دسته ها
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

خواص میوه کاکتوس و شناخت انواع کاکتوس های خوراکی و سمی

 • سحر هودانلویی
 • ۱۱ تیر ۱۳۹۹
 • ۰

کاکتوس گیاهی با ماهیت بیابانی و خاردار است که در طرح و اندازه های مختلف در مناطق گرم و خشک رشد و پرورش می یابد. در این مطلب به معرفی خواص میوه کاکتوس برای شما پرداخته ایم.

اغلب ما با شنیدن نام کاکتوس به یاد گیاهی بد بو، زشت، دارای خار و ماهیت بیابانی می افتیم. در این مطلب با جمع آوری نکاتی جالب و حقایقی شگفت انگیز درباره گیاه کاکتوس، سعی کرده ایم تا آن را بیش از این با شما آشنا کنیم.

باور فواید بسیار گیاه کاکتوس برای برخی از افراد مشکل  و سخت می باشد. برخی از افراد فکر می کنند که این گیاه بیابانی تنها جنبه گیاهی و بعضا زیبایی خانه را دارا است. افرادی که از گیاه کاکتوس این چنین گمانی دارند، بهتر می باشد در ادامه این مطلب با ما همراه شوند تا به خوبی با تمام خواص میوه کاکتوس آشنا شوند.

خواص میوه کاکتوس

آشنایی با گیاه کاکتوس

گونه معمولی گیاه کاکتوس متعلق به خانواده ساکشن ها می باشد. امروزه بیش از ۲۰۰۰ گونه مختلف از کاکتوس ها شناسایی شده است که در شکل و اندازه گوناگون در سراسر جهان کشت می شود. ماهیت این گیاه بیابانی است؛ به همین دلیل میل بسیار به رشد در مکان های گرم و آفتابی دارد. همچنین گونه هایی از این گیاه وجود دارد که قادر به رشد و شکوفایی در منزل می باشد. این گیاه کمتر از دیگر گیاهان به نور خورشید نیاز دارد، به همین دلیل می تواند گزینه مناسبی برای رشد و پرورش در ساختمان ها به حساب بیاید.

بسیاری از کاکتوس ها وجود دارند که اگر در شرایط مناسب آب و هوایی قرار بگیرند، شروع به گل دهی می کنند. گل و میوه های این گیاه نیز، درست همانند گروه های مختلف ظاهری خود، در شکل و اندازه های گوناگون بر تنه کاکتوس شروع به رشد و پرورش می کند.

 • موقعیت جغرافیایی گیاه کاکتوس

در رابطه با آشنایی موقعیت جغرافیایی این گیاه خاردار، گفتنی است که در مناطق خشک و گرم مکزیک، کالیفرنیای جنوبی و آریزونا رشد خوبی را در پی دارد. از موارد مصرفی گیاه کاکتوس می توان به نوپال اشاره کرد که از ساقه ای نازک، صاف و بیضی شکل پدید آمده است. همچنین گفتنی است که مصرف آبمیوه گیاهی تیغ دار، همچون کاکتوس سالیان سال است که در بین مردمان آمریکای لاتین و شمالی رواج دارد.

قابل به ذکر است که سوریه و لبنان از کشور های مهم در کاشت گیاه کاکتوس هستند، همچنین مراکش قدرت عظیم صادر این گیاه پر خواص را بر عهده دارد.

آشنایی با فواید میوه کاکتوس

آشنایی با خواص میوه کاکتوس

مصرف آب و میوه کاکتوس فواید بسیاری را برای سیستم های مختلف بدن شما در پی دارد، که در ادامه این مطلب به معرفی برخی از آنان پرداخته شده است.

 • خاصیت ضد التهابی

گل کاکتوس از فواید ضد التهابی بسیاری برخوردار می باشد. گفتنی است که از عصاره این گیاه برای رفع خطر بیماری های التهابی از جمله دیابت استفاده می شود.

 • مواجه با استرس

میوه کاکتوس در مبارزه با استرس و اضطراب در بدن نقش موثری را ایفا می کند. همچنین استرس فرایندی بیولوژیکی می باشد که در صورت بروز، سلول های معمولی بدن را تحت رادیکال های آزاد شده قرار می دهد و در نهایت به تخریب و از بین رفتن آن ها منجر می شود.

