دسته ها
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹

علائم خرابی شمع خودرو و زمان تعویض شمع و وایرها

 • حکیمه فهیمی
 • ۵ مهر ۱۳۹۸
 • ۰

شمع و وایر اجزاء مهمی در فرایند احتراق موتور خودرو هستند و در صورت بروز هر گونه نقصی لازم است تا تعویض شوند. در این مقاله به علائم خرابی شمع خودرو و زمان تعویض شمع و وایرها پرداخته می شود.

شمع و وایرها از مهمترین اجزاء در فرایند احتراق خودرو هستند. هر گونه نقص یا آسیبی بر روی این اجزاء بر  عملکرد موتور تاثیرگذار است و لازم است تا شمع و وایرها تعویض شوند. در این مقاله به بررسی علائم خرابی شمع خودرو و زمان تعویض شمع و وایرها پرداخته می شود. با ما همراه باشید.

علائم و نشانه های خرابی شمع خودرو

   علامت های خرابی شمع خودرو

آشنایی با شمع و وایر

بدون جرقه، امکان احتراق سوخت در محفظه احتراق خودرو وجود نخواهد داشت. این وظیفه بر عهده شمع هاست. شمع ابزاری جهت انتقال جرقه های متناوب برق داخل سیلندرهاست که در انتهای سیلندر و روی سرسیلندر در موتور اتومبیل نصب می شود. شمع خودرو سبب کاهش مصرف سوخت می گردد و همچنین بر روی شتاب و نرم کار کردن اتومبیل بسیار تاثیرگذار است. وایر شمع، برق خروجی از سیستم جرقه زنی را به شمع های موتور انتقال می دهد. در واقع وایرها وظیفه رساندن برق از کویل(خودروهای جدیدتر) یا دلکو(خودروهای قدیمی) را به سر شمع ها، بر عهده دارند تا با جرقه زنی  شمع، فرایند احتراق در موتور صورت بگیرد.

خرابی شمع و وایرها سبب پایین آمدن راندمان و یا به اصطلاح بدسوزی موتور می گردد. همچنین کاهش قدرت موتور، بالارفتن دمای موتور به خاطر افزایش فشار به آن، ریپ زدن موتور و لرزش های غیرعادی در موتور نیز نشان دهنده نقص یا ایراد در وایر و شمع ها می باشد. در ادامه ببشتر با علائم خرابی شمع خودرو و زمان تعویض شمع و وایرها آشنا خواهید شد.

انواع ایراد شمع خودرو

علائم خرابی شمع و وایر خودرو

شمع خودرو قطعه مصرفی است که در طول زمان بر اثر استفاده دچار استهلاک می شود و نیاز است تا هر چند وقت یک بار تعویض گردد. با هر بار جرقه توسط شمع مقداری از الکترود آن از بین می رود بنابراین پس از مدتی این الکترود کاملا فرسوده شده و قادر به جرقه زنی نیست و نیاز است تا تعویض شود.شمع های مختلف موجود در بازار دارای عمر مفید متفاوتی هستند. به طور مثال برخی شمع ها عمر مفید بالای ۹۰ هزار کیلومتر دارند. اما به طور معمول هر ۵۰ هزار کیلومتر شمع خودرو نیاز به تعویض دارد. با این حال، برخی از اتومبیل های جدیدتر، کامیون ها و SUV دارای سیستم جرقه زنی پیشرفته ای هستند که ظاهراً تعویض شمع را غیر ضروری می کند.

علائم خرابی شمع خودور

از علائم خرابی شمع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خام سوزی که در نهایت آلایندگی خودرو را افزایش می دهد.
 • ایجاد مشکل هنگام استارت خوردن موتور
 • ایجاد تغییر یا صدمات فیزیکی در شمع
 • مشکل هنگام شتابگیری
 • لرزش خودرو
 • روشن شدن چراغ چک
 • سیاه شدن شمع خودرو
 • شکسته شدن و یا تغییر رنگ عایق چینی شمع
 • تغییر اندازه سر شمع
 • تجمع رسوبات در سر شمع
 • موتور خودرو در حالت ثابت به سختی کار می کند.
 • افزایش مصرف سوخت

همه این موارد نشان می دهد که باید نسبت به تعویض شمع موتور خودرو اقدام کنید. علائم خرابی وایرشمع با مشاهده بصری امکان پذیر نیست اما اگر ترک خوردگی و پارگی در وایرها مشاهده کردید آن ها را تعویض کنید. بهتر است از وایرهای مرغوب از جنس رویه سیلیکونی که فاقد این عیوب هستند، استفاده کنید. یک روش جهت شناسایی ایراد وایر این است که خودرو را روشن نموده و محیط تاریک اطراف وایر را مورد بررسی قرار دهید تا از نشت جرقه که نشان دهنده ترک و پارگی روی لایه سیلیکونی وایر است مطلع شوید.

آشنایی با نشانه های خرابی شمع و وایر خودرو

اگر روکش وایر خراب شده باشد هنگام تماس دست با آن احتمال برق گرفتگی نیز وجود دارد. عمر مفید وایر شمع تا ۱۰۰ هزار کیلومتراست از آن به بعد باید تعویض شود. همچنین توجه داشته باشید که هر وایر را باید به شمع خود آن وایر متصل کنید و اینکه هنگام تعویض وایرشمع ها باید همه آن ها را به صورت یکجا تعویض نمایید.

در پایان این مقاله پیشنهاد می شود:

اگر هر یک از علائم خرابی شمع را در خودرو یا اتومبیل خود مشاهده نمودید، مراجعه به مکانیکی مورد اعتمادتان را در دستور کار قرار دهید. اکثر مشکلاتی که در نتیجه خرابی شمع وجود دارند، برطرف می شود. با این حال، ادامه ی رانندگی باشمع و وایرهای خراب می تواند به مشکلات جدی تری منجر شود که برای رفع آنها نیاز به هزینه بیشتری دارید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.