دسته ها
چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹

نحوه تغییر پسوند فایل با آموزش مرحله به مرحله

  • مریم صبوری
  • 30 نوامبر 2019
  • ۰

نحوه تغییر پسوند فایل در ویندوز بسیار آسان بوده که ما در این مقاله از مجله آرگا شما همراهان گرامی را با آن آشنا می کنیم در ادامه همراه ما باشید.

تغییر پسوند فایل با نام (MyPage.htm را به نام MyPage.php) و یا (MyVideo.vob به نام MyVideo.mpg) تغییر نام در ویندوز می دهیم. که براساس یکسری از دستور العمل ها در خصوص ویندوز هفت و یا همه ورژن در ویندوز به کار می رود. که در این مطلب به نحوه تغییر دادن آن می پردازیم در ادامه همراه ما باشید.

آموزش تغییر پسوند فایل

نحوه تغییر دادن پسوند فایل در ویندوز تنها هنگامی انجام خواهد شد که نسبت به درست بودن آن اطمینان داشته باشید. در این زمان ۳ حالت برای شما رخ می دهد که به شرح ذیل می باشد؛

  1. تغییر پسوند فایل هیچ تاثیر مثبتی ندارد و حتی فایل به خوبی و درستی هم باز نمی شود.
  2. هیچ تغییری در نحوه برخورد با کامپیوتر و فایل ایجاد نخواهد شد.
  3. در بعضی از برنامه ها و شناسایی آن فایل فعال نیست و ممکن است برنامه به خوبی فایل تغییر نام را شناسایی نکرده باشد.

تغییر پسوند فایل در ویندوز

اول: ابتدا باید پنجره My Computer یا Windows Explorer را باز نمایید و فولدری که دارای فایل است و قصد تغییر پسوند دارید انجام دهید. قصد ما از تغییر نام به اسم (MyDocument.rtf) را به فایلی به (MyDocument.txt) این نام داریم مانند شکل زیر انجام شده است.

آشنایی با تغییر پسوند فایل

دوم: همان طور که در تصویر مشاهده می کنید برای تغییر پسوند فایل آن طور که به نظر می رسد فایل پسوندی ندارد. ولی در عوض اسم این فایل (MyDocument.rtf) می باشد که عامل این حکم ویندوز می باشد که به طور پیش فرض تنظیم شده و پسوند فایل پنهان می شود. بنابراین برای نمایش این پسوند باید از منوی Organize گزینه مربوطه به نام Folder and Search Options فعال نمایید و وارد نوار View شوید و گزینه (Hide extensions for known file types) را تیک بزنید و بر دارید. این عامل در ویندوز ایکس پی (XP) از طریق منو Tools و گزینه Folder Options قابل اجرا می باشد.

تغییر پسوند فایل در ویندوز

سوم: اکنون بر دکمه OK یا Apply کلیک نمایید و حالا باید بتوانید پسوند فایل را ببینید.

چهارم: حالا طبق تصویر روی اسم فایل راستی کلیک کرده و گزینه ای به نام Rename را انتخاب نمایید. که همچنین بعد از انتخاب فایل می توانید روی فایل برای ۱ ثانیه کلیک کرده و در محل نام پسوند جدید فایل را تایپ نمایید.

تغییر پسوند فایل چگونه است؟

پنجم: پس از این که تغییر پسوند فایل جدید را وارد کردید و کلید Enter را بزنید. در این هنگام اگر ویندوز به شما هشداری داد که در رابطه با فایل تغییر یافته ولی به خوبی کار نمی کند. مشکلی نخواهد بود که اگر فایل از کار درست خود وایستاد می توانید، پسوند آن را به حالت قبل برسانید و از این مطمئن شوید تا پسوند قبلی را فراموش نکرده باشید.

آموزش تغییر پسوند فایل

ششم: اگر هم پیامی را تحت عنوان (Read-Only) دریافت کردید که می گوید فایل فقط خواندنی است نمی توان آن را تغییر داد. پس در این وضعیت پرسشی که کامپیوتر در ویژه غیر فعال کردن مشخص می کند از شما خواهد پرسید Read-Only پاسخ Yes بدهید یا فایل قابل ذکر شده را کلیک راست کنید و از منوی Properties گزینه (Read-only) را غیر فعال سازید.

هفتم: اگر هم شما عزیزان اجازه تغییر فایل را ندارید لازم است به عنوان Admin سیستم Login نمایید. که راهی برای تغییر پسوند فایل این می باشد که از فایل یک کپی تهیه کنید و کپی موجود را تغییر نام کرده و بعد فایل اصلی آن را پاک کنید.

سخن آخر

اگر ویندوز نسبت به استفاده از حروف کوچک و بزرگ برای پسوند فایلی حساس نمی باشد. می توانید از RTF که مثل rtf عمل می کند استفاده نمایید. در بیشتر سیستم عامل ها به استفاده از حروف کوچک و بزرگ حساس می باشند که فایل (MyDocument.RTF) و (MyDocument.rtf) را به شکل دو فایلی که از هم متفاوت هستند می شناسد. سپس باید برای آن فایل ها هر سیستم عاملی را تطبیق پذیری داشته باشد و از حروف کوچک در پسوند فایل استفاده نماید. این مسئله به خصوص در زمانی که قصد استفاده از تغییر پسوند فایل ها در اینترنت را دارید امری مهم است. چون با استفاده از حروف کوچک تمام آن برای پسوند فایل های عادی می باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.