دسته ها
پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

همه چیز درباره کامپوزیت دندان و بررسی مزایا و معایب آن

 • شقایق ایران دوست
 • ۸ آذر ۱۴۰۲
 • ۰

کامپوزیت ها موادی هستند که در لمینت دندان ها از آن ها استفاده می شود و می توان گفت که هزینه کم تری نسبت به لمینت های سرامیکی دارند. در این مقاله شما را با انواع لمینت دندان ها آشنا می کنیم و مراحل انجام آن را برای شما شرح می دهیم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

یکی از روش هایی که می توانید با آن دندان های خود را زیبا کنید استفاده از لمینت می باشد. در واقع با اضافه کردن لایه ای تمیز روی دندان هایتان می توانید به زیبایی دندان و لبخند خود کمک کنید. در نظر داشته باشید که این راه می تواند برای درمان هم باشد و صرفا برای زیبایی نمی باشد. از مزایای کامپوزیت دندان می توان به هزینه کم و صرف وقت کم تر اشاره کرد.

کامپوزیت دندان های خراب

لمینت دندان و انواع آن

در نظر داشته باشید که استفاده از لمینت می تواند برای دندان ها مفید باشد. در واقع یکی از جدید ترین و پر طرفدار ترین  ترمیم دندان به حساب می آید. کامپوزیت ها ترکیباتی از ماده های رزینی می باشد که خمیر مانند هستند و با استفاده از تابش نور روی دندان ها قرار می گیرند. مهم ترین کاربرد آن ها برای دندان های شکسته شده و دندان هایی می باشد که درون آن ها خالی شده است.باید بدانید که می توانید برای ترمیم دندان های لکه دار هم از لمینت استفاده کنید. البته این کامپوزیت ها دارای انواع متفاوتی می باشد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

لمینت سرامیکی

این نوع لمینت ها یکی دیگر از راه های ترمیم دندان ها می باشد که می توان گفت ماندگاری بسیار بالایی هم دارد ولی هزینه این ترمیم بسیار بالا می باشد و برای همه افراد مناسب نیست.

لمینت کامپوزیتی

این نوع لمینت دندان ها ثبات رنگی کم تری نسبت به نوع سرامیکی آن دارد و می توان گفت کمی واقعی تر از نوع سرامیکی آن دیده می شود. هزینه این لمینت بسیار کم می باشد و عموم مردم می توانند از آن استفاده کنند.

کامپوزیت دندان

این نوع لمینت نوعی ماده رزین می باشد که دارای درجات مختلفی از استحکام، پولیش پذیری و ضریب شکست نوری ساخته می شود. البته هر نوع لمینتی که دارای رنگی سفید و استحکام بالا می باشد را نمی توان گفت که در ترمیم دندان ها استفاده می شود. این لمینت ها باید یک سری ویژگی هایی داشته باشند که شامل باز سازی لایه به لایه و دارای قابلیت پولیش در حد بسیار بالا را داشته باشد و بتواند طبیعی جلوه کند. در نظر داشته باشید که با کمک این روکش ها می توانید دندان هایی ظریف و در عین حال مقاوم داشته باشید و از لبخند زدن خود لذت ببرید.

 • آرون گروپس

انواع لمینت

کامپوزیت برای چه افرادی مناسب نیست؟

اگر چه این روش برای اکثر افراد گزینه بسیار مناسبی است اما برخی از افراد نمی توانید آن را انجام دهند افرادی که دندان های سالمی ندارند و یا به عفونت لثه و دندان درد دچار هستند و یا افزادی که مینای دندان آن به مقدار زیادی از بین رفته قادر به استفاده از کامپوزیت نخواهند بود و همچنین افرادی که مشکلات اساسی فک و دهان دارند و  همچنین موارد زیر را برای انجام کامپوزیت مناسب نیستند:

 • دندان قروچه کردن
 • ساییدگی یا پوسیدگی شدید دندان
 • بیماری دهان و لثه
 • ناهنجاری فک و دهان
 • دندان های به شدت بهم ربخته و نامنظم