طبق آزمایشی که بر روی ۱۸ فرد سالم انجام شد، پزشکان بر این باور رسیدند که با مصرف عصاره گل کاکتوس می توان از بروز بسیاری از بیماری های جسمی و اختلالات روحی پیشگیری کرد.

تاثیر آبمیوه کاکتوس در بدن

 • درمان بیماری دیابت

در رابطه با آشنایی خواص میوه کاکتوس؛ گفتنی می باشد که نوعی از این گیاه خاردار به نام اوپونتیا دیلنی فلوریشس در مصر کشت می شود که از خواص ضد التهابی و درمان بیماری دیابت برخوردار می باشد. طب سنتی افراد دیابتی را توصیه به مصرف این نوشیدنی طبیعی می کند؛ چرا که عصاره های الکل گل کاکتوس در درمان و رفع درد و التهاب تاثیر به سزایی دارند.

 • فواید آنتی اکسیدانی و آنتی اوکروجنیک

طبق مطالعات انجام شده، عصاره های گیاهی ترکیب شده از گل اوپونتیا دیلنی فلوریشس سرشار از فواید آنتی اکسیدانی و آنتی اوکروججنیکی برخوردار است.

 • افزایش مقاومت استخوان و دندان ها

کلسیم تاثیر به سزایی در افزایش تراکم بافت استخوانی دارد، که از خواص میوه کاکتوس می توان به مقادیر بالای این ویتامین در آب طبیعی این گیاه اشاره کرد. بسیاری از پزشکان بر این باورند که با مصرف آب میوه طبیعی گل کاکتوس می توان از بیماری هایی همچون پوکی استخوان، اختلالات استخوانی و از بین رفتن تراکم بافت استخوانی در میان سالی جلوگیری کرد.

 • بهبود فرایند هضم فذا

کاکتوس نیز همانند دیگر میوه و سبزیحات از مقادیر بالایی فیبر برخوردار می باشد. این میوه طبیعی تاثیر به سزایی در بهبود فرایند هضم و جذب غذا دارد، همچنین فیبر با افزایش تراکم مدفوع به پاکسازی روده ها و بهبود عملکرد های گوارشی بدن می انجامد. قابل به ذکر است که میوه کاکتوس تاثیر به سزایی در درمان یبوست، نفخ شکم و دیگر بیماری های گوارشی همانند زخم معده دارد.

آشنایی با خواص درمانی میوه کاکتوس

 • تناسب اندام

همان طور که مطالعه کردید، کاکتوس با دارا بودن فیبر و تراکم بالای مواد مغذی، به کاهش وزن و تناسب اندام در بدن منجر می شود. همچنین فیبر و کربوهیدرات موجود در این آبمیوه طبیعی به جلوگیری از پر خوری می پردازد.

 • مراقبت از سلامت قلب

از دیگر خواص میوه کاکتوس می توان به حفاظت از عملکرد های قلب اشاره کرد. تاثیراتی که بر عملکرد های قلب می گذارد، شامل مواردی می باشد که در ادامه مطالعه می کنید.

 1. در ابتدا فیبر که به کاهش و رفع سطح کلسترول بد در بدن می انجامد.
 2. مقادیر بالای پتاسیم که به باز کردن رگ های خونی و در نهایت کاهش استرس و اضطراب می پردازد.
 3. این نوشیدنی با دارا بودن بتالین به کاهش ریسک ابتلا در ایجاد اختلالات مربوط به سیستم گردش خون در بدن می شود.
 4. همچنین مصرف عصاره میوه کاکتوس در رابطه با عملکرد های قلب، به رفع ابتلا در بیماری های تصلب شرایین، سرخرگ کرونری و سکته قلبی می پردازد.
 • پیشگیری از بروز نشانه های پیری بر روی پوست

همان طور که مطالعه کردید از دیگر  خواص گل میوه کاکتوس آنتی اکسیدان می باشد؛ که همین امر در پیشگیری از بروز علائم پیری تاثیر به سزایی دارد. این موارد از تاثیر گذاری اشعه های مضر و رادیکال های موجود در فضا به روی پوست شما جلوگیری می کنند، در نهایت بروز چین و چروک و نشانه های پیری در صورت شما به تعویق می افتد.

