دسته ها
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

آشنایی با طوطی ملنگو و اصول نگهداری از این پرنده

  • مریم صبوری
  • ۱۴ اسفند ۱۳۹۸
  • ۰

ما در این مطلب از مجله آرگا به موضوع آشنایی با طوطی ملنگو و اصول نگهداری از این پرنده می پردازیم امیدواریم مورد رضایت شما قرار بگیرد برای اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

یکی از زیباترین طوطی ها که به اسم طوطی کوچک اسکندر معروف است طوطی ملنگو می باشد که از پاراکیت های اصیل و کم یاب است. سالهای زیادی می شود که طوطی ها در کنار انسان ها زندگی می کنند و همدم تنهایی آن ها شده اند. طوطی ها از قبیل پرندگان دست آموز و تربیت پذیر است که همین امر وجود آن ها در بین مردم بیشتر شده که بسیار زرنگ هستند. ملنگو ها با جثه بزرگ تری نسبت به بقیه طوطی ها می باشد که در رنگ های سبز و آبی و زرد دیده می شود و کار تقلید صدا می کنند و جذاب و دوست داشتنی هستند. با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این پرنده خوش رنگ اطلاعات کسب کنید.

غذای طوطی ملنگو

آشنایی با طوطی ملنگو

هوش طوطی ملنگو با تقلید صدایش نوعی سرگرمی محسوب می شود که در بین مردم جا پیدا کرده است. این طوطی کوچک اسکندر که در ایران به نام ملنگو معروف می باشد خیلی ها آن را بی استعداد تلقی می کنند که نمی توان در موردش زود تصمیم گرفت و حرف را حقیقت دانست. این مدل طوطی را شاید نشود با کاسکو مقایسه اش کرد ولی دیده شده که چیزی حدود سی کلمه را یاد دارد و با صدایی خوش نواز همه را می گوید. طبق آمار افرادی که از آن استفاده می نمایند رضایت کامل در جهت نگهداری ملنگو دارند که بسیار دستی شده است. پس نمی شود درباره طوطی ها زود تصمیم گیری کرد همه آن ها توانایی هایی دارند که برخی ها کمتر و بعضی ها بیشتر هستند مانند: آمازون و کاسکو می باشد.

طوطی زیبا ملنگو خوش رنگ

بهترین شناخت بر طوطی اسکندر

این طوطی با نام علمی Psittacula krameri که طول ملنگو تقریبا بین ۳۵ تا ۴۰ سانت با زیستگاهی در کشور های آفریقا، هندوستان، سریلانکا، نپال، افغانستان، امارات عربی و بنگلادش دیده می شود. که برای نگهداری از آن بهتر است در پاسیو یا نور گیرخانه باشد. رنگ بیشتر آن ها سبز است که جنسیت نر ها از زمان بلوغ دور گردنشان حلقه ای سیاه رنگ و نوک منشعب دیده می شود که پشت گردن نوار قرمز تا کمر امتداد دارد. ملنگو با رنگ آبی بسیار کمیاب بوده که قیمت گران هم نسبت به سبز دارد. این طوطی کمی بی استعداد است که با طول زمان زیاد می تواند چند کلمه یاد بگیرد و دیر دستی می شود که صدای گوش خراش با جیغ های بلندی دارد. طوطی ملنگو برای تخم گذاری نیاز به محیط بیرون دارد تا توانایی پرواز کردن داشته باشد و در قفس تخم نمی گذارد پاسیو محیط خوبی برای طوطی می باشد.

  • کالا چیو

آشنایی با طوطی ملنگو و اصول نگهداری از این پرنده

پراکندگی جغرافیایی این طوطی

از لحاظ پراکندگی طوطی ها وسعت زیادی دارند که شیوع آن ها در بخش شمال غربی آفریقا و آسیا از سمت شرق تا برمه را پیدا می شود. در برخی مواقع کشور چین را هم دارا می باشد که به نقاط بومی انتقال می یابد و درحال زندگی بیشتر در این مناطق است. برای تکثیر آن ها می توانید از پاسیو کمک بگیرید که در هنگام تخم گذاری ۳ تا ۴ تخم می گذارد و تقریبا تا ۲۵ روز روی آن ها می خوابد تا به دنیا بیایند. برای ترک جوجه ها از لانه حدود هفت هفته زمان لازم است که تقریبا ۴۹ روز می باشد.

طوطی ملنگو کجا یافت می شود؟

سهم غذا و تقلید صدای آن ها

اغلب طوطی ها از مواد غذایی مثل: تخمه و بادام بدون پوست و سبزی و میوه تغذیه می کنند که می توانید به اندازه طوطی بزرگسال به او غذا بدهید و از سبزیجات استفاده نمایید. این پرنده خوش رنگ می تواند واژه ها را یاد بگیرد ولی کمی بی استعداد است که به طور کلی مثل طوطی کاسکو نیست.

درباره طوطی ملنگو

تشخیص بالغ بودن و جنسیت ملنگو

از زمانی که به سن بلوغ می رسند جنس نر حلقه ای در دور گردن اش تشکیل می شود که به رنگ سیاه شناخته می شود و در پرنده ماده همچین چیزی وجود ندارد. این حلقه در سن سه سالگی روی گردن او ظاهر می شود که در قبل از آن نمی توان تشخیص داد. همچنین در مورد نابالغی آن ها منقارشان قابل دید است که کم رنگ تر به رنگ خاکستری دارد به جای عنبه ای دارد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.