مقاومت کامپوزیت بیشتر است یا لمینت ؟

در مورد مقاومت و استحکام این دو به طور کلی می توان گفت لمینت ها از دوام بیشتری برخوردار هستند و مدت زمان بیشتری نیز عمر می کنند و از مقاومت بیشتری برخوردار هستند و همچنین به منظور درمان مشکلات جدی تر دندان ها مانند درمان دندان های بسیار فاصله دار و کج استفاده می شود و اگرچه دوام این دو روش به بسته به طریقه نگهداری آن ها نیز دارد و باید دستورالعمل دندانپزشک به منظور نگهداری از آن را رعایت نمابید همچنین، طول مدت کامپوزیت ونیرهای دندانی پنج تا هفت سال است اما لمینت ها و ونیرهای چینی حدود ده تا پانزده سال می باشد.

مزایای کامپوزیت

کامپوزیت دندان می تواند مزایای بسیار زیادی برای شما داشته باشد که در ادامه به صورت مختصر به آن ها اشاره می کنیم.

 1. درمانی سریع و ماندگار می باشد.
 2. این نوع ترمیم خطری برای دندان های شما ندارد.
 3. این نوع لمینت دندان بدون تراش انجام می شود و به دندان های سالم آسیب نمی زند
 4. جنس این کامپوزیت ها از دندان های اصلی بهتر و مقاوم تر می باشد.
 5. نیازمند تکنیک های خاصی برای ساخت نمی باشد و با توجه به رنگ سایر دندان ها روی دندان های مورد نظر قرار می گیرد.
 6. این نوع ترمیم پس از پولیش شدن بافتی شبیه بافت دندان های اصلی خودتان می شود.

مراحل انجام ترمیم کامپوزیت

در نظر داشته باشید که این نوع ترمیم دارای مراحلی می باشد که باید دندان پزشکان آن ها را رعایت کنند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 1. باید در ابتدا دندان های شما جرم گیری شده تا آماده لمینت شود.
 2. سپس باید دندان ها را تمیز کرده تا هیچ گونه خون و آبی روی آن ها نباشد.
 3. در مرحله سوم باید از اسید استفاده کنید تا بتوانید روی دندان سطحی متخلخل ایجاد کنید. در نظر داشته باشید که با این کار می توانید سطحی را ایجاد کنید که برای چسبیدن لمینت مناسب می باشد و با این کار لمینت ها راحت تر روی دندان ها می چسبند.
 4. در مرحله چهارم باید چسب مخصوص را بر روی دندان ها بریزید و مواد کامپوزیت را روی چسب قرار دهید. در این مرحله برای نتیجه بهتر می توانید مقدار کامپوزیت ها را کم و زیاد کنید.
 5. در مرحله پنجم می توانید پرتو نور را به دندان ها بتابانید. با این کار مواد فعال می شوند و می توانند حالت بگیرند.
 6. در مرحله آخر می توانید با پولیش دادن به دندان ها فرم دلخواه و مناسب را روی آن ها ایجاد کنید.

نکته : در نظر داشته باشید که دانش و تجربه و هنر می تواند از عوامل مهمی باشد که بر زیبایی و سلامت دندان های شما اثر گذار است. و همچنین انتخاب رنگ مناسب این کامپوزیت ها می تواند در نتیجه پایانی و زیبایی دندان ها اثرات بسیار زیادی داشته باشد.

مراحل انجام کامپوزیت ها

کار آیی کامپوزیت ها

کامپوزیت دندان کاربرد های بسیار زیادی در دندان پزشکی دارد و می تواند در سطح گسترده ای استفاده شود که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

 • پر کردن دندان های جلو
 • ترمیم دندان هایی که در سطح گسترده ای خراب شده اند.
 • ترمیم دندان هایی شکسته اند.
 • پر کردن فضایی که گاها در بین دندان ها وجود دارد.
 • ترمیم ترک های دندان
 • ترمیم های وسیع مانند بد فرمی و بد رنگی دندان ها
 • استفاده به جای مواد سیاه رنگ آمالگام
 • جایگزین درمان های طولانی مدت ارتودنسی

نکته :در نظر داشته باشید که به کمک این مواد می توانیم بد تربن و گسترده ترین بهم ریختگی در دندان ها را اصلاح کنیم و همچنین می توانیم تا حدود بسیار زیادی دندان های ظاهری را مرتب کنیم. باید بدانید که این دندان های ظاهری نقش بسیار زیادی در زیبایی دارند.

درد های بعد از کامپوزیت

در نظر داشته باشید که درد های بعد از این نوع ترمیم عادی می باشند و ممکن است تا چند هفته و گاها تا یک ماه طول بکشد. دندان ها بعد از این نوع ترمیم بسیار حساس می شوند و باید از آن ها بیش تر از گذشته مراقبت کنید. البته باید بدانید که این درد ها دلایلی دارند که می تواند از سردی و یا گرمی موادی باشد که شما از آن ها استفاده می کنید. در واقع درد هایی که برای شما ایجاد می شود با توجه به نوع دندان و مقدار آسیب دیده بودن آن متفاوت است. حساسیت دندان ها و درد های قابل تحمل عادی می باشد اما اگر شما درد های شدیدی دارید که نمی توانید آن ها را تحمل کنید می توانید به دندان پزشک مراجعه کرده تا با معاینه کردن دندان شما بتواند مشکل شما را حل کند.

دلایل دندان درد بعد از لمینت

درد هایی که بعد از لمینت بوجود می آید دلایل متفاوتی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

حساسیت دندان ها

 • بعد از این که دندان شما با کامپوزیت پر شود ممکن است به علت مواردی که استفاده می کنید حساسیت هایی رخ بدهد.
 • در واقع این حساسیت می تواند به دلیل مواد اسیدی هم باشد.
 • در نظر داشته باشید که در ابتدا مواد هنوز تحرک دارند و این تحرک آن ها می تواند موجب درد و حساسیت های دندان در قسمت های دیگر شود و گاها می تواند یک نیم فک را تحت تاثیر قرار بدهد.

درد های بعد از کامپوزیت می تواند به علت پوسیدگی های فعال باشد

حساس شدن

 • در نظر داشته باشید که حتی اگر کامپوزیت دندان انجام نداده اید باز هم نباید از مواد زیاد گرم و یا خیلی سر استفاده کنید
 • اگر درد های شما نبض دار هستند ممکن است دندان شما نیازمند یک عصب کشی باشد بهتر است به دندان پزشک مراجعه کنید.

احساس درد با جویدن مواد

 • اگر در هنگام خورد مواد غذایی و یا هر نوع ماده دیگری دندان های شما درد می گیرد ممکن است دندان شما تراز نشده باشد.
 • بهتر است به دندان پزشک مراجعه کنید تا مشکل شما را برطرف کند.

باقی ماندن پوسیدگی

 • در نظر داشته باشید که باقی ماندن پوسیدگی های فعال در زیر دندان های لمینت شده می تواند درد را در دندان ها ایجاد کند.
 • در واقع از بین بردن پوسیدگی های فعال باید قبل از انجام لمینت انجام شود تا بعد از آن به مشکل نخورید.

عوامل دیگر

 • عوامل دیگری مانند مرطوب بودن بیش از حد دندان ها، ضد عفونی نکردن آن ها، ضخیم بودن لمینت ها می تواند درد های بسیار زیادی را برای شما ایجاد کند.
 • تنها راهی که می توانید دلیل درد های دندان خود را بفهمید این است که به دندان پزشک مراجعه کنید.

درد های بعد از لمینت

نحوه مراقبت بعد از لمینت

در نظر داشته باشید که هرچقد که دوام این مواد بسیار زیاد باشد باز هم نیازمند مراقبت هایی می باشند.این مراقبت ها عبارت اند از :

پرهیز

 • بهتر است در ۷۲ ساعت اولیه پس از انجام کامپوزیت دندان ها از مواد رنگی مانند نوشابه ها،قهوه و سس ها استفاده نکنید.
 • اگر از چنین موادی استفاده کردید می توانید فورا مسواک بزنید و آن ها را از روی دندان های خود پاک کنید.
 • در صورتی که مسواک در دسترش شما نبود می توانید از یک لیوان آب برای از بین بردن این رنگ ها و جاوگیری از چسبیدن آن ها به دندان هایتان استفاده کنید.