عوارض مصرف آبمیوه کاکتوس

 • آب رسانی پوست

از عصاره گل کاکتوس می توان به عنوان ماده ای شگفت انگیز برای مراقبت از پوست به شمار آورد. این محصول مراقبتی پوست در نگه داری رطوبت طبیعی پوست صورت و آب رسانی به تمامی مناطق نقش به سزایی را ایفا می کند. علت این خواص مربوط به پوست، آنتی اکسیدان و ضد هیستامینیکشان های موجود در عصاره گل کاکتوس است.

 • درمان بیماری سرطان

از خواص میوه کاکتوس می توان به زردینه، پلی فنل و بتالین اشاره کرد که نقش موثری در رابطه با حفاظت بدن در برابر رادیکال های آزاد شده، انجام می دهد. طبق برخی از آزمایشات انجام شده در رابطه با فواید آب میوه کاکتوس مشخص شد که از رشد و ایجاد تومور های سرطانی پیشگیری می کند.

 • افزایش سیستم دفاعی بدن

میوه کاکتوس با دارا بودن خواص و ویتامین های E، C تاثیر به سزایی در استخراج سم های بدن و فعالیت های آنتی اکسیدانی بدن دارد. گفتنی است که مصرف یک وعده از آب کاکتوس در طی روز به تامین ویتامین C بدن می پردازد.  همان طور که می دانید ویتامین C  در تقویت قوای سیستم ایمنی بدن تاثیر به سزایی دارد ک همین امر سبب تحریک گلبول های سفید بدن و در نهایت ترشح آنتی اکسیدان می شود. وجود این ویتامین ها در آبمیوه گل کاکتوس سبب افزایش فعالیت های آنزیمی بدن و در نهایت افزایش سوخت و ساز بدن می شود.

آشنایی با انواع کاکتوس

آشنایی با انواع کاکتوس

در رابطه با آشنایی کلی از گیاه کاکتوس؛ قابل به ذکر می باشد که دارای ۳ نوع خوراکی و دیگر موارد تزئینی و سمی می باشد. در ادامه این مطلب گروه های خوراکی گیاه کاکتوس را مطالعه می کنید.

 • سان پدرو:

این نوع کاکتوس از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار می باشد و می توان از فواید آن در مصارف پزشکی و دارویی نیز کمک گرفت. مصرف آب این نوع کاکتوس در رفع و درمان سوزش مثانه به هنگام ادرار، اختلالات کلیوی، تب بالا و هپاتیت نقش موثری را ایفا می کند.

 • اوپنتیا:

این کاکتوس نیز سرشار از فلاوانوئید می باشد که فواید آنتی اکسیدانی نیز دارا است. آنتی اکسیدان با دارا بودن خواص سم زدایی از بروز آسیب های سلولی که در نهایت به سرطان و پیری منجر می شود، جلوگیری می کند.

 • هودیا:

این نوع کاکتوس به طور اغلب در نواحی گرم و خشک آفریقای جنوبی رشد می کند که در درمان چاقی مفرط و تناسب اندام بدن تاثیر به سزایی دارد.

معرفی خواص میوه کاکتوس

عواقبی که مصرف گیاه کاکتوس در پی دارد

هر چیزی در مصرف اندازه و به حد کافی در طی روز، خطری را برای فرد ایجاد نمی کند. قابل به ذکر است که زیاده روی در مصرف این آبمیوه گیاهی عواقبی را همچون؛

 1. حال تهوع
 2. اسهال
 3. باد شکم
 4. سردرد
 5. تکرر ادرار

برای فرد در پی دارد. میوه کاکتوس با پایین آوردن سطح قند خون بدن برای افراد دیابتی در طولانی مدت توصیه نمی شود. قبل از مصرف آب میوه کاکتوس بهتر می باشد با پزشک مربوطه مشورت داشته باشید تا با دیگر قرص و مکمل های مصرفی تان تداخل نداشته باشد. همچنین کودکان، زنان باردار و شیرده منع مصرف عصاره کاکتوس هستند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.