دسته ها
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

مجموعه ۴۰ حدیث در مورد حجاب از پیامبر (ص) و سایر معصومین (ع)

  • مهتاب علی پناه
  • ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
  • ۰

یکی از احکام اسلامی از دیده فقها حجاب است که به پوشش های مختلف زنان مسلمان گفته می شود که احادیث زیادی از ائمه اطهار در رابطه با حجاب وجود دارد که در این مقاله حدیث در مورد حجاب را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

رعایت حجاب یکی از عوامل بسیار مهم در تشکیل و استحکام خانواده می باشد، که بر سلامت جسم و روح تاثیر مفیدی دارد و رعایت نکردن آن سبب تحریک جنسی افراد جامعه می شود و در نتیجه سبب به وجود آمدن ارتباط های جنسی نامشروع و بیماری های خطرناکی از قبیل ایدز می شود که یکی از پیامد های بی حجابی و بد حجابی به شمار می رود که معصومین بار ها در بیانات خود به این موضوع اشاره کرده اند.

سفارشات خدا و اهل بیت (ع) در مورد حجاب

۴۰ حدیث در مورد حجاب و عفاف

حجاب به معنای پوشاندن ضروری مو و دیگر اعضای بدن به جز صورت و دو دست توسط زنان مسلمانان در مقابل مردان نامحرم است که یکی از موضوعاتی است که در قرآن کریم به آن اشاره شده است و حدیث های زیادی از ائمه اطهار در مورد حجاب گرد آوری کرده ایم که در ادامه مطلب در اختیار شما دوستان قرار خواهیم داد.

 حدیثی از امام صادق (ع) در مورد حجاب :

حجاب زن برای طراوت و زیبایی اش مفیدتر می باشد.

امام علی (ع) در وصیت خود به امام حسن (ع) فرمودند:

با پوشش و حجابی که برای همسرانت قرار می‌دهی، چشم آنان را از هوس و حرام بازمی‌داری، چرا که حجاب برای آنها ثبات بیشتری به ارمغان می آورد. از خروج بی‌حساب و بی‌رویه زنان جلوگیری کن، زیرا مفاسدی دارد؛ و اگر می‌توانی، کاری کن که همسرانت غیر از تو را نشناسند و با مردان رفت و آمد نداشته باشند.

  •  دکتر کرمانی
  •  نهال بیبی شاپ

حضرت على (ع) :

پوشیده و محفوظ داشتن زن مایه آسایش بیشتر و دوام زیبایى اوست.

احادیث در مورد حجاب

حضرت موسی بن جعفر (ع) :

از پدران گرامیش از حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام نقل فرمود که: روزی شخص نابینایی اجازه ورود خواست. فاطمه علیهاسلام برخاست و چادر به سر کرد. رسول خدا فرمود:« چرا از او رو می‌گیری، او که تو را نمی‌بیند؟» فاطمه عرض کرد:« او مرا نمی‌بیند، اما من که او را می بینم. و او اگر چه مرا نمی‌بیند ولی بوی مرا که حس می‌کند.

حدیثی درباره حجاب :

رسول خدا(ص) از حضرت جبرئیل(ع) سوال نمود که آیا فرشتگان خنده و گریه دارند؟ جبرئیل فرمود: بله. (یکی از آنجاهایی که فرشتگان می‌خندند) زمانی است که زن بی‌حجابی و بدحجابی می‌میرد، و بستگان او را در قبر می‌گذارند و روی آن زن را با خشت و خاک می‌پوشانند تا بدنش دیده نشود. فرشتگان می‌خندند و می‌گویند: تا وقتی که جوان بود و با دیدنش هر کسی را تحریک می‌کرد و به گناه می‌انداخت(پدر و برادر و شوهرش و…از خود غیرت نشان ندادند) و او را نپوشاندند، ولی اکنون که مرده و همه از دیدنش نفرت دارند او را می‌پوشانند.

حدیث در مورد حجاب و عفاف :

در یک روز بارانی حضرت علی(علیه‌السلام) با پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در بقیع بودند که زنی سوار بر الاغ از آن‌جا عبور می‌کرد. ناگهان پای الاغ در چاله‌ای فرو رفت و زن از بالای آن به زیر افتاد. رسول خدا به سرعت روی خود را برگرداند. حاضران به رسول خدا گفتند این زن شلوار به تن دارد. حضرت سه بار فرمود: خداوند زنان شلوار پوش را رحمت کند. سپس فرمودند: ای مردم! شلوار را به عنوان پوشش برگزینید؛ چرا که از پوشاننده‌ترین لباس‌های شماست‌. و به‌وسیله‌ی آن از زنان خود به هنگام خروج آنان از منزل محافظت کنید. (البته باید توجه داشت که پیامبر، شلوار را به عنوان مکمل پوشش مطرح کردند، نه جایگزین پوشش!)

پوشش اسلامی و حدیث در مورد آن

پیامبر اکرم (ص) :

خدا مردانی را که شبیه زن می‏شوند و زنانی را که خود را شبیه مرد قرارمی‏دهند ، نفرین کرده است.

