دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

آموزش کاشت سیاه دانه و نکاتی برای پرورش این گیاه

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۳ آذر ۱۴۰۱
  • ۰

همانطور که می دانید کاشت سیاه دانه امروزه به دلیل فواید فراوانی که دارد مورد توجه اغلب افراد قرار گرفته و در این مطلب سعی داریم شما را با روش های کاشت و پرورش این گیاه پر خواص آشنا نماییم با ما همراه باشید.

بهتر است بدانید که در واقع مبدا اولیه و اصلی سیاه دانه در قاره اروپا و آسیای غربی بوده است و از زمان قدیم این گیاه را به ویژه در کشور های گرمسیر مورد پرورش قرار می دادند. توجه داشته باشید که این گیاه به سادگی با شرایط جدید خو می گیرد و از آنجایی که نسبت به کمبود آهن و خاک های ضعیف حساس است به سرعت زرد می شود و همچنین سیاه دانه در برابر شوری و گرما نیز مقاومت خود را از دست خواهد داد. برای آشنایی با نحوه کاشت سیاه دانه در ادامه همراه ما شوید.

آشنایی با چگونگی کاشت سیاه دانه

توجه داشته باشید که در واقع سیاه دانه گیاهی یکساله است که دارای ساقه هایی ایستاده به ارتفاع ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر و برگ های آن دارای بریدگی ها نخی، برگچه های ریز و گل هایی زیبا به رنگ سفید خاکستری با پرچم های متعدد می باشد که میوه های اصلی به رنگ کپسول که درون آن تعداد زیادی دانه سیاه و معطر قرار دارد. اغلب گل های این گیاه منظم و دو جنسی شامل برگچه ای و مرکب می باشد و همچنین سیاه دانه دارای پرچم های مارپیچی است که در کنار یکدیگر نظم یافته اند. از آنجایی که وطن اصلی این گیاه اروپا و آسیای غربی می باشد از گذشته آن را تنها در کشور های گرمسیر مورد کشت قرار می دهند.

چگونگی کاشت سیاه دانه

دستورالعمل کاشت سیاه دانه:

بهتر است بدانید که در واقع بهترین زمان برای کاشت سیاه دانه اوایل فصل بهار می باشد و به طور کلی بهترین روش برای این کار استفاده از بذر است. برای انجام روند کشت سیاه دانه بایستی گلدان ها را پر از خاک غنی از ماسه، سنگریزه و بارور کننده های آلی مانند نیتروژن و فسفر بکنید مانند نیتروژن و فسفر بکنید و بذرها را در عمق ۲۵ سانتی متری خاک بکارید.

حالا بایستی مقداری خاک را درون گلدان یا سبد ریخته و بذر ها را بر روی آن بپاشید و حدود نیم سانتی متر روی آن خاک مجدد بریزید و سپس به خوبی آبیاری نمایید. توجه داشته باشید که حدود ۵ الی ۱۵ روز بعد بذرها سبز خواهند شد و زمانی که ارتفاع آن ها به ۸ سانتی متر رسید بایستی آن ها را از خزانه خارج نمایید و در محلی که می خواهید به فاصله ۲۰ یا ۳۰ سانتی متر نشا کنید و بهتر است بدانید که در واقع بهترین روش همین است.

آشنایی با نحوه کاشت گل سیاه دانه

بهتر است بدانید که برخی از افراد بذر ها را روی محلی که مورد نظرشان است می پاشید تا در همان محل سبز شوند اما توجه داشته باشید که این روش درست نیست زیرا اینگونه بذرها به صورت نامنظم بر روی زمین پخش خواهند شد و وقتی سبز می شوند خیلی از آن ها ممکن است کنار هم سبز شوند. ولی وقتی در ابتدا بذرها را درون خزانه بکارید بعدا می توانید گیاه را به صورت بوته ای خارج نمایید و به هر طریق و فاصله ای کشت کنید.

  •  آرون گروپس

توصیه می شود که بذر سیاه دانه در یک خاک با زهکشی خوب کارید و مکانی را که برای کشت انتخاب می کنید بایستی یک مکان آفتابی باشد. بهتر است بدانید که گل سیاه دانه در تمامی خاک ها رشد خواهد کرد ولی در خاک های غنی و بارور رشد بهتری از خود نشان خواهد داد و همچنین به این نکته نیز بایستی توجه داشته باشید که دانه های سیاه دانه نیازی به پوشانده شدن ندارند.

