دسته ها
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲

۲۳ تا از زیباترین مکان های دیدنی استان گیلان از دیدنی های فرهنگی تا چشم اندازهای طبیعی

  • مریم صبوری
  • ۷ آذر ۱۴۰۱
  • ۰

مکان های دیدنی استان گیلان از جمله: دریاچه استیل، غار آبیشو، کوه درفک، ماسوله، تالاب عینک، تالاب انزلی، آبشار لاتون، پارک جنگلی سراوان و سرولات و… است که با حس طبیعت گردی همراه است.

یکی از سرسبز ترین استان های زیبای کشورمان گیلان است. این استان با جاذبه های طبیعی و بکری که دارد، همچون خط سبزی در کناره های غربی خزر آرام گرفته است. استان گیلان با داشتن حماسه ها و دلاوری های فراوانش یکی از دیدنی ترین استان های ایران شناخته می شود. با مجله آرگا همراه باشید تا مکان های دیدنی استان گیلان را با تنوع های فراوانش از دست ندهید.

جاهای دیدنی در استان زیبای گیلان

مکان های دیدنی استان گیلان را بهتر بشناسید

گیلان قطعه ای از بهشت زیبای زمین است که با وجود این همه جاذبه های دیدنی و گردشگری اصلا برای شما تکراری نخواهد شد. البته اگر اقامت در طبیعت زیبای شمال را دوست دارید به شما پیشنهاد می کنم این سفر را امتحان کنید. جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی دارد، از جمله: شهرک تاریخی ماسوله، تالاب انزلی، شهر لاهیجان، بنای رودخان، داماش و دلیمان و … می باشد همچنین داشتن غذا های مخصوص و سوغات لذیذش از جمله: داشمه پلو، قلیه پلو، خاویار، کوکو ازون برون، شاه کوکو، زیتون، واویشکا، کوله غورابیج و ترش کباب و ترش تره از انواع غذا های بسیار خوشمزه و لذیذ آن جاست.

 مکان گردشگری گیلان

۱. ماسوله

ماسوله یک روستا یا دهکده زیبای پلکانی در استان گیلان است و اولین روستا تاریخی کشور مشهور است. که این روستا مه آلود به عنوان منطقه گردشگری استان گیلان شناخته می شود از جمله مکان های دیدنی اش بازار ماسوله می باشد که در آن سازه های دست مردم روستا به چشم می خورد. مانند: مربا و ترشیجات و صنایع دستی بسیار زیبا در همین ماسوله مکان گردشگری از جمله: ییلاق کوبارماسوله و آبشار کوشم و لار چشمه و قله شاه معلم از جاذبه های طبیعی آن جا به شمار می رود.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

مکان طبیعتی استان گیلان

۲. تالاب انزلی

تالاب انزلی بسیار دلنشین از سطح دریا پایین رفته و یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی گیلان محسوب می شود. تالاب انزلی آب شیرینی دارد و سفره ی پهناوری برای حیات جانوران و گیاهان است. که میزبان گردشگران می باشد و می توانید به قایق رانی در دل این دریاچه در حالی که ماهی می گیری و نظاره گر لاله های مردابی هستید بسیار لذت بخش است.

۳. ماسال

ماسال یکی از منطقه های بکر و دست نخورده است که سراسر باصفا و خرم تا چشم کار می کند. این سرسبزی تمام نمی شود این مکان ییلاق به ۲ بخش مرکزی و شاندرمن تقسیم شده و واقعا حس آرامش را به درون تان القاء می کند که غار های باستانی، چشم انداز وسیع و سرسبز و زیارت گاه کوچکش که محل شهادت میرزا کوچک خان است از مکان های دیدنی استان گیلان به شمار می رود.

جاذبه های استان گیلان

۴. گردنه حیران

زمانی که برای تماشای گردنه حیران می روید سوار تله کابین حیران خواهید شد که در غرب روستای ونه بین و حاجی امیر آستارا قرار دارد در این هنگام که سوار تله کابین هستید مناظر زیبا و دیدن ابر ها در چشم اندازی بسیار دلنشین قرار دارد. گردنه ایران پر از شگفتی های طبیعی و شکوه و عظمت طبیعت است که کوه های پوشیده از جنگل انبوهش در سمت دیگر جنگل آذربایجان قرار دارد از مکان های گردشگری استان گیلان به شما می رود.