حضرت محمد (ص) :

سه گروه، هرگز داخل بهشت نمی‌شوند :۱- زنی که خود را درلباس وحرکات وامور دیگر شبیه مرد سازد و…

حضرت علی (ع) :

بهترین لباس ؛ لباسی است که تو را از خدا به خود مشغول نسازد.

در حدیث قدسی آمده است :

به بندگانم بگوئیدبه لباس دشمنانم در نیایند و خود را شبیه دشمنان من نکنند که در این صورت آنها هم دشمنان من خواهند بود.

 پیامبر اکرم (ص) :

خداوند شما را از عریان شدن نهی کرده است پس شرم کنید از فرشتگانی که همراه شما هستند همان گرامیانی که از شما جدا نمی شوند مگر هنگام قضای حاجت و خلوت کردن با همسر.

پوشش اسلامی و احادیث در مورد آن

حضرت محمد (ص) :

خداوند شما را از عریان شدن بازداشته است، لذا از عریان شدن بپرهیزید.

امام علی (ع) :

وقتی کسی عریان شود، شیطان به او نظر می‌اندازد و در او طمع می کند؛ پس خود را بپوشانید.

حدیث در مورد حجاب و پوشش :

پیامبر سه بار فرمود :خدایا ! زنان شلوار پوش را بیامرز . اى مردم ! شلوار بپوشید که شلوار پوشاننده ترین جامه‌‏هاى شماست و زنان خود را در موقعى که بیرون مى‏آیند با شلوار حفظ کنید.

پیامبر اکرم (ص) :

صیانت زن او را شادابتر و زیبایى‏اش را پایدارتر مى‏کند.

حضرت محمد (ص) :

غذائی بخور که خود می پسندی ولی لباسی بپوش که مردم می پسندند.

حدیث در مورد حجاب و پوشش اسلامی

پیامبر اکرم(ص) :

در روایت است که برای پیامبر چند قواره پارچه آوردند پیامبر قواره ای را به یکی از یاران خود داد و به او فرمود که این را دو قسمت کن: قسمتی را برای خود جامه کن و قسمت دیگر آن را به همسرت بده تا برای خود روسری کند. بعد به وی فرمود: به همسرت بگو برای این پارچه آستری فراهم کند تا بدن وی از زیر آن نمایان نباشد.

حضرت محمد (ص) :

هلاکت زنان امت من در دو چیز است: «طلا و لباس نازک‌‌»

امام علی (ع) :

بر شما باد بر پوشیدن لباس ضخیم؛ چرا که هرکس لباسش نازک باشد، دینش نازک است.

پیامبر اکرم (ص) :

اسماء دختر ابوبکر و خواهر عایشه به خانه پیغمبراکرم(ص) آمد درحالی که جامه‌های نازک و بدن نما پوشیده بود.رسول اکرم(ص)روی خویشرا ازوی برگرداند و فرمود:ای اسماء همین که زن به حد بلوغ رسید سزاوار نیست چیزی از بدن او دیده شود مگر ازمچ دست به پایین و صورتش

حدیث از پیامبر (ص) در مورد حجاب :

رسول خدا(ص) وضعیت دوران ما را از قبل پیش ‌بینی می‌کنند: در آخر امت من، مرد نماهایی هستند که سوار بر وسایل نقلیه خود، بر در مساجد پیاده می‌شوند. زنان اینان، پوشیده‌هایی برهنه‌اند که موهایشان برآمده است. این‌ها زنان نفرین‌شده‌اند.

حدیث رسول خدا (ص) در مورد حجاب :

زنان را از پوشیدن لباس‌های توجه برانگیز بر حذر می‌داشتند.

احادیثی درباره حجاب

حضرت محمد (ص) :

برای زن جایز نیست مچ پایش را برای مرد نامحرم آشکار سازد و اگر مرتکب چنین عملی شد اول اینکه: خداوند سبحان همیشه او را لعنت می‌کند. دوم اینکه: دچار خشم و غضب خداوند بزرگ می‌شود. سوم اینکه: فرشتگان الهی هم او را لعنت می‌کنند. چهارم: عذاب دردناکی برای او در روز قیامت آماده شده است.هر زنی که به خداوند سبحان و روز قیامت ایمان دارد زینتش را برای غیر شوهرش آشکار نمی‌کند و همچنین موی سر و مچ پای خود را نمایان نمی‌سازد و هر زنی که این کارها را برای غیرشوهرش انجام دهد دین خود را فاسد کرده و خداوند را نسیت به خود خشمگین کرده است.

رسول خدا(ص) :

زر و زیور خود را در منظر و دیدگاه غیرشوهر مگذار و در غیاب شوهر خود را خوشبو مکن و مچ پا را نشان مده اگر چنین کنید دینتان را تباه و خدا را به خشم آورده اید.

حدیثی از امام صادق (ع) در مورد حجاب :

امام صادق(ع) به یکی ازخواهران محمدبن ابی‌عمیر فرمود : وقتی که به دیدار برادرت رفتی لباسهای رنگارنگ و تحریک‌آمیز برتن نکن.