همچنین توصیه می شود که گل سیاه دانه را به صورت ردیفی کشت نمایید و همچنین این گیاه برای گلدهی به مدت زمان کوتاهی نیاز دارد و وقتی که گل کاملا خشک شد غلاف دانه ها مخطط خواهد شد و خواص سیاه دانه در این موارد بیشتر خواهد بود.

شرایط مورد نیاز برای کاشت سیاه دانه

شرایط مورد نیاز برای کشت و پرورش گل سیاه دانه:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی انجام دهند نیاز به شرایطی دارند که بایستی شما آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از شرایط لازم برای کاشت سیاه دانه پرداخته ایم که می توانید در این روند از آن استفاده نمایید:

آبیاری:

توجه داشته باشید که در واقع نیاز آبی سیاه دانه در حد متوسط است و به طور کلی بهترین زمان برای آبیاری وقتی است که سطح بستر به صورت کامل خشک شده و توصیه می شود که روند آبیاری را حداقل دوبار در هفته انجام دهید. توجه داشته باشید که اگر خاک بستر خیس شده باشد و آب زیادی در آن نفوذ پیدا کرده در واقع احتمال آفت زدگی در آن دو چندان شده است.

آبیاری لازم برای پرورش بذر های سیاه دانه

خاک:

همانطور که می دانید این نوع گیاه در اغلب خاک ها رشد خواهد کرد و تنها برای اینکه از بین نرود نیاز به خاکی با زهکشی مناسب دارد. همچنین بهتر است بدانید استفاده از خاک های اسیدی مانند پیت ماس و پرلیت برای بستر کشت می تواند به تقویت و رشد سریع تر گیاه کمک شایانی بکند.

استفاده از خاک مرغوب برای بستر کشت

نور و دما:

بهتر است بدانید که گیاه سیاه دانه در واقع برای اینکه بتواند رشد خوبی از خود نشان دهد نیاز به آفتاب کامل دارد و البته که در مناطق گرمسیر بایستی بعد از ظهر آن را در مکانی سایه قرار دهید تا از سوخته شدن برگ ها جلوگیری شود.

برداشت سیاه دانه

محصول سیاه دانه در کشت پاییزه، در ماه خرداد و در کشت بهاره در تیر ماه قابل برداشت می باشد، زمانی که کپسول های گیاه خشک شود، می توانید اقدام به برداشت این دانه های سیاه کنید، همچنین بعد از ریشه کنی کل بوته و خشک کردن از طریق خرمن کوبی نیز می توان بذر های داخل کپسول ها را جدا کرد. به طور کلی از هر هکتار زمین کشت شده، می توان مقدار ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم سیاه دانه بدست آورد.

تکثیر و کاشتن سیاه دانه

آفات و بیماری های گیاه

گیاه سیاه دانه در برابر شوری، خاک های ضعیف و کمبود آهن حساس بوده و در نتیجه سریعا زرد می شود، ضمن اینکه نمی تواند گرمای شدید را تحمل کند و مورد حمله انگل سس قرار می گیرد، در کشورمان از جمله بیماری هایی که سیاه دانه را تهدید می کنند، می توان به علائم کوتولگی شدید، ریز برگی و سبز ماندن اندام گل اشاره کرد.

خواص دارویی سیاه دانه

سیاه دانه برای درمان سرطان های پوستی مفید می باشد، ضمن اینکه این گیاه مفید, قاعده آور، مسهل، ضد انگل و افزاینده شیر مادران است، از سیاه دانه برای رفع نفخ معده و بیماری های دستگاه تنفسی نیز استفاده می شود.

عصاره روغن سیاه دانه برای کاهش کلسترول LDL خون و نیز پیشگیری از حملات قلبی به کار می رود، علاوه بر آن برای درمان بیماری های پوستی به ویژه عفونت های قارچی می توان از عصاره روغن این گیاه استفاده کرد.

در مطالعات انجام گرفته در مورد تاثیر سیاه دانه بر دیابت، این چنین نتیجه گیری شده که با مصرف خوراکی سیاه دانه, میزان تری گلیسیرید و کلسترول در افراد دیابتی کاهش می یابد و درد آنها بهبود پیدا می کند.

پرورش سیاه دانه

در این مطلب با آموزش کاشت سیاه دانه آشنا شدید؛ در صورت تمایل برای آشنایی بیشتر با پرورش و کاشت گیاهان مختلف می توانید از مطالب قبلی ارائه شده در این زمینه در سایت آرگا دیدن کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *