دسته ها
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

نشانه ها و علایم عفونت روده و شناخت روش های درمان و پیشگیری از این بیماری

 • مهتاب علی پناه
 • ۶ شهریور ۱۴۰۱
 • ۰

رایج ترین بیماری فصل گرما عفونت روده می باشد که بنا به دلایل مختلفی ایجاد می شود و با شناختن علایم عفونت روده می توانید به دنبال روش هایی جهت درمان این بیماری باشید.

سالم بودن روده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است اما در برخی موارد در اثر مسمومیت ناشی از سم میکروب های موجود در مواد غذایی عفونت روده رخ می دهد و پس از چند ساعت فرد دچار علائمی می شود که در ادامه مطلب به معرفی علایم عفونت روده می پردازیم.

نشانه های عفونت روده

آشنایی با علایم عفونت روده

عفونت روده یا گاستروآنتریت باکتریایی زمانی رخ می دهد که باکتری ها سبب بروز عفونت در روده می شوند و در نتیجه باعث التهاب معده و روده می شود که با نشانه های عفونت روده آشنا خواهید شد.

 • کاهش اشتها
 • اسهال
 • حالت تهوع و استفراغ
 • گرفتگی شکم و دل درد
 • خون در موفوع
 • تب
 • یبوست

نشانه های عفونت روده

انواع عفونت روده

عفونت در روده کوچک: این نوع عفونت از راه ویروس ها، انگل ها و باکتری ها رخ می دهد و به صورت اسهال آبکی و حجیم بروز می کند و در بیشتر موارد نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نمی باشد و به خودی خود درمان می شود، در این نوع عفونت روده به دلیل اینکه فرد بیمار آب زیادی از دست می دهد به منظور جایگزین املاح از دست رفته  باید به مقدار فراوان مایعات بنوشد و به همراه آب بهتر است از محلول های “او آر اس” (O.R.S) که دارای کلر، پتاسیم، سدیم و قند می باشند مصرف کنند بنابراین پس از هر بار اجابت مزاج پودر او آر اس را به یک لیتر آب اضافه کنید و استفاده کنید، همچنین مصرف غذا های آبکی از قبیل : سوپ، دوغ، کمپوت سیب و چای کم رنگ همراه با نبات در زمان اسهال بسیار موثر می باشند.

آشنایی با علایم عفونت روده

عفونت روده بزرگ : مهم نشانه در این نوع عفونت تب می باشد و مانند عفونت روده کوچک فرد دچار اسهال نمی شود اما ممکن است خون در مدفوع مشاهده شود در این نوع عفونت باید مدفوع بیمار مورد آزمایش قرار گرفته شود تا با استفاده از آنتی بیوتیک میکروب ها را از بین ببرند، در عفونت روده بزرگ نیازی به جایگزین آب از دست رفته و مصرف فراوان مایعات نمی باشد.

انواع عفونت روده

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

علل عفونت روده

۱. طبخ نکردن غذا به مقدار کافی و یا در دمای نامناسب

۳. مصرف مواد غذایی از تاریخ گذشته

۲. نگهداری نکردن غذا در دمای مناسب

۳. مصرف شیر غیر پاستوریزه

۴.خورد گوشت خام یا نیم پز

۵. نوشیدن آب تصفیه نشده

۶.رعایت نکردن بهداشت، نوشیدن آب آشامیدنی ناسالم، عدم رعایت بهداشت فردی، مصرف مواد غذایی آلوده که پس از ۷۲ ساعت نشانه هایی که در بالا با آن آشنا شدید بروز می کنند این بیماری در کودکان شیرخوار و افراد مسن خطرناک می باشد و باید حتما خیلی سریع درمان شود.

۷. یکی از علت های اصلی حالت تهوع و استفراغ در بزرگسالان نورو ویروس می باشد و بیشتر در فصل زمستان انتشار پیدا می کند این ویروس در مدفوع بیمار وجود دارد و اگر بیمار پس از اجابت مزاج بهداشت فردی را رعایت نکند سبب انتقال ویروس به اشیاء، مواد غذایی و تمام سطوح می شود و به مدت چند روز این ویروس در این محیط ها باقی می ماند.

علایم عفونت روده و روش درمان آن

پیشگیری از ابتلا به عفونت های روده

مصرف آب آلوده از جمله عوامل اصلی ابتلا به این عفونت ها می باشد، از این رو آب بدست آمده از منابع طبیعی همچون دریاچه ها باید حتما جوشانده و استریل شوند، سپس مورد استفاده قرار گیرند.

