دسته ها
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

راهنمای افزایش رم لپ تاپ برای افراد مبتدی

  • رسول پنق
  • 16 دسامبر 2019
  • ۰

لپ تاپ ها که یک رایانه شخصی قابل حمل محصوب می شوند بیشتر برای کارمندان ادارات و دانشجو ها کاربرد دارد که می توانند در محل کار خود یا سر کلاس از آن ها استفاده کنند. این ریانه های شخصی همرا با مشکلاتی نیز مواجه می شوند که قالبا کندی سرعت آن است که بستگی به رم آن ها دارد. ما در این بخش به آموزش افزایش رم لپ تاپ بدون بردن آن به تعمیرگاه پرداخته ایم. شما با یادگیری این آموزش می توانید از هزینه تعمیرگاه صرف نظر کنید.

اینکه شما به این نتیجه رسیده باشید که لپ تاپتان ضعیف تر از دوره های قبل است یا با باز شدن پنجره های مختلف در ویندوز لپ تاپ شما شروع به لرزیدن پنجره ها میکند به احتمال زیاد مشکل از پردازش اطلاعات در RAM لپ تاپ شما است. ما در این مقاله با آموزش دادن افزایش رم لپ تاپ به شما، شما را از بردن دستگاهتان به تعمیرگاه و تا حدودی از هزینه های اضافی باز میداریم.

آموزش افزایش رم لپ تاپ برای افراد مبتدی

همانطور که گفته شد اگر لپ تاپ شما با مشکل کندی عملکرد مواجه است به احتمال زیاد مشکل از قسمت RAM آن است که با افزایش رم لپ تاپ و یا تعویض آن با یک RAM بالاتر و قوی تر این مشکل را برطرف کنید. توجه داشته باشید که اگر سیستم لپ تاپی شما RAM کافی نداشته باشد از حافظه هارد دیسک سیستم شما کمک خواهد گرفت که به مراتب خیلی کند تر از RAM، حتی RAM های خیلی ضعیف است.

چگونگی افزایش رم لپ تاپ

حافظه RAM را چک کنید

کم بودن حافظه اغلب به علت استفاده نکردن زیاد از توان سیستم لپ تاپ شما است که می تواند منجر به عملکرد نه تنها کند، بلکه باعث بروز مشکلات زیاد پایداری شود. برای بر طرف کردن این مشکل شما می توانید چندین کار را از لپ تاپ باهم بخواهید و یا با باز کردن حداقل ۳۰ صفحه وب به طور همزمان احتمالا مشکل RAM لپ تاپ شما حل خواهد شد و سیستم شما به خوبی عمل خواهد کرد. می توانید میزان استفاده از حافظه رم لپ تاپ خود را در Windows Task Manager بررسی کنید. برای بار کردن Task Manager خودد دکمه های ترکیبی start+R را فشار دهید تا منوی run باز شود.

رم لپ تاپ خود را چک کنید

بعداز باز شدن پنجره run عبارت Task Manager را تایپ کنید تا پنجره Task Manager باز شود. در پنجره باز شده شما به راحتی می توانید ببینید که چقدر حافظه RAM سیستم لپ تاپ شما استفاده شده است و چه مقدار حافظه خالی در دسترس است. اگر مقدار حافظه ای که Task Manager به شما نشان می دهد در حد پر بودن باشد، شما به یک RAM جدید تر و افزایش رم لپ تاپ نیاز خواهید داشت.

اطلاعاتی در مورد RAM و لپ تاپ خود پیدا کنید

متاسفانه در بسیاری از لپ تاپ ها RAM آن ها به برد اصلی لحیم شده است و یا محفظه دسترسی به RAM و برد اصلی پلمپ شده است. این دو حالت مانع از بروزرسانی و یا افزایش رم لپ تاپ می شود. این دو حالت مانع از ارتقاء RAM  و یا سایر قطعات لپ تاپ می شود. برای اینکه تشخیص دهید که لپ تاپ شما قابلیت ارتقاء دادن را دارا است می توانید نرم افزار Crucial’s Memory Advisor را نصب کنید. بعداز نصب نرم افزار Crucial’s Memory Advisor و وارد شدن به آن، مدل و مشخصات لپ تاپ خود را وارد کنید. با وارد کردن مشخصات، این نرم افزار به شما خواهد گفت که سیستم شما تا چه حد و چه اندازه ای قابلیت ارتقاء را دارد. در این نرم افزار به سرعت و نوع RAM نیز توجه کنید که معمولا RAM ها از نوع DRR3, DDR2 و DDR4 هستند.

قاب لپ تاپ خود را باز کنید

برای افزایش رم لپ تاپ، ابتدا قبل از انجام هر کاری لپ تاپ خود را خاموش کنید و آداپتور را نیز از برق بکشید. حالا وقت آن شده است که قاب پشتی لپ تاپ خود را باز کنید تا به قسمت برداصلی و RAM  برسید.باز کردن پشت لپ تاپ یک فرایند بسیار ساده است که می توانید آن را به راحتی باز کنید. در نظر داشته باشید که در برخی از لپ تاپ ها مجبور به شل کردن تمامی پیچ ها و یا گیره های موجود در پشت لپ تاپ برای افزایش رم لپ تاپ خواهید شد.

باز کردن قاب لپ تاپ

برای محافظت از برق گرفتگی، از اتصال به زمین استفاده کنید

برای افزایش رم لپ تاپ هنگام باز کردن قاب لپ تاپ، با باز کردن پشت لپ تاپ خود احتمال برق گرفتگی نیز وجود دارد. پس قبل از دست زدن به هر قطعه ای در سیستم خود، مانند هر سطح فلزی در لپ تاپ، از اتصال به زمین و یا از دست کش استفاده کنید. زیرا برق ساکن در قطعات باعث آسیب به بدن شما خواهد شد.

ارتقاء RAM با برداشتن آن

برای افزایش رم لپ تاپ اول باید رم قدیمی را از لپ تاپ جدا کنید. برای جدا کردن حافظه RAM ابتدا قفلک هایی که در روی RAM و یا کنار آن قرار دارند را باز کنید. سپس با گرفتن این قطعه RAM  از لبه بالایی آن و بدون دست زدن به قسمت طلایی آن، آن را بیرون بکشید. خواهید دید که RAM  سیستم شما به راحتی بیرون خواهد آمد.

ارتقاء رم لپ تاپ

RAM  جدید را نصب کنید

در مرحله آخر افزایش رم لپ تاپ باید RAM  جدید را نصب کنید. برای اینکار ابتدا رمی که خریداری کرده اید را در دست بگیرید و آن را با زاویه ای تقریبا ۴۵ درجه ای در روی سوکت ورودی رم قرار دهید. در اینجا به یاد داشته باشید که قسمت طلایی رم باید بر روی سوکت ورودی باشد. رم خود را کمی به پایین فشار دهید تا وارد سوکت بشود و آن را بخوابانید. هنگامی که صدای قفل شدن قفلک ها ر شنیدید یعنی آن که شما رم جدید خود را به درستی نصب کرده اید.

چگونگی نصب قطعه رم به سیستم لپ تاپی

حالا در آخر قاب سیستم خود را ببندید و آن را روشن کنید و با رفتن به قسمت Task Manager ویندوز از افزایش رم لپ تاپ خود لذت ببرید. از الان می توانید از حافظه رم و سرعت زیاد لپ تاپ خود لذت ببرید. همچنین برای آشنایی با نحوه افزایش رم کامپیوتر کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.