جاهای دیدنی در استان زیبای گیلان

۵. قلعه رودخان

این قلعه یادگاری از دوره ساسانیان که در گذشته دژ دفاعی اسماعلیان بوده است دیده می شود. که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن قرار دارد که چشمان شما را با منظره ای روح انگیز مزین می کند نمایان است.

جاذبه های گردشگری گیلان

۶. تالش

تالش از موقعیت جغرافیایی منحصر به فردش که چشم نوازی می کند روبه جلگه شهر و دریا و از طرف دیگری به کوه های سر پوشیده جنگلی منتهی می شود. که یاد آور تاریخ طولانی و فراز و فرود های بسیارش است که میزبان اقوام مختلف می باشد.

مکان های استان گیلان

۷. پارک جنگلی سراوان

یکی دیگر از مکان های دیدنی استان گیلان پارک جنگلی سراوان می باشد که در پارک جنگلی دریاچه ای مورد پسند گردشگران است که مانند زمین پر چمنی می ماند. که قایق رانی در آن جا بسیار باصفا و خاص است و نیاز به تجربه دارد امتحان کنید. این پارک جنگلی که از قدیمی ترین پارک های منطقه به حساب می آید پیاده روی را در آن مسیر شروع کنید.

جاهای دیدنی استان گیلان

۸. سرولات

این منطقه توریستی به خاطر جاده های جنگلی و جلگه های متعددش در این منطقه با زمین های کشاورزی و مناطق جلگه ای در زیر پایتان قرار دارد. چشم انداز زیبا از دریا و باغ های میوه سرولات که افراد زیادی به آن جا می روند واقعا محشر است.

۹. سوباتان

این منطقه ییلاقی که در نزدیکی لیسار تالش قرار دارد. مرز بین تالش و دشت های اردبیل محسوب می شود. سوباتان به معنای گویش ترکی محل ریزش آب می باشد که به دلیل بارش زیاد باران این منطقه بوده است. مناطق گردشگریش از جمله: آبشار ورزان، غار گنج خانه، آبشار ماهار، گودال سنگی، دشت لاله شقایق و چشمه باتمان بلاق است که حتما برای دیدنش بروید.

۱۰. آبشار لاتون

آبشار لاتون جزء یکی از شگفتی های طبیعی طبیعت و از جمله زیباترین مکان های دیدنی استان گیلان به شمار می رود. که در نزدیکی روستای کوته کومه قرار دارد این آبشار دلپذیر سه حوضچه دلربا دارد.

۱۱. اقامتگاه بوم گردی گیله بوم

یکی از محبوب ترین اقامتگاه ها در گیلان بوم گردی در روستای قاسم آباد سفلی می باشد. که این اقامتگاه با حال و هوای سنتی و فضای کاملا صمیمی طراحی شده که در این مکان از غذا های محلی می توانید نوش جان کنید و لذت ببرید.

استان گیلان و نقاط گردشگری

۱۲. جنگل گیسوم

این جنگل از دسته جاذبه های بکر محسوب می شود که روح و روان مخاطب را به بازی می گیرد در مجاورت این جنگل دریا قرار دارد. که به شما این امکان را می دهد از تفریحات آبی این ساحل لذت کافی را ببرید. این جنگل زیبا منطقه ای برای تجربه ماشین سواری هیجان انگیز برای علاقه مندان به خود جذب کرده است.

۱۳. روستای اولسبلنگاه

روستای اولسیلنگاه بر فراز شهر ماسال در غرب گیلان قرار دارد. که در ارتفاع ۴۸۹۰۰ متری از سطح دریا شکل قدیمی خود را حفظ کرده است که هنوز با خانه های چوبی و تخته ای و سقف رنگی به راحتی دلبری می کند.

۱۴. کوه درفک

کوه درفک آتشفشانی خاموش در بین رود بار و سیاهکل که در بالای دیلمان قراردارد است و از بهترین مقصد برای طبیعت گردی در گیلان به حساب می آید. که چادر زدن در جنگل درفک در فضای مه آلود و بین ابر ها سفر به یاد ماندنی برایتان تجربه می شود و از هوای مطبوع آن در فصل پاییز نهایت لذت را ببرید.

بهترین اماکن استان گیلان

۱۵. آبشار ویسادار

یکی دیگر از مناطق گردشگری استان گیلان آبشار ویسادار است که سومین آبشار مرتفع در شهر رضوان محسوب می شود. ویسادار در زبان تالش به معنای سایه درخت بید است که بهترین زمان سفر به این مکان جالب و خاص از فروردین ماه تا آبان است.

