دسته ها
پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹

بیمه تکمیلی چیست؟ آنچه باید درباره این بیمه بدانید

 • ساناز براتی
 • ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
 • ۰

بیمه تکمی یکی از انواع بیمه می باشد که جدا بر بیمه اصلی فرد می تواند برای خود در نظر بگیرد. با پرداخت هزینه های لازم و دریافت این بیمه نامه بیمار می تواند کلیه هزینه های درمانی خود را از شرکت بیمه دریافت نماید. البته این موضوع در مورد نوع بیمه و شرکت های بیمه متفاوت می باشند.

وجود هزینه ای بالا برای درمان بیماری ها باعث شده تا بیمه هایی برای این مورد در نظر گرفته شود و بیماران بتوانند به کمک بیمه از امکانات مختلف پزشکی با صرف هزینه های کمتر بهره ببرند. انواع مختلفی از بیمه های درمانی وجود دارند که افراد بنا به شرایط خود می توانند از آن ها استفاده نمایند. در ادامه با یکی از بیمه های درمانی مهم آشنا می شویم.

آشنایی با بیمه تکمیلی

بیماری مشکلی است که باعث می شود تا آسیب های جسمی و روحی یه انسان وارد شود و همچنین باعث می شود تا صدمات اقتصادی و زیان باری برای بیمار یا خانواده او به وجود آید. شما برای درمان بیماری خود یا خانواده تان نیازمند پول و صرف هزینه هستید و در برخی موارد امکان دارد تا افراد تمام پس اندازشان را صرف هزینه های بالای درمان نمایند و همچنین نیاز به دریافت وام یا قرض از دیگران داشته باشند. وجود هزینه های بالای درمان باعث به وجود آمدن بیمه های درمانی مختلف شده است که یکی از آنها بیمه تکمیلی می باشد.

موارد مهم در بیمه تکمیلی

در حال حاضر اکثر شرکت های بیمه ای علاوه بر ارائه بیمه پایه و اصلی، بیمه ای دیگر به فروش می رسانند. این بیمه در واقع تکمیل کننده بیمه اصلی شرکت بیمه می باشد و شرایط را برای افراد بیمه شده بسیار بهتر از قبل خواهد کرد. در واقع این بیمه، با پرداخت کردن مبلغی جداگانه و اضافه بر بیمه اصلی برای افراد منظور خواهد شد. این بیمه به فرد اجازه خواهد داد تا بیماری خود را در مراکز طرف قرارداد بیمه به شکل مجانی درمان نماید. به علاوه با کمک این بیمه می توانید مبلغ اضافه پرداخت شده بیشتر از بیمه نامه اصلی را در دیگر بیمارستان ها با ارائه مدرک لازم از شرکت بیمه دریافت کنید. البته زمانی این مبلغ بازگردانده می شود که صحت مدارک کاملا اثبات شده باشد و بررسی های لازم در این مورد توسط مامور بیمه انجام پذیرد.

بیمه درمان تکمیلی

هزینه های تحت پوشش این بیمه

پوشش های بیمه تکمیلی در هر شرکت بیمه ای متفاوت است اما بیشتر آنها شامل موارد زیر می شود:

 • پرداخت نمودن هزینه های بیمارستانی که شامل بستری شدن در بیمارستان و یا جراحی محدود، هزینه های آنژیوگرافی و یا هزینه های انواع سنگ شکن می شود.
 • پرداخت نمودن هزینه های مشکلاتی مثل جراحی مغز و اعصاب، پیوند کلیه، قلب، مغز و استخوان، پیوند ریه و کبد به میزان دو برابر تعهدات بیمارستانی اعلام شده.

بررسی بیمه تکمیلی

 • پرداخت کردن هزینه زایمان طبیعی و یا سزارین توسط این بیمه.
 • پرداخت کردن هزینه های پاراکیلینیکی که شامل ماموگرافی، سونوگرافی، ام آر آی، آندوسکوپی های مورد نیاز و همچنین انواع سی تی اسکن های اعلامی توسط پزشک، کاردیوگرافی، اکو، رادیو تراپی و همچنین جبران هزینه های مربوط به تست ورزش و موارد مشابه با آنها، هزینه های مربوط به نوارهای عضله، نوار مغز، آنژیوگرافی چشم و نوار اعصاب می شود.
 • هزینه های عمل های جراحی سرپایی مثل ختنه، گچ گیری، اکسیزیون، کرایوتراپی . لیپوم توسط شرکت بیمه.
 • پرداخت نمودن هزینه های مربوط به مشکلات انکساری چشم در بیمار.
 • پرداخت کردن هزینه های مربوط به آمبولانس و هزینه های مربوط به بستری بیمار توسط این بیمه انجام می گیرد.

بیمه و انواع بیمه تکمیلی

مدارک مورد نیاز برای دریافت هزینه

برای پرداخت هزینه های لازم توسط شرکت بیمه نیاز به مدارک زیر داریم که باید به شکل کامل و اصل مدرک به شرکت بیمه تحویل شود:

 • گواهی پزشک معالج که باید در آن مشخصات بیمار، بیماری و نوع درمان های مورد نیاز برای آن به صورت کامل مشخص شده باشد.
 • رسید صورتحساب پرداخت در بیمارستان و یا در مراجعه به پزشک با داشتن مهر مربوط به بیمارستان یا پزشک.
 • اصل و کپی شناسنامه بیمار به همراه صفحه اول بیمه نامه بیمار.
 • خدمات ارائه شده به بیمار و ریز درمان ها و موارد مشابه آن.

البته باید بدانید که نوع مدارک ممکن است با توجه به شرکت بیمه و نوع بیمه می تواند متفاوت باشد.

موارد استفاده از بیمه تکمیلی

انواع بیمه

بعد از آشنایی با بیمه تکمیلی باید بدانید که این بیمه انواع مختلفی دارد که در ادامه با آنها آشنا می شویم:

 • تکمیلی گروهی:

در این نوع بیمه کارفرما کارکنان خود را تحت پوشش بیمه قرار می دهد که قبل از آن باید کارکنان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باشند و حق بیمه کارکنان توسط همان شرکت پرداخت شود. بعلاوه برای دریافت این بیمه باید درخواست کنندگان به حد نصاب رسیده باشند.

بیمه درمانی تکمیلی

 • تکمیلی انفرادی:

در این نوع بیمه پوشش های بیشتری به فرد بیمه گذار نسبت به بیمه گروهی یا خانوادگی ارائه می شود و فرد بیمه شده از پوشش های بیشتر با کیفیت بالاتر بهره می برد.

 • تکمیلی خانواده:

در این نوع بیمه نیاز به حد نصاب رسیدن گروهی نیست و اگر حق بیمه تامین اجتماعی از محل های مختلف پرداخت شده باشد مشکلی به وجود نخواهد آمد. اما این نوع بیمه حق بیشتری دریافت می کند و پوشش های ارائه شده در آن از بیمه گروهی کمتر است.

آشنایی با بیمه های تکمیلی

 • بیمه درمانی برای مسافران خارج از ایران:

بیمه نامه مسافرتی علاوه بر خدمات درمانی خدمات دیگری را به فرد بیمه گزار ارائه خواهد داد.

دو مورد مهم درباره این بیمه

قبل از اقدام به تهیه این بیمه بهتر است که دو نکته در مورد آن را بدانید و بعد از آن با اطمینان کامل اقدام نمایید:

 • حق بیمه درمانی:

برای داشتن هر نوع بیمه درمانی مسلما باید هزینه ای پرداخت شود، که در بعضی از بیمه نامه ها هزینه به صورت ماهانه و به مرور پرداخت می شود و در برخی دیگر از بیمه ها باید هزینه و حق بیمه در زمان انجام قرارداد کامل پرداخت گردد. حق بیمه تکمیلی به مرور و مستمر از فرد بیمه شوند دریافت می شود، میزان حق بیمه به نوع بیمه و شرکت بیمه کننده و همچنین سقف تعهدات، کیفیت، سن و تعداد افراد بیمه شده و برخی موارد دیگر بستگی دارد و باهم متفاوت است.

بیمه تکمیلی درمانی

 • دوره انتظار:

دوره انتظار با عقد قرار داد شروع خواهد شد و طی این مدت بیمه گر تعهدی در خصوص پرداخت خسارت نسبت به بیمه گزار را نخواهد داشت. پوشش های مختلف این نوع بیمه دارای دوره انتظار متفاوتی هستند و بیمه گزار باید توجه داشته باشد که اگر می خواهد از مزایای پوششی بهره ببرد باید از دوره انتظار آن اطلاع داشته باشد و با توجه به این مدت پوشش مورد نظر خود را انتخاب کند.به عنوان مثال اگر فردی می خواهد از پوشش زایمان استفاده نماید باید به دوره انتظار آن که ۹ ماه تا یکسال می باشد توجه نماید و بیمه نامه خود را یکسال قبل از زایمان تهیه کند تا بتواند هزینه های مربوط به این موضوع را دریافت نماید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.