دسته ها
پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

انواع دندان مصنوعی و ویژگی های هر کدام

  • ساناز براتی
  • ۱۱ آبان ۱۳۹۹
  • ۰

دندان مصنوعی نوعی اندان مصنوعی محسوب می شود که جایگزین دندان از بین رفته در فرد می شود. دندان مصنوعی انواع مختلفی دارد که با توجه به نیاز و درخواست بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه دندان هایی وجود دارد که به راحتی جایگزین دندان های از بین رفته و افتاده هستند. دندان های مصنوعی در مدل های مختلفی وجود دارند که با توجه به نیاز فرد و صلاحدید دندانپزشک مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه با انواع مختلف دندان مصنوعی و مزایا و معایب آنها آشنا می شویم.

بررسی انواع دندان مصنوعی

دندان های مصنوعی که با عنوان برساخته نیز شناخته می شوند همانطور که از نامش مشخص است به نوعی اندان مصنوعی گفته می شود که جایگزینی برای دندان های ناسالم و از بین رفته می باشد. دندان های مصنوعی ممکن است از جنس پلاستیک یا فلز باشند و یا اینکه به صورت سفارشی تولید شوند تا به طور مناسب بر روی لثه ها قرار گیرند. دندان های مصنوعی با توجه به نوع نیاز بیمار در انواع مختلفی وجود دارند دندان مصنوعی کامل یا تکه ای. با کمک دندان های مصنوعی افراد می توانند از همان عملکرد دندان های طبیعی خود بهره ببرند و همچنین افتادگی گونه ها و لپ را برطرف نمایند. در ادامه با انواع دندان مصنوعی آشنا می شویم.

بررسی اقسام دندان های مصنوعی

دندان مصنوعی کامل:

دندان های مصنوعی کامل یکی از انواع دندان مصنوعی هستند که برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرند که تمام دندان های طبیعی شان در هر دو فک یا در فک بالا و یا در فک پایین را از دست داده اند. این گونه دندان مصنوعی در انواع معمولی و فوری تهیه می گردند. دندان های مصنوعی معمولی به طور معمول بعد از کشیدن دندان ها و بهبود یافتن لثه ها، چیزی در حدود ۸ تا ۱۲ هفته بعد از کشیده شدن دندان های طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند و در داخل دهان قرار می گیرند. اما دندان های مصنوعی فوری از قبل تهیه شده و بعد از کشیدن دندان های طبیعی بلافاصله جایگزین شده و داخل دهان قرار می گیرند تا فرد بیمار در مدت انتظار برای دندان معمولی و در مدت التیام یافتن لثه ها بدون دندان نباشد. با توجه به اینکه استخوان ها و لثه ها کم کم به خصوص در زمان التیام منقبض می شوند، لذا در این مدت به دستکاری و تنظیم بیشتری نیاز پیدا می کنند که این موضوغ یک نقطه ضعف برای این دندان ها می باشد، به همین دلیل دندان مصنوعی فوری بیشتر به عنوان راه حلی موقت تا زمان تهیه دندان مصنوعی اصلی می باشد.

بررسی انواع دندان مصنوعی

دندان های مصنوعی متحرک می توانند باعث بهبود اعتماد به نفس در فرد شده و همچنین باعث می شوند تا صحبت کردن و غذا خوردن بدون مشکل انجام شود.

آشنایی با انواع دندان مصنوعی

  •  آرون گروپس

دندان مصنوعی ثابت:

 انواع دندان های مصنوعی ثابت در واقع همان ایمپلنت های دندان هستند که عملا می توانند جایگزین دندان های طبیعی شوند و باعث زیباتر شدن دندان ها شوند. از این نوع دندان مصنوعی می تواند با عنوان پایه پریچ ساده استفاده شود و دیگر به دندان مصنوعی متحرک نیازی نباشد. در این نوع هزینه کاشت دندان بیشتر است اما استفاده ایمپلنت و پریچ در کنار هم حس داشتن دندان طبیعی را به فرد منتقل خواهد کرد. در این روش ایمپلنت های دندان باید به استخوان فک متصل شوند به همین خاطر نیاز است که شش ماه قبل از ایمپلنت کردن، قلابی فلزی به شکل دائم در داخل استخوان فک کاشته شود. بعد از گذشت مدت زمان دوره الصاق استخوانی یعنی اینکه استخوان فک اطراف قلاب رشد کافی داشت ترمیم ایمپلنت انجام می شود و دندان ایمپلنت به این قلاب وصل می شود. ایمپلنت در دنیای امروز جایگزین دندان مصنوعی شده است و بیشتر از ان مورد استفاده قرار می گیرد، البته این روش برای همه افراد مناسب نمی باشد.

دندان مصنوعی و اقسام مختلف آن

پروتز پارسیل دندان یا دندان مصنوعی جزئی:

دندان مصنوعی متحرک جزئی و یا تکه ای معمولا از دندان مصنوعی که به پایه پلاستیکی صورتی یا هم رنگ لثه وصل شده و به بدنه ای فلزی متصل می شود تشکیل می شود. این بدنه فلزی باعث می شود تا دندان مصنوعی در جای خود ثابت نگه داشته شود. این نوع دندان مصنوعی برای افرادی مناسب است که تعدادی از دندان هایشان را از دست داده اند و نمی خواهند از ایمپلنت دندان یا پل استفاده کنند. استفاده از این روش در صورتی امکان پذیر می باشد که یک یا چند دندان طبیعی در فک بالا یا پایین وجود داشته باشد، که در این صورت می توان دندان های مصنوعی جزئی متحرک را به کمک و استفاده از دندان های طبیعی، لثه ها و یک ساختار ارتباطی ساخته شده از پلاستیک و فلز در دهان فرد نگه داشت. دندان های مصنوعی پارسیل یا جزئی ظریف و متحرک هستند، همچنین دارای ظاهری طبیعی بوده و به جای قلاب با استفاده از اتصال های داخلی به روکش های کناری متصل می گردند.

اقسام و اشکال دندان مصنوعی

دندان مصنوعی درون کاشت دندانی یا ایمپلنت:

ایمپلنت یا دندان مصنوعی درون کاشت دندانی نوعی پایه فلزی خاص از جنس تیتانیوم می باشد که کاملا با سلول های بدن سازگاری دارد. ایمپلنت روشی دائمی و ثابت برای جایگزین کردن دندان مصنوعی به جای دندان از بین رفته می باشد که به وسیله دندانپزشک برای فرد بیمار انجام می شود. دندانپزشک ایمپلنت دندان را داخل استخون فرد بیمار قرار می دهد و قسمت تاج و روکش دندان ساخته شده را بر روی ایمپلنت قرار می دهد. کسانی که یک یا چند دندان و یا تمام دندان هایشان از دست رفته باشد می توانند با کمک ایمپلنت و کاشت دندان، دندان هایی کاملا طبیعی و لبخند زیبایی داشته باشند و جویدن طبیعی خود را داشته باشند. در این روش بدون جراحی و یا بانچ بدون شکافتن لثه و در معرض دید کامل قرار گرفتن آن، جراحان با مهارت تمام محل قرار گیری ایمپلنت را به راحتی تشخیص می دهند و می توانند تراکم استخوان را کاملا در این اسکن ها تشخیص بدهند.

دندان مصنوعی و انواع آن

نکاتی در رابطه با دندان مصنوعی

دندان های مصنوعی همواره در دهان عضوی بیگانه هستند و برای عادت کردن فرد به آن ها  چندین روز، هفته و یا ماه باید بگذرد. زمان مورد نیاز برای سازگاری با دندان مصنوعی در هر شخص با دیگری متفاوت می باشد. در مراحل و روزهای آغازی استفاده از دندان مصنوعی باید وقت بیشتری برای غذا خوردن صرف کرد و بعلاوه باید از غذاهای نرم و قطعات کوچک استفاده شود. شاید برای اولین بار که دندان مصنوعی را در دهان قرار می دهید میزان ترشح بزاق در دهانتان بیشتر شود. این ترشح بزاق در واقع پاسخ دهان است که بعد از مدتی به حالت اولیه خود باز گشته است، با بلعیدن بزاق می توان به تسریع این شرایط کمک کرد. استخوان های فک و لثه می توانند به طور طبیعی و بعد از مدتی تغییر شکل دهند و این موضوع باعث می شود تا دندان مصنوعی در وضعیت نامناسبی قرار بگیرد و این تغییرات موجب ناراحتی فرد در غذا خوردن و آزرده شدن بافت لثه ها شود و یا عفونت های دهانی را ایجاد نماید و در نهایت فیزیک صورت را بر هم زند. در این موارد می توان از چسب های نگه دارنده دندان مصنوعی استفاده کرد که بسیار مفید و کارامد هستند، اما اگر مشکل فرد پیشرفته باشد باید این مشکل به کمک دندانپزشک و با تعویض دندان مصنوعی برطرف شود.

بررسی اشکال دندان مصنوعی

بهداشت و تمیز کردن دندان مصنوعی

دندان های مصنوعی باید مثل دندان طبیعی بعد از صرف غذا کاملا تمیز شوند. دندانپزشک روش درست مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را به درستی آموزش خواهند داد. توجه داشته باشید که از مواد زیر برای تمییز نمودن دندان های مصنوعی استفاده نشود:

اشکال مختلف دندان مصنوعی

  • آب داغ
  • مواد شوینده آشپزخانه
  • مواد ساینده
  • سفید کننده رختشویی
  • مواد ضد عفونی کننده مگر با دستور دندانپزشک

 

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *