دسته ها
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

رفع رطوبت دیوار

  • حکیمه فهیمی
  • 4 مارس 2020
  • ۰

یکی از آسیب ها و مشکلات جدی اکثر ساختمان ها وجود نم و رطوبت در نقاط مختلف آن است. اگر این رطوبت به داخل دیوارهای خانه نفوذ کند ضررهای زیادی را در پی خواهد داشت. در این مقاله با راهکارهای رفع رطوبت دیوار آشنا خواهید شد.

با توجه به اینکه امروزه معماری ساختمان ها مدرن تر شده است و سعی بر این است تا خانه هایی مستحکم و زیبا ساخته شود اما ممکن است خانه ها در طول زمان با آسیب یا تخریب هایی همراه شوند. یکی از این آسیب ها که می تواند جدی نیز باشد وجود نم و رطوبت است. اگر رطوبت به داخل دیوارهای خانه نفوذ کند ضررهای زیادی را در پی خواهد داشت. قصد داریم در این مقاله شما عزیزان را با راهکارهایی جهت رفع رطوبت دیوار  آشنا سازیم تا از این مشکل کمتر دچار ضررر و زیان شوید.

رفع رطوبت دیوار چگونه؟

   آشنایی با دلایل ایجاد رطوبت دیوار

دلایل ایجاد نم و رطوبت در دیوار مختلف است. یکی از دلایل رطوبت ایجاد شده ممکن است به شرایط  آب و هوایی مربوط باشد. دلیل دیگر اینکه مصالح به کار رفته در اسکلت ساختمان نامرغوب بوده یا ممکن است سیستم لوله کشی دچار تخریب شده باشد. دلیل سوم به محل احداث خانه برمی گردد. ممکن است خانه در منطقه ای کاملا مرطوب احداث شده یا از نور کافی بهره نبرد و به اصطلاح خانه آفتابگیر نباشد.

با توجه به این عوامل اگر دیوارهای خانه نتوانند جریان حرارت هوا را کنترل کنند بعد از گذشت مدتی رطوبت و بخار موجود سبب آسیب به دیوارهای ساختمان خواهد شد. بنابراین الزامی است که دیوار ساختمان نسبت به شرایط جوی  دارای مقاومت کافی باشد. در ادامه این مقاله ابتدا با نحوه شناسایی نم و رطوبت دیوار، دلایل ایجاد و سپس راهکارهای رفع ان آشنا خواهید شد.

نحوه پاک کردن رطوبت دیوار

نحوه شناسایی رطوبت دیوار

یکی از راههای ساده شناسایی رطوبت و نم دیوار وجود لکه های آب است. برخی مواقع دیوار خانه حالت اولیه خود را از دست داده و با تغییر رنگی همراه است. این امر می تواند یک نشانه از وجود نشتی آب در دیوار باشد. به طور کلی مشاهده هر نوع لکه آب، ترک و پوسته پوسته شدن دیوار یا تغییر رنگ آن می توانند نشانه های از رطوبت دیوار باشند که باید سریعا به رفع و تعمیر آن اقدام کنید.

دلیل ایجاد نم و رطوبت دیوار

هنگامی که متوجه شدید دیوار یا دیوارهای خانه دچار نم گرفتگی و رطوبت شده اند ابتدا باید بدانید دلیل اصلی ایجاد این رطوبت چیست تا راهکار رفع آن را به کار بندید. بهتر است برای تشخیص محل دقیق رطوبت دیوار به افراد ماهر و متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

دلایل ایجاد رطوبت دیوار

عامل باران

این عامل بیشتر در مناطق مرطوب و بارانی سبب ایجاد نم و رطوبت دیوار، می شود. به طور معمول برای رفع نم حاصل از باران ابتدا مکان نفوذ باران به دیوار، باید مشخص شود سپس نسبت به تعمیر آن اقدام شود.

شکستگی یا ترک لوله های آب

برطرف کردن رطوبت دیوار

لوله های آب فرسوده و یا دچار شکستگی و ترک بیشترین سهم را در ایجاد رطوبت دیوار خانه دارند. در اکثر ساختمان ها تاسیسات مربوط به لوله کشی آب از داخل دیوار رد شده تا نمای آن زیبا باقی بماند. در طول زمان ممکن است این لوله ها با جذب رطوبت اطرافشان دچار نشت یا ترک خوردگی شوند و سبب شوند بدترین حالت نم و رطوبت در روی دیوار، ایجاد شود. به نحوی که دیوار پوسته پوسته شده و ترک بر می دارد. برخی مواقع نشت لوله آب حاد بوده و نیاز به تخریب دیوار، است. برای شناسایی و رفع این مشکل نیاز به تکنیسین مجرب یا تعمیرکار حرفه ای نیاز است. این افراد با دستگاه مخصوصی محل نشتی دیوار را مشخص می کنند.

مشکل تاسیسات ساختمانی

از بین بردن رطوبت دیوار

این مشکل بیشتر در ساختمان هایی دیده می شود که لوله کشی تاسیسات را افراد متخصص و ماهر انجام نداده اند. ساختمانی که لوله کشی و تاسیسات نقص داشته باشد حتما با آسیب نم و رطوبت  روبرو خواهد شد. بنابراین چنانچه لوله کشی فاضلاب با نقص و یا اشتباهی صورت گرفته باشد. این لوله ها در طول زمان دچار مشکل شده و نم و رطوبت را در حمام، توالت یا دیوار آشپزخانه ایجاد خواهند کرد. برای رفع این مشکل نیاز به تعویض یا تعمیر کلی لوله های فاضلاب است.

راهکارهای رفع رطوبت دیوار:

۱- نسبت به عایق کاری صحیح دیوارهای فضاهایی مانند حمام و سرویس بهداشتی که در معرض رطوبت زیاد هستند اقدام کنید تا آبی به درون دیوار نفوذ نکند.

پاک کردن رطوبت دیوار

۲- چنانچه احساس می کنید رطوبت خانه زیاد است سعی کنید آن را با استفاده از سیستم های تهویه مختلف یا باز کردن پنجره ها کاهش دهید.

۳- با بررسی دیوارها محل نشتی آب یا نقاطی که دارای درز و ترک خوردگی هستند را شناسایی نمایید. ممکن است این نقاط در طرفین بالایی سقف که به ناودان منتهی می شود یا در محدوده بالکن باشد. بنابراین مسیر آب منحرف کنید تا به سمت دیوارها نباشد.

۴- هنگام نظافت منزل چنانچه می خواهید دیوارهای را شتشو دهید از آب کمتری استفاده کنید و شوینده زیاد به کار نبرید. بهتر است به جای شستشوی دیوار یا آب فراوان از یک دستمال مرطوب یا اسفنج بهره ببرید.

رفع رطوبت دیوار

۵- بهره گیری از تکنولوژی نانو هم می تواند در رفع نم یا رطوبت دیوار خانه و ساختمان موثر باشد. امروزه این تکنولوژی کاربرد فراوانی در ساختمان سازی دارد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.