استخر های شنا نیز منابع دیگر آلوده به میکروب هستند، حال اگر استخر به منظور استفاده عده زیادی از افراد تصفیه و ضدعفونی نشده باشد، نباید استفاده کرد، زیرا احتمال ابتلای افراد به عفونت روده را افزایش خواهد داد.

همچنین به منظور پیشگیری از عفونت روده باید قبل از خوردن غذا ها، آنها را به خوبی گرم کنید و همچنین میوه ها و سبزیجات مختلف را قبل از استفاده با چند قطره از مایع ظرفشویی و یا مایع های ضدعفونی کننده سبزیجات، شست و شو داده و بعد با دقت آبکشی نمایید.

علائم عفونت روده

از مصرف یخ های قالبی نیز خودداری کنید، زیرا این یخ ها در بهترین شرایط تولید، در جریان توزیع دچار آلودگی های زیادی خواهد شد که می تواند منجر به بروز عفونت های روده ای در بدن فرد شود.

در فصل تابستان از خوردن میوه هایی مثل توت که نشسته باشند، خودداری کنید و علاوه بر موارد ذکر شده در بالا از شیر های غیر پاستوریزه به هیچ عنوان استفاده نکنید، زیرا امکان ابتلا به عفونت روده را افزایش می دهند. پس به طور کلی به منظور پیشگیری از عفونت روده باید موراد زیر را رعایت کنید :

 • گرم کردن مواد غذایی پیش از خوردن آن ها
 • شستن میوه و سبزیجات با چند قطره مایع ظرفشویی
 • پرهیز از مصرف یخ قالبی
 • پرهیز از خوردن توت نشسته در فصل تابستان
 • استفاده نکردن از شیرهای غیر پاستوریزه

روش های پیشگیری از عفونت روده

عفونت روده در کودکان

عفونت روده در کودکان نیز همچون افراد بزرگسال با نشانه هایی مانند استفراغ، تهوع و گاهی مواقع درد های شکمی و اسهال همراه است و به هنگام مشاهده این علائم لازم است حتما کودک توسط پزشک گوارش و کبد معاینه گردد تا بعد از بررسی علایم و سپس معاینه جسم و در صورت نیاز انجام آزمایشات مشخص شود که مشکل کودک چیست و در صورت تشخیص عفونت روده باید فوراً روند درمانی شروع شود.

روش های درمان عفونت روده

پزشک در صورت شدید بودن علایم بیماری عفونت روده داروها و قرص هایی را تجویز می کند که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد:

عوارض جانبی عفونت روده

 لوپرامید

 این دارو یکی از داروهای ضد اسهالی می باشد که به منظور کاهش اسهال استفاده می شود و برای درمان عفونت روده و معده و کاهش علایم عفونت روده بسیار مناسب است که از اثرات جانبی لوپرامید گیجی و یبوست می باشد، این دارو برای خانم های باردار و افرادی که به بیماری کولیت اولسروز یا دیسانتری مبتلا هستند مناسب نمی باشد و برای کودکان زیر دوازده سال نیز تنها با تجویز پزشک توصیه می شود.

متوکلوپرامید

این داروی ضد استفراغ سبب جلوگیری از استفراغ و یا کاهش آن می شود، این دارو به شکل آمپول یا قرص استفاده می شود و سبب جذب سریع مایعات و مواد غذایی توسط دستگاه گوارش می شود.

آنتی بیوتیک

غالبا به منظور برطرف کردن عفونت معده و روده آنتی بیوتیک تجویز نمی شود زیرا در بیشتر موارد عامل بروز بیماری عفونت روده ویروس می باشد حتی در زمانی که این بیماری ناشی از باکتری باشد با این وجود آنتی بیوتیک در صورت استفراغ و اسهال شدید و داشتن باکتری در مدفوع تجویز می شود که از اثرات جانبی این دارو حالت تهوع، استفراغ و طعم فلز در دهان می باشد.

روش های درمان عفونت روده

عوارض عفونت روده

 

در موارد شدید اگر این بیماری درمان نشود سبب آسیب مغزی و مرگ می شود، درمان به موقع عفونت روده سبب کاهش خطر ابتلا به عوارض آن می شود و در صورت بهبود نیافتن بیماری عفونت روده پس از گذشت پنج روز در بزرگسالان و دو روز در کودکان با پزشک تان حتما تماس بگیرید و به محض مشاهده علایم عفونت روده به دنبال روش هایی جهت درمان آن باشید و با کمک مراقبت های پزشکی مناسب بیماری عفونت روده پس از چند روز بهبود خواهد یافت. در پایان می توانید برای آشنایی با علایم کولیت روده و نیز علایم زخم معده کلیک نمایید.

 

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *