دسته ها
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

برای رشد بهتر نوزاد این توضیه ها را جدی بگیرید

  • مهتاب علی پناه
  • ۱۱ دی ۱۳۹۸
  • ۰

از ابتدای تولد رشد بهتر نوزاد از اهمیت بالایی برخوردار است که با کمک روش های ساده و موثر می توانید رشد نوزادتان را بهبود دهید و نوزادی با وزن ایده آل داشته باشید.

از دغدغه های اصلی مادران پس از تولد نوزادشان داشتن رشد بهتر کودک می باشد و همیشه این سوال در ذهن شان پیش می آید که چه کارهایی انجام دهند تا نوزادشان رشد بهتری داشته باشد، شروع رشد کودک از ابتدای تولد آغاز می شود و با کمک تغذیه مناسب می توانید روند رشد کودک را بهبود بخشید، در ادامه مطلب شما با توصیه هایی جهت رشد بهتر نوزادان از ابتدای تولد آشنا خواهیم کرد.

 توصیه های مهم جهت رشد بهتر کودک

توصیه های مهم جهت رشد بهتر نوزاد

گرفتن وزن نوزاد از بهترین روش ها به منظور اطمینان از اینکه آیا شیر مادر نوزاد را سیر می کند یا خیر، بنابراین در صورتی که نوزاد تان طبق نمودار های رشد وزن استاندارد دارد این بدین معناست که شیر مادر برای سیر شدن کودک کافی است و اگر شیرخواری در صورت استفاده از شیر مادر اما باز هم وزن اضافه نمی کند به دلیل این است که شیر مادر برای او کافی نیست که در این وضعیت توصیه می شود مادر شیرش را بدوشد و به دفعات بیشتری به نوزاد شیر دهد.

در شب نیز دو یا سه بار به نوزاد شیر دهید زیرا در طول شب میزان چربی شیری که ترشح می شود بسیار زیاد است و در نتیجه به سیر شدن نوزاد کمک می کند، علاوه بر این شیر دادن به نوزاد در طول شب به تولید شیر بیشتر در سینه مادر نیز کمک می کند.

افزایش وزن نوزاد با تغذیه مناسب

البته علایم دیگری از قبیل میزان ادرار و مدفوع شیر خوار در مدت روز، داشتن خواب آرام  نیز می تواند نشان دهنده این باشد که شیر مادر کافی است اما در صورتی که همچنان نوزاد وزن اضافه نکرد به یک متخصص مراجعه کنید تا معاینات لازم را در این رابطه انجام دهد، همانطور که در مطالب گذشته شما را زمان نشستن نوزاد، نحوه صحیح غذا دادن به نوزاد و  ادرار نکردن نوزاد آشنا کردیم در ادامه به تغذیه مناسب جهت رشد بهتر نوزاد از بدو تولد می پردازیم.

یک تا دو ماهگی :

نوزاد از ابتدای تولد تا شش ماهگی تقریبا ۲.۵۴ سانتی متر در ماه رشد می کند و در هفته ۱۴۱ تا ۱۸۹ گرم در هفته به وزن او اضافه می گردد و در صورتی که تغذیه او مناسب باشد کم کم وزن اضافه می کند که بهترین تغذیه در این زمان شیر مادر یا شیر خشک است و در برخی موارد نوزاد قادر به مکیدن سرشیشه یا نوک پستان نیست و یا امکان دارد که شیر مادر کافی نباشد که در این موارد از یک متخصص کودک به منظور رشد بهتر نوزاد کمک بگیرید.

  •  آرون گروپس

رشد بهتر نوزاد با کمک توصیه های مهم

دو تا سه ماهگی :

در این دوره از رشد، نوزاد با شیر دهی مناسب و کافی باید تقریبا یک کیلو اضافه کند و حداقل روزانه پنج تا هشت بار شیر مصرف کند که معمولا تعداد دفعات تغذیه با شیر مادر به نسبت شیر خشک بیشتر است و در این سن کودک تان برای خوردن شیر در شب بیدار می شود که تعداد دفعات آن نسبت به ماه های قبل کمتر است.

رشد کودک با کمک تغذیه مناسب

سه تا چهار ماهگی :

در پایان چهار ماهگی نوزاد برخی از علایم لازم را به منظور آمادگی جهت دریافت غذای کمکی از خود نشان می دهد که در این سن به راحتی گردن خود را نگه می دارند و به منظور رشد بهتر نوزادان می توانید در پایان چهار ماهگی تغذیه کمکی را با کمک متخصص شروع کنید.

 چهار تا پنج ماهگی :

نوزاد در پایان این ماه به دو برابر وزن خود در زمان تولد می رسد که می توانید با گرفتن قد و وزنش در این زمان از سلامتی او مطمئن شوید.

تغذیه مناسب : حریره ی بادام و فرنی را تنها با یک قاشق چای خوری در روز آغاز کنید و در صورتی فرزند تان میل به خوردن آن نداشت پس از یک تا دو هفته آن را مجددا امتحان کنید.

زیاد شدن وزن نوزاد با کمک تغذیه مناسب

پنح تا شش ماهگی :

 در شش ماهگی نوزاد هر ماه ۵/۱ سانتی متر و ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم در هفته اضافه می کند و در صورتی که غذای کمکی را هنوز برای کودک تان شروع نکردید از هفته آخر این ماه آن را انجام دهید.

 تغذیه مناسب : شیر مادر یا شیر خشک به اضافه میوه و سبزیجات و بعد گوشت پوره شده و در صورت آلرژی داشتن به هر کدام از مواد آن از برنامه غذایی او حذف نمایید.

شش تا هفت ماهگی

در این ماه باید نوزاد تان یک کیلو در ماه اضافه کنید و در صورتی که وزنش کمتر از مقدار گفته شده است یا بیشتر از سه کیلو باشد برای رشد نوزاد حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید.

تغذیه مناسب : سوپ حاوی گوشت، سبزیجات، میوه هایی مانند : سیب، موز و گلابی در صورت نداشتن حساسیت در برنامه غذایی او بگنجانید.

رشد بهتر کودک با انجام توصیه های مناسب

هفت تا هشت ماهگی :

وزن کودک تان از پایان هشت ماهگی تا یک سالگی باید سه برابر زمان تولدش باشد و از شیر مادر یا شیرخشک، انواع سوپ، پوره میوه ها به جز میو هایی که زیر یک سال ممنوع می باشد، ماکارونی خوب پخته شده و زرده تخم مرغ استفاده کند.

هشت تا نه ماهگی :

به منظور افزایش رشد بهار نوزاد حتما ما بین وعده های غذایی اصلی میان وعده های مناسب و مغذی به او بدهید و در این سن برای کودک تان غذا های انگشتی تهیه کنید تا آن را آزادانه میل کند فقط مراقب خطر خفه شدن با تکه های بزرگ باشید.

توصیه های مفید جهت رشد بهتر کودک

نه، ده و یازده ماهگی

نوزاد در این زمان چهار دست و پا راه رفته و تلاش به ایستادن می کند و به دلیل اینکه نوزاد کالری زیادی به منظور کسب مهارت های جدید می سوزاند ممکن است روند افزایش وزن کمی کند شود که برای رشد بهتر نوزاد در این بازه زمانی می توانید از غذا های کمکی، غذا های انگشتی رنگی و دارای جاذبه ی ظاهری و در عین حال مغذی و مفید برای رشد استفاده کنید.

راهی به سوی تغذیه و رشد بهتر نوزاد

یازده تا دوزاده ماهگی

وزن نوزاد در پایان ماه دوازده ماهگی با تلاش و توجه شما به سه برابر زمان تولدش می رسد و شروع به راه رفتن می کند.

به والدین عزیز پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با راهکارهای تقویت موی نوزاد و نیز تقویت حافظه کودکان کلیک کنند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *