دسته ها
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

کاشت سبزه شاهی برای عید نوروز و نکات مهم گذاشتن این سبزه

  • ملیحه بال افکن
  • ۶ اسفند ۱۳۹۸
  • ۰

همانطور که می دانید قرار دادن سبزه در سفره هفت سین عید نوروز یکی از آداب کهن و دیرینه کشور ما محسوب می شود و اغلب خانم های خوش سلیقه در نزدیکی عید به دنبال ایده های جدید برای کاشت سبزه هستند که ما به همین خاطر در این مطلب سعی داریم به بیان چگونگی کاشت سبزه شاهی بپردازیم با ما همراه باشید.

بهتر است بدانید که زیبایی سبزه عید که در واقع یکی از سین های مهم سفره هفت سین به شمار می آید را می توانید با کمی خلاقیت چند برابر بکنید. به طور کلی در نزدکی عید سبزه های فراوانی به بازار می آیند که بسیار زیبا و جذاب هستند ولی اگر شما بانویی خلاق و خوش سلیه باشید خودتان اقدام به کشت سبزه می کنید و با وجود زحمت هایی که این عمل دارد در آخر یک سبزه زیبا و خاص بر روی سفره هفت سین عید نوروز خود خواهید گذاشت.

چگونگی کاشت سبزه شاهی

همانطور که آگاه هستید تزئین و کاشت سبزه پیش از سال نو یکی از آداب و رسوم سنتی و دیرینه کشور ما محسوب می شود و می تواند که زیبایی و جذابیت سفره شما را چندین برابر نماید. البته شاید خرید سبزه آماده برای اغلب افراد امری راحت باشد ولی لذتی که در سبز کردن سبزه است نیاز به کمی زحمت خواهد داشت. توجه داشته باشید که برای کاشت سبز عید بایستی زودتر اقدام بکنید. بهتر است بدانید دلیل اینکه پیش از عید نوروز اغلب سبزه هایی که در بازار مشاهده می کنید سبزه عدس و گندم هستند این است که این سبزها از ماندگاری بالایی برخوردار هستند و حتی با دست خوردن نیز کمی دیرتر خراب خواهند شد. اگر بانویی خوش سلیقه هستید و در انجام کارهای خود ظرافت خاصی به خرج می دهید پیشنهاد می کنیم که امسال به کاشت سبزه شاهی بپردازید تا از لذت آن هم بهره مند شوید. در ادامه سعی داریم تا به بیان دستورالعمل کاشت سبزه شاهی به طور کامل بپردازیم تا علاقه مندان به این سبزه بتوانند از آن استفاده نمایند:

چگونگی کاشت سبزه شاهی

وسایل لازم برای کاشت سبزه:

تهیه یک ظرف که می تواند شامل سبد گرد پلاستیکی،ظرف حصیر دار و یا گلدان شیشه ای باشد.

  • پنبه
  • آبپاش
  • پارچه تنظیف
  • بذر شاهی
  • آب

روش های کاشت سبزه عید

دستورالعمل کاشت:

پس از اینکه تمامی وسایل لازم را آماده کردید اولین قدم این است که ظرف مورد نظر خود را کاملا با آب خیس نمایید زیرا اگر پنبه را به ظرف خشک بزنید ظرف پنبه را به خود جذب نخواهد کرد. پس از چسباندن پنبه به ظرف بایستی تمامی سطح را با پنبه بپوشانید و باز هم آن را با آبپاش به صورت کامل خیس نمایید تا بذرهای شاهی که قرار است در مرحله بعد به ظرف اضافه شوند بتوانند به پنبه ها بچسبند و عمل ریشه دهی را راحت تر انجام دهند.

حالا بایستی پارچه را بر روی سطح پنبه بکشید و پس از اینکه آن را به خوبی مرطوب کردید بذرهای شاهی را با دست مرطوب به آرامی بر روی سطح پارچه بریزید. توصیه می شود که تنها یک لایه بذر روی سطح بکشید تا جوانه ها بهتر رشد کنند و سریع تر نیز سبز شوند در غیر اینصورت جوانه ها کمتر سبز خواهند شد.

پس از قرار دادن بذرها درون ظرف بایستی سطح ظرف را به مدت ۲۴ ساعت با پلاستیکی شفاف بپوشانید تا رطوبت آن از بین نرود و بذر ها روند ریشه زایی را به خوبی طی کنند. البته لازم است که پیش از آن سطح را کاملا مرطوب نمایید و همچنین انجام آبیاری را فراموش نکنید.

پس از گذشت مدت زمان ۲۴ ساعت می توانید پلاستیک را بردارید و ظرف را مجدد آبیاری نمایید تا رطوبت به سطح پنبه و پارچه زیری برسد. بهتر است بدانید که پس از ۲۴ ساعت دوم و ۲۴ ساعت سوم بذرها جوانه خواهند زد و ظاهر بانمکی را به خود خواهند گرفت.

سبزه شاهی و چگونگی کاشت آن

نکاتی در مورد کشت سبزه شاهی:

بذر شاهی مانند سبزه ماش به حدود ۵ برابر آب برای خیساندن نیازمند است.

توجه داشته باشید که برای پرپشت شدن جوانه ها می توانید نصف قاشق کود اوره را در نیم لیتر آب حل کنید و یک مدت به صورت یک روز در میان آن را آبیاری نمایید.

اگر در منطقه ای گرم و خشک زندگی می کنید توصیه می شود که سطح بستر کشت را بپوشانید تا خاک میزان رطوبت کمتری را از دست بدهد.

در طول روند سبز شدن بذرها مراقب رطوبت بستر کاشت باشید و در صورت خشک شدن سطح پارچه آن را آبیاری نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.