دسته ها
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱

دیدنی های نور و مکان های تفریحی این شهر زیبا

 • مریم صبوری
 • ۱۱ آبان ۱۳۹۸
 • ۰

در این مقاله با دیدنی های نور و مکان های تفریحی این شهر زیبا در مجله آرگا می پردازیم.

یکی از شهر های خارق العاده در شمال کشور که در غرب مازندران واقع است شهر زیبای نور می باشد. این شهر مکان های تماشایی فراوان زیادی دارد، که در گذشته نام شهر نور (سولده) بوده است. جاذبه های گردشگری شهر نور فراوان است، که در ادامه مطلب با مناطق گردشگری نور و مکان های تفریحی این شهر زیبا آشنا خواهید شد.

گردشگری در شهر نور

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

جاذبه ها و دیدنی های نور

شهر نور در غرب مازندران قرار دارد که نام کنونی این شهر از رودخانه نور گرفته شده است واقع در کوه البرز می باشد. در این مکان جذاب که دو نوع آب و هوا وجود دارد بعد از جدا شدن از شهر آمل به ۳ بخش بلده و مرکزی و چمستان تقسیم شده است. در مجله آرگا با دیدنی های نور همراه ما باشید.

پارک جنگلی کشپل

در شهرستان نور شهر چمستان که مسیر ییلاقی لاویج به فاصله ۵ کیلومتر تا نور و ۲.۵ کیلومتر تا چمستان این پارک جنگلی واقع شده است. پارک جنگلی چمستان به مساحت ۷.۲۱ هکتار از جاذبه های شهر نور محسوب می شود که نزدیک آبگرم لاویج می باشد. این پارک با پوشش گیاهی توسکا و بلوط و افرا و ممرز و انجیل پوشیده شده است که تفرجگاه مناسبی برای گردشگران می باشد.

مناطق زیبا در نور

خانه نیما یوشیج

در ده اوزرود منطقه کوهستانی و ییلاقی است به نام نیوش که شاعر بلند آوازه ایرانی معروف به پدر شعر نو به نام نیما یوشیج است. این خانه توسط پدر نیما که در ۲۵۰ سال قبل با پنجره ها و گچبری های جالب ارسی بنا شده است و از دیدنی های نور محسوب می شود. این خانه هم اکنون آرامگاه این شاعر بلند مرتبه می باشد.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

مناطق گردشگری در شهر نور

کلیسای آنتوان مقدس

یکی از جاذبه های گردشگری این شهر کلیسای آنتوان مقدس می باشد. این کلیسا که در مسیر مازندران و نور واقع است در شهرکی ساحلی به نام هایکاشن قرار دارد. که توسط ارامنه کاتولیک در سال ۱۹۷۴ میلادی که مذهبی ایرانی داشتند بنا شده است. کلیسای آنتوان مقدس پله هایی به شکل ۸ ضلعی که دیواره هایش از سیمان و گچ ساخته شده و به شکل گنبد به طول ۵ متر می باشد.

آبشار آب پری

اگر می خواهید به دیدن یک آبشار متفاوت در شهر نور بروید این مکان را ار دست ندهید که فاصله اش تا این شهر ۵ کیلومتر می باشد. آبشار آب پری در طبیعتی بکر و زیبا واقع شده که نزدیک به شهر رویان است. وجود درختان جنگلی زیبا و بلند کاج در این منطقه زیبایی خاصی آفریده است.

دیدنی های نور و مکان های تفریحی این شهر زیبا

دریاچه الیمالات

یکی دیگر از مناطق گردشگری نور وجود دریاچه الیمالات است. این دریاچه در فاصله ۸ کیلومتری جاده نور به چمستان است که تقریبا ۳ کیلومتر می باشد. دریاچه الیمالات در قسمت جنوبی دوراهی روستا کارگرکلا قرار دارد. در این مکان رفاهی برای سر کردن شب با زدن چادر می توان سر کنید که در فصل پاییز و بهار واقعا زیبا می باشد.

کاخ تمیشان

این کاخ در زمان پهلوی دوم به دستور خواهر محمدرضا شاه ساخته شد، که حد فاصله اش تا نور به ۵ کیلومتر می رسد. کاخ تمیشان محوطه ای بزرگ دارد که در آن جا اصطبل و نگهبان و استخر و پلاژ خصوصی دارد. این کاخ را از دست ندهید و به تماشای درون کاخ بپردازید که با تزیینات و طراحی های و زیبایی های خاصش مورد تماشای گردشگران زیادی قرار گرفته است.

دیدنی های نور و مکان های تفریحی این شهر زیبا

آبشار حرام او

این آبشار در ۲۵ کیلومتری جاده ییلاقی به سمت نور و بلده است که نام دیگر این مسیر جاده آب پری می باشد. آبشار حرام او با ارتفاع ۱۵ متری از سطح دریا قرار دارد. حرام از حرم می آید که به معنای مقدس است برای نام مکان به کار رفته است. زیبایی منحصر به فرد این مکان زیبا و همچنین آب زلال و شفا بخشش در این مکان شوق دیدن را دو برابر کرده است.

آبشار ونوش

این آبشار در روستایی هم نظیر به نام ونوش که در ساحل جنوب خزر قرار دارد. که با سرسبزی چشم نوازی همراه است قرار دارد.که یکی دیگر از دیدنی های نور محسوب می شود، در این جنگل زیبا وجود رودخانه و نارنج ها واقعا زیبایی خودش را دارد. این آبشار جزء ۳ آبشار معروف از لحاظ کوهنوردی می باشد. که دارای ۴ حوضچه با ۴۰ متر ارتفاع است که اگر شنا یاد داشته باشین می توانید در این مکان فوق العاده شنا کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.