و هم از خرس قطبی بیشتر بدانید.

با گرم شدن کره زمین سالهاست که تصاویر خرس های قطبی خسته روی تکه یخ های سرگردان به نماد گرمایش جهانی تبدیل شده است. زادگاه اصلی این حیوان منحصر به فرد قطب شمال بوده و  جزو بزرگترین پستاندارن این منطقه است. اگر مایلید تا از خرس قطبی بیشتر بدانید با ادامه این مطلب همراه ما باشید

آشنایی با خرس قطبی سلطان قطب شمال

 به خاطر گرم شدن کره زمین و تخریب زیستگاه خرس قطبی، زندگی این حیوان در معرض خطر قرار گرفته است البته با محدود نمودن شکار و سهمیه بندی تلاش هایی صورت گرفته تا از نابودی خرس قطبی جلوگیری شود. افراد زیادی علاقمند هستند تا این موجودات زیبا و سفید رنگ را از نزدیک ببینند ولی امکان رفتن به قطب برایشان فراهم نیست از این رو برخی کشورها تعدادی از این خرس های زیبا را از قطب شمال به مناطق دیگری انتقال داده اند تا همگان از لذت دیدن خرس قطبی بی نصیب نمانند. در ادامه مطلب با نام این کشورها آشنا خواهید شد. جالب است بدانید برخی تصور می کنند محل سکونت پنگوئن ها نیزقطب شمال است اما این تصور غلط است چرا که محل زندگی پنگوئن ها قطب جنوب بوده و خرس های قطبی فقط در قطب شمال زندگی می کنند. و اگر خرس قطبی در قطب جنوب زیست می کرد به راحتی از پنگوئن های بزرگ جثه و کندرو تغذیه می کرد.

سالیان زیادی است که تصویر خرس قطبی خسته روی تکه یخ های سرگردان نماد گرمایش جهانی بوده و افزایش دمای کره خاکی زندگی این جانور بی همتا را با تهدید جدی روبرو ساخته است. به این خاطر ۲۷ فوریه را روز جهانی خرس قطبی نامگذاری نموده اند تا انسان ها نسبت به تاثیر فعالیت هایشان بر زندگی خرس های قطبی آگاه شوند. به دلیل گرمایش زمین در سالهای اخیر میزان و ضخامت یخ های قطبی کاهش یافته همچنین عبور کشتی ها و عملیات اکتشافی نفت منجر به تخریب محل زیست خرس قطبی و کاهش جمعیت این حیوان زیبا شده است.

معرفی خرس قطبی

خرس قطبی با نام علمی Ursus maritimus گونه بی نظیری از خرس هاست که زندگی اش کاملا به شرایط قطبی و دریایی وابسته است. به شکل تاریخی به خرس قطبی خرس سفید نیز می گویند. این جانور تنها به وسیله انسان شکار می شود. خرس قطبی مانند فوک، وال و دلفین ها در گروه پستاندران دریایی قرار می گیرد. رنگ پوست این حیوان تیره است تا نور و گرما را جذب نماید. خز سفید رنگ روی پوست خرس قطبی در واقعیت بی رنگ بوده اما در اثر انعکاس نور خورشید این گونه تصور می شود رنگ خرس قطبی سفید است. ناحیه قوسی قطب شمال در کناره یخ زده اقیانوس، از آلاسکا و کانادا تا گرینلند، نروژ و روسیه سکونت گاههای خرس قطبی هستند.

از بین ۲۵-۲۰هزار خرس قطبی موجود در دنیا، حدودا ۱۵-۱۳ هزار خرس در کانادا سکونت دارند. ناگفته نماند در شمالی ترین ناحیه استان کبک، خلیج ungava و ناحیه Nunavik هم می توان گروه هایی از خرس های قطبی را مشاهده کرد. این جانور برای زنده ماندن از فوک و خوک های دریایی تغذیه می کند که به نوعی غذای اصلی حیوان می باشند و در کنار این غذاها از موجودات دیگری مانند وال، گراز دریایی، تخم پرندگان، لاشه های کنار ساحل و حتی سبزیها نیز تغذیه می کنند. ناگفته نماند خرس قطبی برای یافتن یک طعمه باید مسافت خیلی زیادی را طی کند.

خرس قطبی از لحاظ بزرگی جثه با خرس همه چیزخوار کودیاک برابری می نماید. این حیوان اکثر عمرش را روی یخهای شناور سپری می کند. خرس قطبی عظیم ترین جانور گوشتخوار خشکی بوده و در مین خانواده خرس ها نیز بزرگترین جثه را دارد. این خرس توانسته خود را با سرمای اقیانوس منجمد شمالی به خوبی سازگار کند. در  سن ۴تا ۸ سالگی بالغ شده و می تواند تولید مثل کند. و در هر بارداری ۳-۱ توله به دنیا خواهد آورد. متوسط عمر خرس قطبی بین ۲۵- تا ۳۰ سال می باشد. خز سفید رنگ این حیوان مشحصه اصلی آن بوده و بینی و دهان و چشم های خرس سیاه رنگ هستند. گوش این جانور دایره ای شکل بوده و در کف دست و پاهایش برجستگی هایی وجود دارد تا مانع از سر خوردن حیوان از روی یخها شود. خرس قطبی با سازگاری هایی که پیدا کرده است می تواند بین هفت تا ده رو بدون غذا زنده بماند.

وزن یک خرس نر بالغ بین ۳۵۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم می باشد در حالی که یک خرس ماده وزنی تقریبا نصف این مقدار دارد. جالبتر این که توله حیوان زمان تولد حدود ۵۰۰گرم وزن دارد. توله ها دندان نداشته و پوستشان فاقد مو بوده  و به مراقبت دائم مادر احتیاج دارند. بعد از سه ماه که برای اولین بار از لانه بیرون می آیند وزنی حدودا ۱۳ گیلیوگرم خواهند داشت. شاید برای شما جالب باشد که شیر خرس قطبی ۹ برابر چرب تر از شیر گاو بوده  که موجب رشد سریع بچه هایش می گردد. هر چند خرس قطبی گونه خواهر برای خرس قهوه ای محسوب می شود ولی طوری تکامل یافته که کنام کوچکتری دارد. خصوصیات فیزیکی این حیوان بی نظیر آنچنان سازگار شده که دمای پایین را تحمل نموده و بتواند در برف، یخ و آب جابجا گردد.

جالب است بدانید این خرس در خشکی به دنیا می آید ولی بیشتر عمرش را روی یخ های دریا می گذراند و به این خاطر به آنها خرس دریایی هم می گویند. این حیوان شناگر ماهری بوده و قادر است با سرعت ده کیلومتر در ساعت شنا نماید. همچنین می تواند تا ۹۰ کیلومتر بدون هیچ استراحتی در آب حرکت کند. خرس قطبی قادر است بیش از یک دقیقه در زیر آب نفس خود را حبس کند. قال ذکر است موهای میان خالی خرس او را در شنا کردن کمک کرده و ضمنا از سرما هم محافظت می کند.

چرا در قطب جنوب خرس قطبی وجود ندارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که خرس ها موقعی بر روی کره زمین حضور یافتند که قطب جنوب از دیگر قاره ها جدا شده بود و پس از آن خرس هاس قطبی دیگر راهی به طرف قطب جنوب نداشتند. قطب جنوب حدودا ۵۵ میلیون سال پیش از استرالیا جدا شد. در آن هنگام پستانداران فراوانی در استرالیا ئ قطب جنوب می زیستند. ولی پس از جدا شدن این قاره، قطب جنوب آنچنان سرد است که زندگی گیاهی یا حیوانی چندانی ندارد. جزئیات این مطلب همواره مورد بحث اندیشمندان مختلف می باشد.

پس از این که قطب جنوب جدا شد این سرزمین محل مناسبی برای زیست موجودات زنده نبوده و برخی از جانوران مانند فوک ها باید به اقیانوس رفته و بعضی دیگر باید به شرایط خود را وفق داده و برای یافتن غذا از دریا بهره می گرفتند. ولی این امر ممکن نبوده است چرا که در دریای نزدیک آن منطقه جانوران چندانی برای غذا یافت نمی شدند و یا احتمالا آن پستانداران روش شکار را نمی دانستند. حیوانات زیادی در این قطب که هیچگونه راه برگشتی به سایر سرزمین ها را نداشتند از بین رفتند و به این خاطر در قطب جنوب جانور غالبی مانند قطب شمال وجود ندارد و این امر موجب شده پنگوئن ها به راحتی در قطب جنوب زیست کنند. با توجه به این که در قطب شمال جانوران به تدریج خود را با شرایط سازگار نموده اند و به راحتی زیست می کنند ولی قطب جنوب از دیگر نقاط جهان کاملا جدا شده و گونه های جانوری بسیار کمی را در خود جای داده است.

