دسته ها
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

راهنمای کاشت وانیل و پرورش این گیاه در منزل

  • ملیحه بال افکن
  • 20 فوریه 2020
  • ۰

کاشت وانیل که امروزه به دلیل محصول فراوان آن مورد استفاده قرار می گیرد و به همین خاطر در این مطلب سعی داریم شما را با دستورالعمل کاشت و پروش آن آشنا نماییم با ما همراه باشید.

بهتر است بدانید که وانیل از دسته گیاهان ارکیده به شمار می آید که معمولا در مناطقی مثل هاوایی، مکزیک، تاهیتی، ماداگاسکار و اندونزی رشد می کند و شما می توانید با ایجاد فضای گرمسیری به پرورش آن بپردازید. توجه داشته باشید که رشد و پرورش وانیل در محیط خانه نیازمند وقت و تلاش فراوان است و بایستی زمان زیادی را به آن اختصاص دهید.

آشنایی با نحوه کاشت وانیل

وانیل یا ورق قماری میوه گیاهی است از خانواده ثعلب ها که دارای پایه های رونده بوده و از دسته گیاهان بومی جنگل های آمریکا به شمار می آید. بهتر است بدانید که دانه های این گیاه را پس از انجام عمل فرآوری تبخیر خواهند کرد تا عطر مطبوع آن ها خارج شود و اغلب نیز به صورت پودر مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید که عصاره وانیل ممکن است دارای شکر، شربت ذرت و گلیکول نیز باشد. معروف ترین کاربرد این گیاه در کشور ما نقش آن در صنعت شیرینی پزی و ساخت بستنی است و از لحاظ قیمت جز گران ترین مواد غذایی به شمار می آید. امروزه در سراسر آمریکای میانه و مکزیک مرکزی می توانید افرادی را مشاهده کنید که از این گیاه در نوشیدنی ها و غذاهای خود نیز استفاده می کنند. به طور کلی درخت وانیل گیاهی است پایا خزنده که البته بدان بالا رونده نیز می گویند و دارای ساقه ای سبز و دراز،برگ های متناوب،نرم و ضخیم،نوک تیز و بیضی شکل است و از تعدادی فراوانی ریشه هایی برخوردار است که از کنار هر برگی خارج می شوند و به تنه درخت مجاور می چسبند و به سمت بالا رشد می کنند.

چگونگی کاشت وانیل در خانه

دستورالعمل کاشت:

توجه داشته باشید که برای کاشت گیاه وانیل بایستی قلمه هایی را انتخاب کنید که طول آن ها ۳۸ تا ۵۱ سانتی متر باشد. توصیه می شود که چندین قلمه را تهیه نمایید تا نتیجه بهتری به دست بیاورید. حالا وقت آن است که قلمه ها را در بستر کاشت بکارید و بهتر است بدانید که بهترین خاک برای کاشت گیاه وانیل پوست درخت صنوبر و ارکیده است. همچنین توجه داشته باشید که این گیاه در گلدان های کوچک نسبت به گلدان های بزرگ رشد بهتری را از خود نشان خواهد داد.

بهتر است بدانید که بایستی در محل اتصال برگ ها دو گره حدود ۲.۵ سانتی متر ایجاد نمایید و سپس آن را درون گلدان قرار دهید. توصیه می شود که برای تثبیت قلمه ها خاک گلدان را به خوبی فشرده نمایید.

توصیه می شود که در طول مدت زمان رشد قلمه ها از آبیاری بیش از اندازه جلوگیری نمایید زیرا انجام این عمل منچر به پوسیدگی ریشه ها خواهد شد. پس به جای آبیاری عمیق تنها لازم است خاک بستر کشت را کمی مرطوب نمایید. همچنین توصیه می شود که مادام از آب مقطر برای آبیاری گیاه استفاده نمایید زیرا مواد معدنی موجود در آب شهری برای گیاهان مناسب نخواهد بود.