اماکن دیدنی دلنشین گیلان

۱۶. تالاب عینک

تالاب عینک در رشد است که بزرگترین تالاب شهری و دومین تالاب بزرگ گیلان به شمار می رود دلیل نامگذاری این تالاب به شباهت داشتن زیاد به عینک که از عکس های هوایی معلوم می شود است.

۱۷. روستای شهران

این روستا به دلیل قرار گرفتن در منطقه جنگلی و سرسبز دارای چشم انداز بسیار زیبایی بوده اند. که جنگل های پوشیده از درخت به این روستا منحصر به فرد است در نزدیکی آن کوه های پوشیده از گیاهان و دره زیبا و رودخانه پر آبش افراد به طبیعت گردی علاقه مند می کند.

استان گیلان و نقاط گردشگری

۱۸. مارلیک

تپه مارلیک یکی از کهن ترین مهد های برجسته تاریخ به شمار می رود که محوطه ای در باستان شرق سفید رود در دره گوهر رود است که یکی از کهن ترین و برجسته ترین تمدن ایرانی است. آثار تاریخی بسیاری از این تمدن به جا مانده است که نشان دهنده شکوه و بزرگی فرهنگ ایران است.

۱۹. غار آبیشو یا آویشو

در بین جاذبه های طبیعی گیلان در شهر ماسال هفده غار وجود دارد که غار آویشو از بزرگ ترین و بلندترین آن ها می باشد در این غار ۷ آبشار ستون و قندیل های آهکی از جاذبه های دیدنی وجوددارد.

جاهای دیدنی گیلان

۲۰. دریاچه استیل

تالاب استیل در نزدیک روستا عباس آباد است که معنای آن به زبان محلی هستل یعنی آبگیر. تالاب این منطقه بین آب و خشکی است که از اکوسیستم بالایی برخوردار است. پرندگان کم یابی مانند: چینگیر نوک سرخ و آبزیانی مثل اردک ماهی و کپور در تالاب به چشم می خورد.

۲۱. جاده و روستای پونل

روستایی دیدنی و زیبا در استان گیلان به اسم پونل وجود دارد که به وسیله جاده ای به همین نام به خلخال وصل می شود، حال این روستای دیدنی و شگفت انگیز از جاذبه های گردشگری گیلان محسوب می شود که دارای طبیعتی زیبا و بازارچه های سوغات پرطرفدار از سوی گردشگران می باشد، ضمن اینکه جاده پونل نیز جذابیت های گردشگری زیبایی داشته و دارای طبیعتی دیدنی مشایه جاده های سرسبز در نروژ و سوئیس می باشد، بنابراین در صورت علاقمندی برای بازدید از روستا و جاده تماشایی پونل که چندان شناخته شده نمی باشد، می توانید به رضوانشهر سفر کرده و بعد از حرکت به سمت بخش های مرکزی آن، از این مکان تماشایی و بکر دیدن کنید.

تصاویر مکان های دیدنی استان گیلان

۲۲. آبشار دودوزن

برای بازدید از این آبشار زیبا و خارق العاده باید در ابتدا به منطقه سیاهمزگی در گیلان سفر کنید، ارتفاع آبشار دودوزن به گونه ای می باشد که در صورت تماشای آن از پایین به بالا، آن را متصل به آسمان می بینید.

در کنار این آبشار، طبیعتی بسیار تماشایی و زیبا وجود دارد که موجب جذابیت دوچندان آن شده است، حال برای بهرمندی از آب و هوای عالی و دلپذیر می توانید به این منطقه زیبا سفر کرده و از آب و هوای سالم و طبیعت دیدنی آنجا لذت ببرید.

مناطق زیبا و دیدنی استان گیلان

۲۳. تالاب چاف

این تالاب که در ۱۳ کیلومتری شهر لنگرود قرار دارد، یکی دیگر از مکان های دیدنی استان گیلان می باشد که دست نخورده و گمنام می باشد، ترکیب یک تالاب دیدنی با طبیعت زمردین موجب زیبایی فوق العاده این منطقه شده است،

جاهای دیدنی استان گیلان

درختان زیبا و مراتع سرسبز منظره دیدنی در کنار این تالاب به وجود آورده اند، ضمن اینکه به دلیل وجود آب و درختان در این منطقه آب و هوای بسیار مطبوع  خنکی را می توانید در این تالاب تجربه نمایید.

در پایان پیشنهاد می کنیم با زیبایی ها و مکان های دیدنی شهر رشت نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *