دسته ها
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱

تپش قلب در بارداری و آنچه باید درباره تپش قلب خطرناک و نرمال بدانید

 • مریم صبوری
 • ۱ مهر ۱۳۹۸
 • ۰

دلایل تپش قلب در بارداری علاوه بر عوامل اندام شناسی چند علت دیگر دارد که در مطلب برای شما دوستان به اشتراک گذاشته ایم.

تپش قلب در دوران حاملگی که همان تند شدن ضربان قلب در خانم های حامله می باشد در زمان هفته چهلم از حاملگی به علت تغییر در هورمون های فیزیکی رخ خواهد داد که دلیل این واکنش تامین خون مادر به جنین از طریق قلب می باشد. تحقیقات نشان می دهد که زمانی ضربان بالا می رود مادر گرفتار آسم، کم خونی، چاقی، لخته خونی در ریه، اضطراب، کمبود آب بدن، بیماری قلبی، تیروئید، احساس بی حسی در دست و پا و همینطور مصرف زیاد ویتامین در باداری می شود. واکنش هایی که در زمان تپش قلب به وجود می آید می توان به تنگی نفس، تپش قلب، سرگیجه، خستگی، غش کردن، درد قفسه سینه و اضطراب اشاره کرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

تپش قلب زنان باردار تپش قلب در بارداری

تپش قلب زمانی رخ می دهد که ضربان قلب به صورت قابل توجهی تند بزند و این احساس در سینه یا گلویتان حس شود. تپش قلب در حاملگی نباید از ۱۴۰ بار در دقیقه بیشتر بزند که اگر بیشتر شد باید به پزشک مراجعه شود. ولی در کل تپش قلب در بعضی مواقع در زنان باردار بی خطر می باشد که اغلب خانم ها تا قبل حاملگی ضربان قلبشان حدود ۷۰ یا ۸۰ بار در دقیقه می باشد که در هنگام حاملگی به ۹۰ تا ۱۰۰ ضربه هم می رسد از این پس نباید بیشتر از ۱۴۰ بار باشد.

درمان تپش قلب در بارداری

علت تپش قلب در دوران حاملگی

۱. تغییرات هورمونی: در زمان بارداری هورمون های بدن که استروژن و پروژستون است تمام سطح لوله ها را پر می کند. همین قضیه باعث تغییر فیزیکی در بدن می شود تا بدن را محافظت کند که همین موضوع باعث تپش قلب می شود همچنین در دوران قاعدگی و یائسگی بنابراین این اتفاق تعجب آوری نمی باشد و ممکن است اتفاق بیوفتد.

۲. حجم خون: هنگامی که خون پمپاژ می شود تا خون و مواد غذایی را به جنین برساند حجمش تا ۴۰ درصد افزایش پیدا می کند که در زمان هفته ۶ از بارداری این تغییر صورت می گیرد که قلب شما با سرعت بالا با جریان خون سازگار می شود.

۳. حس های قوی: احساسات زیاد در ترس و استرس و وحشت می تواند موجب تپش قلب در حاملگی شود.

 • قاصدک 24
 • بلیط کیش

همیشه تپش قلب در زمان حاملگی بی خطر است مگر این که علائم هایی مانند: احساس حسرگیجه، حالت تهوع، تنفس سخت و تنگی نفس، درد در قفسه سینه یا دست و پا، عرق کردن غیر عادی و تپش قلب بیشتر از حد را داشته باشید در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید و علت را جستجو نمایید.

بهبودی تپش قلب در بارداری

معالجه تپش قلب در زمان بارداری

هنگامی که دلیل تپش قلب را یافتید می توانید درمانش کنید که در بیشتر مواقع بی ضرر است و خودش برطرف خواهد شد.

۱. نفس عمیق بکشید: شما باید آرام باشید و نترسید بنشینید و به آرامی نفس بکشید تعداد نفس های خود را بشمارید تعداد چهار شماره نفس بکشید و بشمارید در شماره هفت نگه دارید و سپس در هشتمین شماره نفس را بیرون بدهید پس از زمان کوتاهی خواهید دید که خوب شده اید.

۲. پاهای خود را بالا بگذارید: بهتر است در این مدت پاهای خود را بالا نگه دارید تا تورم پاهایتان کم شود می توانید از یک بالشت کمک بگیرید تا پاهایتان را روی آن بگذارید و تپش قلبتان کم تر شود.

علامت های تپش قلب در بارداری

پیشگیری از تپش قلب در دوران حاملگی

تپش قلب در برداری یکی از مشکلات جانبی این دوره می باشد که کاملا نمی توانید از آن جلوگیری کنید ولی می شود آن را تا حدودی کنترل کرد، که به شرح زیل می باشد:

کاهش تپش قلب در بارداری

 • خود را بشناسید؛ یک دفتر یادداشت می تواند به شما کمک کند تا آن کار ها و رفتار هایی را که در طول روز انجام می دهید را بنویسید و می توانید از رفتار های غیر عادی خودداری کنید.
 • از کم آب شدن بدن پرهیز کنید؛ اگر آب بدنتان کم است مقدار زیادی آب بنوشید و یا مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید که از علت های شایع تپش قلب در حاملگی می باشد.
 • کافئین مصرف نکنید؛ خورن کافئین برای کودکان و زنان باردار اصلا مناسب نمی باشد پس از مصرف آن خودداری کنید تا منجر به تپش قلب نشویید.
 • زیاد از حد به خود فشار وارد نکنید؛ از حرکت مانور اجتناب کنید این کار باعث می شود که نفس شما زیاد از حد شود و در زمانی که باردار هستید شما را به خطر خواهد انداخت و از علل تپش قلب در حاملگی است.

میزان تپش قلب در بارداری

تپش قلب را چگونه می توان اندازه گیری کرد؟

عالی ترین روش برای کاهش تپش قلب در بارداری استرس است که باید بتوانید او را از خود دور نمایید و به ۷ روش می توان آن را اندازه گیری کرد.

 1. آزمون استرس
 2. آزمایش خون
 3. آزمایش ادرار
 4. سونوگرافی
 5. الکتروکاردیوگرام
 6. اشعه ایکس قفسه سینه
 7. ضبط ریتم با دستگاه مانیتور هولتر

تپش قلب زنان باردار

چرا باید تپش قلب را اندازه گیری کرد؟

شاید شما در ناحیه گلو و گردن و قفسه سینه احساس تپش قلب در دوران حاملگی را حس کنید در این حالت باعث ترس و ناراحتی شما می شود که در برخی مواقع لازم نیست آن را جدی بگیرید و خودش برطرف خواهد شد ولی در مواقعی که خوراکی مصرف کرده اید ممنوع بوده و یا استرس و اضطراب در شما باعث به وجود آمدن تپش قلب شده باید به پزشک مراجعه کنید و اگر این مسئله را جدی نگیرید ممکن است دچار ضرر هایی از قبیل؛ خطر نارسایی قلبی و لخته شدن خون و مبتلا به غش و سکته و یا حتی مرگ ناگهانی شوید پس باید زیر نظر پزشک متخصص باشید تا درمان شوید و از مصرف سیگار، کافئین و استرس و اضطراب و کمبود آب خودداری کنید.

تپش قلب در بارداری چگونه ایجاد می شود؟

خرسندیم که ما را در این مقاله با عنوان تپش قلب در بارداری و آنچه باید درباره تپش قلب خطرناک و نرمال بدانید همراهی کردید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.