آشنایی با نحوه کاشت گیاه وانیل

شرایط محیطی لازم برای گیاه وانیل:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای طی کردن روند رشد خود نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن ها را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان چندی از اصول لازم برای کاشت گیاه وانیل پرداخته ایم که می توانید از آن ها در روند پرورش گیاه وانیل استفاده نمایید:

آبیاری:

توصیه می شود که در فاصله دو آبیاری اجازه دهید که خاک گیاه به عمق ۵ تا ۷ سانتی متر خشک شود و سپس اقدام به آبیاری نمایید. توجه داشته باشید که پس از آبیاری بایستی خاک مرطوب گردد نه غرقابی. همچنین شما می توانید این گیاه را با یک بطری نیز به صورت روزانه اسپری نمایید تا خاک،ساقه و برگ ها رطوبت مورد نیاز خود را دریافت کنند.

انجام آبیاری منظم برای گیاه وانیل

گرما:

بهتر است بدانید که گیاه وانیل برای رشد بهتر نیاز به محیط گرم تر دارد و به همین خاطر توصیه می شود که گیاه را در محلی قرار دهید که دارای آفتاب صبگاهی است و یا خودتان اقدام به ایجاد گلخانه بکنید. اگر در منطقه ای گرمسیر زندگی می کنید ممکن است بتوانید این گیاه را در خارج از خانه نیز پرورش دهید البته لازم است که دما و رطوبت آن را بررسی نمایید تا متوجه شوید که شرایط مناسب برای رشد وانیل وجود دارد یا خیر.

دما:

توجه داشته باشید که گیاه وانیل نیاز به بازه دمایی بین ۲۷ تا ۲۹ درجه سانتی گراد دارد و شما می توانید برای کاهش دمای گلخانه دریچه ها را باز بگذارید و یا از پنکه استفاده نمایید. در مقابل نیز می توانید برای افزایش دمای گلخانه از لامپ های گرمایی یا بخاری استفاده کنید.

فراهم کردن شرایط لازم برای رشد گیاه

رطوبت:

توجه داشته باشید که گیاه وانیل برای داشتن رشد بهتر به رطوبت بسیار بالایی نیاز دارد و توصیه می شود که برای اندازه گیری رطوبت محیط گلخانه یا محل کشت از رطوبت سنج استفاده نمایید. بهتر است بدانید که اگر رطوبت موجود در هوا زیر ۸۵ درصد بود بایستی میزان رطوبت را افزایش دهید و اما اگر درصد رطوبت بالای ۸۵ بود توصیه می شود که از کاهش دهنده رطوبت استفاده نمایید.

کوددهی:

همانطور که می دانید برای اطمینان از روند گلدهی و تولید گل های وانیل بایستی آن را مرتبا کوددهی کنید. کوددهی ضعیف به معنای اضافه کردن مقداری کود رقیق شده در فاصله هر ۷ روز یک مرتبه است و هنگامی که گیاه به صورت فعال در حال رشد است بایستی از کود مایع حاوی مقدار زیادی نیتروژن استفاده نمایید.

استفاده از کود مغذی برای بستر کاشت

چگونگی تکثیر گیاه وانیل:

بهتر است بدانید که عمل تکثیر و زراعت گیاه وانیل به سختی صورت می گیرد و به همین خاطر وانیل طبیعی از قیمت بسیار زیادی برخوردار است. توجه داشته باشید که در دانه های سبز و بی طعم کشت شده وانیل هیچ محصولی وجود ندارد. دانه های وانیل برای تولید نیاز به ۳ الی ۶ ماه فرآوری دارد. بهتر است بدانید که بهترین وانیل از غلاف هایی به دست می آید که طول آن ها ۱۵ الی ۲۵ سانتی متر و قطر آن ها ۱۰ الی ۱۲ میلی متر باشد. توجه داشته باشید که زمان برداشت محصول هنگامی است که محصول به رنگ سبز در آمده باشد و البته پس از مدتی تیره رنگ خواهد شد. به طور کلی متوجه شدید که کاشت و پرورش گیاه وانیل نیاز به توجه و مراقبت دارد و بایستی نگهداری گیاه را انجام دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.