دسته ها
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

درمان نارسایی قلبی با چه روش هایی انجام می شود؟

 • مهتاب علی پناه
 • ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
 • ۰

کاهش توانایی قلب در پمپاژ کردن خون نارسایی قلبی می باشد که با نشانه هایی همراه است و علت های مختلفی در بروز این مشکل نقش دارند که در این مقاله شما عزیزان را با نشانه های درمان نارسایی قلبی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

نارسایی قلبی شرایطی است که قلب توانایی کافی جهت پمپاژ کردن خون به قسمت های مختلف بدن را ندارد و در واقع به صورت ساده می توان گفت که عملکرد قلب به شدت کاهش پیدا می کند و سبب کاهش قدرت انبساط یا انقباض قلب شده و در نتیجه قلب قادر به پمپاژ کردن خون به میزان کافی نمی باشد.

جالب ترین روش درمان نارسایی قلب

روش های درمان نارسایی قلبی

 درمان نارسایی قلبی بسته به علت آن، نوع بیماری، علایم و میزان شدت نارسایی قلبی متفاوت می باشد، در ادامه شما را با روش های درمان نارسایی قلبی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

۱. درمان عوامل زمینه ای

روش های مختلفی از جمله : پرفشاری خون، تنگی عروق قلبی، بیماری های تیروئید، کم خونی، دیابت و بی نظمی های ضربان قلب به بیماری نارسایی قلبی منجر خواهد شد که رفع این مشکلات باعث برطرف کردن علایم نارسایی قلبی خواهد شد.

نارسایی احتقانی قلبی

 • کالا چیو
 • قاصدک 24

۲. آنژیوپلاستی عروق قلب

منشأ نارسایی قلبی امکان دارد تنگی یا انسداد عروق قلب باشد که از روش های باز کردن رگ، آنژیوپلاستی می باشد و در این روش از طریق رگ کشاله ران وسیله باریکی به نام کاتتر با یک بالون به داخل رگ های قلبی و محل تنگی یا انسداد فرستاده می شود که باد کردن بالون سبب فشرده شدن پلاک عامل تنگی، به جدار رگ و در نتیجه باز شدن رگ می شود که در برخی موارد یک استنت در محل تنگی جهت باز ماندن رگ قرار داده می شود.

۳. ترمیم نارسایی دریچه میترال

در سال های اخیر به روش غیر جراحی با استفاده از وسیله ای به نام Mitraclip به منظور ترمیم نارسایی شدید دریچه میترال در مواردی که بیمار از نشانه آن رنج می برد و جراحی بیمار کار خطرناکی است از این روش استفاده می شود که نتیجه این روش بهبود عملکرد قلب، کاهش شدت نارسایی دریچه، کاهش میزان بستری شدن و بهبود علائم بالینی است که در ایران به صورت محدود از این روش درمان استفاده می شود.

درمان نارسایی قلبی با روش های موثر

۴. تغییر روش های زندگی

تعادل در میزان خوردن مایعات در شبانه روز : به دلیل اینکه در بیماری نارسایی قلبی اغلب تجمع آب در بدن رخ می دهد بنابراین با پزشک تان در مورد مقدار مجاز مصرف مایعات در طول شبانه روز بپرسید.

واکسیناسیون انفولانزا و ذات الریه : عفونت های ریوی و آنفولانزا برای افرادی که دچار نارسایی قلبی هستند خطر بزرگی به شمار می رود که در بیماران واکسیناسیون آنفولانزا به صورت سالیانه و واکسیناسیون ذات الریه به شکل یک نوبتی توصیه خواهد شد.

انتخاب لباس مناسب : از پوشیدن جوراب های سفت خودداری کرده و نسبت به دمای هوا لباس مناسب بپوشید.

ترک سیگار و الکل : در افرادی که اقدام به ترک سیگار و الکل می کنند احتمال زیادی وجود دارد که علایم نارسایی قلبی بهبود پیدا کند.

دوری از استرس : هر روز به مدت پانزده تا بیست دقیقه آرام بنشینید و یک نفس عمیق بکشید و به یک صحنه آرامش بخش فکر کنید.

استفاده از رژیم غذایی نامناسب : غذاهای بدون نمک، سرشار از میوه و سبزی ها و بدون چربی مصرف نمایید

محدود کردن مصرف کافئین : در طول شبانه روز بیشتر از یک تا دو فنجان قهوه مصرف نکنید.

روش های مختلف درمان نارسایی قلب

۵. پیوند عروق قلب

رایج ترین نوع جراحی در نارسایی قلبی پیوند عروق قلب می باشد زیرا، تنگی رگ های قلب یا انسداد سبب کاهش خون رسانی به عضله قلب و در نتیجه نارسایی قلبی خواهد شد که در این روش از پیوند عروق پا و قفسه سینه به منظور جریان خون رسانی به عضلات قلب استفاده می شود.

۶. تعویض و یا ترمیم دریچه قلب

در برخی موارد نارسایی دریچه های قلب و یا تنگی سبب بروز نارسایی قلبی در فرد می شود که با روش جراحی می توانید این مشکل را برطرف کنید و با روش های تعویض دریچه با دریچه مصنوعی فلزی و یا دریچه های مصنوعی تهیه شده از بافت حیوانی یا انسانی انجام خواهد شد.

درمان نارسایی قلبی و علایم آن

۷. ترمیم تنگی دریچه آئورت

زمانی که جراحی تعویض دریچه برای بیمار بسیار خطرناک باشد از این روش درمانی استفاده می شود که از راه عروق کشاله ران و یا در قفسه سینه برش کوچکی ایجاد کرده و دریچه ای را در قسمت دریچه آسیب دیده قرار داده می شود.

۸. سلول های بنیادی

درمان هایی که جهت نارسایی قلب در دسترس هستند سبب آهسته کردن و توقف پیشرفت بیماری می شوند اما نمی توانند بافت قلب را بازسازی نمایند از این رو، به منظور بافت قلب در سال های اخیر سلول های بنیادی چشمگیر بوده است.

سلول های بنیادی دارای انواع مختلفی است که در واقع از بافت چربی، بافت قلب، عضلات اسکلتی بیمار و مغز استخوان گرفته می شود و داخل بافت قلب و یا عروق قلبی تزریق خواهد شد در نتیجه این سلول ها سبب ترشح هورمون و بهبود عملکرد سلول های مجاور و تبدیل شدن به سلول عضله قلب و همچنین تشکیل عروق جدید در بافت قلب خواهد شد و در نتیجه باعث بهبود عملکرد قلب می شود.

موثرترین روش ها در درمان نارسایی قلب

۹. درمان های حمایتی

برای آن دسته از بیمارانی که در مرحله شدید نارسایی قلبی هستند و پاسخ خوبی به اقدامات درمانی نمی دهند به درمان های حمایتی در منزل نیاز دارند که شامل :

 • ادامه درمان دارویی استاندارد نارسایی قلبی در حد تحمل بیمار
 • توجه به اضافه وزن
 • کنترل عفونت ها
 • ورزش

آشنایی با درمان نارسایی قلبی

این درمان ها سبب بهبود کیفیت زندگی، کاهش هزینه بیماری و کاهش نیاز به بستری شدن می شود.

بررسی نشانه های نارسایی قلبی

بسته به میزان کاهش توانایی قلب در پمپاژ خون شدت علایم آن در افراد مختلف متفاوت است که در ادامه با شایع ترین علایم نارسایی قلبی آشنا خواهید شد:

 1. خستگی و ضعف عمومی
 2. تنگی نفس
 3. تورم در پاها، پاها و مچ پاها
 4. کاهش توانایی در ورزش
 5. ضربان قلب سریع یا نامنظم
 6. تورم شکم
 7. افزایش نیاز به ادرار کردن در شب
 8. عدم اشتها و تهوع
 9. افزایش ناگهانی وزن
 10. درد قفسه سینه
 11. سرفه و خس خس سینه به صورت مزمن

آشنایی با علایم نارسایی قلب

بررسی علل نارسایی قلبی

شرایطی که سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری نارسایی قلبی می شود :

 • بیماری عروق کرونری
 • حمله قلبی
 • بیماری دریچه قلب
 • نقص مادرزادی قلب
 • فشار خون بالا
 • ریتم قلب نامنظم
 • کم خونی شدید
 • دیابت
 • مشکلات تیروئید
 • سوء مصرف مواد مخدر یا الکل
 • درمان های خاص سرطان مانند شیمی درمانی
 • سیگار کشیدن
 • مصرف غذاهای پرچربی
 • داشتن اضافه وزن

علل بروز نارسایی قلبی

امیدواریم مطالعه مطلب گقته شده برای شما دوستان سودمند بوده باشید در پایان پیشنهاد می کنیم به منظور آشنایی با دیگر بیماری ها می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

 

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.