دسته ها
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

شب بیداری کودکان چه پیامدهایی دارد؟

  • ملیحه بال افکن
  • ۳ اسفند ۱۳۹۸
  • ۰

بهتر است بدانید که شب بیداری کودکان در واقع بی ضرر نخواهد بود و اگرچه که امروزه اغلب والدین نسبت به آن بی توجه هستند و به همین منظور در این مقاله به بیان پیامدها و عوارض خطرناک آن خواهیم پرداخت.

بهتر است بدانید که تمامی کودکان در دوره ای از زندگی خود با مشکل بی خوابی مواجه خواهند شد و برای مدتی با آن دست و پنجه نرم خواهند کرد ولی توجه داشته باشید که برخی از کودکان با مشکلات جدی تر از شب زنده داری مواجه خواهند شد که معمولا با نشانه های مختلفی اعم از ناتوانی در به خواب رفتن و یا ماندن در حالت خواب شناسایی می شوند.

شب بیداری کودکان

همانطور که می دانید انسان در سنین مختلف زندگی ساعات خواب متفاوتی دارد مثلا کودکان به مقدار خواب بیشتری نسبت به بزرگسالان نیاز دارند و البته توجه داشته باشید که میزان خواب در کودکان نیز با یکدیگر متفاوت است به طوری که یک کودک ۴ ساله بایستی در طول شبانه روز ۱۱ ساعت بخوابد و این در حالی است که کودک ۱۱ ساله تنها به ۹ ساعت خواب احتیاج دارد. برخی از کودکان با مشکلات خواب مواجه اند و در اوایل شب برای به خواب رفتن دچار مشکل می شوند و اغلب بی خوابی را تجربه می کنند که بروز این مشکلات در کودک می تواند سبب بهانه گیر شدن و بد اخلاق شدن کودک شود و در کودکان بزرگ تر نیز باعث خواهد شد که آن ها بیشتر احساس خستگی بکنند و در یادگیری دروس تمرکز کمتری داشته باشند. برای پیشگیری از بروز مشکلات شب بیداری در کودکان توصیه می شود که مطمئن شوید کودکتان به اندازه کافی می خوابد زیرا داشتن خواب کافی برای روند رشد آن ها بسیار مهم است. همچنین اهمیت خواب خوب کمتر از داشتن تغذیه مناسب نیست. اگرچه که این موضوع بسیار واضح و شفاف است ولی هستند والدینی که نسبت به آن بی توجه هستند.

دلایل شب بیداری کودکان

بهتر است بدانید که سبک زندگی مدرن ما نیز بر روی این موضوع فاقد تاثیر نیست زیرا کودکان کمتر می خوابند چون والدین آن ها مشغول کار هستند،فعالیت های مدرسه ای زیادی دارند و یا با وسایل الکترونیکی خیلی کار می کنند. موضوع نگران کننده در این میان این است که اغلب افراد از آثار و پیامدهای شب بیداری کودکان بی اطلاع هستند و اگرچه چرت زدن و یا دیر به خواب رفتن ممکن است در ظاهر بی ضرر به نظر بیایند ولی بایستی بدانند که این چیزها واقع اثرات منفی دارند که می تواند یک عمر در کودک باقی بماند.

پیامدهای شب زنده داری در کودک:

همانطور که متوجه شدید شب بیداری کودکان فاقد ضرر نیست و والدین پس از گذشت مدت ها با عوارض غیر قابل جبران آن مواجه خواهند شد. به همین منظور در ادامه به بیان چندی از اثرات مخرب شب بیداری کودک پرداخته ایم:

کاهش تمرکز:

بهتر است بدانید که خواب بی کیفیت تاثیرات منفی بر روی سلامت روانی خواهد داشت و خواب ناکافی نیز باعث می شود که هوشیاری و تمرکز در کودک کاهش پیدا کند. همانطور که می دانید خواب بد شبانه شایع ترین علل کم توجهی کودک است که می تواند وی را تنبل و غیر فعال تر کند.

آسیب های فراوان شب بیداری در کودک

خواب آلودگی مادام:

دیر خوابیدن ممکن است دلیلی باشد که کودکان از خواب آلودگی در طول روز رنج ببرند. توجه داشته باشید که خوابیدن به اندازه کافی باعث می شود که آن ها در تمام روز احساس خستگی و خواب آلودگی را کنار بگذارند.

