دسته ها
یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

مزایای جذاب استفاده از موتور سیکلت برقی

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

با توجه به بالا رفتن قیمت بنزین انگیزه برای خرید موتورسیکلت برقی افزایش یافته است. این وسیله برقی هم در هزینه سوخت صرفه جویی می کند و هم با شتاب زیادی که ارائه می دهد کمترین تولید آلودگی را با خود به همراه دارد. با این مطلب همراه باشید تا از مزایای موتورسیکلت برقی بیشتر بدانید.

موتور سیکلت های برقی خیلی زودتر از تصور همگان روانه بازار شدند. قیمت مناسب به همراه کمترین تولید آلودگی و صرفه جویی در هزینه سوخت از جمله ویژگی های مثبت این موتور سیکلت ها می باشد. اگر مایلید تا با مزیتهای دیگر موتور سیکلت برقی بیشتر آشنا شوید با ادامه مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با مزایای موتور سیکلت برقی

با توجه به مضراتی مانند افزایش گازهای سمی، گرم شدن زمین، افزایش بیماری های تنفسی و قلبی-عروقی که به خاطر آلودگی های ناشی از سوختهای فسیلی برای بشر ایجاد شده است. دانشمندان برای پیشگیری از به خطر افتادن حیات انسان ها و انقراض حیوانات و گیاهان به این فکر افتادند تا برنامه ریزی آینده انسان ها را بر اساس بهره گیری از انرژی های پاک و تجدیدپذیر پایه گذاری کنند. با این شیوه هم ابستگی به کشورهای نفت خیز کاهش می یابد و هم استفاده از وسایل نقلیه  برقی برای بشر در دستور کار قرار گیرد. در این بین موتور سیکلت برقی جزو پرکاربردترین وسایل حمل و نقل برقی در دنیا شناخته می شود.

در کلان شهرها مشکل ترافیک از معضلات جدانشدنی این شهرها در تمام دنیا محسوب می شود. برای حل این مشکل تدابیری مانند استفاده از وسایل نقلیه عمومی، استفاده از دوچزخه ، تعیین مبالغی به عنون عوارض ورود به مسیرهای پرترافیک و … اندیشییده شده است اما در این میان استفاده از موتورسیکلت برقی یا اسکتر برقی با استقبال روبرو شده است. اگر برای شما هم سوال است که چه مزایایی موتور سیکلت برقی را مورد توجه ساخته است در ادامه مطلب به این مزایا اشاره می شود.

۱. هزینه ای بابت بنزین متقبل نمی شوید

شما با استفاده از موتور سیکلت برقی پولی بابت بنزین پرداخت نمی کنید و از این نظر در هزینه سوخت صرفه جویی خواهید کرد. با توجه به بالا رفتن قیمت بنزین این گزینه یکی از جذابترین قابلیت های موتور سیکلت برقی خواهد بود.

۲. به محیط زیست کمک خواهید کرد

این موتورها آلودگی بسیار ناچیزی دارند و حتی می توان گفت کلا آلودگی تولید نمی کنند. از این رو با استفاده از موتور سیکلت برقی به محیط زیست  کمک خواهید کرد چرا که این سیله برقی هیچ دودی تولید نمی کند و برای حرکت به سوخت های غیرقابل تجدید نیاز ندارد.

۳. از گشتاوری بالاتر از موتور بنزینی بهره می برید

موتورسیکلت برقی هر چند حداکثر سرعت پایینی دارد ولی گشتاوری بالاتر از موتور بنزینی دارد به این مفهوم در سربالایی های شدید اگر قصد داشته باشید حرکت را شروع کنید عملکرد خیلی بهتری را تجربه خواهید کرد. یکی از نکات حائز اهمیت برای موتور سواران شتاب سریع است که در موتور برقی با گشتاور لحظه ای صددرصد این امر محقق شده است. البته قابل ذکر است ارائه قدرت در موتورسیکلت برقی خطی بوده و به شکل موجی نیست که این مورد را اغلب موتورسواران در بهره گیری از سوخت معمولی تجربه نموده اند.

۴. صدای کمی تولید می کند

  • کالا چیو

یکی دیگز از مزایای موتورسیکلت برقی این است که صدای خیلی کمی دارد. البته که باتری و موتور برقی صدای وزوز مخصوص به خودشان را دارند ولی این صدا در مقایسه یا اگزوز موتور بنزینی خیلی ناچیز است.هرچند برخی علاقمندان به موتور سیکلت از صدای تولیدی آن لذت می برند اما در مقابل برای برخی افراد جامعه صدایی آزار دهنده محسوب می شود. چنانچه مایلید هنگام موتور سواری از شنیدن موسیقی لذت ببرید یا با دوست خود حرف بزنید موتور سیکلت برقی گزینه جذابی خواهد بود. همچنین چون این موتورها فاقد اگزوز هستند دیگر نگران سوختگی کف کفش خود در اثر تماس با اگزوز نخواهید بود. البته برخی عقیده دارند بی صدا بودن موتورسیکلت برقی می نواند اندکی خطرناک باشد، چرا که صدای تولیدی آن به وضوح قابل شنیدن نیست.

۵. وزن سبکی دارد

وزن کمتر این موتورسیکلت سبب می شود با قدرت مانور بیشتری همرا شود. امروز مهندسین در حوزه موتور سیکلت بر این تلاشند تا این موتور ها را با مواد سبک وزن و طرح های ایرودینامیکی مورد امتحان قرار دهند.

۶. سواری بیشتر به همراه دارد.

می توانید با موتورسیکلت برقی در شهر تردد داشته باشید و بهره گیری از ترمز موجب شارژ شدن بیشتر باتری خواهد شد از این رو از سواری بیشتری بهره خواهید برد. البته قابل ذکر است در مسافت طولانی شارژ باتری سریع کاهش می باید. ناگفته نماند که با پیشرفت روزافزون فناوری، باتری هایی با عمر بیشتر و به صرفه تر این موتور سیکلت ها را همراهی خواهد کرد.

۷. بیشتر پس انداز می کنید

البته که این موتور سیکلت قیمت بالایی دارد ولی با توجه به قابلیت های مختلفی چون منبع سوخت برقی شما می توانید در طول زمان با صرف هزینه کمتر پول بیشتری را پس انداز کنید. ضمنا شما برای تعمیر و نگهداری موتورسیکلت برقی هزینه کمتری خواهید داشت چرا که این موتورها بسیاری از قطعات موتورسیکلت معمولی را ندازند و بعضی حتی فاقد کلاچ و جعبه دنده هستند.

۹. شارژ باتری آن آسان است

شمامی توانید بدون نگزانی باتری موتورسیکلت برقی خود را هرجا که لازم بود به آسانی شارژ کنید. کافی است باتری را جهت شارژ شب هنگام به منزل برده و صبح با موتورسیکلت برقی خود به سرکار یا محل مورد نظرتان بروید. البته باتری ها قادرند تا بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر شارژ خود را نگه دارند و در نیم ساعت حدود ۸۰ درصد باتری شارژ خواهد شد. امروز اکثر موتورسیکلت های برقی از باتری لیتیوم یونی قابل شارژ بهره می برند. هرچند برخی مدل های قدیمی دارای باتری نیکل متال هیدرید هستند. قابل ذکر است برخی موتورسیکلت های برقی نظیر موتورسیکلت های ZERO دارای لوازم جانبی  CHAdeMO با قدرت شارژ زیاد هستند که قادر است در عرض یک ساعت ۹۵ درصد باتری را شارژ کند.

در پایان این مطلب قابل ذکر است در جوامع پیشرفته برای تشویق افراد جامعه به بهره گیری از از انرژی های پاک و استفاده از وسایل نقلیه ای نظیر موتورسیکلت برقی یا اسکوترهای برقی دولت مشوق هایی را در نظر گرفته که در ذیل به چند نمونه از آن اشاره می شود.

۱. ارائه کمک هزینه خرید وسیله نقلیه برقی نظیر موتورسیکلت برقی

۲. شارژ رایگان باتری این وسایل

۳. معاف شدن از عوارض پرداخت سالانه

۴. در نظر گرفتن تعرفه گمرکی پایین برای چنین وسایل نقلیه برقی

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.