دسته ها
پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

کاشت گوجه سبز در باغچه و نکاتی برای باردهی بهتر این درخت

  • حکیمه فهیمی
  • 8 آوریل 2020
  • ۰

چنانچه به کاشت و پرورش درختان میوه علاقمند هستید و گوجه سبز یکی از میوه های مدنظر شما برای کشت است در این مطلب با هر آنچه که باید برای کاشت گوجه سبز نیاز است بدانید، آشنا می شوید.

درخت گوجه سبز متعلق به تیره گلسرخیان بوده و در اکثر نواحی کشور به ویژه شمال و شمال غرب تحت کشت و تکثیر می باشد. این درخت بعد از کشت، طی۴ الی ۵ سال به میوه دهی رسیده و چنانچه تحت مراقبت و نگهداری صحیحی باشد تا هفتاد سال هم قادر به زندگی خواهد بود.

آشنایی با شرایط کاشت درخت گوجه سبز

شرایط لازم برای رشد نهال گوجه سبز

درخت خزان پذیر گوجه سبز با اسم علمی Prunus domestica subsp.Italica var.claudiana و اسم انگلیسی Greengage متعلق به تیره و خانواده گلسرخیان بوده و یک رقم از آلوی اروپایی است که میوه کروی شکل گوشتی، آبدار با پوستی نازک و هسته ای سفت در مرکز دارد. میوه در ابتدای رسیدن ترش مزه و سبز رنگ است به تدریج رنگ آن زرد می شود و چنانچه روی درخت مدت طولانی تری بماند به رنگ قرمز با ترشی کمتر درمی آید.

گلهای درخت گوجه سبز سفید رنگ بوده و در فصل بهار پیش از ظاهر شدن برگها شکوفا می شود. ارتفاع درخت بین ۳.۵-۴.۵ متر متغیر است. خاستگاه اصلی این درخت را اروپا(فرانسه) ذکر کرده اند و در منابعی عنوان شده چینی ها اولین بار به کشت آن پرداخته اند. در ضمن برخی منابع گوجه سبز را آلوچه نیز می دانند اما جالب است بدانید آلوچه از گوجه سبز کوچکتر و ترش مزه تر است.

روشهای ازدیاد گوجه سبز

درخت گوجه سبز در مناطق معتدل بهترین رشد را دارد و نواحی با آب و هوای سرد رنگ میوه به قهوه ای با ظاهر نامطلوبی تغییر یافته و طعم متفاوت تری نیز پیدا می کند. در صورت کاشت درخت بعد از ۴ الی ۵ سال به میوه دهی رسیده و چنانچه تحت مراقبت و نگهداری صحیحی باشد تا هفتاد سال هم قادر به زندگی خواهد بود. البته عمر مفید و اقتصادی آن را حدود ۴۰ سال گزارش کرده اند.

فواید و خواص گوجه سبز

در کشور ما درخت گوجه سبز در بیشتر مناطق بویژه مناطق شمالی و شمال غربی با رقم های مختلف تحت کشت است. نوع بادامی گوجه سبز که اصلاح شده است در شهر سردرود شناخته شده بوده و انواع دیگر شامل بزغانی و گلستان که به ترتیب در اطراف تهران و خراسان می رویند جزو گوجه سبزهای مرغوب کشور محسوب می شوند. در ادامه با شرایط مورد نیاز کاشت این درخت با میوه های پرطرفدارش بیشتر آشنا می شوید.

شرایط مورد نیاز برای کاشت درخت گوجه سبز

تکثیر گوجه سبز

دما

با توجه به رقم درخت و این که بومی نواحی معتدل سرد بوده قادر است سرما را تحمل کند و برای گلدهی و میوه دهی نیاز به یک دوره سرما دارد. البته قادر است دمای زیاد را نیز تحمل نماید. به طور کلی در زمستان دمای تا منفی ۳۰ درجه سانتی گراد و در تابستان تا حدود ۴۰ درجه را در صورت نبود تنش خشکی و کم آبی قادر است تحمل کند.

خاک

گوجه سبز برای رشد به خاک لمونی نیاز دارد . البته این درخت توانایی تحمل هر نوع خاکی را به شرط زهکش مناسب دارد و می تواند در خاک های مرطوب و سنگین هم رشد کند. اما به طور کلی در خاک غنی از مواد غذایی با زهکش مناسب بهترین رشد را دارد. در ضمن درخت به آب ایستایی نیز حساس است.