رسول حق (ص) به حولا فرمود :

روسرى خود را که جلب نظر مى کند نشان مده اگر چنین کنی دینتان را تباه و خدا را به خشم آورده ای.

حدیث و روایت پیرامون حجاب و پوشش

امام رضا (ع) :

هر کس لباس بپوشد تا مباهات و جلوه گری کند خدا رحمتش را از او باز می دارد .(همراه با نماز)

حدیث در مورد پوشش و حجاب :

امام صادق(علیه‌السلام) پوشیدگی شدید لقمان را از علل حکیم شدن وی می‌دانند. (قابل توجه کسانی که می گویند پوشش فقط برای زن است)

پیامبر اکرم (ص) :

لباسی بپوش که انگشت نمای مردم نشوی و عزت واحترامت هم محفوظ بماند.

حدیثی در مورد حجاب و پوشش:

فضیل بن یسار می گوید از امام صادق علیه السلام پرسیدم که آیا ساعد های زن از قسمتهائی است که باید از غیر محارم بپوشاند ؟ فرمود بلی و آنچه زیر روسری قرار می گیرد باید پوشیده شود همچنین از محل دستبند به بالا باید پوشیده شود.

حدیث در مورد حجاب و عفاف

رسول خدا (ص) :

از رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) پرسیدند: آیا در تنهایی می‌توانیم کشف عورت کنیم؟ حضرت جواب دادند: خداوند بیش از مردم سزاوار است که از او شرم شود.( سنن ابن ماجد)

حجاب و حدیثی در مورد آن :

نمایان ساختن تمام بدن برای زوج رواست و سر و گردن را می توان در برابر پسر و برادر آشکار کرد، اما در برابر نا محرم باید از چهار پوشش استفاده کرد: پیراهن (درع)، روسری (خمار)، پوششی وسیع تر از روسری که بر روی سینه می افتد (جلباب) و چادر (ازار).

پیامبر اکرم (ص) :

عایشه می گوید: دختر عبدالله بن طفیل که برادر مادری من بود در حالی که زینت کرده بود به خانه ام آمد. در همان هنگام پیامبر(صلی الله علیه وآله)نیز وارد شد و هنگامی که او را دید از او روی برگرداند. عایشه گفت یا رسول الله این دختر، بردار زاده من و خردسال است! پس پیامبر فرمود: هنگامی که زن به دوران عادت ماهانه رسید بر او جایز نیست که جز روی خود موضع دیگری را نمایان کند.

امام صادق (ع) :

سزاوار نیست زن مسلمانی، لباسی بپوشد که بدن وی را نمی‌پوشاند.

حدیث در مورد حجاب و عفاف :

عبداللّه‏ بن‏عباس، مفسّر و شاگرد سرشناس امیرالمؤمنین علی(ع) گفته است:زن (باید) مو و سینه و دور گردن و زیر گلوی خود را بپوشاند.

حدیث در مورد حجاب و عفاف

امام باقر (ع) :

از حدیث امام باقر استفاده می‌شود که محارم زن مانند برادر، پدر و … حق ندارند به همه جای زن بنگرند و زن نیز نباید بگذارد پایین‌تر از جای گردنبد و بالاتر از مچ دست آشکار گردد. چنین نیست که زن نزد محرمها، هر لباسی بپوشد و با هر آرایشی بیرون آید واندام خود را بنمایاند.

حدیثی از پیامبر در مورد آن :

یکی از اصحاب پیامبر می‌گوید روزی نشسته بودم و لباسم کنار رفت و ران پایم پیدا شد. پیامبر که در حال عبور بودند، به من گفتند: ران خود را بپوشان که جزء عورت است.

پیامبر اکرم (ص) :

حضرت موسی(علیه‌السلام) آن‌قدر بر پوشیدگی خود محافظت می‌کرد که مردم می‌پنداشتند وی بیماری جسمانی دارد. رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) درباره‌ی او می‌فرمود: همانا موسی مردی باحیا و پوشیده بود که به دلیل حیایش، هیچ نقطه از بدن وی دیده نشد و لذا هنگامی که می‌خواست وارد آب شود تا بدنش وارد آب نمی‌شد، لباس خود را بیرون نمی‌آورد؛ در حالی که بنی‌اسرائیل حیا نمی‌کردند و در برابر هم برای شستشو برهنه می‌شدند و به یکدیگر نگاه می‌کردند.

حدیث در مورد حجاب و پوشش اسلامی

حدیثی در مورد حجاب و پوشش :

پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) هم هرگاه می‌خواستند غسل کنند، کسی به‌وسیله‌ی پرده ایشان را مستور می‌ساخت.

رسول خدا (ص) :

پیامبر روزی یکی از کارگران خود را دید که در فضای باز غسل می‌کند. به وی فرمود: نمی‌بینم از خدایت شرم کرده باشی! مزدت را بگیر ما نیازی به تو نداریم.

همانطور که در این مقاله با حدیث در مورد حجاب آشنا شدید به منظور آشنایی با دیگر دانستنی های مذهبی می توانید بر روی لینک کلیک نمایید

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.