به این خاطر که خرس های قطبی می توانند کاملا در دمای یخبندان زنده بمانند در قطب شمال زندگی می کنند. بدن این موجودات با لایه هایی از چربی احاطه شده و دولایه خز سفید و کلفت نیز روی آن را پوشانده است. این خز سفید رنگ موجب می شود شکارچیان قادر به شناسایی خرس ها نباشند. اگر خرس قطبی در قطب جنوب زندگی می کرد دیگر هیچ پنگوئنی در این ناحیه مشاهده نمی شد چرا که خرس های قطبی خیلی راحت پنگوئن ها را که بزرگ جثه بوده و قادر به پرواز هم نیستند، شکار نموده و تغذیه می کرذند. به این ترتیب جمعیت پنگوئن ها کاملا از بین می رفت. علی رغم این که خرس های قطبی در قطب شمال در معرض خطر می باشند ولی با توجه به ناپایداری اکوسیستم قطب جنوب امکان انتقال آن ها به قطب جنوب میسر نیست.

آیا خواب خرس قطبی سنگین است؟

برخلاف تصور همگان خرس قطبی خواب سنگینی ندارد. این حیوان قادر است بلافاصله بعد از احساس خطر از خواب بیدار شود. خرس قطبی به طور معمول در زمستان محل هایی از غارهای یخی به خواب فرو می رود تا به این وسیله دمای بدنش را هنگامی که هوا شدیدا سرد می شود حفظ کند. این حیوان بزرگترین پستاندار گوشتخوار قطب شمال می باشد که بعد از بیدار شدن به سراغ غذای محبوبش(فوک دریایی) می رود البته گهگاه از شیردریایی،نهنگ سفید و نهنگ شاخدار هم تغذیه می کند. شامه خرس قطبی بسیار قوی بوده و با بو کشیدن قادر است فوک ها را از کیلومترها مسافت دور شناسایی کند.

در چه کشورهایی می توان خرس قطبی را مشاهده کرد؟

با توجه به هزینه های گزاف و مشکلات فراوانی که وجود دارد اما گردشگران زیادی قصد رفتن به قطب شمال و دیدن سلطان این سرزمین را دارند.  خرس قطی در فهرست گونه های آسیب پذیر قرار دارد و آینده این حیوان چندان مشخص نمی باشد. با این حال اخیرا برای بقای این جانور تلاش هایی صورت گرفته است. در سپتامبر سال ۲۰۱۵ کشورهای دانمارک، کانادا، نروژ، امریکا و روسیه که قلمرو این حیوان زیبا هستند برنامه ده ساله ای را تدوین کردند تا طبق آن جان جمعیت ۳۱-۲۲ هزار نفری خرس قطبی ضمانت شود.

افرادی که تجربه دیدن این حیوان را از نزدیک داشته اند آن را شگفت اتگیزترین تجربه زندگی خود می دانند. صنعت گردشگری خرس قطبی نوپا بوده و با چالش های خاص خودش همراه است. به طور مثال در کشور نروژ بالارفتن تعداد افرادی که قصد دارند این حیوان را از نزدیک ببینند موجب شده است تعداد خرس هایی که با شلیک گلوله کشته می شوند بیشتر از پیش گردد. ضمنا گردشگرانی که به قصد دیدن خرس قطبی به قطب شمال می روند منجر به انتشار گاز کربنی می شوند که بقای جانور را تهدید می کند.

با رسیدن فصل پاییز  هرساله صدها خرس قطبی در سواحل خلیج هادسون نزدیک شهر چرچیل گردهم می آیند و انتظار می کشند تا یخ های دریایی کاملا یخ بسته و این حیوان بتواند به شکار فوک بپردازد. شهر چرچیل یکی از کم هزینه ترین و دردسترس ترین شهرها برای دیدن خرس های قطبی می باشد. تورهایی وجود دارند تا گردشگران را با ماشین های مخصوص به این مکان ها برده و لذت دیدن خرس قطبی را به بیننده هدیه دهند. از جمله کشورهایی که می توان خرس های قطبی را از نزدیک در آن ها مشاهده کرد می توان به کشور آمریکا( روستای کاکتوویک، آلاسکا)، کشور نروژ(جزیره اسپیتس برگن، مجمع الجزایر سوالبارد) و روسیه( جزیره ورانگل) اشاره کرد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.