دسته ها
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹

استفاده از پستانک چه مزایا و چه مضراتی دارد؟

 • مهتاب علی پناه
 • ۵ بهمن ۱۳۹۸
 • ۰

بسیاری از خانواده پس از متولد شدن فرزندشان به منظور آرام کردن او از پستانک استفاده می کنند اما پستانک در کنار فوایدی که دارد با معایبی نیز همراه است که در این مقاله قصد داریم شما را با فواید و مضرات استفاده از پستانک آشنا کنیم.

نوزادان پس از تولد میل به مکیدن دارند و حتی بعضی از نوزادان قبل از تولد انگشتان و شست خود را می مکند اما اینکه آیا پستانک دادن به نوزاد مفید است یا خیر، سوال بسیاری از خانواده هایی می باشد که به تازگی صاحب فرزند شده اند و باید بدانند پستانک دادن به نوزاد مزایا و معایبی برای نوزاد دارد.

مزایا و معایب پستانک

مزایا و معایب استفاده از پستانک

دادن پستانک به کودکان فواید و مضراتی را به دنبال دارد به همین خاطر نکاتی برای تان در این بخش جمع آوری کردیم :

آرامش دادن به کودک

 مکیدن از جمله وظیفه های حرکتی جنین پیش از تولد بوده است و سبب آرام تر شدن او و راحت خوابیدنش می شود که بی سرو صدا و آرام منتظر وعده بعدی غذایش می باشد، همچنین پستانک دادن به نوزاد سبب راحت خوابیدن نوزاد می شود.

فواید استفاده از پستانک

کاهش خطر مرگ نوزاد

طبق تحقیقات انجام شده پستانک ۲۵ تا ۳۰ درصد خطر مرگ ناگهانی کودک را در زمان خواب کاهش می دهد زیرا حرکت های ناشی از مکیدن پستانک سبب تقویت ماهیچه های حلق می شود و در نتیجه تنفس راحت تر انجام می شود.

حواس پرتی نوزاد

پستانک روشی مناسب جهت حواس پرتی کودک در زمانی که کودک گرسنه است تا آماده شدن برای شیر دادن یا شیشه شیر است و همچنین در زمان تزریق واکسن و… می توان با کمک پستانک کودک را تا حدودی آرام کرد.

مفید برای نوزاد های نارس

 پستانک به دلیل اینکه باعث سریع تر رشد کردن عضلات دهان می شود به کودکان عمل مکیدن را زودتر می آموزد و همچنین طبق تحقیقات انجام شده در آمریکا دادن پستانک به نوزاد سبب کاهش زمان نگه داشتن نوزاد نارس در بیمارستان می شود.

فواید پستانک برای نوزاد

دور انداختنی بودن پستانک

در صورتی که زمان ترک عادت پستانک فرا رسیده است به راحتی می توانید آن را دور بیانزایید ولی ترک کردن عادت مکیدن انگشت در کودکان بسیار دشوار است.

معایب پستانک دادن به نوزاد

همانطور که پستانک دادن به نوزاد از فواید زیادی برخوردار است مضراتی را نیز برای کودک به همراه دارد که عبارتند از:

وابستگی نوزاد به پستانک:

همانطور که گفته شد پستانک در به خواب رفتن راحت تر نوزاد نقش مهمی را ایفا می کند اما پستانک دادن زیاد سبب وابستگی نوزاد به آن می شود و مجبور خواهید شد با گریه های نوزاد از خواب بیدار شده و پستانکش را که افتاده را داخل دهان قرار دهید بنابراین به منظور وابستگی کمتر نوزاد به پستانک پس از به خواب رفتن او را از دهانش خارج کنید.

مضرات استفاده از پستانک

ناهمترازی بین فک بالایی و پایینی:

پستانک دادن به نوزاد زمانی که هنوز دندان های کودک رشد نکرده است برای نوزاد مشکلی به وجود نمی آورد اما اگر استفاده از آن طولانی شود دندان های بالایی و جلو کج خواهند شد در نتیجه بین فک بالایی و پایینی ناهمترازی به وجود می آید، به هیچ وجه پستانک را آغشته به مربا یا عسل نکنید زیرا سبب پوسیدگی دندان ها می شود.

مهم ترین عارضه پستانک

عفونت گوش میانی:

 نوزادانی که از پستانک استفاده می کنند بیشتر از نوزادانی که استفاده نمی کنند به عفونت گوش میانی گرفتار می شوند و در نتیجه سبب کاهش میل نوزاد به شیر می شود، همچنین نوزاد مدام از پستانکی از دهانش افتاده استفاده می کند در نتیجه میکروب ها خیلی راحت وارد دهان شده و باعث برفک، پوسیدگی دندان ها و عفونت های قارچی می شوند.

مضرات استفاده از پستانک

دیر به حرف آمدن نوزاد:

پستانک دادن به کودک به مدت طولانی در صحبت کردن کودک اختلالاتی ایجاد می کند و اگر کودک تان زیر شش ماه می باشد روزی یک بار آن را جوشانده و پیش از هر بار پستانک دادن به نوزاد آن را با آب و صابون بشویید و از تمیز بودنش اطمینان حاصل نمایید و به مدت چند دقیقه داخل مقدار مساوی آب و سرکه قرار دهید.

پستانک دادن به نوزادان

نکات مهم در رابطه با پستانک دادن به نوزاد

 1. تا یک ماهگی به نوزاد پستانک ندهید.
 2. در زمان انتخاب، پستانک یک قطعه ای انتخاب کنید زیرا دو تکه ای احتمال خفگی نوزاد وجود دارد.
 3. اجازه دهید کودک پیشگام شود و در صورت علاقه نداشتن کودک به پستانک او را اجبار نکنید.
 4.  در صورت مشاهده هر نوع خرابی در پستانک بلافاصله آن را تعویض نمایید.
 5.  به منظور آرام کردن کودک بلافاصله از دادن پستانک خودداری کنید شاید تغییر وضعیت کودک به تنهایی باعث آرام شدن او شود.
 6. از زمان ترک مکیدن پستانک اطلاع داشته باشید.
 7. هرگز پستانک را شیرین نکنید.
 8. پستانک کودک را هر روز یک بار بجوشانید.

در پایان پیشنهاد می کنیم جهت آشنایی بیشتر با بهترین روش گرفتن پستانک از کودک و مزایا و معایب استفاده از پستانک برای نوزاد بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.