مراحل کشت گوجه سبز

کود

کوددهی درختان گوجه سبز را در صورت لزوم انجام دهید به طور مثال چنانچه رشد کمی دارند یا گلدهی کمتر است. و در شرایطی که درخت سالم است کوددهی نه تنها مزیتی ندارد بلکه موجب آسیب به درخت نیز می گردد.

آبیاری

در ابتدای کشت نهال جوان گوجه سبز به آبیاری منظم و عمیق نیاز دارد تا سیستم ریشه ای آن تقویت گردد. هنگامی که درخت بالغ شد و توانایی جذب آب از اعماق زیاد را پیدا کرد به خشکی مقاوم شده و بالطبع نیاز آبی کمتری پیدا می کند. ولی توجه داشته باشید خشکی اتفاق نیافتد به ویژه هنگام رسیدن میوه چرا که خشکی موجب کوچک و چروکیده شدن آن می گردد. در ضمن شرایط غرقابی نیز ایجاد نکنید چرا که خفگی و پوسیدگی ریشه را به دنبال دارد.

کاشت گوجه سبز در ایران

نور

درخت گوجه سبز نور پسند بوده و نیاز است در مکانی با نور کامل و مستقیم خورشید مورد کاشت قرار گیرد. در شرایط سایه باروری درخت کم شده و به طور کلی گوجه سبز با شرایط سایه سازگاری نداشته و در طول روز به حداقل ۶ الی ۸ ساعت نور مستقیم نیاز دارد.

هرس

این درخت تا سن ۱۲ سالگی به هرس احتیاج ندارد. نهال گوجه سبز بعد از کاشت ابتدا مورد سربرداری قرار می گیرند. درخت بالغ به هرس مینه ای نیاز دارد به این نحو که نه مانند هلو هرس زیادی داشته باشد و نه شبیه گیلاس کمتر هرس شود. ساقه های حاصل از رویش سالانه که سبز و منععطف هستند ترک نام دارند این ساقه ها پس از هرس شدید حاصل می شوند. با سرزنی ساقه های چند ساله که میوه دهی آن ها کم شده می توان درخت را برای تولید ساقه میوه ده تحریک نمود. قابل ذکر است که هرس شدید همراه با کوددهی زیاد موجب افزایش بیش از حد شاخ و برگ شده و باردهی را کاهش می دهد.

گوجه سبز بومی مناطق اروپایی است

آفات و بیماریها

ازجمله آفات این درخت می توان به کرم آلو، شپشک سان خوزه، زنبور سیاه گوجه، شته و کنه ها اشاره کرد و از بیماری ها می توان بیماری لکه برگی با منشا باکتریایی یا قارچی، پوسیدگی گل و میوه جوان، پوسیدگی طوقه و قانقاریا را نام برد.

تکثیر

تکثیر گوجه سبز به در روش کشت از طریق هسته و پیوند زدن امکان پذیر است. در روش اول بعد از رسیدن میوه روی درخت ، هسته آن را جدا کرده و در مکانی خشک و خنک قرار دهید تا کامل خشک گردد. سپس در خاک اره به مدت سه ماه در دمای پنج درجه سانتی گراد قرار دهید تا نیاز سرمایی آن مرتفع گردد. در ادامه هسته را در بستری گرم و روشن به دور از نور مستقیم آفتاب مورد کشت قرار دهید تا جوانه زنی نموده و نهال گوجه سبز حاصل گردد.

نحوه زراعت و پرورش گوجه سبز

در روش دوم که مرسوم تر می باشد به این نحو باید عمل کرد که در اواخر بهار یا ابتدای تابستان که درخت در حال پوست اندازی است پیوندک گرفته و روی پایه قرار گیرد. پیوندک را از درختی بگیرید که باردهی زیاد و میوه مطلوبی دارد. پایه انتخابی نیز با شرایط خاک متناسب باشد. به طور معمول درخت گوجه سبز تکثیر شده با هسته را درخت پایه در نظر می گیرند البته از درختان دیگر مانند زردآلو، بادام و … با توجه به وضعیت خاک می توان بهره گرفت.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.