احساس خستگی:

همانطور که می دانید خواب آلودگی با خستگی مرتبط است و برخلاف آنچه که برخی از افراد گمان می کنند نه تنها بزرگسالان از این مسئله رنج می برند بلکه کودکان نیز از ضعف و خستگی هایی که در اثر شب بیداری ایجاد می شود ناراحت هستند. همچنین کودکان می توانند در حالت هوشیار قرار بگیرند که می تواند موجبات اختلال خواب را فراهم آورد و به این دلیل است که حالت ترشح هورمون ها مانند آدرنالین که باعث بیدار نگه داشتن مغز می شود را افزایش می دهد.

خطر چاقی:

بر اساس شواهدی که از تحقیقات علمی به دست آمده به این نتیجه رسیده اند که الگوهای خواب بی کیفیت می توانند ریسک چاقی را در کودکان افزایش دهند و همچنین این تحقیق بیان می کند که دیر خوابیدن می تواند علت چاقی در کودک باشد.

عوارض شب زنده داری در کودک

تجمع سموم در بدن:

توجه داشته باشید که شب بیداری کودکان و از طرفی دیگر دیر بلند شدن از خواب باعث تجمع مواد سمی در بدن کودک خواهد شد و باعث خواهد شد که آمادگی جسمی و مغزی کودک با مشکل مواجه شود.

اختلال در روند رشد:

بهتر است بدانید که اختلال در روند رشد قد کودکانی که شب بیداری می کشند بیشتر است و همچنین کودکانی که شب ها دیر می خوابند دارای رشد تحصیلی کمتری نسبت به سایر کودکان هستند.

افسردگی:

توجه داشته باشید که در کودکان شب بیدار معمولا درصد بروز افسردگی خیلی بیشتر از کودکانی است که خواب دقیق و منظمی دارند.

تاثیر شب بیداری بر بدن کودک

راهکارهایی برای بهبود عادات خواب کودک:

والدین بایستی درک کنند که کودکان از مشکلات خواب آگاهی ندارند و در نتیجه برای حل آن به کمک نیاز دارند. توجه داشته باشید که برای حل مشکل خواب کودک بایستی الگوهایی در سر داشته باشید و از کودک بخواهید که در ساعات معینی به رخت خواب بروند.

بایستی تمامی افراد خانواده در این روند مشارکت داشته باشند زیرا برای کودک آسان تر است وقتی می بیند والدین و یا خواهر و برادر او به اندازه کافی استراحت می کنند. همچنین برای اطمینان از اینکه خواب آن ها بی وقفه خواهد بود بایستی در اتاق هایی که بدون عوامل حواس پرتی هستند بخوابند.

توجه داشته باشید که برای تعیین ساعت خواب کودک بایستی با او حرف بزنید و زمانی را انتخاب نمایید که به زمان دلخواه کودکتان نیز نزدیک باشد و هنگامی که این زمان فرا رسید با یک برخورد قاطعانه او را برای خوابیدن آماده کنید.

توصیه می شود که کودک خود را مجبور به خوابیدن نکنید زیرا اجبار در خوابیدن باعث ایجاد تنش در کودک خواهد شد و آرامش را از او می گیرد. پس می توانید به کودک بگویید که می توانی نخوابی ولی الان باید به تخت خوابت بروی.

چگونگی درمان شب بیداری در کودکان

شما می توانید برای خوابیدن به موقع کودکتان به او جایزه بدهید و از شیوه تشویق برای این کار بهره بگیرید. مثلا می توانید جایزه ای مانند یک لباس خواب زیبا و خوراکی های مورد علاقه اش را به او بدهید.

توجه داشته باشید که عوامل زیادی باعث بر هم خوردن خواب کودک می شوند که برخی از آن ها مربوط به اتاق خواب و وسایل مربوط به خواب کودکان هستند مانند لباس های نامناسب و یا لحاف های سنگین.

همانطور که می دانید خوابیدن در طول روز سبب می شود که کودکان شب ها دیر بخوابند به همین خاطر توصیه می شود که به کودک اجازه خوابیدن در طول روز را ندهید. در پایان پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با نحوه تنظیم خواب کودک بد خواب کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.