تمیز کردن منظم

 • می توانید دندان های خود را منظم با مسواک و نخ دندان تمیز کنید و از چسبیدن مواد غذایی به آن ها جلوگیری کنید.
 • برای تمیز کردن دندان ها می توانید از دهانشویه هم استفاده کنید.
 • البته بهتر است از دهان شویه هایی استفاده کنید که دندان پزشکان آن ها را تایید می کنند زیرا برخی از این مواد می توانند رنگ لمینت ها را از بین ببرند.
 • بهتر است به هیچ عنوان از مواد دخانیات مانند قلیون و سیگار استفاده نکنید.

کامپوزیت دندان

آجیل های سفت ممنوع!

 • لمینت هایی که برای دندان ها استفاده می شود دارای مواد رزینی می باشند و مقاومت آنچنان بالایی ندارند و ممکن است به سرعت با خوردن آجیل های سفت آسیب ببینند.
 • بهتر است برای مراقبت از ترمیم دندان های خود از گاز زدن میوه هایی مانند هویج و سیب و همچنین خوردن آجیل و تخمه پرهیز کنید.

معاینه

 • بهتر است در وقت تعیین شده توسط پزشک برای معاینه دندان هایتان مراجعه کنید تا در صورت نیاز پزشک آن ها را ترمیم کند.

تعویض کامپوزیت ها

در نظر داشته باشید که تعویض لمینت ها به نوع مراقبت های شما بستگی دارد و شما نمی توانید زمان دقیقی برای این کار تعیین کنید. برای انجام این کار می توانید به دندان پزشک مراجعه کرده و در صورت نیاز وی می تواند بدون آسیب دیدن دندان ها لمینت ها را برای شما تعویض کند.

طول عمر

این نوع لمینت ها بسیار مقاوم می باشند و جزء بهترین درمان ها به حساب می آیند. اخیرا از کامپوزیت هایی استفاده می شود که در آن ها تخلخلی ندارد و رنگ پذیری آن ها را به شدت کاهش داده است و عمر آن ها را نسبت به نوع قدیمی افزایش داده است. البته این ویژگی را مدیون تکنولوژی نانو می باشد. عوامل بسیار زیادی در طول این لمینت ها اثر گذار می باشند که عبارت اند از :

 1. کیفیت مواد استفاده شده
 2. عادت های رفتاری
 3. عادت های غذایی نا مناسب می تواند از عمر این موارد کم کند
 4. رعایت بهداشت
 5. انجام مراقبت های بعد از آن

طول عمر لمینت های کامپوزیتی

نکته : در نظر داشته باشید که بهتر است افرادی که این نوع ترمیم را انجام می دهند هر شش ماه یکبار برای معاینه بروند زیرا لمینت ها نیاز مند ترمیم می باشند و نباید دیر افراد کنید زیرا ممکن است برای شما هزینه های گزافی داشته باشد. البته باید در نظر داشته باشید که با مراقبت های لازم می توانید این لمینت ها را تا ده سال تعویض نکنید و به طور متوسط عمر این لمینت ها ده سال می باشد.

معایب کامپوزیت ها

این نوع لمینت ها موادی می باشند که نیازمند مراقبت های بسیار زیادی است اما اگر نتوانید از آن ها مراقبت کنید کیفیت آن ها پایین می آید. باید بدانید که میزان درخشندگی لمینت ها در برخی از موارد بسیار کم می باشد. بعد از انجام لمینت دندان باید بیش تر از قبل بهداشت را رعایت کنید. در نظر داشته باشید که در این نوع ترمیم می تواند لکه هایی را بوجود بیاید که با انجام پولیش قبل حل می باشد.

عوارض و پیامد های آن

در نظر داشته باشید که این نوع لمینت به علت نداشتن تراش در دندان ها می تواند بی ضرر باشد مگر این که افراد مراقبت های لازم را بوجود نیاورند و یا از این نوع لمینت ها به درستی استفاده نکنند. در ادامه به چند مورد از عوارض این نوع لمینت اشاره می کنیم که در اثر مراقبت های نادرست بوجود می آید

 1. تخریب دندان
 2. لق شدن دندان ها
 3. سایش در دندان های کناری
 4. ایجاد عفونت لثه
 5. ایجاد مشکلات بسیار زیاد در فک

نکته : باید بدانید که هر عملی می تواند معایبی داشته باشد که لمینت دندان هم از آن مستثنی نیست.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *